Ostropestřec, bylina, která si s játry rozumí
Publikováno: 12.07.2024
Zobrazení: 3110
Milujete letní grilovačky? Pak byste možná měli vědět, jak podpořit zdraví jater, pro které grilování příliš zdravé není. Jednou z bylin, která je s podporou zdraví jater spojena, je ostropestřec mariánský, který zároveň podporuje přirozenou detoxikaci jater a správné trávení. Nyní se s touto bylinou můžete seznámit!
Játra jako dokonalá osobní laboratoř
Játra jsou díky své hmotnosti (cca 1,8 kg u mužů a 1,3 kg u žen) největší žlázou v těle a největším orgánem v dutině břišní, který se nachází přímo pod pravou klenbou bránice. Játra mají přes 500 různých funkcí a pro lidský život jsou naprosto nepostradatelná. Jejich úkolem je vylučování toxických a jiných tělu škodlivých látek, podílí se také na zpracování živin, zajišťují výrobu žluči, ukládání železa a dalších vitamínů rozpustných v tucích, přeměňují živiny na energii, regulují tvorbu hormonů, a to zdaleka není vše. Spektrum jejich činnosti je opravdu široké, a proto je velmi důležité o játra také náležitě pečovat. Játrům nesvědčí nejen užívání alkoholu, ale také znečištěné životní prostředí, některé léky a konzervační látky a barviva, která jsou dnes běžně přidávaná do mnoha potravin. Játra se s takovou zátěží musí vypořádat, což může snadno způsobit jejich přetížení, které se může projevit mnoha obtížemi.
Játra a alkohol
Játra jsou orgán, který lze, byť nevědomě, velmi snadno poškodit. Jednou z nejčastějších příčin toho, že játra nemohou plnit svoji funkci, je chronické užívání alkoholu. Úmrtnost na fatální onemocnění jater je ve vyspělých zemích Evropy vysoká a souvisí právě se spotřebou alkoholu. Onemocnění jater v důsledku nadužívání alkoholu se může projevit jako steatóza, stetohepatitida, fibróza, jaterní cirhóza, či akutní alkoholová hepatitida, která může být spojena dokonce až s 50 % úmrtností. V případě onemocnění jater je proto klíčovým opatřením absolutní zákaz užívání alkoholu. Pokud patříte mezi ty, kteří si nedokáží život bez alkoholu vůbec představit, zkuste se zamyslet nad tím, zda míra alkoholu, který konzumujete, je stále v takovém množství, která neohrožuje Vaše játra a zdraví.
Proč silymarin?
Silymarin patří mezi látky s protektivním účinkem na jaterní buňky. Tato látka může být součástí doplňků stravy, ale najdeme ji také v ovoci, zelenině, jedlých řasách, houbách a rostlinách. Jsou jedním ze způsobů, jak zdraví jater podpořit. Silymarin obsahují semena ostropestřce mariánského (Silybum marianum).
Ostropestřec mariánský, zázrak pro zdraví jater
S podporou funkce jater je již po staletí spjat
ostropestřec mariánský (
Silybum marianum). Rostlina, která je velmi podobná bodláku, a to nejen svou výškou, ale také fialovo růžovými květy.
Ostropestřec obsahuje
silymarin, komplex
bioflavonoidů, který je extrahován ze semen. Obsahuje také mnoho dalších aktivních látek, které mají příznivý vliv na zdraví (flavonoidy, histamin, vitamin C, vitamin K, vlákninu, bílkoviny, minerální soli aj.).
Vysoce kvalitní extrakt ze semen standardizovaný na silymarin, navíc
ve vysoké dávce, najdete v doplňku stravy
Ostropestřec mariánský FORTE 7000 mg, který představuje
intenzivní podporu jater s antioxidačním a detoxikačním účinkem.
Ostropestřec mariánský FORTE 7000 mg přispívá k ochraně jaterních buněk před působením volných radikálů, k udržení
normální funkce jater, k podpoře jejich
detoxikačního potenciálu a v neposlední řadě také
ke správnému trávení. Jde tak o doplněk stravy, který ocení nejen ti, kteří potřebují každodenní podporu funkce jater, ale i ti, kteří mají obavy z jejich přetížení díky nevhodnému složení jídelníčku či ne příliš zdravému životnímu stylu.
Jídelníček pro zdraví jater
Kromě nadměrného užívání alkoholu játrům neprospívá ani zvýšená hladina cholesterolu, cukrovka II. typu a některé léky (např. kortikoidy). Chcete-li podpořit zdraví jater, je důležité vyhýbat se nadměrné konzumaci cukru, nezdravým tukům, přílišnému solení, různým stabilizátorům, emulgátorům a konzervantům potravin. Jídelníček pro podporu zdraví jater by měl být složen tak, aby příliš nezatěžoval zažívání, a tím také játra. Můžete se nechat inspirovat jaterní dietou, která zahrnuje potraviny s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem bílkovin. Vhodné je libové maso a ryby, nízkotučné mléko a mléčné výrobky, ovoce a zelenina. Z teplených úprav je jako nejvhodnější vaření v páře.