Podpořte zdraví svého děťátka už v těhotenství díky omega-3 mastným kyselinám

Podpořte zdraví svého děťátka už v těhotenství díky omega-3 mastným kyselinám

Publikováno: 19.10.2023

Zobrazení: 29

Každá maminka chce pro svoje dítě to nejlepší. Podpora zdraví děťátka ale začíná již při samotném plánování těhotenství. Je důležité, aby žena měla dostatek zdraví prospěšných látek již před otěhotněním. Jedny z takových látek, na které by budoucí maminka neměla zapomínat, jsou omega-3 mastné kyseliny.

Proč dbát v těhotenství na dostatek omega-3?

Omega-3 mastné kyseliny jsou látky, které jsou pro fungování lidského těla potřebné. A během těhotenství to platí dvojnásob! Omega-3 mají nejen pro maminku, ale také pro plod, spoustu benefitů. Omega-3 mastné kyseliny a především DHA – kyselina dokosahexaenová je ve velké míře zastoupena nejen v mozku ženy, ale také v mozku plodu. Mozek se vyvíjí mezi druhým trimestrem těhotenství a prvním rokem života, a proto je důležité pro správný vývoj mozku zajistit dítěti dostatečný příjem DHA. Příjem kyseliny dokosahexaenové (DHA) z těla matky přispívá k normálnímu vývoji mozku plodu v těle matky a kojenců vyživovaných mateřským mlékem. Příznivého účinku se dosáhne denním příjmem 200 mg DHA navíc k doporučené denní dávce příjmu omega-3 mastných kyselin u dospělých, tj.: 250 mg DHA a EPA.
 

Jak zajistit omega-3 i děťátku?

Co získá organismus těhotné ženy, získá také nenarozené děťátko. Plod čerpá potřebné živiny od matky skrze placentu, po narození získává dítě optimální výživu prostřednictvím mateřského mléka. Díky dostatečnému příjmu omega-3 mastných kyseliny se tak budoucí maminky podílí na správném vývoji svého dítěte. DHA je ve velké míře obsažena také v sítnici a má významnou roli pro správný vývoj zraku, a to zejména od posledního trimestru těhotenství až do prvních měsíců života dítěte, během kterých se zrak vyvíjí. Příjem kyseliny dokosahexaenové (DHA) z těla matky přispívá k normálnímu vývoji očí plodu v těle matky a kojenců vyživovaných mateřským mlékem. Příznivého účinku se dosáhne denním příjmem 200 mg DHA navíc k doporučené denní dávce příjmu omega-3 mastných kyselin u dospělých, tj.: 250 mg DHA a EPA.
 

Jaké množství omega-3 je optimální?

Omega-3 mastné kyseliny jsou látky, jejichž nedostatek, nebo naopak nadbytek v organismu, člověk nepocítí. Pokud vaše tělo trpí deficitem omega-3 mastných kyselin během těhotenství, může se to projevit až v pozdějším věku dítěte. Světová zdravotnická organizace doporučuje těhotným a kojícím ženám přijímat denně minimálně 300 mg DHA.
 

Nejsou ryby jako ryby

Ryby jsou jednoznačně nejlepším přírodním zdrojem omega-3 mastných kyselin. Kromě toho ryby obsahují také množství dalších zdraví prospěšných látek, které potřebuje nejen maminka, ale také děťátko. Je-li řeč o těhotných ženách a konzumaci ryb, mnoho odborníků ale varuje před obsahem rtuti, která může být v rybách přítomna. Rtuť je látka, která má v období těhotenství negativní vliv na vývoj plodu. Maminky by proto měly dbát na pečlivý výběr konzumovaných ryb. Mezi ryby, které mohou být kontaminací rtutí ohroženy, patří např. makrela a tuňák. Z tohoto důvodu je vhodnější konzumovat pstruha, tresku, lososa či sumce. Vhodné jsou také krabi a krevety. Budoucí maminky by se měly vyhnout také konzumaci syrových ryb a před tepelnou úpravou z ryb odstranit kůži a tuk, což zajistí konzumaci jen zdravých omega-3 mastných kyselin.
  

Když strava nestačí?

Pokud však nepatříte mezi milovníky ryb, a nedaří se vám neustále dbát na pestrou a vyváženou stravu je vhodné omega-3 mastné kyseliny tělu doplnit jinak. Řešením mohou být kvalitní doplňky stravy s jejich obsahem. Doplněk stravy Omega-3 rybí olej 1000 mg FORTE doplní organismu omega-3 pro zdravé srdce, mozek, zrak a mnoho dalších fyziologických funkcí. Kdy začít doplňovat tělu omega-3? Odpověď je jednoznačná, čím dříve, tím lépe. Na dostatečný příjem omega-3 by měly myslet nejen budoucí maminky, ale i všichni ostatní. Omega-3 totiž potřebuje každý! Na našem e-shopu nyní omega-3 v oblíbené limitované edici s tabletami navíc! 

Zdroj: www.klubzdravia.sk
 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Brusinky a péče o močové cesty
08.08.2023

Brusinky a péče o močové cesty

Ačkoliv s infekcemi močových cest se setkávají především ženy, nevyhýbá se ani mužům a dětem. Pokud se objeví časté nucení na močení a bolest nebo pálení při močení, zpozorněte! Díky včasné diagnostice si můžete ušetřit mnoho nepříjemných chvil. A protože s podporou zdraví močových cest jsou často spojovány brusinky, pojďme si jejich účinky představit, stejně jako řady Urinal a Uroval, které extrakty z brusinek obsahují.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1061
Jak podpořit imunitu často nemocných dětí?
12.09.2022

Jak podpořit imunitu často nemocných dětí?

Každý rodič to dobře zná. Dítě nastoupí do školky či do školy a po několika dnech je nemocné. Opakované infekce u dětí jsou typické pro období, kdy se imunitní systém dítěte poprvé setkává s patogeny, rozvíjí imunitní odpověď a organismus si buduje imunitní paměť. Do určité míry můžeme imunitu dítěte ovlivnit tím, že ji budeme posilovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 6126
Podzimní pleťové masky
15.10.2023

Podzimní pleťové masky

Máte při pohledu do zrcadla pocit, že vaše pleť potřebuje restart? Na zdraví a kvalitě pleti se mohlo podepsat nejen slunce a koupání v chlorované vodě, ale také nezdravý životní styl, kterému zejména v době dovolených, lze těžko odolat. Pleť může být vysušená, se sklonem k tvorbě vrásek, objevit se mohou pigmentové skvrny a další nedokonalosti. Přinášíme vám recepty na nejoblíbenější podzimní pleťové masky, díky kterým bude vaše pleť jako znovuzrozená. Nevěříte? Tak je vyzkoušejte!

Přečtěte si více
Zobrazení: 247