Bezpečně do sauny a do bazénu

Bezpečně do sauny a do bazénu

Publikováno: 20.04.2018

Zobrazení: 2506

Astronomicky je sice už jaro, ale venku občas ještě pěkně přituhuje. V takovém počasí není nic lepšího, než si na pár hodin zalenošit ve vyhřáté sauně, nebo zalézt do teplé vířivky. Může se však stát, že si kromě příjemného zážitku odnesete i nechtěný „dáreček“ v podobě kvasinkové infekce.

Obávané patálie, se kterými se během života setká téměř každá žena, nehrozí jen během letních měsíců. Setkat se s nimi můžete prakticky kdykoliv, zvlášť jestli ráda navštěvujete sauny a bazény s teplou vodou. Nejčastějším původcem kvasinkové infekce bývá Candida albicans, u bakteriální infekce vede Garnela Vaginalis.

Silné svědění a bolest v podbřišku

Tato kvasinka s názvem Candida albicans běžně žije uvnitř pochvy a za normálních okolností o ní vůbec nevíte. Problém nastává až v momentě, kdy se z nějakého důvodu přemnoží a naruší tím mikrobiální rovnováhu (přirozené prostředí v pochvě je kyselé, s pH mezi hodnotami 3,8 až 4,5). Dojde-li k narušení poševní rovnováhy, poznáte to velmi záhy. K typickým příznakům patří velmi urputné svědění nebo pálení zevních genitálií a dále výtok, který může být nejprve řídký a později nabývá tvarohovitou konzistenci. Ženy také často popisují nepříjemný tlak v podbřišku a bolest při pohlavním styku či potíže při močení.

Ke vzniku infekce přispívá i chlor

Přemnožení kvasinek může podpořit také chlorovaná voda v bazénu. Ta sice většinou bývá studenější, ale v tomto případě o teplotu nejde. Důležitý je vysoký obsah chloru, který narušuje přirozené pH pochvy. Podobně jako různé dezinfekční prostředky rozpuštěné ve vodě, které při plavání proniknou do vagíny, kde mohou zlikvidovat část bakterií, jež jsou součástí přirozené poševní mikroflóry. Některé ženy to řeší tak, že si do bazénu vezmou menstruační tampony, tím ale mohou celý problém ještě zhoršit – klasické tampony nasáknou vodou a ještě urychlí vznik potíží. Nepřehánějte to také s intimní hygienou. Časté používání navoněných mýdel a sprchových gelů, ale i parfémovaných vložek nebo tamponů může zahubit „přátelské“ mikroorganismy, které v pochvě vytvářejí přirozené prostředí.

Nestresujte se a vyřaďte bílý cukr

To, jestli se kvasinky přemnoží, nebo zůstanou pěkně krotké, však mohou ovlivnit i další věci – například dlouhodobý stres, časté užívání antibiotik nebo antikoncepce a v neposlední řadě nadměrná konzumace sladkostí (vyšší riziko poševních zánětů hrozí diabetičkám). Trpíte-li tedy občasnými záněty, měla byste vyřadit rafinovaný cukr (bonbony, sušenky, čokolády, kompoty, limonády, marmelády) a omezit i příjem jednoduchých sacharidů (banány, hrušky, švestky). Načas také vynechte droždí, kynuté pečivo, plísňové sýry, hrozny a rozinky, ocet, pivo a víno, případně na pár týdnů přejděte na bezlepkovou dietu. Do jídelníčku naopak zařaďte stravu bohatou na vlákninu (celozrnné obiloviny, ovoce, zelenina), která funguje jako očistný kartáč. Vhodný je i česnek, který působí jako účinné přírodní antibiotikum. Bílý cukr nahraďte ječným, rýžovým či kukuřičným sladem nebo sirupem z agáve.

V lékárnách a na e-shopech jsou volně k dostání přípravky, které umožňují obnovení vaginální bakteriální flóry, a tím i přirozeného poševního prostředí. Zároveň tak pomáhají zmírňovat nepříjemné pocity, jako je pálení, svědění, vaginální výtok a zápach. Prodávají se nejčastěji v podobě vaginálních tablet.
 

Vaginální mykóza hrozí i v zimě
06.02.2023

Vaginální mykóza hrozí i v zimě

Nepříjemná infekce, s níž se během života setká až 75 % žen, není jen výsadou letních měsíců, ale objevit se může kdykoliv, tedy i v zimě. Mezi příčiny vaginálních infekcí v tomto období patří zejména návštěva bazénů, saun a vířivek. Na co si dát pozor, a jak se těmto „ženským obtížím“ vyhnout, vám poradíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 841
Příznaky zánětu močových cest
03.06.2021

Příznaky zánětu močových cest

Mezi první příznaky zánětu močových cest patří bolest v podbřišku. Člověk má také nutnost častého močení, ale s produkcí jen malého množství moči. Dále při močení můžeme cítit nepříjemně řezavou a pálivou bolest, zejména ke konci močení.

Přečtěte si více
Zobrazení: 20578
Idelyn Beliema - novinka v péči o intimní zdraví ženy
10.06.2015

Idelyn Beliema - novinka v péči o intimní zdraví ženy

"Idelyn Beliema při bakteriální i kvasinkové vaginální infekci" Idelyn Beliema přináší komplexní řadu 3 produktů vhodných při riziku bakteriální i kvasinkové vaginální infekce. Řada Idelyn Beliema byla vyvinutá ve spolupráci s gynekology a obsahuje "Idely Beliema Expert" intimní krém a "delyn Beliema Effect Intim Gel" intimní mycí gel.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1154