Připravte organismus na jarní očistu

Připravte organismus na jarní očistu

Publikováno: 13.03.2018

Zobrazení: 21

Hlavní příčinou toho, proč býváme na začátku jara tolik unavení, jsou toxiny a škodliviny, které se nám v těle hromadily několik předchozích měsíců.

Zbavte se jich. Načerpejte sílu a energii a povzbuďte zpomalený metabolismus, abyste si mohli naplno vychutnat nejkrásnější období v roce.

Začněte od jídelníčku, ve kterém by se mělo objevit co nejvíc vitaminů, ideálně v jejich přirozené podobě. Podpořit energii můžete zejména díky některým B-vitaminům a „céčku“. Bohatým zdrojem vitaminů B jsou pivovarské kvasnice, ovesné vločky, celozrnný chléb a pečivo, luštěniny, obiloviny, listová zelenina, ořechy, játra, vejce, mléko a mléčné výrobky. Dále též citrony, rajčata, cibule, mrkev, kapusta, květák, kokos, bílá ředkev, okurky, brambory, hrozny, švestky, špenát, banány a pomeranče. Vitamin C se nachází především v šípcích a rakytníku (jediná kulička obsahuje doporučené denní množství pro dospělého člověka), citrusech, paprice (hlavně té červené), zelí, rajčatech, brokolici, růžičkové kapustě a bobulovém ovoci.

Jednou týdně zařaďte půst
Zařaďte aspoň na několik dní odlehčenou stravu, ve které budou (kromě ovoce a zeleniny) převažovat potraviny s vysokým obsahem vlákniny: celozrnné pečivo, luštěniny, pohanka, divoká rýže, ovesné vločky, ořechy, olejnatá semínka. Dbejte také na dostatek tekutin. Vypijte denně 2–3 litry, nejlepší je čistá voda bez bublinek. Případně si jednou týdně naordinujte půst, při kterém budete celý den popíjet jen vodu. K vyplavení škodlivin pomáhají také bylinkové čaje, například kopřivový. Zvýšenou pozornost věnujte i játrům, která jsou na jaře nejvíc oslabená. Výborně aktivujete jejich samočístící schopnost šťávou z petržele a červené řepy, čajem z ostropestřce mariánského, smetánky lékařské či zázvoru.

Provádějte olejový výplach úst
Možná jste o této metodě už slyšeli, říká se jí také mlgání. Je velmi jednoduchá a funguje jako perfektní detox. K výplachu potřebujete 1 polévkovou lžíci rostlinného oleje, nejlépe slunečnicového či kokosového. Jazyk nejdřív jemně očistěte škrabkou a potom si do úst vložte olej. Ústa pevně zavřete a olej v nich pomalu převalujte. Nasávejte ho, „kousejte“ a vsrkávejte mezi zuby. Během několika minut pocítíte, že olej zhoustl. To je známka toho, že do sebe vstřebal nežádoucí toxiny. Asi po 5 minutách ho vyplivněte. Ale pozor, v žádném případě ho nepolykejte! Výplach provádějte denně – nejlépe ráno, kdy je jazyk pokrytý bílým (bíložlutým) povlakem.

Zajděte na lymfatickou masáž
Za to, že se nám v těle hromadí toxiny, může také zpomalená lymfa, která za normálních okolností odvádí z těla všechny škodliviny (bakterie, viry, bílkoviny, toxiny, a dokonce i rakovinotvorné látky). Mízní systém nemá vlastní pumpu jako krevní oběh a k rozproudění lymfy potřebuje pohyb. Jestli nejste zrovna sportovní typ, zajděte si aspoň na lymfatickou masáž (neboli lymfodrenáž). Ačkoli na první pohled připomíná spíš jemné hlazení, je velmi účinná. Masér pomocí speciálních hmatů odvede lymfu až do oblasti klíčních kostí, kde přechází do krve. Ta se pak postará o filtraci přes ledviny a takto nasbíraná lymfa nakonec odchází z těla ven močí. Pokud si chcete dopřát opravdu důkladnou detoxikaci, absolvujte deset návštěv v průběhu pěti týdnů.

Naordinujte si terapii sluncem
Jedním z důvodů, proč jsme koncem zimy unavení, rozmrzelí a náchylnější k nemocem, je nedostatek vitaminu D, kterému se přezdívá sluneční vitamin. Dá se získat úplně snadno – vzniká v pokožce působením slunečních paprsků. Takže překonejte lenost a vydejte se každý den aspoň na půlhodinovou procházku. Slunce navíc podporuje tvorbu „hormonu štěstí“ serotoninu, který kromě jiného ovlivňuje také naši náladu.

Konzumujte naklíčená semínka
Nikde jinde nenajdete tolik živin a energie jako v zárodcích nové rostlinky. Zařaďte do jídelníčku mungo fazolky, kterou jsou přímo vitaminovou bombou. Obsahují kromě jiného i hodně kyseliny listové, která nám v běžné stravě často chybí, a my pak kvůli tomu býváme unavení a podráždění. Čerstvé výhonky můžete jíst jenom tak samotné. Jsou příjemně křupavé a šťavnaté a chutnají jako mladý hrášek. Naklíčit si můžete i vojtěšku, hořčici, cizrnu, pohanku, čočku, hrách nebo slunečnici. Semínka nejdřív umyjte a nechte přes noc v misce s vlažnou vodou (na šálek semen použijte 4 šálky vody). Potom vodu sceďte, semínka propláchněte a nasypte do nádobky, kde budou klíčit (např. zavařovací sklenice). Během několika dalších dnů je znovu proplachujte. Naklíčená semínka využijte do polévek, zeleninových směsí nebo k dušenému masu. Můžete je také lehce napařit a podávat jako přílohu.


Vyzkoušejte extrakt z chlorelly
S jarní očistou vám mohou výborně pomoct i tzv. zelené potraviny, které jsou kompletním zdrojem celé řady vitaminů, minerálů, aminokyselin a stopových prvků. V organismu působí jako nesmírně účinné antioxidanty, podporují celkovou regeneraci, pohodu a vitality.
Vyzkoušejte například chlorellu. Tato sladkovodní řasa pomáhá odstranit těžké kovy a pozitivně ovlivňuje funkci žlučníku, jater a ledvin, tzn. orgánů, které mají detoxikační funkci. Podporuje také metabolizmus a správné trávení a pomáhá udržovat optimální hladinu cukru a cholesterolu. Přispívá k normálnímu fungování imunitního systému a její pravidelné užívání vede k vitalitě a osvěžení organismu. Doplňky stravy s obsahem vysoce kvalitního extraktu z chlorelly jsou volně k dostání v lékárnách nebo na e-shopech.

Jarní splín či rozkvetlá mysl
18.04.2017

Jarní splín či rozkvetlá mysl

Jaro, všechno kvete, zelená se, v trávníku se objevují první barvy jarních květů, čím dál častěji slyšíme v korunách stromů a keřů radostné švitoření ptáků, oznamující příchod jara. Období nového zrodu, navracejícího se slunce, energie a síly z přírody. Ne každý to však vnímá takto.

Přečtěte si více
Zobrazení: 28
Jarní detox s rozumem
12.05.2021

Jarní detox s rozumem

Na počátku jara se na nás ze všech stran valí zaručené tipy, jak na jarní detoxikaci organismu. Jarní detox v podobě přísné diety a hladovění organismu v žádném případě ovšem neprospívá. Na to, aby se člověk cítil dobře, a to nejen na jaře, stačí zdravé stravování, dostatek pohybu a odpočinku a dostatek životního optimismu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 5372
Nepodceňujte jarní očistu vašeho organizmu
12.04.2012

Nepodceňujte jarní očistu vašeho organizmu

Lidský organizmus je v současné době vystavován neúměrné zátěži vyvolané prudkým rozvojem civilizace, která narušuje přírodní rovnováhu organismu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 14
Jarní únavě se snažte předejít
28.03.2023

Jarní únavě se snažte předejít

Znečistěné životní prostředí, stres, nedostatek pohybu a odpočinku, nevyvážená strava, dlouhodobý nedostatek slunečního svitu, to všechno jsou jevy, jejichž působení vyvolává v lidském těle řadu obtíží. Projevovat se mohou jako nespavost, pocity psychického a fyzického vyčerpání, oslabená imunita a často únava, se kterou se potýkáme zejména na jaře. Nepříjemná jarní únava možná trápí i vás, a proto vám přinášíme tipy, jak s ní účinně bojovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 109
Jarní únava, nedostatek energie a pylové alergie. Bojujte s nejčastějšími jarními nešvary!
22.04.2021

Jarní únava, nedostatek energie a pylové alergie. Bojujte s nejčastějšími jarními nešvary!

I když na jaře venku všechno kvete, příroda se probouzí a venku svítí sluníčko, vy se můžete cítit unavení, bez energie, a navíc vás trápí jarní alergie. I takhle může bohužel pro někoho vypadat jaro. Jarní únava a pylové alergie bývají sice přechodnými obtížemi, ale umí jarní náladu pěkně otrávit. Jak se jim bránit, pokud možno přírodní cestou?

Přečtěte si více
Zobrazení: 770
Nenechte jarní únavu, aby vás zdolala!
24.03.2022

Nenechte jarní únavu, aby vás zdolala!

Cítíte se unavení a vyčerpaní, jste stále skleslí a pěkné počasí vám nedělá radost? Pak na vás patrně dopadla jarní únava, která se po zimě vyhne jen málokomu. Tipy, jak s jarní únavou bojovat, abyste si užívali jaro plni energie a elánu, najdete právě v tomto článku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1091
Za jarní únavu možná může nedostatek vitamínů a minerálů
07.04.2021

Za jarní únavu možná může nedostatek vitamínů a minerálů

Pokud patříte mezi ty, kteří na jaře bojují s pocity psychického a fyzického vyčerpání, tedy jarní únavou, vězte, že někdy jen stačí tělu doplnit ty správné vitaminy a minerály. Bez kterých vitaminů a minerálů se na jaře neobejdete? Nastartovat tělo může pomoci vitamin C, vitamin B-komplex a hořčík.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2563
Zrádné jarní paprsky aneb buďte připraveni na opalovací sezónu!
22.03.2021

Zrádné jarní paprsky aneb buďte připraveni na opalovací sezónu!

Ačkoliv je opalování spojeno především s létem, sluneční paprsky mohou být stejně nebezpečné i na jaře. Sluneční záření pomáhá psychické kondici a je potřebné k přeměně vitaminu D na jeho aktivní formu. Má ale také řadu nežádoucích účinků, které na jaře podceňujeme. Jak se na jarní sluníčko nejlépe připravit? Podle odborníků je základem kvalitní solární kosmetika zohledňující specifické potřeby pokožky.   

Přečtěte si více
Zobrazení: 152
Chronický únavový syndrom versus únava: Znáte rozdíl?
26.05.2022

Chronický únavový syndrom versus únava: Znáte rozdíl?

Pod pojmem chronický únavový syndrom se neskrývá jen pouhá únava a vyčerpání, jak by si mnozí mohli myslet. Chronický únavový syndrom je onemocnění, které pacientům dokáže život pořádně znepříjemnit. Postihuje mnoho orgánů najednou a projevuje se jak psychickými, tak i neurologickými symptomy. Pokud býváte velmi často unavení, zkuste se zamyslet, jestli se právě vás chronický únavový syndrom netýká.

Přečtěte si více
Zobrazení: 32427
Potřebujete zvýšit bdělost a dodat energii? Zkuste guaranu!
23.02.2023

Potřebujete zvýšit bdělost a dodat energii? Zkuste guaranu!

Máte pocit, že už vám chybí sluníčko, jste unavení, ospalí a bez energie? Možná je na čase zařadit do jídelníčku guaranu! Bylinu, která je svým pozitivním vlivem na vitalitu a energii známá od nepaměti.

Přečtěte si více
Zobrazení: 63
Načerpejte energii ze sluníčka!
29.07.2021

Načerpejte energii ze sluníčka!

Lidé byli odjakživa zvyklí řídit se sluncem. Jeho paprsky nás každé ráno budí a ohlašují příchod nového dne. Při východu slunce se otevírají květy a začínají zpívat ptáci.

Přečtěte si více
Zobrazení: 184