Letní koupání a hrátky v mokrých plavkách bez omezení

Letní koupání a hrátky v mokrých plavkách bez omezení

Publikováno: 29.07.2021

Zobrazení: 635

Léto se pomalu blíží a s ním i doba dovolených a koupání. Koupání, ať už v přírodě či v bazénech, ale znamená také častější výskyt vaginálních infekcí. Svědění a pálení v oblasti pochvy je pak v letních měsících jedním z častých důvodů návštěvy gynekologa. Důležitou roli v prevenci vaginálních infekcí hraje péče o poševní mikroflóru, která zásadně ovlivňuje intimní zdraví každé ženy.

Narušení poševní mikroflóry a poševní diskomfort

Nepříjemné svědění a pálení v intimních oblastech může mít mnoho důvodů. Vaginální onemocnění jsou úzce spjata s narušením poševní mikroflóry, což bývá zapříčiněno nejčastěji kvasinkovou infekcí či bakteriální vaginózou. Každé onemocnění má jiné projevy a vyžaduje jinou léčbu. To, co mají společné, je poševní diskomfort, díky kterému ženy nejčastěji vyhledávají lékaře.  
 

Kvasinková infekce

Kvasinková infekce, označována také jako mykóza pochvy, vzniká v důsledku narušení přirozeného mikrobiálního prostředí. Bakterie, které se v pochvě běžně vyskytují, nejsou schopny udržet množství přítomných kvasinek a dochází k jejich přemnožení. Nejčastěji jde o kvasinky Candida albicans, způsobující pálení a svědění pochvy. Dalšími příznaky kvasinkové infekce je také pálení při močení, bělavý hrudkovitý výtok, který konzistencí připomíná tvaroh, bolest při pohlavním styku, zarudlé stydké pysky či popraskaná kůže v oblasti poševního vchodu. Kvasinková infekce se týká především sexuálně aktivních žen.
 

Nejčastější příčiny kvasinkových infekcí

Diagnóza kvasinkové infekce bývá zejména v létě spojena s tolik oblíbeným letním koupáním, kdy za zdravotními obtížemi stojí právě pobyt v mokrých plavkách. Kvasinkové infekce se ale ženám nevyhýbají ani v chladnějších dnech. Mohou být způsobeny nošením neprodyšného prádla, úzkých džínových kalhot, nadměrnou psychickou zátěží a stresem, změnou stravy, užíváním širokospektrých antibiotik aj.
 

Důležitou roli v léčbě hrají i dietní opatření  

Kvasinkové infekce jsou léčeny za pomoci antimykotik. Mnoho pacientek infekce řeší za pomoci volně prodejných přípravků ve formě vaginálních tablet, krémů i globulí, které zavádí do pochvy. Doporučeny jsou také bylinkové sedací koupele, například s obsahem dubové kůry a heřmánku. U žen, které trpí opakovanými kvasinkovými infekcemi jsou vhodná dietní opatření spočívající v omezení cukru a bílého pečiva. Dále je doporučeno snížit podíl kofeinu, alkoholu a plísňových sýrů. Vhodné je kuřecí, králičí a krůtí maso a ryby, hnědá rýže, celozrnné potraviny, zelenina a méně sladké ovoce. Skvělé jsou zejména jogurty s živými kulturami. Lékaře je nutné vyhledat, pokud se příznaky infekce nelepší a objeví se zapáchající vaginální výtok, bolesti v podbřišku, nevolnost, teplota, zimnice, krvácení mimo menstruační cyklus nebo má-li žena více sexuálních partnerů. Návštěvu lékaře by žena neměla odkládat, je-li těhotná, kojící nebo jde o dívku mladší 12 let.
 

Bakteriální infekce

Pro bakteriální infekci (vaginózu) je typický vodnatý výtok, který může být i bez zápachu. Někdy infekce proběhne bezpříznakově a diagnostikována bývá zcela náhodně během gynekologické prohlídky. Vaginální infekce je způsobena přemnožením bakterií v důsledku zvyšujícího se pH v pochvě, což se může projevovat svěděním a pálením v oblasti pochvy. Riziko neléčené infekce může vyvolat zánět dělohy, děložního hrdla, močových cest a pánevní oblasti. Pánevní záněty mohou způsobit i neplodnost, a proto vyžadují léčbu antibiotiky, případně hospitalizaci a někdy také chirurgický zákrok.
 

V hlavní roli estrogen

bakteriální infekcí se setkávají ženy produkující estrogen, v období od první mensturace až po menopauzu. Estrogen ovlivňuje kvalitu vaginální sliznice, a tak podporuje její osídlení prospěšnými bakteriemi. Mezi příčiny bakteriálních infekcí patří užívání širokospektrých antibiotik, koupání v bazénu či přírodní nádrži, neprodyšné prádlo, těsné džíny, mokré plavky, nadměrná hygiena pohlavních orgánů, parfemovaná mýdla, přenos bakterií z konečníku nesprávným utíráním, nedostatečný pitný režim, oslabená imunita aj.  
 

Léčba bakteriální infekce

Nejčastěji je nasazena léčba antibiotiky buď v lokální nebo perorální formě. Vhodná je doplňková léčba přípravky bohatými na laktobacily, které lze používat i preventivně v situacích, které mohou mít na vznik infekcí vliv, např. po menstruaci, po pohlavním styku, návštěvě koupaliště aj.
 

Podpora zdraví vaginální mikroflóry

Zdraví vaginální mikroflóry při riziku bakteriální a kvasinkové infekce lze podpořit produkty řady Idelyn Beliema pro komplexní intimní péči každé ženy.
 
Idelyn Beliema Effect jsou vaginální tablety s laktobacily a kyselinou mléčnou, podporující intimní zdraví ženy ve všech případech dočasné změny vaginální flóry, způsobené také bakteriemi nebo kvasinkami. Idelyn Beliema Effect může být použit k léčbě výtoku s nepříjemným zápachem při nespecifickém zánětu pochvy nebo po léčbě specifického zánětu pochvy (Candida, Trichomonas, Mycoplasma aj.) chemoterapií a antibiotiky jako doplněk antimikrobiální terapie k obnovení vaginální bakteriální flóry, a tím i pro obnovení fyziologických podmínek vaginálního mikroprostředí. Vzhledem ke svému mechanismu účinku může Idelyn Beliema Effect přispět k redukci pálení, svědění, vaginálního výtoku a zápachu.
 
Řada Idelyn Beliema obsahuje také výrobky pro denní intimní hygienu, např. Idelyn Beliema Expert Intim Gel, jemný mycí gel pro každodenní péči o intimní partie.
 
Idelyn Beliema - novinka v péči o intimní zdraví ženy
10.06.2015

Idelyn Beliema - novinka v péči o intimní zdraví ženy

"Idelyn Beliema při bakteriální i kvasinkové vaginální infekci" Idelyn Beliema přináší komplexní řadu 3 produktů vhodných při riziku bakteriální i kvasinkové vaginální infekce. Řada Idelyn Beliema byla vyvinutá ve spolupráci s gynekology a obsahuje "Idely Beliema Expert" intimní krém a "delyn Beliema Effect Intim Gel" intimní mycí gel.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1017
Podceňovat intimní hygienu se nevyplácí
25.06.2019

Podceňovat intimní hygienu se nevyplácí

V letních měsících jsou gynekologické infekce a záněty způsobené kvasinkami častým problémem žen. V teple a vlhku se dobře daří kvasinkovým infekcím (mykózám), které trápí ženy v létě až dvakrát častěji. Výskyt vaginální mykózy lze omezit správnou intimní hygienou. Pokud chcete strávit dovolenou bez zbytečných zdravotních komplikací v podobě nepříjemného svědění, pálení v intimní oblasti, výtoku, bolestí při močení a sexu, přečtěte si naše tipy, jak vaginálním mykózám předcházet.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1392
Bezpečně do sauny a do bazénu
20.04.2018

Bezpečně do sauny a do bazénu

Astronomicky je sice už jaro, ale venku občas ještě pěkně přituhuje. V takovém počasí není nic lepšího, než si na pár hodin zalenošit ve vyhřáté sauně, nebo zalézt do teplé vířivky. Může se však stát, že si kromě příjemného zážitku odnesete i nechtěný „dáreček“ v podobě kvasinkové infekce.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1192
Nejčastější příčiny zánětu močového měchýře
25.03.2020

Nejčastější příčiny zánětu močového měchýře

Trápí vás pálení a řezání při močení? Trpíte neodkladným nutkáním na močení a k tomu pociťujete bolest v podbřišku? Za vaše obtíže může být zodpovědný zánět močového měchýře, tzv. cystitida. Jde o nepříjemné onemocnění, které je ale dobře léčitelné. Pro úspěšnou léčbu je nutné navštívit lékaře včas. Které příznaky není radno podceňovat a jak zánětům močového měchýře předcházet?

Přečtěte si více
Zobrazení: 60188
Záněty močových cest dokážou v létě potrápit
03.07.2019

Záněty močových cest dokážou v létě potrápit

Časté nucení na močení, bolest v podbřišku, zvýšená teplota, bolest beder či výtoky mohou letní dny pořádně zkomplikovat. Příznaky zánětu močového měchýře nepodceňujte, neléčená infekce může způsobit onemocnění ledvin. Ženy trpí na infekce a záněty močových cest častěji než muži, což je způsobeno anatomickými odlišnostmi močového ústrojí. Pokud se nechcete během dovolené potýkat se záněty močových cest, myslete především na prevenci.

Přečtěte si více
Zobrazení: 412