Jak podpořit imunitu často nemocných dětí?

Jak podpořit imunitu často nemocných dětí?

Publikováno: 12.09.2022

Zobrazení: 6140

Každý rodič to dobře zná. Dítě nastoupí do školky či do školy a po několika dnech je nemocné. Opakované infekce u dětí jsou typické pro období, kdy se imunitní systém dítěte poprvé setkává s patogeny, rozvíjí imunitní odpověď a organismus si buduje imunitní paměť. Do určité míry můžeme imunitu dítěte ovlivnit tím, že ji budeme posilovat.

Vývoj imunitního systému

Normálně fungující imunitní systém je důležitý pro zdravý vývoj dětí. Zejména novorozenecký a kojenecký věk je charakteristický dynamickým vývojem, ve kterém se vyvíjí také imunita. Hlavní funkcí imunitního systému je zajištění obrany organismu vůči škodlivým vlivům. Díky kontaktu s prostředím imunitní systém postupně dozrává a získává schopnost reagovat nejen rychleji, ale také efektivněji vůči patogenům pocházejícím jak z vnějšího, tak i z vnitřního prostředí organismu.

 

Často nemocné dítě

Vývoj dětského imunitního systému probíhá individuálně, a proto jsou také některé děti nemocné více a jiné méně. Opakované infekce jsou u dětí v předškolním a školním věku naprosto přirozené. Problémy mohou nastat v případech, kdy jsou běžné infekce velmi časté, a navíc mají závažný průběh. Na místě je v takových případech vždy konzultace s pediatrem, protože se může jednat o poruchu imunitního systému, vyžadující imunologické vyšetření. Zvýšený výskyt běžných infekcí se týká především dětí kolem 3 let, které začínají navštěvovat dětský kolektiv. Postupně však u dětí výskyt infekčních epizod klesá.
 

Jak podpořit dětskou imunitu?

Jak podporovat dětskou imunitu je častá otázka rodičů nejen v době, kdy dítě nastupuje do dětských kolektivů, kde se infekce snadno šíří, ale také s příchodem podzimu. Zde jsou naše tipy na podporu dětské imunity:

  • Vitaminy na podporu imunity

Zařaďte do jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny, bohaté zdroje vitaminů, které podporují normální činnost imunitního systému. Vhodný je vitamin C, vitamin D a zinek. Ohlídat správný poměr vitaminů a dalších klíčových látek v dětském organismu pomohou Marťánci, speciálně zaměřená řada doplňků stravy určená dětem. Příznivé účinky různých vitaminů, minerálů a bylinných extraktů byly prokázány jako podpora imunity dětí a celkového zdraví. Marťánci nabízejí specifické produktové řady pro různé potřeby dětí různých věkových kategorií. Pokud přemýšlíte, jaký doplněk stravy zvolit právě pro nadcházející podzimní období, doporučujeme Marťánky Gummy Podzim–zima s příchutí marakuji, maliny, jahody a pomeranče pro podporu zdraví, imunity a vitality. Chcete-li produkt zaměřený přímo na podporu imunity, vhodný je ProImun Sirup obsahující extrakt z černého bezu a šípků (Rosa canina) a vitamin C, které přispívají k normální funkci imunitního systému.

  • Spánek je klíčem ke zdraví

Dbejte na dostatek spánku u dětí. Nedostatek spánku vede nejen u dětí, ale i u dospělých k větší náchylnosti k onemocněním. Novorozenec prospí až 18 hodin denně, batole 12 až 13 hodin a pro předškoláky je ideální spánek v délce 10 hodin.

  • Hygiena na prvním místě

Dbejte na dodržování hygienických pravidel, zejména pravidelní mytí rukou. V případě onemocnění vyměňte dítěti zubní kartáček, zabráníte opětovné nákaze u dítěte a šíření infekce v rámci rodiny.  

  • Ne vždy pomohou antibiotika

Nenuťte pediatra podávat antibiotika u virových infekcí, na které antibiotika nezabírají. Nadměrné užívání antibiotik není vhodné ve všech případech.

  • Pohybem ke zdraví

Zajistěte dětem dostatek pravidelného pohybu. Nejlepší pohyb je ten, který bude děti bavit a bude na čerstvém vzduchu.  

  • Probiotika, protože zdraví sídlí ve střevech

Podporujte správný vývoj dětské střevní mikrobioty. U dětí dbejte na přísun potřebného množství probiotik prostřednictvím stravy nebo doplňků stravy. V portfoliu řady Biopron najdete celou řadu doplňků stravy pro podporu střevní mikrobioty dětí již od narození. Biopron Baby je probiotický komplex ve formě kapek, vhodný také pro děti narozené předčasně či po císařském řezu. Či Biopron Baby+, který navíc obsahuje vitamin D pro podporu imunity. Pro děti starší 1 roku je vhodný BIOPRON KIDS+, představující expertní probiotika s prebiotiky a navíc s komplexem vitaminů B6 a C pro podporu imunity.
 

Navštivte e-shop Klubu zdraví, kde najdete další prémiové produkty, které podpoří imunitu a zdraví vás a vašich dětí!


 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Jídelníček pro podporu dětské imunity
26.07.2023

Jídelníček pro podporu dětské imunity

Ačkoliv je téma dětské imunity aktuální zejména v chladných měsících, nejeden rodič si uvědomuje, že podporovat dětskou imunitu je důležité během celého roku. Infekce dýchacích cest mohou v létě nemile překvapit a namísto prázdninových radovánek může děti čekat klid na lůžku. Dětskou imunitu lze výrazně ovlivnit také skladbou jídelníčku. Co by v něm nemělo chybět, vám poradíme.  

 

Přečtěte si více
Zobrazení: 568
Aby děti v zimě nemarodily
14.12.2023

Aby děti v zimě nemarodily

Zimní počasí představuje riziko vyšší nemocnosti zejména pro děti mladšího školního věku. Respirační onemocnění se v dětských kolektivech šíří rychlostí blesku, a rodiče si tak často kladou otázku, co udělat proto, aby jejich děti v zimě nebyly tak často nachlazené. Základním doporučením je podpora imunity, ovšem ještě před tím, než se objeví první známky nachlazení.

Přečtěte si více
Zobrazení: 95
Základní pravidla pro udržení zdraví v dětském kolektivu
09.10.2023

Základní pravidla pro udržení zdraví v dětském kolektivu

Pár dnů ve škole a vaše dítko je opět nemocné? Podobnou zkušenost má většina maminek dětí předškolního a školního věku, protože právě v dětských kolektivech se velmi dobře daří virovým infekcím. Co dělat pro to, aby vaše děti nebyly tak často nemocné? Máme pro vás tipy, které pomohou podpořit imunitu a udržet zdraví dětí v dětských kolektivech.  

Přečtěte si více
Zobrazení: 549
Jaké nástrahy nás čekají v září? Návrat dětí do škol a školek se blíží!
23.08.2022

Jaké nástrahy nás čekají v září? Návrat dětí do škol a školek se blíží!

S blížícím se koncem prázdnin přemýšlí rodiče školkou a školou povinných dětí, jak podpořit jejich imunitu. Dětský kolektiv totiž představuje místo, kde se onemocnění velmi dobře šíří. Podzim a zima jsou období, kdy se ve zvýšené míře vyskytují nejen běžná dětská onemocnění, ale také obávané vši. Být připraven na možná úskalí, která s sebou pobyt v dětské kolektivu přináší, je proto víc než vhodné.

Přečtěte si více
Zobrazení: 192
Únava u dětí a co ji způsobuje
09.05.2024

Únava u dětí a co ji způsobuje

Spousta energie a dobrá nálada jsou u dětí obvykle ukazatelem toho, že jsou zdravé a skvěle se jim daří. Když však i ten největší neposeda ztratí energii a začne polehávat, rodiče zpozorní. Naštěstí ne vždy jde o projev onemocnění, ale o obyčejnou únavu, která může potkat nejen dospělé, ale také děti. Jaké jsou možné příčiny dětské únavy a jak dodat dětskému organismu ztracenou energii?

Přečtěte si více
Zobrazení: 19939