Vaginální mykóza hrozí i v zimě

Vaginální mykóza hrozí i v zimě

Publikováno: 06.02.2023

Zobrazení: 840

Nepříjemná infekce, s níž se během života setká až 75 % žen, není jen výsadou letních měsíců, ale objevit se může kdykoliv, tedy i v zimě. Mezi příčiny vaginálních infekcí v tomto období patří zejména návštěva bazénů, saun a vířivek. Na co si dát pozor, a jak se těmto „ženským obtížím“ vyhnout, vám poradíme.

Vaginální rovnováha

Nejčastějším původcem vaginálních mykóz bývá kvasinka Candida albicans, která si doslova libuje ve vlhkém a teplém prostředí. Za normálních okolností se kvasinky a další mikroorganismy uvnitř pochvy vyskytují zcela přirozeně. Problém nastává tehdy, dojde-li k jejich přemnožení, což se projeví poševní nerovnováhou, a tím i narušením přirozeně kyselého vaginálního prostředí, jehož normální pH se pohybuje v rozmezí hodnot 3,8 a 4,5. Tato poševní nerovnováha může vést k nepříjemným pocitům a obtížím v oblasti pochvy.
 

Pozor na urputné svědění!

Prvním příznakem vaginálních obtíží obvykle bývá silné svědění. K běžným projevům poševní mykózy patří také otok a silné prokrvení intimních partií, palčivé pocity při močení, dále výtok, který může být nejprve řídký a později nabývá tvarohovitou konzistenci, bolest při pohlavním styku a nepříjemný tlak v podbřišku. Objeví-li se uvedené obtíže, je třeba mít na paměti, že může jít o vaginální mykózu.
 

Co ovlivňuje poševní prostředí?

K přemnožení kvasinek může přispívat celá řada faktorů, často zvýšená hladina některých látek v krvi, např. cukru (vyšší riziko mykóz proto hrozí diabetičkám). Narušení poševní rovnováhy způsobuje i užívání antibiotik, zejména berete-li je opakovaně a dlouhodobě. Prostředí uvnitř pochvy se může měnit i vlivem hormonů.  Poněkud opomíjenou příčinou vaginálních mykóz je také stres, který je v současné době bohužel nedílnou součástí našich životů a nemusí být vždy jednoduché se mu vyhnout.
 

Na co se zaměřit?

Zatímco některé faktory, které jsou za vznik vaginálních mykóz zodpovědné, lze ovlivnit jen těžko, některé faktory ovlivnit lze. Zkuste se v případě obtíží zaměřit na složení vašeho jídelníčku. Vyřaďte rafinovaný cukr a jednoduché sacharidy. Pozor hlavně na sušenky, čokoládu, kompoty, limonády, marmelády a další nezdravé pochutiny. Na nějaký čas je vhodné vynechat z jídelníčku také droždí, kynuté pečivo, plísňové sýry, hrozny a rozinky, ocet a alkohol. Do jídelníčku zařaďte hlavně stravu bohatou na vlákninu (celozrnné obiloviny, ovoce, zelenina). Možným spouštěčem poševní mykózy mohou být také některé druhy hygienických prostředků. Časté používání parfémovaných mýdel a sprchových gelů, ale i parfémovaných vložek nebo tamponů může zahubit „přátelské“ mikroorganismy, které v pochvě vytvářejí přirozené prostředí. I zde platí, ono známé, že „všeho moc škodí“, a proto to nepřehánějte ani s hygienou intimních partií.
 

Zdravé vaginální prostředí

V případě obtíží, ale i jako podpora zdravého vaginálního prostřední, lze využít běžně dostupné přípravky, které podpoří obnovení vaginální bakteriální flóry, a navíc zmírňují nepříjemné symptomy jako je pálení, svědění, vaginální výtok a zápach. Součástí hygienické výbavy každé ženy by proto měly být ty správné produkty pro hygienu a péči o intimní zdraví. Ženy každého věku ocení řadu Beliema , která zajistí tu správnou péči nejen v případě kvasinkových, ale také bakteriálních infekcí. Beliema Expert Intim Gel s kyselinou mléčnou je vhodný pro speciální péči a hygienu při zvýšeném riziku bakteriální a kvasinkové infekce. Jemný zklidňující krém s unikátním komplexním složením a dlouhotrvajícím deodoračním účinkem, to je Beliema Expert Intim Krém. Ne vždy se ale podaří zbavit vaginálního dyskomfortu za pomoci běžně dostupných prostředků. Pokud se projevy vaginální infekce nelepší, nebo se dokonce zhoršují, je vhodné navštívit gynekologa, který předepíše vhodnou léčbu.
 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Vitaminy pro podporu ženského zdraví a krásy
28.07.2020

Vitaminy pro podporu ženského zdraví a krásy

Každé životní období, kterým ženy prochází, se vyznačuje specifickými potřebami na příjem vitaminů pro podporu zdraví. Někdy však není jednoduché ten správný a vyvážený poměr vitaminů tělu zajistit z kvalitních potravin, a právě v takových případech lze na podporu zdraví využít doplňky stravy. Pokud tápete v nepřeberném množství vitaminových doplňků, poradíme vám, které vitaminy jsou pro ženské zdraví a krásu ty pravé.

Přečtěte si více
Zobrazení: 464
Opakující se vaginální mykózy
08.08.2019

Opakující se vaginální mykózy

Každý, kdo se někdy setkal s kvasinkovou infekcí, ví, jak obtížné je se jí zbavit. Kvasinkové infekce mají bohužel tendenci se vracet. Mykózy jsou kvasinkové (houbové) infekce. A jako každá houba má kvasinka ráda teplá, vlhká a tmavá místa. Ideálním místem pro výskyt mykóz je pochva, vagína. Kvasinková infekce častěji trápí ženy a alespoň jednou za život se s ní musí potýkat až 75 % žen.

Přečtěte si více
Zobrazení: 27580
Nejčastější chyby žen při intimní hygieně
02.03.2020

Nejčastější chyby žen při intimní hygieně

Intimní hygiena je téma, o kterém se příliš nemluví. Předpokládá se, že ženy o své intimní partie pečují správně. Nepříjemné pocity jako svědění, pálení či infekce bývají důsledkem právě chyb v oblasti intimní hygieny. Jak má správná intimní hygiena vypadat a čemu se vyvarovat, aby „dole“ bylo vše bez problémů?

Přečtěte si více
Zobrazení: 9100
Podceňovat intimní hygienu se nevyplácí
25.06.2019

Podceňovat intimní hygienu se nevyplácí

V letních měsících jsou gynekologické infekce a záněty způsobené kvasinkami častým problémem žen. V teple a vlhku se dobře daří kvasinkovým infekcím (mykózám), které trápí ženy v létě až dvakrát častěji. Výskyt vaginální mykózy lze omezit správnou intimní hygienou. Pokud chcete strávit dovolenou bez zbytečných zdravotních komplikací v podobě nepříjemného svědění, pálení v intimní oblasti, výtoku, bolestí při močení a sexu, přečtěte si naše tipy, jak vaginálním mykózám předcházet.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1629
Jídelníčkem proti vaginální mykóze
31.10.2018

Jídelníčkem proti vaginální mykóze

Trápí vás opakované poševní záněty? Nejste sama, tato infekce zaskočí během života až 75 procent žen. Možná si ale kladete otázku, proč se tento problém týká i vás. Dbáte přece na intimní hygienu, nosíte prodyšné prádlo, vyhýbáte se těsným oděvům ze syntetických materiálů a nikdy nezůstáváte dlouho v mokrých plavkách, hned se převléknete do suchého… To jsou důležitá preventivní opatření, ale co váš jídelníček? Neholdujete až příliš sladkostem, bílému pečivu nebo třeba plísňovým sýrům? Kvasinka Candida albicans, která způsobuje vaginální mykózu, totiž tohle všechno miluje.

Přečtěte si více
Zobrazení: 20497
Letní koupání představuje zvýšené riziko vaginálních infekcí
11.08.2022

Letní koupání představuje zvýšené riziko vaginálních infekcí

Také si neumíte představit léto bez koupání? Ať už milujete bazény, nebo přírodní nádrže, jedno by ženy měly mít na paměti. S letními hrátkami se pojí vyšší výskyt vaginálních infekcí. Důležitou roli v prevenci vaginálních infekcí hraje péče o poševní mikroflóru, která zásadně ovlivňuje intimní zdraví každé ženy.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1105
Šalvěj lékařská podporuje zdraví při kašli i ženských obtížích
17.09.2020

Šalvěj lékařská podporuje zdraví při kašli i ženských obtížích

Šalvěj lékařská, salvia officinalis, nese svůj název podle latinského slova „salvare“, což znamená spasit či vyléčit. Není proto divu, že šalvěj lékařská byla od nepaměti považována za lék na dlouhověkost a téměř všechny tělesné neduhy. Dnes je šalvěj oblíbenou léčivou bylinou zejména díky podpoře zdraví respiračního systému, imunity a trávicí soustavy. Proč patří šalvěj mezi nejoblíbenější léčivé byliny? Důvodů je mnoho, a proto by šalvěj neměla na vaší zahrádce chybět.

Přečtěte si více
Zobrazení: 5263
Jak si poradit s příznaky menopauzy
24.04.2023

Jak si poradit s příznaky menopauzy

Menopauza je přirozeným obdobím v životě každé ženy, kterého není třeba se bát. Jde hlavně o to zmírnit nepříjemné obtíže způsobené poklesem pohlavních hormonů, které mohou menopauzu doprovázet. I život v menopauze se dá přece žít naplno!

Přečtěte si více
Zobrazení: 2565
Jak udržet močové cesty ve zdraví? Překvapeny budou hlavně ženy!
20.02.2024

Jak udržet močové cesty ve zdraví? Překvapeny budou hlavně ženy!

Pokud patříte k těm, kteří úzkostlivě dbají na to, aby oblast břicha a zad byla v zimě v teple, protože se obáváte zánětu močových cest, možná vás překvapíme.  Za problémy s močovými cestami nestojí vždy jen tolik obávané prochladnutí, ale příčinou může být také nechráněný pohlavní styk a nesprávná hygiena. Poradíme vám, jak močové cesty udržet ve zdraví.

Přečtěte si více
Zobrazení: 883
Kdy to ženy mají nejtěžší?
07.03.2024

Kdy to ženy mají nejtěžší?

I vy kolem sebe jistě máte ženy silné, odhodlané, které nic nezastaví. Na každou ženu však někdy přijde chvíle, kdy jí není do zpěvu. Psychické rozpoložení závisí však nejen na aktuálním zdravotním stavu, ale také na tom, v jaké životní etapě se žena zrovna nachází. Každé životní období je jiné a těžko říct, které je pro ženy nejnáročnější. První menstruace, období těhotenství a porodu, menopauza? Jedno však mají životní etapy společné. V každém věku se ženy mohou cítit skvěle!  

Přečtěte si více
Zobrazení: 663