Kdy to ženy mají nejtěžší?

Kdy to ženy mají nejtěžší?

Publikováno: 07.03.2024

Zobrazení: 758

I vy kolem sebe jistě máte ženy silné, odhodlané, které nic nezastaví. Na každou ženu však někdy přijde chvíle, kdy jí není do zpěvu. Psychické rozpoložení závisí však nejen na aktuálním zdravotním stavu, ale také na tom, v jaké životní etapě se žena zrovna nachází. Každé životní období je jiné a těžko říct, které je pro ženy nejnáročnější. První menstruace, období těhotenství a porodu, menopauza? Jedno však mají životní etapy společné. V každém věku se ženy mohou cítit skvěle!  

Puberta jako hormonální a citová bouře

Puberta a dospívání je náročné období jak po stránce fyzické, tak i psychické. Puberta u dívek začíná mezi 10. a 13. rokem a prvním projevem je zvětšování prsů a vývoj pubického ochlupení. První menstruace se dostavuje obvykle mezi 11. a 14. rokem. Pro dospívající jsou typické změny v chování, střídání nálad a vzdor vůči autoritám, a to včetně těch rodičovských. Podle odborníků je citová a hormonální bouře normálním projevem dospívání. Máte-li doma puberťáka, útěchou vám může být fakt, že i vaše děti z puberty vyrostou.

  • Tip Klubu zdraví

Pupalka dvouletá PLUS 500 mg. Doplněk stravy. Jde o prvotřídní čistý olej z pupalky pro krásnou zdravou pleť, optimální hormonální rovnováhu a pro optimální komfort před a během menstruace, obohacený vitamínem E.
 

Těhotenství jako zlomové období

Pro ženy je naprosto zásadním obdobím těhotenství a narození dítěte. Těhotenství je nejen období příprav a očekávání, ale je to také období psychicky a fyzicky náročné. Na počátku těhotenství může žena prožívat pocity rozpolcenosti vůči nemožnosti žít starým způsobem života, může se obávat toho, jak dítě změní partnerský vztah a jak miminko přijme starší sourozenec. Žena může pociťovat obavy z možného potratu a prvorodičky se mohou obávat toho, jak péči o miminko a roli matky zvládnou. S tím, jak děťátko v bříšku roste, ale dochází u žen ke zklidnění a nastává harmonické období, kdy se společně s partnerem těší na další, i když náročnou, životní etapu.

  • Tip Klubu zdraví

Omega-3 rybí olej FORTE 10000 mg. Doplněk stravy. Podpora zdraví děťátka ale začíná již při samotném plánování těhotenství. Je důležité, aby žena měla dostatek zdraví prospěšných látek již před otěhotněním. Jedny z takových látek, na které by budoucí maminka neměla zapomínat, jsou omega-3 mastné kyseliny.

 
Náročné šestinedělí 

V období po porodu mohou být některé maminky nepříjemně překvapeny. Místo očekávaných pocitů štěstí může přijít pláč, úzkost a vyčerpání. Prvních šest týdnů po porodu však podobné pocity zažívá až 80 % žen. Jde o velmi citlivé období, kdy se jak matka, tak dítě adaptují na nový způsob života. Tělo ženy se regeneruje po těhotenství a porodu, maminka se sžívá s miminkem a učí se reagovat na jeho potřeby. Díky kojení se upevňuje vzájemná citová vazba. K tomu, aby si maminka i děťátko na sebe zvykli, však potřebují čas a klid. Prvních šest týdnů po porodu je proto třeba, aby tatínek a rodina byli ženě nápomocni.

  • Tip Klubu zdraví

Vápník Hořčík Zinek OSTEO. Doplněk stravy. Zdroj klíčových minerálů prémiové kvality a vitaminu D, který pomáhá vstřebávání vápníku a udržuje hladinu tohoto minerálu v organismu v rovnováze. Obohaceno o vitaminy D a B6. Doplněk stravy doporučovaný ženám v období těhotenství, kojení nebo menopauzy.
 

Nebojte se menopauzy

Menopauza patří mezi nejobávanější období v životě ženy. Ženy se obávají tzv. návalů, nočního pocení, náladovosti, plačtivosti, úzkostí, nespavosti, zhoršování fyzické i psychické výkonnosti. Všechny tyto projevy mají neblahý vliv na ženskou psychiku, především však trpí sebevědomí. Menopauza může být navíc spojena se zdravotními problémy, které se objevují díky nedostatku estrogenu a kolísáním jeho hladiny. Strašákem je osteoporóza vedoucí ke zlomeninám kostí i při malém traumatu a zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob. Estrogeny chrání nejen srdce a cévy, ale mají vliv také na metabolismus. V klimakteriu tak může docházet k tolik obávanému přibývání na váze. Ženám může být lékařem doporučena hormonální substituční léčba, nicméně velké oblíbené se dnes těší tzv. fytoestrogenypřírodní látky s hormonálními účinky ve formě doplňků stravy.

  • Tip Klubu zdraví

Doplněk stravy Minapent se šalvějí představuje nehormonální pomoc pro zajištění tělesné a psychické pohody v období klimakteria. Minapent obsahuje extrakty červeného jetele, šalvěje lékařské a ploštičníku hroznatého příznivě působí v kterékoliv fázi klimakteria.
 

 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Opakované záněty močových cest a jak jim předcházet
08.02.2024

Opakované záněty močových cest a jak jim předcházet

Ačkoliv nepříjemný zánět močových cest je velkým strašákem převážně u ženské části populace, nevyhýbá se ani mužům a dětem. Nejčastějším místem, kde se infekce může objevit, je močový měchýř. Není-li zánět včas podchycen, může vést až k velmi vážnému onemocnění ledvin. Jaké jsou příznaky zánětu močových cest a lze jim předcházet?

Přečtěte si více
Zobrazení: 19462
Podpořte zdraví svého děťátka už v těhotenství díky omega-3 mastným kyselinám
19.10.2023

Podpořte zdraví svého děťátka už v těhotenství díky omega-3 mastným kyselinám

Každá maminka chce pro svoje dítě to nejlepší. Podpora zdraví děťátka ale začíná již při samotném plánování těhotenství. Je důležité, aby žena měla dostatek zdraví prospěšných látek již před otěhotněním. Jedny z takových látek, na které by budoucí maminka neměla zapomínat, jsou omega-3 mastné kyseliny.

Přečtěte si více
Zobrazení: 31
ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat
20.06.2023

ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat

Byly jste v ordinaci gynekologa a styděly jste se na něco zeptat? Ačkoliv oblast intimního a sexuálního zdraví je nedílnou součástí našich životů, existují otázky, na které se neptáme. Chceme-li najít odpověď, pátráme na internetu. Až budete příště hledat odpovědi na otázky, na které vám stud nedovolí ptát se, navštivte instagramový profil gynekoložky MUDr. Kamily Žižkové, která ve svých příspěvcích, vtipně a s lehkostí, řeší vše, co ženy zajímá, a na co se svého gynekologa často bojí zeptat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 320
ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny
21.08.2023

ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny

Být zdravý, cítit se dobře, a navíc vypadat mladě a svěže, je snem snad každého z nás. Pokud máte pocit, že na to, věnovat se sami sobě, abyste se cítili v psychické i fyzické kondici, nemáte čas, přečtěte si náš článek s Mgr. Kamilou Černou, specialistkou na výživu a ženské zdraví, která svým klientkám předává funkční nastavení slučitelné s normálním životem a rodinnou pohodou. Chcete-li se naučit porozumět sami sobě, umět naplnit své potřeby a stravovat se intuitivně bez zbytečného stresu, vydejte se na cestu právě s Kamilou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 22
ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře
02.02.2024

ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře

V jakém věku začít pečovat o pleť, chceme-li zmírnit projevy jejího předčasného stárnutí? Jak by měla vypadat správná denní rutina péče o pleť? Jak podpořit zdraví a krásu pleti zevnitř? Na to jsme se ptali MUDr. Lucie Rajské, Ph.D., vyhledávané a zkušené lékařky všeobecné, preventivní, laserové a estetické dermatologie, která je zároveň zakladatelka a vedoucí lékařka oblíbené Rajská Clinic. Lucii však můžete znát také z mnoha médií a jejího instagramového účtu, na kterém sdílí tipy, díky kterým může i Vaše pleť vypadat zdravě, svěže a mladě.   

Přečtěte si více
Zobrazení: 181