Jak na jaře podpořit dětskou imunitu?

Jak na jaře podpořit dětskou imunitu?

Publikováno: 03.04.2024

Zobrazení: 524

Na jaro se těšíme všichni, i když rodiče malých dětí možná o něco méně. Jarní proměnlivé počasí a dětský kolektiv patří k častým příčinám zvýšeného výskytu respiračních onemocnění, a představuje tak riziko zvýšených absencí nejen dětí ve škole, ale také rodičů v zaměstnání. Mnozí rodiče se proto zajímají, jak podpořit dětskou imunitu.

Riziko číhá hlavně v dětských kolektivech

Pokud dítě navštěvuje dětský kolektiv, riziko infekční nákazy může být vyšší. Všechna onemocnění mají svou inkubační dobu a děti mohou být přenašeči, aniž by o tom rodiče věděli. Ačkoliv děti nevykazují příznaky onemocnění, předávají nemoc dál. Eliminovat riziko přenosu respiračních onemocnění lze tak především podporou dětské imunity. Vzhledem k tomu, že podpora imunity je dlouhodobý proces, začít s podporou imunity až poté, co již dítě vykazuje známky onemocnění, je pozdě. Rodiče by proto měli na podporu dětské imunity myslet nejen v rizikových obdobích jara a podzimu, ale během celého roku. V případě, že dítě onemocní, je důležité dopřát mu dostatečně dlouhou léčbu a nedávat ho do dětských kolektivů ihned poté, co došlo ke zmírnění projevů onemocnění.  

Ne vždy pomohou antibiotika

Zátěž pro dětský organismus představují především opakovaná respirační onemocnění. Je důležité nejen to, aby dítě chodilo dobře oblečené, ale také aby onemocnění bylo vždy patřičně doléčeno. Imunitě neprospívá ani přílišné předepisování antibiotik. Důležitá je správná diagnóza onemocnění, protože na virové infekce antibiotika nezabírají, a díky častému užívání může potencionálně dojít ke vzniku antibiotické rezistence, která pak komplikuje léčbu bakteriálních infekcí a dalších onemocnění vyžadujících antibiotickou léčbu. Nadměrné užívání antibiotik, v případech, kdy to není potřeba, brání přirozenému vytvoření obranných protilátek, se kterými se imunita v průběhu svého zrání setkává.

V hlavní roli jídelníček

Pro zdravý vývoj imunitního systému je důležitý pestrý a vyvážený jídelníček s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnného pečiva a luštěnin. Dětský jídelníček by měl obsahovat potraviny s obsahem vitaminů a minerálů, které přispívají k normální funkci imunitního systému a celkovému zdraví. Někdy je ovšem pro rodiče těžké, aby jejich dítě mělo všechny potřebné živiny, což může být způsobeno především tím, že dítě preferuje některé potraviny a jiné odmítá. Často děti bohužel odmítají právě ty potraviny, které jejich zdraví prospívají. Řešení tak mohou představovat kvalitní doplňky stravy, které podpoří nejen dětskou imunitu, ale také celkové zdraví. Pro děti je vhodná řada doplňků stravy Marťánci Multivitaminy. Příznivé účinky různých vitaminů, minerálů a bylinných extraktů byly prokázány jako podpora imunity a celkového zdraví dětí. Pro nadcházející jarní období doporučujeme Marťánci Gummy Jaro Léto, Marťánci Gummy Velikonoce, Marťánci Gummy echinacea či Marťánci Gummy černý bez. Děti ocení chutné a zábavné vitaminy určené pro podporu zdraví, imunity a vitality s ovocnými příchutěmi.  

Pečujte o dětskou střevní mikrobiotu

Pečovat o dětskou imunitu a střevní mikrobiotu je vhodné také doplňky stravy Biopron, protože až 70 % imunitních buněk sídlí ve střevech. Řada Biopron obsahuje široké spektrum doplňků stravy již pro děti od novorozeneckého věku. Doplněk stravy Biopron Laktobacily Baby BIFI+ je probiotický komplex s vysokým podílem bifidobakterií. 1 miliarda CFU (CFU – počet živých mikroorganismů tvořících kolonie (colony-forming units)) v denní dávce vhodná pro děti již od narození (vysypávací tobolky). Biopron LAKTOBACILY Baby BIFI+ je vhodný nejen v průběhu, ale i po užívání antibiotik. Doplněk stravy BIOPRON KIDS+ jsou expertní probiotika s prebiotiky a navíc s komplexem vitaminů B6 a C, které podporují imunitní systém. Pro děti od 1 roku. Z nabídky Biopron si ale mohou vybrat i rodiče a podpořit nejen střevní mikrobiotu dětí, ale také svoji. Navštivte náš e-shop a vyberte si doplňky stravy, díky kterým podpoříte imunitu a můžete užívat jaro bez rýmy a kašle.

 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Jarní únava? Podpořte energii přírodní cestou!
19.03.2024

Jarní únava? Podpořte energii přírodní cestou!

I když venku začíná všechno kvést a příroda se probouzí ze zimního spánku, vy byste nejraději zůstali v posteli. Ačkoliv únava je spojována hlavně s podzimem, někteří nadměrnou únavou a vyčerpáním trpí právě na jaře. Abyste se necítili unavení a bez energie, vyzkoušejte naše tipy a užívejte si jaro naplno!

Přečtěte si více
Zobrazení: 1122
Jarní očista podle ajurvédy
25.03.2024

Jarní očista podle ajurvédy

Ajurvéda je celostní systém podpory zdraví, s kořeny sahajícími až do Indie, do doby před více než 5 tisíci lety. Ajurvéda vychází ze znalostí a zkušeností indických mudrců, kteří se snažili udržet v těle harmonii a rovnováhu za pomoci bylinných prostředků, masáží, jógy a meditace. I dnes je ajurvéda oblíbenou alternativní cestou péče o zdraví. Chcete-li jarní očistu podle ajurvédy vyzkoušet a být po zimě opět v kondici, poradíme vám, jak na to!

Přečtěte si více
Zobrazení: 272
Sportujete? Nezapomínejte tělu doplnit hořčík!
29.02.2024

Sportujete? Nezapomínejte tělu doplnit hořčík!

Nejen vrcholoví sportovci, ale i ti rekreační, by neměli zapomínat na dostatečný příjem minerálních látek, které podpoří nejen sportovní výkon, ale také regeneraci organismu po něm. Jednou z nejdůležitějších minerálních látek, které organismus před i po náročných výkonech ocení, je hořčík!

Přečtěte si více
Zobrazení: 520
ROZHOVOR: Ústa jsou branou do celého těla
27.03.2024

ROZHOVOR: Ústa jsou branou do celého těla

Pokud jste aktivní na sociálních sítích a zajímáte se o svůj chrup, možná jste narazili na instagramový profil dentální hygienistky Kláry Nové, která kromě toho, že postuje střípky ze svého života, navíc edukuje své sledující o dentální hygieně a správné péči o zuby. Dentální hygienu Klára doporučuje navštívit alespoň 2x ročně, protože krásný úsměv je jen jeden, a to ten zdravý!

Přečtěte si více
Zobrazení: 127
ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře
02.02.2024

ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře

V jakém věku začít pečovat o pleť, chceme-li zmírnit projevy jejího předčasného stárnutí? Jak by měla vypadat správná denní rutina péče o pleť? Jak podpořit zdraví a krásu pleti zevnitř? Na to jsme se ptali MUDr. Lucie Rajské, Ph.D., vyhledávané a zkušené lékařky všeobecné, preventivní, laserové a estetické dermatologie, která je zároveň zakladatelka a vedoucí lékařka oblíbené Rajská Clinic. Lucii však můžete znát také z mnoha médií a jejího instagramového účtu, na kterém sdílí tipy, díky kterým může i Vaše pleť vypadat zdravě, svěže a mladě.   

Přečtěte si více
Zobrazení: 189