Ostropestřec, bylina, která si s játry rozumí

Ostropestřec, bylina, která si s játry rozumí

Publikováno: 23.02.2024

Zobrazení: 2599

Pokud jste ještě neobjevili sílu ostropestřce mariánského, je to velká škoda. Ostropestřec mariánský patří mezi nejoblíbenější a nejznámější byliny pro podporu zdraví jater, jejich přirozenou detoxikaci a podporu správného trávení. Jeho pozitivní účinky na játra jsou navíc známá již více než 2 tisíce let. V době, kdy je naše tělo neustále pod vlivem škodlivých toxinů (např. v důsledku znečištěného životního prostřední, užívání léků, či konzumace potravin s umělými přísadami), je důležité myslet na to, jak zdraví jater podpořit.

Játra jako dokonalá osobní laboratoř

Játra jsou díky své hmotnosti (cca 1,8 kg u mužů a 1,3 kg u žen) největší žlázou v těle a největším orgánem v dutině břišní, který se nachází přímo pod pravou klenbou bránice. Játra mají přes 500 různých funkcí a pro lidský život jsou naprosto nepostradatelná. Jejich úkolem je vylučování toxických a jiných tělu škodlivých látek, podílí se také na zpracování živin,  zajišťují výrobu žluči, ukládání železa a dalších vitamínů rozpustných v tucích, přeměňují živiny na energii, regulují tvorbu hormonů, a to zdaleka není vše. Spektrum jejich činnosti je opravdu široké, a proto je velmi důležité o játra také náležitě pečovat. Játrům nesvědčí nejen užívání alkoholu, ale také znečištěné životní prostředí, některé léky a konzervační látky a barviva, která jsou dnes běžně přidávaná do mnoha potravin. Játra se s takovou zátěží musí vypořádat, což může snadno způsobit jejich přetížení, které se může projevit mnoha obtížemi.
 

Játra a alkohol

Játra jsou orgán, který lze, byť nevědomě, velmi snadno poškodit. Jednou z nejčastějších příčin toho, že játra nemohou plnit svoji funkci, je chronické užívání alkoholu. Úmrtnost na fatální onemocnění jater je ve vyspělých zemích Evropy vysoká a souvisí právě se spotřebou alkoholu. Onemocnění jater v důsledku nadužívání alkoholu se může projevit jako steatóza, stetohepatitida, fibróza, jaterní cirhóza, či akutní alkoholová hepatitida, která může být spojena dokonce až s 50 % úmrtností. V případě onemocnění jater je proto klíčovým opatřením absolutní zákaz užívání alkoholu. Pokud patříte mezi ty, kteří si nedokáží život bez alkoholu vůbec představit, zkuste se zamyslet nad tím, zda míra alkoholu, který konzumujete, je stále v takovém množství, která neohrožuje Vaše játra a zdraví.
 

Proč silymarin?

Silymarin patří mezi látky s protektivním účinkem na jaterní buňky. Tato látka může být součástí doplňků stravy, ale najdeme ji také v ovoci, zelenině, jedlých řasách, houbách a rostlinách. Jsou jedním ze způsobů, jak zdraví jater podpořit. Silymarin obsahují semena ostropestřce mariánského (Silybum marianum).
 

Ostropestřec mariánský, zázrak pro zdraví jater

S podporou funkce jater je již po staletí spjat ostropestřec mariánský (Silybum marianum). Rostlina, která je velmi podobná bodláku, a to nejen svou výškou, ale také fialovo růžovými květy. Ostropestřec obsahuje silymarin, komplex bioflavonoidů, který je extrahován ze semen. Obsahuje také mnoho dalších aktivních látek, které mají příznivý vliv na zdraví (flavonoidy, histamin, vitamin C, vitamin K, vlákninu, bílkoviny, minerální soli aj.). Vysoce kvalitní extrakt ze semen standardizovaný na silymarin, navíc ve vysoké dávce, najdete v doplňku stravy Ostropestřec mariánský FORTE 7000 mg, který představuje intenzivní podporu jater s antioxidačním a detoxikačním účinkem. Ostropestřec mariánský FORTE 7000 mg přispívá k ochraně jaterních buněk před působením volných radikálů, k udržení normální funkce jater, k podpoře jejich detoxikačního potenciálu a v neposlední řadě také ke správnému trávení. Jde tak o doplněk stravy, který ocení nejen ti, kteří potřebují každodenní podporu funkce jater, ale i ti, kteří mají obavy z jejich přetížení díky nevhodnému složení jídelníčku či ne příliš zdravému životnímu stylu.
 

Jídelníček pro zdraví jater

Kromě nadměrného užívání alkoholu játrům neprospívá ani zvýšená hladina cholesterolu, cukrovka II. typu a některé léky (např. kortikoidy). Chcete-li podpořit zdraví jater, je důležité vyhýbat se nadměrné konzumaci cukru, nezdravým tukům, přílišnému solení, různým stabilizátorům, emulgátorům a konzervantům potravin. Jídelníček pro podporu zdraví jater by měl být složen tak, aby příliš nezatěžoval zažívání, a tím také játra. Můžete se nechat inspirovat jaterní dietou, která zahrnuje potraviny s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem bílkovin. Vhodné je libové maso a ryby, nízkotučné mléko a mléčné výrobky, ovoce a zelenina. Z teplených úprav je jako nejvhodnější vaření v páře.
 


 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  

Není tuk jako tuk aneb víte, kterým je lepším se vyhnout?
09.02.2024

Není tuk jako tuk aneb víte, kterým je lepším se vyhnout?

Aby lidské tělo mohlo správně fungovat, potřebuje stravu obsahující všechny potřebné živiny (tuky, cukry a bílkoviny). Tuky by měly tvořit cca 25–35 % denního příjmu potravy. Dávno neplatí, že chceme-li se zbavit přebytečných kilogramů, je nutné vyřadit z jídelníčku tuky. Úplné vyloučení tuků neznamená, že budeme zdravější a štíhlejší. Jde o mýtus. Tuky jsou pro lidský organismus nepostradatelné, ale je nutné vědět, jaké našemu tělu škodí a jaké prospívají.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1280
Podpořte imunitu přírodními prostředky
14.02.2024

Podpořte imunitu přírodními prostředky

Trpíte na častá nachlazení a další respirační onemocnění? Zaměřte se na podporu imunity za pomoci aktivních látek přírodního původu a můžete se cítit fit i uprostřed zimy.

Přečtěte si více
Zobrazení: 946
Vitamin C, selen a zinek, spolehlivá podpora imunity nejen u dětí
18.01.2024

Vitamin C, selen a zinek, spolehlivá podpora imunity nejen u dětí

Dětský organismus má v zimě napilno. Kromě náročného vývoje musí děti čelit častým nachlazením, zejména pokud navštěvují dětský kolektiv, kde se viry velmi snadno šíří. Snad každý rodič se tak v zimě potýká s koloběhem nachlazení, které si děti přináší ze školek a škol. Poradíme vám, čím obohatit jídelníček, a podpořit imunitu a celkové zdraví, a to nejen u dětí, ale také u dospělých.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2217
ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře
02.02.2024

ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře

V jakém věku začít pečovat o pleť, chceme-li zmírnit projevy jejího předčasného stárnutí? Jak by měla vypadat správná denní rutina péče o pleť? Jak podpořit zdraví a krásu pleti zevnitř? Na to jsme se ptali MUDr. Lucie Rajské, Ph.D., vyhledávané a zkušené lékařky všeobecné, preventivní, laserové a estetické dermatologie, která je zároveň zakladatelka a vedoucí lékařka oblíbené Rajská Clinic. Lucii však můžete znát také z mnoha médií a jejího instagramového účtu, na kterém sdílí tipy, díky kterým může i Vaše pleť vypadat zdravě, svěže a mladě.   

Přečtěte si více
Zobrazení: 174
ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat
20.06.2023

ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat

Byly jste v ordinaci gynekologa a styděly jste se na něco zeptat? Ačkoliv oblast intimního a sexuálního zdraví je nedílnou součástí našich životů, existují otázky, na které se neptáme. Chceme-li najít odpověď, pátráme na internetu. Až budete příště hledat odpovědi na otázky, na které vám stud nedovolí ptát se, navštivte instagramový profil gynekoložky MUDr. Kamily Žižkové, která ve svých příspěvcích, vtipně a s lehkostí, řeší vše, co ženy zajímá, a na co se svého gynekologa často bojí zeptat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 261