ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat

ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat

Publikováno: 20.06.2023

Zobrazení: 312

Byly jste v ordinaci gynekologa a styděly jste se na něco zeptat? Ačkoliv oblast intimního a sexuálního zdraví je nedílnou součástí našich životů, existují otázky, na které se neptáme. Chceme-li najít odpověď, pátráme na internetu. Až budete příště hledat odpovědi na otázky, na které vám stud nedovolí ptát se, navštivte instagramový profil gynekoložky MUDr. Kamily Žižkové, která ve svých příspěvcích, vtipně a s lehkostí, řeší vše, co ženy zajímá, a na co se svého gynekologa často bojí zeptat.

MUDr. Kamila Žižková a „Pindy z gyndy“

Kamila Žižková je nejen váženou lékařkou, ale také velmi úspěšnou influencerkou. Na svém profilu moje_gynpor má přes 50 tisíc sledujících, což dokazuje, že její příspěvky doprovázené vtipnými autorskými ilustracemi, které vyvrací spoustu mýtů z intimního života, prostě baví. A to je také důvod, díky kterému je připravována i knižní podoba těchto instagramových příspěvků. Kamilu můžete také slyšet v podcastu Pindy z gyndy, ve kterém společně s porodní asistentkou, přináší posluchačům spoustu informací z oblasti gynekologie, porodnictví, ženské sexuality, ale také z oblastí běžného života ženy. Pokud vás zajímá, v čem chodit na „gyndu“, jaký je rozdíl mezi vulvou a vaginou, nebo jak poznat „normální výtok“, tenhle podcast si určitě nenechte ujít! Lékařku, která vtipnou formu vzdělává o ženském těle a sexualitě, jsme pro vás vyzpovídali.

 

Na Instagramu máte téměř 51 tisíc sledujících. Co říkají Vaši kolegové, lékaři, na to, že mezi sebou mají tak úspěšnou influencerku?

Dlouho jsem to tajila, protože jsem se bála reakcí kolegů a ani teď to nikomu moc neříkám. Co se týká mladších kolegů, ať už z řad lékařů nebo sester, tak odezvy jsou spíše pozitivní. Berou to tak, jak to je. Znají mě a vědí, že je to v podstatě odraz mé šílené a praštěné osobnosti. Rádi se zapojují do různých videí a spíše mě podporují. U starších kolegů jsem se setkala už i s výsměchem, nemístnými poznámkami a shazováním. Znevažují mou práci na sociálních sítích. Neberou to vážně nebo jsou i takoví, kteří jsou pohoršeni tím, že otevírám veřejně sexuální témata nebo kreslím penisy. Pro mě je to už součást mojí práce. Jsem tam v kontaktu se spoustu super lidí, a to jak z jiných nebo stejných oborů, tak i se svými klientkami a dalšími lidmi, od kterých se mimo jiné i učím. Je to takový dvojí komunikační kanál. Já předávám informace tak, jak je znám, jak jsem se je naučila, aby zaujaly, a sledující mi předávají své zkušenosti.

 

Co Vás motivovalo k tomu být aktivní na sociálních sítích?

Brouzdala jsem na Instagramu a zaujaly mě edukační profily v zahraničí a hledala jsem, jestli je něco i v češtině. Nenašla jsem nic, co by se mi líbilo, a tak mě napadlo něco takového vytvořit. Tak aby to bylo psané tak, jak mi "huba narostla". Aby to každý pochopil a z každého příspěvku si alespoň něco odnesl. Postupně se to formovalo do té formy, kterou má profil dnes. Příspěvky jsem začala doprovázet svými ilustracemi doprovázené „vtipem“. Tak aby to zaujalo, aby to evokovalo nějaké emoce. Což se děje.

 

Díky Vašim příspěvkům na sociálních sítích se daří vyvracet řadu mýtů a polopravd z oblasti intimního života, gynekologie a porodnictví. Který takový mýtus Vás nejvíc překvapil? 

Co jsem tak postřehla a co ráda opakuji je například to, že neoplodněné vajíčko neodchází s menstruační krví. Nebo ženy nemají jasno v tom, jak jejich genitál vypadá, co je vulva a co je vagína. Proto také vznikly besedy „vulva není vagína“. Neřekla bych asi úplně mýty, ale spíš nedostatečná informovanost. A to stačí i třeba výčet menstruačních pomůcek. Nebo systém hrazené péče.

 

Příspěvky z jaké oblasti Vaše sledující nejvíce zajímají? 

Jednoznačně ty sexuální. Lidi to prostě zajímá a v tomhle ohledu na sociálních sítích nepociťuji takový stud jako normálně, zřejmě a samozřejmě díky anonymitě, kterou sociální sítě přináší Těm se snažím věnovat asi i stále víc a víc. Od března jsem nastoupila do oboru sexuologie, tak budu moci nabídnout snad něco i těm 3 % mužů, kteří mě sledují.

 

Máte pocit, že jsou Češi dostatečně informováni, nebo je pro spoustu lidí sexualita stále tabu? 

Jak jsem popsala, mám pocit, že na sociálních sítích to takové tabu není. I když mě strašně mrzí, že sociální sítě neumí rozeznat sex a sex education. Nepovolí pomalu ani slovo vagína nebo sex, a přitom to jsou věci zcela přirozené. Ale rozumím tomu. Mladší generace, tipuji tak 20 let a výš je díky přístupu k informacím asi více informovaná. Ale co se týká těch nejmladších, dejme tomu 13-15 let tak tam bych řekla, že mezery jsou. Dělala jsem dotazníky a třeba neměli jasno v tom, že se dá otěhotnět i při prvním pohlavním styku, nebo že přerušovaná soulož není spolehlivá antikoncepční metoda. Velkým problémem se ukázalo, že i když se člověk snaží jim předat nějaké informace, tak si ještě neuvědomují, že je budou potřebovat. Slovo sex je v tomto věku strašně vtipný a nedej bože, když se zeptám, kolik dírek má ženská tam dole. Hlavně teda kluci. Ale tomuhle rozumím asi taky. Ve třinácti jsem asi nebyla jiná.

 

 

Kdy začít u dětí se sexuální výchovou? Někteří rodiče to nechávají na škole, škola na rodičích. Jak by to mělo být?

V podstatě od narození. Nebo alespoň od té doby, kdy je dítě schopné nám rozumět, popřípadě s námi komunikovat. Počínaje pojmenováním genitálu, základy intimní hygieny, postupně pak problematika menstruace, prvního ochlupení, růst prsou, následně problematika otěhotnění, antikoncepce, pohlavně přenosných chorob a v neposlední řadě také informace o pornu, o nebezpečí na internetu atd. Školy tohle rozhodně nezvládají. A pokud se to snaží podchytit v rámci nějakého předmětu, tak pozdě. Sama jsem to zažila.

 

Jak hodnotíte současnou sexuální výchovu ve školách? Je dostačující?

Jak jsem popsala výše. Ale musím se přiznat, že jsem nikterak nepátrala, jak to chodí teď. Ale vidím ty mladé lidi. Takže nepředpokládám žádnou závratnou změnu. Běží petice o zavedení sexuální výchovy ve školách, tak uvidíme… otázkou je také kdo by se toho ujmul, a taky to, jak jsem zmínila, že to dospívající neocení. Sama se snažím vymyslet projekt směřovaný na druhý stupeň základních škol. Mladého člověka musíte hodně zaujmout, a čím jsem starší tím je to horší. Takže něco takového v hlavě už mám, ale je to v plenkách.

 

Jsou dnešní teenageři dostatečně informováni?

Myslím si, že právě chybí ten důraz na ten internet. Průměrný teenager se s pornem setká dřív, než má svůj vlastní sex nebo jiný sexuální styk. No, a to není dobře, pokud si neuvědomuje, že porno většinou neukazuje realitu. Mají na sebe pak vysoké nároky, přitom každá se to musí nejprve naučit. Často jsou holky stavěné pak do pozice že si všechno musí nechají líbit, ne znamená přidej, nebo naopak na kluky je nátlak, že musí vydržet přirážet hodinu. A to v 15 může být problém. Nehledě na to, že na pornu může vznikat závislost.

 

Kdy poprvé navštívit  gynekologa?

První návštěva gynekologa by měla proběhnout nejpozději se započetím sexuálním života. Pojišťovny proplácí preventivní prohlídky od patnácti let. Za mě OK od těch patnácti nebo pokud v patnácti ještě nemenstruuje. Je fajn už v tomto věku naučit mladou ženu chodit na prohlídky, aby se z toho stal zvyk a aby nebyly podceňované prevence.

 

Umí se české ženy a muži start o své intimní zdraví? 

Řekla bych že ano. Naopak spíš mám pocit, například co se týká intimní hygieny, že jsme spíše navyklé na přehnanou hygienu. Přitom nejlepší je k intimní hygieně obyčejná voda. Ale chápu, sama to tak mám, cítím se s intimním gelem lépe. Měly bychom ale volit preparáty určené k intimní hygieně. Stejně tak i třeba menstruační pomůcky. To už jsem docela vysledovala že se ženy začínají přiklánět k ekonomicky šetrnějším pomůckám jako jsou menstruační kalíšky, menstruační kalhotky atd. Ty jsou i více šetrné k našim intimním partiím.

 

 

Jste lékařka, máte rodinu, spoustu aktivit, … jak to všechno stíháte?

No těžko. Na prvním místě se snažím mít rodinu, pak práci a pak ty svoje aktivity navíc. Proto na tom instagramu nejsem tak aktivní, jak bych si přála, nebo všechny své projekty tlačím spíše před sebou. Pomalu se ale učím říkat ne a nebrat si toho tolik.

 

A s tím souvisí otázka, jak odpočíváte?

Na co se fakt těším, jsou večery doma, vínko a netflix. To je moje pohodička. Teď jsme se vrhli do zahradničení, tak mi dělá radost i to. Ale mám dny, kdy jsem ráda i jenom za jízdu v autě. Jak tak na to koukám, moc odpočívat neumím :)

Nejčastější chyby žen při intimní hygieně
02.03.2020

Nejčastější chyby žen při intimní hygieně

Intimní hygiena je téma, o kterém se příliš nemluví. Předpokládá se, že ženy o své intimní partie pečují správně. Nepříjemné pocity jako svědění, pálení či infekce bývají důsledkem právě chyb v oblasti intimní hygieny. Jak má správná intimní hygiena vypadat a čemu se vyvarovat, aby „dole“ bylo vše bez problémů?

Přečtěte si více
Zobrazení: 9148
Kegelovy cviky při inkontinenci, bolestech zad i jako zpestření sexuálního života
21.05.2024

Kegelovy cviky při inkontinenci, bolestech zad i jako zpestření sexuálního života

Kegelovy cviky, které můžete znát také jako cviky na posílení svalů pánevního dna, jsou doporučovány nejen v případě bolestí zad a inkontinence, ale také pro zpestření sexuálního života. Pokud jsou cviky pro posílení svalů v oblasti pochvy, konečníku a močové trubice pro vás novinkou, nyní se s nimi můžete seznámit.

Přečtěte si více
Zobrazení: 29380
Letní koupání představuje zvýšené riziko vaginálních infekcí
11.08.2022

Letní koupání představuje zvýšené riziko vaginálních infekcí

Také si neumíte představit léto bez koupání? Ať už milujete bazény, nebo přírodní nádrže, jedno by ženy měly mít na paměti. S letními hrátkami se pojí vyšší výskyt vaginálních infekcí. Důležitou roli v prevenci vaginálních infekcí hraje péče o poševní mikroflóru, která zásadně ovlivňuje intimní zdraví každé ženy.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1116
Téma, o kterém muži neradi hovoří? Prostata!
15.11.2022

Téma, o kterém muži neradi hovoří? Prostata!

Ať už jste muž či žena, pak jistě znáte to, když Vás během noci vzbudí pocit, že musíte na záchod. U žen může být na vině mnoho faktorů. Dnes se zaměříme ale spíše na muže! Na vině může být totiž zvětšená prostata! Problém, o kterém se zdráhají muži mluvit nejen se svými blízkými, ale dokonce i se svým lékařem. Prostatické obtíže se mohou objevovat již u mužů po 40. roce věku, a proto je důležité vědět, jak o zdraví prostaty pečovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 468
Bezpečně do sauny a do bazénu
20.04.2018

Bezpečně do sauny a do bazénu

Astronomicky je sice už jaro, ale venku občas ještě pěkně přituhuje. V takovém počasí není nic lepšího, než si na pár hodin zalenošit ve vyhřáté sauně, nebo zalézt do teplé vířivky. Může se však stát, že si kromě příjemného zážitku odnesete i nechtěný „dáreček“ v podobě kvasinkové infekce.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2569