Letní koupání a hrátky v mokrých plavkách bez omezení
Publikováno: 30.06.2020
Zobrazení: 273
Léto se pomalu blíží a s ním i doba dovolených a koupání. Koupání, ať už v přírodě či v bazénech, ale znamená také častější výskyt vaginálních infekcí. Svědění a pálení v oblasti pochvy je pak v letních měsících jedním z častých důvodů návštěvy gynekologa. Důležitou roli v prevenci vaginálních infekcí hraje péče o poševní mikroflóru, která zásadně ovlivňuje intimní zdraví každé ženy.
Narušení poševní mikroflóry a poševní diskomfort
Nepříjemné svědění a pálení v intimních oblastech může mít mnoho důvodů. Vaginální onemocnění jsou úzce spjata s narušením poševní mikroflóry, což bývá zapříčiněno nejčastěji kvasinkovou infekcí či bakteriální vaginózou. Každé onemocnění má jiné projevy a vyžaduje jinou léčbu. To, co mají společné, je poševní diskomfort, díky kterému ženy nejčastěji vyhledávají lékaře.
Kvasinková infekce
Kvasinková infekce, označována také jako mykóza pochvy, vzniká v důsledku narušení přirozeného mikrobiálního prostředí. Bakterie, které se v pochvě běžně vyskytují, nejsou schopny udržet množství přítomných kvasinek a dochází k jejich přemnožení. Nejčastěji jde o kvasinky Candida albicans, způsobující pálení a svědění pochvy. Dalšími příznaky kvasinkové infekce je také pálení při močení, bělavý hrudkovitý výtok, který konzistencí připomíná tvaroh, bolest při pohlavním styku, zarudlé stydké pysky či popraskaná kůže v oblasti poševního vchodu. Kvasinková infekce se týká především sexuálně aktivních žen.
Nejčastější příčiny kvasinkových infekcí
Diagnóza kvasinkové infekce bývá zejména v létě spojena s tolik oblíbeným letním koupáním, kdy za zdravotními obtížemi stojí právě pobyt v mokrých plavkách. Kvasinkové infekce se ale ženám nevyhýbají ani v chladnějších dnech. Mohou být způsobeny nošením neprodyšného prádla, úzkých džínových kalhot, nadměrnou psychickou zátěží a stresem, změnou stravy, užíváním širokospektrých antibiotik aj.
Důležitou roli v léčbě hrají i dietní opatření
Kvasinkové infekce jsou léčeny za pomoci antimykotik. Mnoho pacientek infekce řeší za pomoci volně prodejných přípravků ve formě vaginálních tablet, krémů i globulí, které zavádí do pochvy. Doporučeny jsou také bylinkové sedací koupele, například s obsahem dubové kůry a heřmánku. U žen, které trpí opakovanými kvasinkovými infekcemi jsou vhodná dietní opatření spočívající v omezení cukru a bílého pečiva. Dále je doporučeno snížit podíl kofeinu, alkoholu a plísňových sýrů. Vhodné je kuřecí, králičí a krůtí maso a ryby, hnědá rýže, celozrnné potraviny, zelenina a méně sladké ovoce. Skvělé jsou zejména jogurty s živými kulturami. Lékaře je nutné vyhledat, pokud se příznaky infekce nelepší a objeví se zapáchající vaginální výtok, bolesti v podbřišku, nevolnost, teplota, zimnice, krvácení mimo menstruační cyklus nebo má-li žena více sexuálních partnerů. Návštěvu lékaře by žena neměla odkládat, je-li těhotná, kojící nebo jde o dívku mladší 12 let.
Bakteriální infekce
Pro bakteriální infekci (vaginózu) je typický vodnatý výtok, který může být i bez zápachu. Někdy infekce proběhne bezpříznakově a diagnostikována bývá zcela náhodně během gynekologické prohlídky. Vaginální infekce je způsobena přemnožením bakterií v důsledku zvyšujícího se pH v pochvě, což se může projevovat svěděním a pálením v oblasti pochvy. Riziko neléčené infekce může vyvolat zánět dělohy, děložního hrdla, močových cest a pánevní oblasti. Pánevní záněty mohou způsobit i neplodnost, a proto vyžadují léčbu antibiotiky, případně hospitalizaci a někdy také chirurgický zákrok.
V hlavní roli estrogen
S bakteriální infekcí se setkávají ženy produkující estrogen, v období od první mensturace až po menopauzu. Estrogen ovlivňuje kvalitu vaginální sliznice, a tak podporuje její osídlení prospěšnými bakteriemi. Mezi příčiny bakteriálních infekcí patří užívání širokospektrých antibiotik, koupání v bazénu či přírodní nádrži, neprodyšné prádlo, těsné džíny, mokré plavky, nadměrná hygiena pohlavních orgánů, parfemovaná mýdla, přenos bakterií z konečníku nesprávným utíráním, nedostatečný pitný režim, oslabená imunita aj.
Léčba bakteriální infekce
Nejčastěji je nasazena léčba antibiotiky buď v lokální nebo perorální formě. Vhodná je doplňková léčba přípravky bohatými na laktobacily, které lze používat i preventivně v situacích, které mohou mít na vznik infekcí vliv, např. po menstruaci, po pohlavním styku, návštěvě koupaliště aj.
Podpora zdraví vaginální mikroflóry
Zdraví vaginální mikroflóry při riziku bakteriální a kvasinkové infekce lze podpořit produkty řady
Idelyn Beliema pro komplexní intimní péči každé ženy.
Idelyn Beliema Effect jsou vaginální tablety s laktobacily a kyselinou mléčnou
, podporující intimní zdraví ženy ve všech případech dočasné změny vaginální flóry, způsobené také bakteriemi nebo kvasinkami.
Idelyn Beliema Effect může být použit k léčbě výtoku s nepříjemným zápachem při nespecifickém zánětu pochvy nebo po léčbě specifického zánětu pochvy (Candida, Trichomonas, Mycoplasma aj.)
chemoterapií a
antibiotiky jako doplněk antimikrobiální terapie k obnovení vaginální
bakteriální flóry, a tím i pro obnovení fyziologických podmínek vaginálního mikroprostředí. Vzhledem ke svému mechanismu účinku může
Idelyn Beliema Effect přispět k redukci pálení, svědění, vaginálního výtoku a zápachu.
Řada
Idelyn Beliema obsahuje také výrobky pro denní intimní hygienu, např.
Idelyn Beliema Expert Intim Gel, jemný mycí gel pro každodenní péči o intimní partie či
Idelyn Beliema Activ Control Intim Gel pro pocit svěžesti a kontrolu přirozeného odéru.