Připravte dětskou imunitu na jaro!

Připravte dětskou imunitu na jaro!

Publikováno: 27.03.2023

Zobrazení: 383

Na jaro se těšíme všichni, i když možná rodiče malých dětí o něco méně. Jarní proměnlivé počasí a dětský kolektiv patří k častým příčinám zvýšeného výskytu respiračních infekcí, a to zejména u dětí. Jak si užívat jaro bez bolesti v krku, rýmy a kašle? Podpořte dětskou imunitu a užívejte si jaro naplno!

Riziko číhá hlavně v dětských kolektivech

Jaro tu bude co nevidět a nechcete-li, aby vaše děti trávily první sluneční paprsky v posteli, zaměřte se na podporu imunity. Pokud dítě navštěvuje jakýkoliv dětský kolektiv, vždy je riziko infekční nákazy vyšší. Všechna onemocnění mají svou inkubační dobu a děti mohou být přenašeči, aniž by o tom věděly. Nemocné děti tak často navštěvují školku a školu, aniž by vykazovaly příznaky onemocnění a předávají nemoc dál. Jak eliminovat riziko nákazy? Podporou imunity!
 

Co trápí dětskou imunitu nejvíce

Zátěž pro dětský organismus představují především opakované infekce, v jarním období hlavně infekce respirační. Je důležité nejen to, aby dítě chodilo dobře oblečené, ale také aby onemocnění bylo vždy patřičně doléčeno. Imunitě neprospívá ani přílišné předepisování antibiotik. Důležitá je správná diagnóza onemocnění, protože na virové infekce antibiotika nezabírají, a díky častému užívání může potencionálně dojít ke vzniku antibiotické rezistence, která pak komplikuje léčbu bakteriálních infekcí a dalších onemocnění vyžadujících antibiotickou léčbu. Nadměrné užívání antibiotik, v případech, kdy to není potřeba, brání přirozenému vytvoření obranných protilátek, se kterými se imunita v průběhu svého zrání setkává.

V hlavní roli jídelníček

Pro zdravý vývoj imunitního systému je důležitý pestrý a vyvážený jídelníček s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnného pečiva a luštěnin. Dětský jídelníček by měl obsahovat potraviny s obsahem vitaminů a minerálů, které přispívají k normální funkci imunitního systému a celkovému zdraví. Někdy je ovšem pro rodiče těžké, aby jejich dítě mělo všechny potřebné živiny, což může být způsobeno především tím, že dítě preferuje některé potraviny a jiné odmítá. Často děti odmítají právě ty potraviny, které jejich zdraví prospívají. Řešení tak může představovat řada doplňků stravy Marťánci. Příznivé účinky různých vitaminů, minerálů a bylinných extraktů byly prokázány jako podpora imunity dětí a celkového zdraví. Pro nadcházející jarní období jsou vhodné Marťánci Gummy Jaro–léto, chutné a zábavné vitaminy určené pro podporu zdraví, imunity a vitality s příchutí borůvka, citron, jahoda a mandarinka.

 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Jak probíhá bronchitida u dětí
09.06.2021

Jak probíhá bronchitida u dětí

Za zánětem průdušek stojí ve většině případů virová infekce, jako třeba nachlazení. Tato nemoc může mít buď akutní, nebo chronickou podobu, přičemž u malých pacientů se nejčastěji jedná o akutní formu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 44116
Únava u dětí a co ji způsobuje
09.06.2021

Únava u dětí a co ji způsobuje

Mnozí rodiče si zhluboka oddechnou, když svého andílka uloží večer do postýlky. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 17255
Podpořte imunitu dětí dary z přírody
27.02.2018

Podpořte imunitu dětí dary z přírody

Také je u vás zima tradičně obdobím "marodění"? Podobnou zkušenost má většina maminek dětí předškolního i školního věku, které co chvíli chytnou nějakou virózu. Co dělat pro to, aby vaše děti nebyly tak často nemocné? Podpořte jejich odolnost prostředky, které najdeme v přírodě.

Přečtěte si více
Zobrazení: 470
Dobré zažívání jako brána imunity dětí i dospělých
31.10.2022

Dobré zažívání jako brána imunity dětí i dospělých

Stav trávícího traktu úzce souvisí se zdravím celého organismu. Řada Biopron® představuje vysoce kvalitní probiotické produkty obsahující probiotické kmeny, které splňují přísné požadavky včetně prokázané životaschopnosti a odolnosti vůči kyselinám. Široká škála produktů pokrývá různé potřeby a cílové skupiny. Péče o střevní mikrobiom nejen dospělých, ale i těch nejmenších, se opravdu vyplatí, protože zdraví sídlí ve střevech!

Přečtěte si více
Zobrazení: 177
Jak podpořit imunitu často nemocných dětí?
12.09.2022

Jak podpořit imunitu často nemocných dětí?

Každý rodič to dobře zná. Dítě nastoupí do školky či do školy a po několika dnech je nemocné. Opakované infekce u dětí jsou typické pro období, kdy se imunitní systém dítěte poprvé setkává s patogeny, rozvíjí imunitní odpověď a organismus si buduje imunitní paměť. Do určité míry můžeme imunitu dítěte ovlivnit tím, že ji budeme posilovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 5801
Jak pečovat o nosík dětí a dospělých?
10.02.2022

Jak pečovat o nosík dětí a dospělých?

Pečujete o svůj nos? Nos si totiž zaslouží stejnou péči jako např. ústní dutina. Díky nosu nejen dýcháme, ale také cítíme a mnohem intenzivněji prožíváme své emoce. Bohužel na péči o nosní dutiny často zapomínáme, ačkoliv péče o ně je důležitá. Vysušená nosní sliznice ohrožuje nejen samotný nos, ale i naše celkové zdraví.

Přečtěte si více
Zobrazení: 325
Vitamin C a zinek – spolehlivá podpora imunity u dětí (nejen) v zimě
22.09.2021

Vitamin C a zinek – spolehlivá podpora imunity u dětí (nejen) v zimě

Dětský organismus má v zimě napilno. Kromě náročného vývoje musí čelit častým nachlazením, zejména pokud navštěvují dětský kolektiv. Kolik ztratí energie a zda je jeho imunitní systém v dostatečné kondici aby odolal, mohou ovlivňovat i přijaté vitaminy a minerály.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2098
Jak podpořit nejen imunitu, ale i celkové zdraví dětí? Vsaďte na Marťánky a Biopron!
15.05.2023

Jak podpořit nejen imunitu, ale i celkové zdraví dětí? Vsaďte na Marťánky a Biopron!

Pobyt v dětském kolektivu, ať už na letním táboře, ve škole, či školce, může představovat zvýšenou psychickou i fyzickou zátěž, což může být spojeno s oslabenou imunitou. Jak podpořit dětskou imunitu a vyvarovat se časté nemocnosti?

Přečtěte si více
Zobrazení: 183
Trápí vás nebo vaše děti střevní chřipka? Pak vám poradíme, na co si dát pozor
19.01.2022

Trápí vás nebo vaše děti střevní chřipka? Pak vám poradíme, na co si dát pozor

Střevní chřipka, gastroenteritida, dokáže svým rychlým nástupem překvapit. I když jde o běžné onemocnění s poměrně rychlým průběhem, díky riziku dehydratace se v některých případech může změnit v život ohrožující onemocnění. Gastroenteritida naštěstí nemá dlouhého trvání a k zotavení dochází během několika málo dnů. Poradíme vám, jak přispět k rychlé rekonvalescenci.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1691
Zánět průdušek u dětských pacientů
08.04.2020

Zánět průdušek u dětských pacientů

Zánět průdušek (bronchitida) je u dětí poměrně časté onemocnění. Suchý a dráždivý kašel, který se po několika dnech změní na kašel produktivní s vykašláváním hlenu, je typickým příznakem zánětu průdušek, který často doprovází nachlazení nebo na něj navazuje. Neléčená bronchitida může skončit nebezpečným zápalem plic, a proto by rodiče neměli s návštěvou dětského lékaře otálet.

Přečtěte si více
Zobrazení: 19943