Víte, jak chránit svá játra?

Víte, jak chránit svá játra?

Publikováno: 05.04.2019

Zobrazení: 2143

Chcete si udržet zdravá játra, ale nevíte jak na to? Dovolte nám abychom vám představili bylinu s názvem Ostropestřec Mariánský.

Játra jsou orgán, který lze nevědomě velmi snadno poškodit, pokud se o něj nestaráme správně. Péče o játra není náročná, ale musí být komplexní a konzistentní. Chce to hlavně střídmost v pití alkoholu, aktivní pohyb, pobyt na zdravém vzduchu, lehké večeře a potraviny, které jejich komplexní fungování dokáží podpořit.

Osobní chemická laboratoř

Játra dospělého člověka dosahují hmotnosti přibližně 1,5 kg a zároveň jsou největším orgánem v dutině břišní, umístěným přímo pod pravou klenbou bránice. Jedním z jejích nejdůležitějších úkolů je pročišťování krve a odstraňování nebezpečných chemikálií. Do jater proudí krev ze žaludku, sleziny, slinivky i tlustého střeva, což znamená, že každou minutu pročistí více než litr krve.

Ne každý ví, že v játrech také vzniká žluč, která rozkládá tuky přítomné v běžných pokrmech. Nachází se v ní i glukóza, která do těla dokáže vehnat v případě potřeby zásobu energie. Mnozí vědci a lékaři nazývají játra chemickou laboratoří lidského těla a tento přívlastek si skutečně zaslouží. Tuky, cukry a bílkoviny se totiž po rozkladu v žaludku dostávají právě do této žlázy, kde jsou dále štěpeny a pročišťovány.

Jak upravit své stravovací návyky pro zdraví jater

Aby játra zůstala dlouhodobě zdravá, je zapotřebí určitý životní styl, který si pro svou dobrou kondici tento orgán vyžaduje. Pokud byste rádi předešli četným onemocněním, které játra často trápí, měli byste do svého jídelníčku zařadit potraviny obsahující látky, které játrům pomáhají v jejich práci a současně vyřadit vše, co jejich práci komplikuje.

Zejména kvůli játrům jste od řady odborníků slyšeli, že po šesté hodině odpoledne bychom neměli jíst. Játra rozkládají jídlo často až šest hodin po konzumaci, a tak mohou člověka těžké večeře stát kvalitní spánek. Játra rozhodně nemají v oblibě tučná jídla, ale ani hladovku.

Vegani mají výhodu, že rostlinná strava je pro játra mnohem snesitelnější než živočišná. Stabilizátory, emulgátory a konzervanty, to vše játra oslabuje a vyčerpává, proto je pro tento orgán nejlepší, pokud si pořídíte kvalitní čerstvé ingredience a zpracujete si je sami. Rozhodně byste se měli vyhnout polotovarům, uzeninám a konzervovaným jídlům.

Zázrak jménem Ostropestřec

Pro podporu funkce jater se již po staletí používá zejména rostlina zvaná Ostropestřec mariánský (Silybum marianum). Silymarin, aktivní složka ostropestřce, je komplex bioflavonoidů, který je extrahován z jeho semen. Kromě toho, že pomáhá udržovat normální funkci jater a podpořit jejich detoxikační potenciál, též chrání jaterní buňky před škodlivým působením volných radikálů, a navíc podporuje správné trávení.
Vedle Ostropestřce nic nezkazíte ani užíváním rakytníkového oleje, artyčoku nebo pampelišky lékařské.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je rostlina, která se již po staletí používá pro podporu zdraví jater: