Podpořte zdraví svého děťátka už v těhotenství díky omega-3 mastným kyselinám
Publikováno: 19.10.2023
Zobrazení: 47
Každá maminka chce pro svoje dítě to nejlepší. Podpora zdraví děťátka ale začíná již při samotném plánování těhotenství. Je důležité, aby žena měla dostatek zdraví prospěšných látek již před otěhotněním. Jedny z takových látek, na které by budoucí maminka neměla zapomínat, jsou omega-3 mastné kyseliny.
Proč dbát v těhotenství na dostatek omega-3?
Omega-3 mastné kyseliny jsou látky, které jsou pro fungování lidského těla potřebné. A během těhotenství to platí dvojnásob! Omega-3 mají nejen pro maminku, ale také pro plod, spoustu benefitů. Omega-3 mastné kyseliny a především DHA – kyselina dokosahexaenová je ve velké míře zastoupena nejen v mozku ženy, ale také v mozku plodu. Mozek se vyvíjí mezi druhým trimestrem těhotenství a prvním rokem života, a proto je důležité pro správný vývoj mozku zajistit dítěti dostatečný příjem DHA. Příjem kyseliny dokosahexaenové (DHA) z těla matky přispívá k normálnímu vývoji mozku plodu v těle matky a kojenců vyživovaných mateřským mlékem. Příznivého účinku se dosáhne denním příjmem 200 mg DHA navíc k doporučené denní dávce příjmu omega-3 mastných kyselin u dospělých, tj.: 250 mg DHA a EPA.
Jak zajistit omega-3 i děťátku?
Co získá organismus těhotné ženy, získá také nenarozené děťátko. Plod čerpá potřebné živiny od matky skrze placentu, po narození získává dítě optimální výživu prostřednictvím mateřského mléka. Díky dostatečnému příjmu omega-3 mastných kyseliny se tak budoucí maminky podílí na správném vývoji svého dítěte. DHA je ve velké míře obsažena také v sítnici a má významnou roli pro správný vývoj zraku, a to zejména od posledního trimestru těhotenství až do prvních měsíců života dítěte, během kterých se zrak vyvíjí. Příjem kyseliny dokosahexaenové (DHA) z těla matky přispívá k normálnímu vývoji očí plodu v těle matky a kojenců vyživovaných mateřským mlékem. Příznivého účinku se dosáhne denním příjmem 200 mg DHA navíc k doporučené denní dávce příjmu omega-3 mastných kyselin u dospělých, tj.: 250 mg DHA a EPA.
Jaké množství omega-3 je optimální?
Omega-3 mastné kyseliny jsou látky, jejichž nedostatek, nebo naopak nadbytek v organismu, člověk nepocítí. Pokud vaše tělo trpí deficitem omega-3 mastných kyselin během těhotenství, může se to projevit až v pozdějším věku dítěte. Světová zdravotnická organizace doporučuje těhotným a kojícím ženám přijímat denně minimálně 300 mg DHA.
Nejsou ryby jako ryby
Ryby jsou jednoznačně nejlepším přírodním zdrojem omega-3 mastných kyselin. Kromě toho ryby obsahují také množství dalších zdraví prospěšných látek, které potřebuje nejen maminka, ale také děťátko. Je-li řeč o těhotných ženách a konzumaci ryb, mnoho odborníků ale varuje před obsahem rtuti, která může být v rybách přítomna. Rtuť je látka, která má v období těhotenství negativní vliv na vývoj plodu. Maminky by proto měly dbát na pečlivý výběr konzumovaných ryb. Mezi ryby, které mohou být kontaminací rtutí ohroženy, patří např. makrela a tuňák. Z tohoto důvodu je vhodnější konzumovat pstruha, tresku, lososa či sumce. Vhodné jsou také krabi a krevety. Budoucí maminky by se měly vyhnout také konzumaci syrových ryb a před tepelnou úpravou z ryb odstranit kůži a tuk, což zajistí konzumaci jen zdravých omega-3 mastných kyselin.
Když strava nestačí?
Pokud však nepatříte mezi milovníky ryb, a nedaří se vám neustále dbát na pestrou a vyváženou stravu je vhodné
omega-3 mastné kyseliny tělu doplnit jinak. Řešením mohou být
kvalitní doplňky stravy s jejich obsahem. Doplněk stravy
Omega-3 rybí olej 1000 mg FORTE doplní organismu
omega-3 pro zdravé srdce, mozek, zrak a mnoho dalších fyziologických funkcí. Kdy začít doplňovat tělu omega-3? Odpověď je jednoznačná, čím dříve, tím lépe. Na dostatečný příjem omega-3 by měly myslet nejen budoucí maminky, ale i všichni ostatní.
Omega-3 totiž potřebuje každý! Na našem e-shopu nyní omega-3 v oblíbené limitované edici s tabletami navíc!
Zdroj: www.klubzdravia.sk