Letní koupání a zvýšené riziko vaginálních infekcí

Letní koupání a zvýšené riziko vaginálních infekcí

Publikováno: 09.07.2024

Zobrazení: 1508

Léto je časem, kdy mnoho lidí tráví více času ve vodě. Koupání v bazénech, jezerech, nebo moři však může zvýšit riziko vzniku vaginálních infekcí. Tipy a informace, jak si nejen v létě udržet intimní zdraví, ženám přinášíme.

Poševní diskomfort, nejčastější důvod návštěvy gynekologa

Nepříjemné svědění a pálení v intimních oblastech může mít mnoho důvodů. Vaginální onemocnění jsou úzce spojena s narušením poševní mikroflóry, což bývá zapříčiněno nejčastěji kvasinkovou infekcí či bakteriální vaginózou. Každé onemocnění má jiné projevy a vyžaduje jinou léčbu. To, co mají společné, je poševní diskomfort, díky kterému ženy nejčastěji vyhledávají lékaře. Bohužel právě léto je spojeno s vyšším výskytem těchto nepříjemných ženských obtíží. Vlhké a teplé prostředí, typické pro léto, vytváří ideální podmínky pro růst bakterií a kvasinek, což může vést k infekcím. Chlór v bazénech může narušit přirozenou vaginální flóru, což může zvýšit riziko infekcí. A příliš časté a dlouhé pobyty v chlorované vodě mohou vést k podráždění. Přírodní vody, jako jsou jezera a rybníky, mohou obsahovat různé bakterie a mikroorganismy, které mohou způsobit infekce. Rizikové je také dlouhodobé nošení mokrých plavek, které může vést k podráždění a vytvořit prostředí příznivé pro růst mikroorganismů. Jediné, co ženám zbývá, je minimalizovat faktory, které k vaginálním infekcím mohou vést.  

Kvasinková infekce

Kvasinková infekce, mykóza pochvy, vzniká v důsledku narušení přirozeného mikrobiálního prostředí. Bakterie, které se v pochvě běžně vyskytují, nejsou schopny udržet množství přítomných kvasinek a dochází k jejich přemnožení. Nejčastěji jde o kvasinky Candida albicans, způsobující pálení a svědění pochvyKvasinkové infekce, objevující se často u sexuálně aktivních žen, se mohou projevovat pálením při močení, bělavým hrudkovitým výtokem, připomínající tvaroh, bolestí při pohlavním styku a zarudlými stydkými pysky. V létě bývají kvasinkové infekce nejčastěji spojeny s letním koupáním a pobytem v mokrých plavkách, v chladnějších měsících může být na vině neprodyšné spodní prádlo, úzké džíny, stres, nevhodná strava a užívání širokospektrých antibiotik.

Vhodná opatření při léčbě kvasinkových infekcí

Kvasinkové infekce jsou léčeny za pomoci antimykotik. Mnoho pacientek infekce řeší za pomoci volně prodejných přípravků ve formě vaginálních tablet, krémů i globulí, které zavádí do pochvy. Vhodné jsou i bylinkové sedací koupele s obsahem dubové kůry a heřmánku. Ženy, které trpí opakovanými kvasinkovými infekcemi, by měly dbát na určitá dietní opatření. Doporučeno je omezit bílý cukr, bílé pečivo, snížit podíl kofeinu, alkoholu a plísňových sýrů. Vhodné je kuřecí, králičí a krůtí maso a ryby, hnědá rýže, celozrnné potraviny, zelenina a méně sladké ovoce. Skvělé jsou zejména jogurty s živými kulturami. Lékaře je nutné vyhledat, pokud se příznaky infekce nelepší a objeví se zapáchající vaginální výtok, bolesti v podbřišku, nevolnost, teplota, zimnice, krvácení mimo menstruační cyklus nebo má-li žena více sexuálních partnerů. Návštěvu lékaře by žena neměla odkládat, je-li těhotná, kojící nebo jde o dívku mladší 12 let.  

Bakteriální infekce

Pro bakteriální infekci (vaginózu) je typický vodnatý výtok, který může být i bez zápachu. Někdy infekce proběhne bezpříznakově a diagnostikována bývá náhodně během gynekologické prohlídky. Vaginální infekce je způsobena přemnožením bakterií v důsledku zvyšujícího se pH v pochvě, což se může projevovat svěděním a pálením v oblasti pochvy. Riziko neléčené infekce může vyvolat zánět dělohy, děložního hrdla, močových cest a pánevní oblasti. Pánevní záněty mohou způsobit i neplodnost, a proto vyžadují léčbu antibiotiky, případně hospitalizaci a někdy také chirurgický zákrok. Mezi příčiny bakteriálních infekcí patří letní koupání v bazénu či přírodní nádrži, užívání širokospektrých antibiotik, neprodyšné prádlo, těsné džíny, mokré plavky, nadměrná hygiena pohlavních orgánů, parfemovaná mýdla, přenos bakterií z konečníku nesprávným utíráním, nedostatečný pitný režim, oslabená imunita aj. Nejčastěji je nasazena léčba antibiotiky buď v lokální nebo perorální formě. Vhodná je doplňková léčba přípravky bohatými na laktobacily, které lze používat i preventivně v situacích, které mohou mít na vznik infekcí vliv, např. po menstruaci, po pohlavním styku, návštěvě koupaliště aj. 

Podpořte zdraví vaginální mikroflóry

O zdraví vaginální mikroflóry pomáhá pečovat řada Beliema, v jejímž portfoliu najdete produkty pro komplexní intimní péči každé ženy. Pro intimní péči doporučujeme kosmetický přípravek Beliema Expert Intim Krém, jemný zklidňující krém obsahující DermoSOFT®, komplex látek přírodního původu pro podporu vyrovnaného pH, potlačení zápachu a dlouhotrvající deodorační efekt, dále obsahuje bisabolol, přírodní složku heřmánku se zklidňujícím účinkem a omezujícím pocity svědění. S přípravky Beliema si budete užívat pocit jistoty, pohodlí a sebedůvěry, a to nejen během letních měsícůBeliema balíček pro péči a podporu intimního zdraví za skvělou cenu najdete na našem e-shopu! 

Další produkty pro podporu Vašeho zdraví, a to nejen během letních měsíců, najdete na našem e-shopu! Krásné léto přeje Klub zdraví Wavita!
 

 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Protikvasinková dieta
03.05.2024

Protikvasinková dieta

Přemnožení kvasinek v organismu se netýká jen žen, ale i mužů. Kvasinkami jsou ohroženy zejména intimní partie, nicméně zasažen může být také trávicí trakt, močové ústrojí, pokožka a ústní dutina. Onemocnění se léčí prostřednictvím antimykotik, ale vhodné je podpořit léčbu také úpravou jídelníčku. Doporučuje se tzv. protikvasinková dieta, která je založená na vyřazení jednoduchých cukrů z jídelníčku. Více o dietě, kterou kvasinky opravdu nepotěšíte, vám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 460
Kegelovy cviky při inkontinenci, bolestech zad i jako zpestření sexuálního života
21.05.2024

Kegelovy cviky při inkontinenci, bolestech zad i jako zpestření sexuálního života

Kegelovy cviky, které můžete znát také jako cviky na posílení svalů pánevního dna, jsou doporučovány nejen v případě bolestí zad a inkontinence, ale také pro zpestření sexuálního života. Pokud jsou cviky pro posílení svalů v oblasti pochvy, konečníku a močové trubice pro vás novinkou, nyní se s nimi můžete seznámit.

Přečtěte si více
Zobrazení: 29550
Lékárnička pro Vaše pohodové léto
28.06.2024

Lékárnička pro Vaše pohodové léto

Dlouho očekávaná doba prázdnin a dovolených je konečně tady! To, co by vám, samozřejmě kromě dobré nálady, nemělo chybět, je „vyletněná“ lékárnička. Letní dobrodružství s sebou mohou přinést i nečekané příhody, na které se vyplatí být připraven. Co by vaše letní lékárnička měla obsahovat, vám poradíme!

Přečtěte si více
Zobrazení: 364
ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat
20.06.2023

ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat

Byly jste v ordinaci gynekologa a styděly jste se na něco zeptat? Ačkoliv oblast intimního a sexuálního zdraví je nedílnou součástí našich životů, existují otázky, na které se neptáme. Chceme-li najít odpověď, pátráme na internetu. Až budete příště hledat odpovědi na otázky, na které vám stud nedovolí ptát se, navštivte instagramový profil gynekoložky MUDr. Kamily Žižkové, která ve svých příspěvcích, vtipně a s lehkostí, řeší vše, co ženy zajímá, a na co se svého gynekologa často bojí zeptat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 417
ROZHOVOR: Příčin neplodnosti je bohužel velmi mnoho
15.04.2024

ROZHOVOR: Příčin neplodnosti je bohužel velmi mnoho

V České republice se neplodnost týká až 20 % párů a jejich počet bohužel stále roste. O diagnóze neplodnosti hovoří lékaři v případě, že pár není schopen počít při pravidelném nechráněném pohlavním styku po dobu minimálně alespoň jednoho roku. Na vině může být problém jak na straně ženy, tak i muže. Příčina může být však také neznámá. Po jak dlouhé době snažení vyhledat odbornou pomoc, na jaké vyšetření se připravit a zda může být prevencí neplodnosti mražení vajíček, jsme se zeptali MUDr. Nicole Mardešićová, MHA, vedoucí lékařky Pronatal Group.

Přečtěte si více
Zobrazení: 205