Letní koupání představuje zvýšené riziko vaginálních infekcí

Letní koupání představuje zvýšené riziko vaginálních infekcí

Publikováno: 11.08.2022

Zobrazení: 1114

Také si neumíte představit léto bez koupání? Ať už milujete bazény, nebo přírodní nádrže, jedno by ženy měly mít na paměti. S letními hrátkami se pojí vyšší výskyt vaginálních infekcí. Důležitou roli v prevenci vaginálních infekcí hraje péče o poševní mikroflóru, která zásadně ovlivňuje intimní zdraví každé ženy.

Poševní diskomfort, nejčastější důvod návštěvy gynekologa

Nepříjemné svědění a pálení v intimních oblastech může mít mnoho důvodů. Vaginální onemocnění jsou úzce spojena s narušením poševní mikroflóry, což bývá zapříčiněno nejčastěji kvasinkovou infekcí či bakteriální vaginózou. Každé onemocnění má jiné projevy a vyžaduje jinou léčbu. To, co mají společné, je poševní diskomfort, díky kterému ženy nejčastěji vyhledávají lékaře. 
 

Kvasinková infekce

Kvasinková infekce, mykóza pochvy, vzniká v důsledku narušení přirozeného mikrobiálního prostředí. Bakterie, které se v pochvě běžně vyskytují, nejsou schopny udržet množství přítomných kvasinek a dochází k jejich přemnožení. Nejčastěji jde o kvasinky Candida albicans, způsobující pálení a svědění pochvy. Kvasinkové infekce, objevující se často u sexuálně aktivních žen, se mohou projevovat pálením při močení, bělavým hrudkovitým výtokem, připomínající tvaroh, bolestí při pohlavním styku a zarudlými stydkými pysky. V létě bývají kvasinkové infekce spojeny s letním koupáním a pobytem v mokrých plavkách, v chladnějších měsících může být na vině neprodyšné spodní prádlo, úzké džíny, stres, nevhodná strava a užívání širokospektrých antibiotik.
 

Vhodná opatření při léčbě kvasinkových infekcí

Kvasinkové infekce jsou léčeny za pomoci antimykotik. Mnoho pacientek infekce řeší za pomoci volně prodejných přípravků ve formě vaginálních tablet, krémů i globulí, které zavádí do pochvy. Vhodné jsou i bylinkové sedací koupele s obsahem dubové kůry a heřmánku. Ženy, které trpí opakovanými kvasinkovými infekcemi, by měly dbát na určitá dietní opatření. Doporučeno je omezit bílý cukr, bílé pečivo, snížit podíl kofeinu, alkoholu a plísňových sýrů. Vhodné je kuřecí, králičí a krůtí maso a ryby, hnědá rýže, celozrnné potraviny, zelenina a méně sladké ovoce. Skvělé jsou zejména jogurty s živými kulturami. Lékaře je nutné vyhledat, pokud se příznaky infekce nelepší a objeví se zapáchající vaginální výtok, bolesti v podbřišku, nevolnost, teplota, zimnice, krvácení mimo menstruační cyklus nebo má-li žena více sexuálních partnerů. Návštěvu lékaře by žena neměla odkládat, je-li těhotná, kojící nebo jde o dívku mladší 12 let.
 

Bakteriální infekce

Pro bakteriální infekci (vaginózu) je typický vodnatý výtok, který může být i bez zápachu. Někdy infekce proběhne bezpříznakově a diagnostikována bývá náhodně během gynekologické prohlídky. Vaginální infekce je způsobena přemnožením bakterií v důsledku zvyšujícího se pH v pochvě, což se může projevovat svěděním a pálením v oblasti pochvy. Riziko neléčené infekce může vyvolat zánět dělohy, děložního hrdla, močových cest a pánevní oblasti. Pánevní záněty mohou způsobit i neplodnost, a proto vyžadují léčbu antibiotiky, případně hospitalizaci a někdy také chirurgický zákrok. Mezi příčiny bakteriálních infekcí patří užívání širokospektrých antibiotik, koupání v bazénu či přírodní nádrži, neprodyšné prádlo, těsné džíny, mokré plavky, nadměrná hygiena pohlavních orgánů, parfemovaná mýdla, přenos bakterií z konečníku nesprávným utíráním, nedostatečný pitný režim, oslabená imunita aj. Nejčastěji je nasazena léčba antibiotiky buď v lokální nebo perorální formě. Vhodná je doplňková léčba přípravky bohatými na laktobacily, které lze používat i preventivně v situacích, které mohou mít na vznik infekcí vliv, např. po menstruaci, po pohlavním styku, návštěvě koupaliště aj.
 

Podpořte zdraví vaginální mikroflóry

O zdraví vaginální mikroflóry pomáhá pečovat řada Beliema zahrnující produkty pro komplexní intimní péči každé ženy. Při zvýšeném riziku bakteriální a kvasinkové infekce doporučujeme Beliema Expert Intim Krém, jemný zklidňující krém obsahující DermoSOFT®, komplex látek přírodního původu pro podporu vyrovnaného pH a potlačení zápachu a dlouhotrvající deodorační efekt, dále obsahuje bisabolol, přírodní složku heřmánku se zklidňujícím účinkem a omezujícím pocity svědění. S přípravky Beliema si budete užívat pocit jistoty, pohodlí a sebedůvěry, a to nejen během letních měsíců. Buďte ženy s Beliemou!

 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Idelyn Beliema - novinka v péči o intimní zdraví ženy
10.06.2015

Idelyn Beliema - novinka v péči o intimní zdraví ženy

"Idelyn Beliema při bakteriální i kvasinkové vaginální infekci" Idelyn Beliema přináší komplexní řadu 3 produktů vhodných při riziku bakteriální i kvasinkové vaginální infekce. Řada Idelyn Beliema byla vyvinutá ve spolupráci s gynekology a obsahuje "Idely Beliema Expert" intimní krém a "delyn Beliema Effect Intim Gel" intimní mycí gel.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1155
Podceňovat intimní hygienu se nevyplácí
25.06.2019

Podceňovat intimní hygienu se nevyplácí

V letních měsících jsou gynekologické infekce a záněty způsobené kvasinkami častým problémem žen. V teple a vlhku se dobře daří kvasinkovým infekcím (mykózám), které trápí ženy v létě až dvakrát častěji. Výskyt vaginální mykózy lze omezit správnou intimní hygienou. Pokud chcete strávit dovolenou bez zbytečných zdravotních komplikací v podobě nepříjemného svědění, pálení v intimní oblasti, výtoku, bolestí při močení a sexu, přečtěte si naše tipy, jak vaginálním mykózám předcházet.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1631
Bezpečně do sauny a do bazénu
20.04.2018

Bezpečně do sauny a do bazénu

Astronomicky je sice už jaro, ale venku občas ještě pěkně přituhuje. V takovém počasí není nic lepšího, než si na pár hodin zalenošit ve vyhřáté sauně, nebo zalézt do teplé vířivky. Může se však stát, že si kromě příjemného zážitku odnesete i nechtěný „dáreček“ v podobě kvasinkové infekce.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2521
Nejčastější příčiny zánětu močového měchýře
25.03.2020

Nejčastější příčiny zánětu močového měchýře

Trápí vás pálení a řezání při močení? Trpíte neodkladným nutkáním na močení a k tomu pociťujete bolest v podbřišku? Za vaše obtíže může být zodpovědný zánět močového měchýře, tzv. cystitida. Jde o nepříjemné onemocnění, které je ale dobře léčitelné. Pro úspěšnou léčbu je nutné navštívit lékaře včas. Které příznaky není radno podceňovat a jak zánětům močového měchýře předcházet?

Přečtěte si více
Zobrazení: 67646
Záněty močových cest dokážou v létě potrápit
03.07.2019

Záněty močových cest dokážou v létě potrápit

Časté nucení na močení, bolest v podbřišku, zvýšená teplota, bolest beder či výtoky mohou letní dny pořádně zkomplikovat. Příznaky zánětu močového měchýře nepodceňujte, neléčená infekce může způsobit onemocnění ledvin. Ženy trpí na infekce a záněty močových cest častěji než muži, což je způsobeno anatomickými odlišnostmi močového ústrojí. Pokud se nechcete během dovolené potýkat se záněty močových cest, myslete především na prevenci.

Přečtěte si více
Zobrazení: 514