Vaginální mykóza hrozí i v zimě
Publikováno: 06.02.2023
Zobrazení: 893
Nepříjemná infekce, s níž se během života setká až 75 % žen, není jen výsadou letních měsíců, ale objevit se může kdykoliv, tedy i v zimě. Mezi příčiny vaginálních infekcí v tomto období patří zejména návštěva bazénů, saun a vířivek. Na co si dát pozor, a jak se těmto „ženským obtížím“ vyhnout, vám poradíme.
Vaginální rovnováha
Nejčastějším původcem vaginálních mykóz bývá kvasinka Candida albicans, která si doslova libuje ve vlhkém a teplém prostředí. Za normálních okolností se kvasinky a další mikroorganismy uvnitř pochvy vyskytují zcela přirozeně. Problém nastává tehdy, dojde-li k jejich přemnožení, což se projeví poševní nerovnováhou, a tím i narušením přirozeně kyselého vaginálního prostředí, jehož normální pH se pohybuje v rozmezí hodnot 3,8 a 4,5. Tato poševní nerovnováha může vést k nepříjemným pocitům a obtížím v oblasti pochvy.
Pozor na urputné svědění!
Prvním příznakem vaginálních obtíží obvykle bývá silné svědění. K běžným projevům poševní mykózy patří také otok a silné prokrvení intimních partií, palčivé pocity při močení, dále výtok, který může být nejprve řídký a později nabývá tvarohovitou konzistenci, bolest při pohlavním styku a nepříjemný tlak v podbřišku. Objeví-li se uvedené obtíže, je třeba mít na paměti, že může jít o vaginální mykózu.
Co ovlivňuje poševní prostředí?
K přemnožení kvasinek může přispívat celá řada faktorů, často zvýšená hladina některých látek v krvi, např. cukru (vyšší riziko mykóz proto hrozí diabetičkám). Narušení poševní rovnováhy způsobuje i užívání antibiotik, zejména berete-li je opakovaně a dlouhodobě. Prostředí uvnitř pochvy se může měnit i vlivem hormonů. Poněkud opomíjenou příčinou vaginálních mykóz je také stres, který je v současné době bohužel nedílnou součástí našich životů a nemusí být vždy jednoduché se mu vyhnout.
Na co se zaměřit?
Zatímco některé faktory, které jsou za vznik vaginálních mykóz zodpovědné, lze ovlivnit jen těžko, některé faktory ovlivnit lze. Zkuste se v případě obtíží zaměřit na složení vašeho jídelníčku. Vyřaďte rafinovaný cukr a jednoduché sacharidy. Pozor hlavně na sušenky, čokoládu, kompoty, limonády, marmelády a další nezdravé pochutiny. Na nějaký čas je vhodné vynechat z jídelníčku také droždí, kynuté pečivo, plísňové sýry, hrozny a rozinky, ocet a alkohol. Do jídelníčku zařaďte hlavně stravu bohatou na vlákninu (celozrnné obiloviny, ovoce, zelenina). Možným spouštěčem poševní mykózy mohou být také některé druhy hygienických prostředků. Časté používání parfémovaných mýdel a sprchových gelů, ale i parfémovaných vložek nebo tamponů může zahubit „přátelské“ mikroorganismy, které v pochvě vytvářejí přirozené prostředí. I zde platí, ono známé, že „všeho moc škodí“, a proto to nepřehánějte ani s hygienou intimních partií.
Zdravé vaginální prostředí
V případě obtíží, ale i jako podpora zdravého vaginálního prostřední, lze využít běžně dostupné přípravky, které podpoří obnovení vaginální bakteriální flóry, a navíc zmírňují nepříjemné symptomy jako je pálení, svědění, vaginální výtok a zápach. Součástí hygienické výbavy každé ženy by proto měly být ty správné produkty pro hygienu a péči o intimní zdraví. Ženy každého věku ocení řadu Beliema , která zajistí tu správnou péči nejen v případě kvasinkových, ale také bakteriálních infekcí. Beliema Expert Intim Gel s kyselinou mléčnou je vhodný pro speciální péči a hygienu při zvýšeném riziku bakteriální a kvasinkové infekce. Jemný zklidňující krém s unikátním komplexním složením a dlouhotrvajícím deodoračním účinkem, to je Beliema Expert Intim Krém. Ne vždy se ale podaří zbavit vaginálního dyskomfortu za pomoci běžně dostupných prostředků. Pokud se projevy vaginální infekce nelepší, nebo se dokonce zhoršují, je vhodné navštívit gynekologa, který předepíše vhodnou léčbu.