Letní koupání a zvýšené riziko vaginálních infekcí
Publikováno: 09.07.2024
Zobrazení: 1508
Léto je časem, kdy mnoho lidí tráví více času ve vodě. Koupání v bazénech, jezerech, nebo moři však může zvýšit riziko vzniku vaginálních infekcí. Tipy a informace, jak si nejen v létě udržet intimní zdraví, ženám přinášíme.
Poševní diskomfort, nejčastější důvod návštěvy gynekologa
Nepříjemné svědění a pálení v intimních oblastech může mít mnoho důvodů. Vaginální onemocnění jsou úzce spojena s narušením poševní mikroflóry, což bývá zapříčiněno nejčastěji kvasinkovou infekcí či bakteriální vaginózou. Každé onemocnění má jiné projevy a vyžaduje jinou léčbu. To, co mají společné, je poševní diskomfort, díky kterému ženy nejčastěji vyhledávají lékaře. Bohužel právě léto je spojeno s vyšším výskytem těchto nepříjemných ženských obtíží. Vlhké a teplé prostředí, typické pro léto, vytváří ideální podmínky pro růst bakterií a kvasinek, což může vést k infekcím. Chlór v bazénech může narušit přirozenou vaginální flóru, což může zvýšit riziko infekcí. A příliš časté a dlouhé pobyty v chlorované vodě mohou vést k podráždění. Přírodní vody, jako jsou jezera a rybníky, mohou obsahovat různé bakterie a mikroorganismy, které mohou způsobit infekce. Rizikové je také dlouhodobé nošení mokrých plavek, které může vést k podráždění a vytvořit prostředí příznivé pro růst mikroorganismů. Jediné, co ženám zbývá, je minimalizovat faktory, které k vaginálním infekcím mohou vést.
Kvasinková infekce
Kvasinková infekce, mykóza pochvy, vzniká v důsledku narušení přirozeného mikrobiálního prostředí. Bakterie, které se v pochvě běžně vyskytují, nejsou schopny udržet množství přítomných kvasinek a dochází k jejich přemnožení. Nejčastěji jde o kvasinky Candida albicans, způsobující pálení a svědění pochvy. Kvasinkové infekce, objevující se často u sexuálně aktivních žen, se mohou projevovat pálením při močení, bělavým hrudkovitým výtokem, připomínající tvaroh, bolestí při pohlavním styku a zarudlými stydkými pysky. V létě bývají kvasinkové infekce nejčastěji spojeny s letním koupáním a pobytem v mokrých plavkách, v chladnějších měsících může být na vině neprodyšné spodní prádlo, úzké džíny, stres, nevhodná strava a užívání širokospektrých antibiotik.
Vhodná opatření při léčbě kvasinkových infekcí
Kvasinkové infekce jsou léčeny za pomoci antimykotik. Mnoho pacientek infekce řeší za pomoci volně prodejných přípravků ve formě vaginálních tablet, krémů i globulí, které zavádí do pochvy. Vhodné jsou i bylinkové sedací koupele s obsahem dubové kůry a heřmánku. Ženy, které trpí opakovanými kvasinkovými infekcemi, by měly dbát na určitá dietní opatření. Doporučeno je omezit bílý cukr, bílé pečivo, snížit podíl kofeinu, alkoholu a plísňových sýrů. Vhodné je kuřecí, králičí a krůtí maso a ryby, hnědá rýže, celozrnné potraviny, zelenina a méně sladké ovoce. Skvělé jsou zejména jogurty s živými kulturami. Lékaře je nutné vyhledat, pokud se příznaky infekce nelepší a objeví se zapáchající vaginální výtok, bolesti v podbřišku, nevolnost, teplota, zimnice, krvácení mimo menstruační cyklus nebo má-li žena více sexuálních partnerů. Návštěvu lékaře by žena neměla odkládat, je-li těhotná, kojící nebo jde o dívku mladší 12 let.
Bakteriální infekce
Pro bakteriální infekci (vaginózu) je typický vodnatý výtok, který může být i bez zápachu. Někdy infekce proběhne bezpříznakově a diagnostikována bývá náhodně během gynekologické prohlídky. Vaginální infekce je způsobena přemnožením bakterií v důsledku zvyšujícího se pH v pochvě, což se může projevovat svěděním a pálením v oblasti pochvy. Riziko neléčené infekce může vyvolat zánět dělohy, děložního hrdla, močových cest a pánevní oblasti. Pánevní záněty mohou způsobit i neplodnost, a proto vyžadují léčbu antibiotiky, případně hospitalizaci a někdy také chirurgický zákrok. Mezi příčiny bakteriálních infekcí patří letní koupání v bazénu či přírodní nádrži, užívání širokospektrých antibiotik, neprodyšné prádlo, těsné džíny, mokré plavky, nadměrná hygiena pohlavních orgánů, parfemovaná mýdla, přenos bakterií z konečníku nesprávným utíráním, nedostatečný pitný režim, oslabená imunita aj. Nejčastěji je nasazena léčba antibiotiky buď v lokální nebo perorální formě. Vhodná je doplňková léčba přípravky bohatými na laktobacily, které lze používat i preventivně v situacích, které mohou mít na vznik infekcí vliv, např. po menstruaci, po pohlavním styku, návštěvě koupaliště aj.
Podpořte zdraví vaginální mikroflóry
O zdraví vaginální mikroflóry pomáhá pečovat řada Beliema, v jejímž portfoliu najdete produkty pro komplexní intimní péči každé ženy. Pro intimní péči doporučujeme kosmetický přípravek Beliema Expert Intim Krém, jemný zklidňující krém obsahující DermoSOFT®, komplex látek přírodního původu pro podporu vyrovnaného pH, potlačení zápachu a dlouhotrvající deodorační efekt, dále obsahuje bisabolol, přírodní složku heřmánku se zklidňujícím účinkem a omezujícím pocity svědění. S přípravky Beliema si budete užívat pocit jistoty, pohodlí a sebedůvěry, a to nejen během letních měsíců. Beliema balíček pro péči a podporu intimního zdraví za skvělou cenu najdete na našem e-shopu!
Další produkty pro podporu Vašeho zdraví, a to nejen během letních měsíců, najdete na našem e-shopu! Krásné léto přeje Klub zdraví Wavita!