ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře

ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře

Publikováno: 02.02.2024

Zobrazení: 174

V jakém věku začít pečovat o pleť, chceme-li zmírnit projevy jejího předčasného stárnutí? Jak by měla vypadat správná denní rutina péče o pleť? Jak podpořit zdraví a krásu pleti zevnitř? Na to jsme se ptali MUDr. Lucie Rajské, Ph.D., vyhledávané a zkušené lékařky všeobecné, preventivní, laserové a estetické dermatologie, která je zároveň zakladatelka a vedoucí lékařka oblíbené Rajská Clinic. Lucii však můžete znát také z mnoha médií a jejího instagramového účtu, na kterém sdílí tipy, díky kterým může i Vaše pleť vypadat zdravě, svěže a mladě.   

MEDAILONEK - MUDr. Lucie Rajská, Ph.D.

Lucie Rajská je specializovanou lékařkou všeobecné dermatovenerologie. V roce 2010 dokončila studium na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně v oboru Všeobecné lékařství.

Po promoci pracovala na Dermatovenerologické klinice Nemocnice Na Bulovce a 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Na téže fakultě také v roce 2017 úspěšně dokončila postgraduální studium a byl jí udělen titul Ph.D. 

V letech 2016-2019 působila na klinice Yes Visage jako dermatolog specialista estetické a korektivní dermatologie. Od roku 2019 pak tři roky působila jako primářka Kliniky preventivní dermatologie, kde se mimo péči o pacienty věnovala také vzdělávání a tréninku mladších kolegů. 

Je zakladatelkou a vedoucí lékařkou Rajská Clinic. 

 

Kdy se na pleti začínají objevovat první známky stárnutí? 

První známky stárnutí se mohou objevit už okolo 25. až 30. roku života. Je to mimo jiné dáno také tím, že v období tohoto věku se postupně začíná snižovat produkce kolagenu, ale také elastinu, které jsou zodpovědné za pevnost a pružnost pokožky. Na povrchu pleti se nenápadně začínají objevovat první drobné linky, které se mohou pozvolna prohlubovat až do charakteru vrásek, pleť postupně ztrácí svůj objem a následně pružnost. Samozřejmě, že jediným činitelem není jen snižující se tvorba kolagenu. Svoji roli hraje také genetika, ale i styl našeho života. Mám na mysli například přehnanou expozici UV záření, kouření, znečištěné prostředí, ve kterém žijeme může přispívat k oxidativnímu stresu, který poškozuje kožní buňky a může urychlit stárnutí. Dále je důležitá pestrá strava, protože nedostatečný příjem vitamínů, minerálů a antioxidantů má opět negativní vliv na regeneraci pokožky. Pozor si dávejme také na zvýšenou expozici stresové zátěži. 
 

Jsou první drobné vrásky signálem toho, že bychom měli začít používat krémy, které stárnutí zpomalí, nebo prevence začíná už mnohem dříve? 

Z mého pohledu je vždy více důležitá prevence než řešení problému, a to v jakémkoli odvětví zdraví či krásy. Vhodná péče o pleť by tedy měla začít mnohem dříve, než se první vrásky vůbec objeví. Ideálně již v mládí. Zvyšujeme tak ochranu pokožky a zpomalujeme proces stárnutí. Ke třem základním pilířům péče o pleť z mého pohledu patří pravidelné a pečlivé čištění pleti (ráno i večer), důkladná hydratace pleti (vnější i ta vnitřní zajištěná správným pitným režimem) a ochrana před sluncem. Věřím, že toto není příliš zatěžující péče pro nikoho z nás a není tak v těžké ji dodržet již v období adolescence. A samozřejmě, kvalitní životospráva, dostatek spánku, omezení škodlivých návyků (kouření, alkohol) se na pleti také pozitivně podepíší. 
 

Co by mělo být součástí denní rutiny péče o pleť? 

Jak jsem zmínila již výše, základem jsou tři jednoduché kroky. Čištění, hydratace, fotoprotekce. Veškerou péči je samozřejmě důležité volit podle potřeb naší pleti, ideálně s ohledem i na její vlastní citlivost. Mám na mysli, že do své pleťové rutiny můžeme navíc zařadit různá séra s obsahem aktivních látek, exfoliace, pleťové masky a další, ale současně bychom měli mít na paměti, že méně je často více. Protože to, co může vyhovovat kamarádce s mastnou, a tedy tolerantnější pletí, nemusí nutně vyhovovat mně, pokud je moje pleť suchá nebo citlivá. Přetížení pleti příliš mnoha produkty či aktivními látkami může vést k iritaci nebo vzniku kožních obtíží. 
 

Říká se, že krása přichází zevnitř. Jaké vitaminy, minerály a další látky bychom měli konzumovat, abychom prospěli zdraví pleti? 

Jak už jsem zmínila, v cestě za kvalitní a dlouhodobě mladou pokožku je jedním ze stavebních pilířů zdravá strava. Ta by měla být pestrá za všech okolností, bohatá na různé vitamíny, minerály, mastné kyseliny, aj. Důležité jsou vitamíny skupiny B – vitamín B3 a B7 jsou důležité pro zdraví vlasů, kůže, nehtů a najdeme je ve vejcích, mase a ořeších. Vitamín C je zase velmi oblíbený pro své významné antioxidační vlastnosti, současně podporuje syntézu kolagenu. Tento vitamín se hojně vyskytuje v citrusových plodech, jahodách, kiwi, paprice a brokolici. Dalším důležitým vitamínem je D, který je možné přirozeně získat ze slunce, ale také jej získáme z mastných ryb, hovězích jater nebo vaječných žloutků. V ořeších, semenech a listové zelenině zase nalezneme vitamín E, další fantastický antioxidant, který chrání pokožku před poškozením volnými radikály. Dopřejme si ale také vitamín A, zinek, selen, omega-3 mastné kyseliny s protizánětlivým účinkem či aminokyseliny. Chápu, že ne úplně každý všechny zmíněné potraviny dokáže pravidelně zahrnout do své stravy. Proto jsou toto základní vitamíny, které můžeme rozumně suplementovat v podobě vitamínových doplňků.  
 

V případě, že náš jídelníček není pestrý a vyvážený, doporučila byste užívání doplňků stravy, které prospějí zdraví pleti? Např. biotin, zinek či pupalkový olej? 

Biotin, zinek i pupalkový olej velmi ráda doporučím k pravidelnému užívání. S doplňky stravy obsahující zinek a pupalkový olej mám velmi dobré zkušenosti mimo jiné i v terapii některých dermatóz. Zejména, co se týče akné. Pupalkový olej je bohatý na omega-6 mastné kyseliny, které mají skvělý protizánětlivý účinek. Biotin zase sklízí své úspěchy na poli u zvýšeného vypadávání vlasů, zlepšuje kvalitu kůže nebo nehtů. V současné době je také velkým tahákem v anti-age průmyslu užívání kolagenu či kyseliny hyaluronové ve formě potravinových doplňků. V takovém případě bych doporučila poohlédnout se rozhodně po kvalitních produktech s obsahem rozumných koncentrací aktivních látek a kvalitním zpracování.
 

Dodejte pleti lesk a sebevědomí!

Máte pocit, že jste se toho o tom, jak správně pečovat o pleť dozvěděli málo nebo chcete řešit konkrétní problém týkající se Vaší pleti? V tom případě se můžete k MUDr. Lucii Rajské, Ph.D. objednat na konzultaci. V Rajská Clinic kromě odborné péče najdete také vstřícné a empatické jednání, protože cílem Lucie a jejího týmu špičkových lékařů, je to, abyste se cítili dobře nejen v ordinaci, ale především ve své kůži. Klinika se zaměřuje nejen na všeobecnou, preventivní a dětskou dermatologii, ale také na stále oblíbenější dermatologii estetickou. Máte-li kožní obtíže, potřebujete-li poradit v péči o pleť nebo jen toužíte vypadat o pár let mladší, na klinice se dočkáte pečlivé konzultace, nastavení vhodné léčby a odborných doporučení. Lucie je nejen kvalifikovanou a vyhledávanou lékařkou anti-agingové medicíny a dermatologie, ale také certifikovaným odborníkem pro aplikaci injekčních dermálních výplní, aplikací mezonití a niťových liftingů, mezoterapií, plazmaterapií, injekční lipolýzy a výkon chemického peelingu či laserových ošetření. Lucii nezapomeňte sledovat také na jejím instagramovém účtu, kde se dozvíte, jak pečovat o zdraví a krásu nejen pleti, ale také vlasů. Navíc při pohledu na krásnou a usměvavou paní doktorku je více než jasné, že její rady opravdu fungují.  


ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat
20.06.2023

ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat

Byly jste v ordinaci gynekologa a styděly jste se na něco zeptat? Ačkoliv oblast intimního a sexuálního zdraví je nedílnou součástí našich životů, existují otázky, na které se neptáme. Chceme-li najít odpověď, pátráme na internetu. Až budete příště hledat odpovědi na otázky, na které vám stud nedovolí ptát se, navštivte instagramový profil gynekoložky MUDr. Kamily Žižkové, která ve svých příspěvcích, vtipně a s lehkostí, řeší vše, co ženy zajímá, a na co se svého gynekologa často bojí zeptat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 261
ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny
21.08.2023

ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny

Být zdravý, cítit se dobře, a navíc vypadat mladě a svěže, je snem snad každého z nás. Pokud máte pocit, že na to, věnovat se sami sobě, abyste se cítili v psychické i fyzické kondici, nemáte čas, přečtěte si náš článek s Mgr. Kamilou Černou, specialistkou na výživu a ženské zdraví, která svým klientkám předává funkční nastavení slučitelné s normálním životem a rodinnou pohodou. Chcete-li se naučit porozumět sami sobě, umět naplnit své potřeby a stravovat se intuitivně bez zbytečného stresu, vydejte se na cestu právě s Kamilou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 19
Podpořte zdraví svého děťátka už v těhotenství díky omega-3 mastným kyselinám
19.10.2023

Podpořte zdraví svého děťátka už v těhotenství díky omega-3 mastným kyselinám

Každá maminka chce pro svoje dítě to nejlepší. Podpora zdraví děťátka ale začíná již při samotném plánování těhotenství. Je důležité, aby žena měla dostatek zdraví prospěšných látek již před otěhotněním. Jedny z takových látek, na které by budoucí maminka neměla zapomínat, jsou omega-3 mastné kyseliny.

Přečtěte si více
Zobrazení: 27
Jak se v chladných dnech správně starat o pleť, vlasy a nehty?
30.01.2024

Jak se v chladných dnech správně starat o pleť, vlasy a nehty?

Máte pocit, že se během zimních měsíců zhoršuje nejen kvalita Vaší pleti, ale také vlasů a nehtů? Mrazivé počasí a vítr mohou stav pleti, vlasů a nehtů opravdu ovlivňovat. Vlasy mohou vypadávat, být slabší a sušší. Pleť může být suchá a zarudlá. Nehty, podobně jako vlasy, v chladných dnech nerostou tak rychle a mohou být křehké a lámavé. Nechte se inspirovat našimi tipy, díky kterým bude Vaše zdraví a krása zářit také v zimě.

Přečtěte si více
Zobrazení: 287
Zdravá střeva jako brána imunity dětí i dospělých
23.01.2024

Zdravá střeva jako brána imunity dětí i dospělých

Věděli jste, že kondice trávícího traktu úzce souvisí také se zdravím celého organismu. Řada Biopron představuje vysoce kvalitní probiotické produkty, které podpoří zdraví Vaší střevní mikrobioty, a tím i Vaše celkové zdraví. Široká škála produktů pokrývá různé potřeby různých cílových skupin včetně dětí. Péče o střevní mikrobiom dětí i dospělých se opravdu vyplatí, protože zdraví sídlí ve střevech!

Přečtěte si více
Zobrazení: 331