Vaginální mykóza hrozí i v zimě

Vaginální mykóza hrozí i v zimě

Publikováno: 22.02.2018

Zobrazení: 587

Nepříjemná infekce, s níž se během života setká až 75 % žen, není jen výsadou letních měsíců. Zaskočit vás může i v zimě. Zvlášť jestli v tomto období ráda navštěvujete sauny, vířivky nebo bazény s teplou vodou.

Nejčastějším původcem této nemoci bývá kvasinka Candida albicans, která si doslova libuje ve vlhkém a teplém prostředí. Za normálních okolností žije uvnitř pochvy a nijak neškodí. Problém nastává v momentě, kdy se přemnoží a naruší poševní mikrobiální rovnováhu a tím i přirozené kyselé prostředí, jehož pH se pohybuje v rozmezí hodnot 3,8 a 4,5.

Jasný varovný signál – urputné svědění
Prvním příznakem obvykle bývá silné svědění. Ačkoli je tento pocit velmi nepříjemný a svádí k tomu třít si postiženou oblast, odolejte pokušení. Jinak by mohlo dojít k dalšímu šíření nákazy. K běžným projevům poševní mykózy patří také otok a silné prokrvení intimních partií, palčivé pocity při močení, dále výtok, který může být nejprve řídký a později nabývá tvarohovitou konzistenci, bolest při pohlavním styku a nepříjemný tlak v podbřišku.

Za přemnožení kvasinek může i stres
K přemnožení kvasinek přispívá zvýšená hladina některých látek v krvi, například cukru (vyšší riziko mykóz proto hrozí diabetičkám). Narušení poševní rovnováhy způsobuje i užívání antibiotik, zejména berete-li je opakovaně a dlouhodobě. Prostředí uvnitř pochvy se mění také vlivem hormonů – vaginální mykózou trpí častěji ženy, které užívají antikoncepci. Svůj podíl viny má i stres. Tělo totiž reaguje vyplavením určitých látek, které mohou způsobit rozvoj mykózy.

Vynechte načas cukr a bílou mouku
Některé faktory neovlivníte, něco však přesto udělat můžete. Z jídelníčku je třeba striktně vyškrtnout rafinovaný cukr a omezit jednoduché sacharidy (banány, hrušky, švestky). Pozor hlavně na sušenky, čokoládu, kompoty, limonády, marmelády a podobné potraviny. Když vás bude honit mlsná, dejte si hrst mandlí, nebo třeba bonbon s javorovým sirupem či stévií. Je také dobré alespoň načas vynechat droždí, kynuté pečivo, plísňové sýry, hrozny a rozinky, ocet, pivo a víno, případně na pár týdnů nasadit bezlepkovou dietu (vhodnou alternativou jsou především pohanka a jáhly). Na přemnožené kvasinky platí i česnek, a to ve všech podobách. Do jídelníčku zařaďte stravu bohatou na vlákninu (celozrnné obiloviny, ovoce, zelenina), která funguje jako očistný kartáč. Místo bílého cukru používejte med, sirup z agáve, ječný, kukuřičný nebo rýžový slad.

Nepřehánějte to s intimní hygienou
Spouštěčem poševní mykózy mohou být také některé druhy hygienických prostředků. Časté používání navoněných mýdel a sprchových gelů, ale i parfémovaných vložek nebo tamponů může zahubit „přátelské“ mikroorganismy, které v pochvě vytvářejí přirozené prostředí. Mějte také na paměti, že všeho moc škodí, a nepřehánějte to s omýváním intimních partií.

V lékárnách a na e-shopech jsou volně k dostání přípravky, které umožňují obnovení vaginální bakteriální flóry, a tím i přirozeného poševního prostředí. Zároveň pomáhají zmírňovat nepříjemné průvodní příznaky, jako je pálení, svědění, vaginální výtok a zápach. Prodávají se nejčastěji v podobě vaginálních tablet. 

Vitaminy a minerály mohou snížit riziko rakoviny močového měchýře
12.01.2010

Vitaminy a minerály mohou snížit riziko rakoviny močového měchýře

Zvýšený příjem vitaminu E může snížit riziko rakoviny močového měchýře o 35 procent, uvádí nová studie mezinárodního týmu výzkumníků. Závěry byly zveřejněny v Cancer Causes and Control a ukázalo se také, že karotenoidy, niacin, thiamin a vitamin D mohou snížit riziko rakoviny močového měchýře u starších lidí.

Přečtěte si více
Zobrazení: 235
Bakterie v těle: jak nám pomáhají? Klíčem ke zdraví je vyvážená střevní mikroflóra
24.02.2016

Bakterie v těle: jak nám pomáhají? Klíčem ke zdraví je vyvážená střevní mikroflóra

Jak upozorňoval už Hippokrates: základ zdravého fungování organismu začíná ve střevě. Naopak nevyvážená střevní mikroflóra spouští mnohá onemocnění a alergie. Jak o svou „mikrobiotu" pečovat, aby nám byla prospěšná?

Přečtěte si více
Zobrazení: 1561
Vyčarujte si pohodu uprostřed zimy
19.02.2018

Vyčarujte si pohodu uprostřed zimy

Sluníčka je poskrovnu a sychravé počasí zalézá pod kůži.

Přečtěte si více
Zobrazení: 22