Víte, jak chránit svá játra? Zkuste ostropestřec!

Víte, jak chránit svá játra? Zkuste ostropestřec!

Publikováno: 15.03.2023

Zobrazení: 2317

Chcete léty ověřený recept na podporu zdraví jater? Pak se seznamte s bylinou jménem ostropestřec mariánský. Díky obsahu látky silymarin podpoří ostropestřec zdraví jater a jejich detoxifikační potenciál, a navíc má spoustu dalších benefitů pro vaše zdraví. Vše, co potřebujete o játrech a podpoře jejich zdraví vědět, vám přinášíme.

Játra jako dokonalá osobní laboratoř

Játra jsou díky své hmotnosti (cca 1,8 kg u mužů a 1,3 kg u žen) největší žlázou v těle a největším orgánem v dutině břišní, který se nachází přímo pod pravou klenbou bránice. Mají přes 500 různých funkcí a pro lidský život jsou naprosto nepostradatelná. Jejich úkolem je vylučování toxických a jiných tělu škodlivých látek, podílí se na zpracování živin, účastní se boje proti infekcím, zajišťují výrobu žluči, ukládání železa a dalších vitamínů rozpustných v tucích, přeměňují živiny na energii, regulují tvorbu hormonů, a to zdaleka není všechno.  Spektrum jejich činnosti je opravdu široké, a proto je velmi důležité o ně také náležitě pečovat. Játrům nesvědčí nejen užívání alkoholu, ale také znečištěné životní prostředí, některé léky a konzervační látky a barviva přidávaná do potravin. Játra se s takovou zátěží musí vypořádat, což může snadno způsobit jejich přetížení, které se může projevit mnoha zdravotními obtížemi.

 

Játra a alkohol

Játra jsou orgán, který lze, byť nevědomě, velmi snadno poškodit. Chronické užívání alkoholu je jednou z nejčastějších příčin jejich poškození. Bohužel úmrtnost na onemocnění jater ve vyspělých zemích Evropy přímo souvisí právě se spotřebou alkoholu. Onemocnění jater v důsledku nadužívání alkoholu se může projevit jako steatóza, stetohepatitida, fibróza, jaterní cirhóza, či akutní alkoholová hepatitida, která může být spojena dokonce až s 50 % úmrtností. Klíčovým opatřením je proto absolutní zákaz užívání alkoholu. Pokud patříte mezi ty, kteří si nedokáží život bez alkoholu vůbec představit, zkuste se zamyslet nad tím, zda míra alkoholu, který konzumujete, je stále v takovém množství, které neohrožuje vaše zdraví.

 

Jídelníček pro zdraví jater

Kromě nadměrného užívání alkoholu játrům neprospívá ani zvýšená hladina cholesterolu, cukrovka II. typu a některé léky (např. kortikoidy). Chcete-li podpořit zdraví jater, je důležité vyhýbat se nadměrné konzumaci cukru, nezdravým tukům, přílišnému solení, různým stabilizátorům, emulgátorům a konzervantům potravin. Jídelníček pro podporu zdraví jater by měl být složen tak, aby příliš nezatěžoval zažívání, a tím také játra. Můžete se nechat inspirovat jaterní dietou, která zahrnuje potraviny s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem bílkovin. Vhodné je libové maso a ryby, nízkotučné mléko a mléčné výrobky, ovoce a zelenina. Z teplených úprav je jako nejvhodnější vaření v páře.

 

Ostropestřec mariánský, zázrak pro zdraví jater

S podporou funkce jater je již po staletí spjat ostropestřec mariánský (Silybum marianum). Rostlina, která je velmi podobná bodláku, a to nejen svou výškou, ale také fialovo růžovými květy. Ostropestřec obsahuje silymarin, komplex bioflavonoidů, který je extrahován ze semen. Obsahuje také mnoho dalších aktivních látek, které mají příznivý vliv na zdraví (flavonoidy, histamin, vitamin C, vitamin K, vlákninu, bílkoviny, minerální soli aj.). Vysoce kvalitní extrakt ze semen standardizovaný na silymarin najdete v doplňku stravy Silymax 7000 mg, který představuje intenzivní podporujater s antioxidačním a detoxikačním účinkem. Silymax 7000 mg přispívá k udržení normální funkce jater, podporuje jejich detoxikační potenciál, chrání jaterní buňky před působením volných radikálů, udržuje základní funkce jater a podporuje správné trávení. Silymax 7000 mg je vhodný jako každodenní podpora funkce jater a také v případě jejich oslabení a přetížení.

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Co odkrývají potíže se slinivkou a játry
20.06.2018

Co odkrývají potíže se slinivkou a játry

Játra a slinivka patří mezi nejdůležitější orgány našeho těla a není radno si s nimi zahrávat. Jejich onemocnění znamená v mnoha případech velmi vážný, mnohdy i život ohrožující stav. Nikdy však nepřichází ze dne na den, ale vysílá předem varovné signály, které bychom neměli ignorovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 29880
O svátcích játra utrpěla. Dostaňte je znovu do formy!
29.01.2018

O svátcích játra utrpěla. Dostaňte je znovu do formy!

Firemní večírky, setkání s rodinou, posezení s přáteli, procházky městem se svařákem v ruce… A jako třešinka na dortu pořádný silvestrovský mejdan. Není divu, že po takové jízdě vaše játra trpí. Vynahraďte jim to novoroční očistou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 171
Na podzim dostanou játra zabrat. Nenechte je v tom!
14.12.2017

Na podzim dostanou játra zabrat. Nenechte je v tom!

Zrevidujte jídelníček a vsaďte na krásný bodlák.

Přečtěte si více
Zobrazení: 463
Ostropestřec mariánský, bylina pro podporu zdraví jater
18.08.2020

Ostropestřec mariánský, bylina pro podporu zdraví jater

Ostropestřec mariánský je v přírodní medicíně známý již řadu let. V antickém období byl díky svým trnům označován jako Kristova koruna a používal se především proti hadímu uštknutí a na zdravotní obtíže spojené s játry. Ostropestřec mariánský podporuje nejen zdraví jater, ale také trávení a imunitu. Více se o této bylině dozvíte v našem článku, stejně jako tipy, jak o zdraví jater pečovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1393
Jarní detox s rozumem
12.05.2021

Jarní detox s rozumem

Na počátku jara se na nás ze všech stran valí zaručené tipy, jak na jarní detoxikaci organismu. Jarní detox v podobě přísné diety a hladovění organismu v žádném případě ovšem neprospívá. Na to, aby se člověk cítil dobře, a to nejen na jaře, stačí zdravé stravování, dostatek pohybu a odpočinku a dostatek životního optimismu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 5372
Top 10 potravin pro detoxikaci těla
27.01.2020

Top 10 potravin pro detoxikaci těla

Problémy se zažíváním jsou v důsledku nezdravého životního stylu čím dál častějším problémem. Mnozí z nás jistě slyšeli o detoxikaci organismu, pojmu užívaném zejména v přírodní medicíně. Detoxikací se rozumí celková očista organismu od tělu škodlivých látek. Škodlivými látkami jsou myšleny jak vlivy z prostředí, tak i například nevhodná strava. Při detoxikaci je doporučováno konzumovat některé potraviny, které tento očistný proces podporují. Které potraviny to jsou se dozvíte v našem článku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 4634