Únava u dětí a co ji způsobuje

Únava u dětí a co ji způsobuje

Publikováno: 09.05.2024

Zobrazení: 19532

Spousta energie a dobrá nálada jsou u dětí obvykle ukazatelem toho, že jsou zdravé a skvěle se jim daří. Když však i ten největší neposeda ztratí energii a začne polehávat, rodiče zpozorní. Naštěstí ne vždy jde o projev onemocnění, ale o obyčejnou únavu, která může potkat nejen dospělé, ale také děti. Jaké jsou možné příčiny dětské únavy a jak dodat dětskému organismu ztracenou energii?

Škola a školka, náročné jako zaměstnání

S pocity únavy se mohou setkávat nejen dospělí, ale i děti, a to jakéhokoliv věku. Ve zvýšené míře se únava může týkat dětí v předškolním a školním věku. Nadměrná únava se u dětí objevuje zejména při nástupu do školky a školy, kdy nové prostředí může být spojeno s vyšší dávkou stresu a dítě se může cítit více unavené. Naštěstí obvykle jde o problém přechodný, a jakmile si děti na nový režim přivyknou, nadměrná únava odezní. Podle odborníků je pobyt ve školce a škole pro děti stejně psychicky a fyzicky náročný jako pro nás dospělé zaměstnání. A pokud se tedy dítě při návratu ze školy cítí unavené, není to nic neobvyklého. I my, dospělí, potřebujeme po návratu ze zaměstnání určitý prostor na regeneraci, a proto ho dopřejme také dětem. Nejen úkoly a nutnost soustředění, ale také spousta zážitků mohou být pak příčinou toho, že dítě přichází domů unavené. V případě dlouhodobé únavy je však důležité konzultovat situaci s ošetřujícím pediatrem.  

Dopřejte dětem prostor...

Patří Vaše děti k těm, které jsou doslova zavaleny různými zájmovými aktivitami, do kterých je nutíte v dobré víře, že pro své dítě děláte to nejlepší? Bohužel zde platí, že čím více, neznamená také lépe. Řada rodičů se domnívá, že k tomu, aby se jejich potomek zdárně rozvíjel, je nutné ho neustále něčím bavit, vzdělávat a zaměstnávat. To je podle mnoha psychologů velký omyl. Dítě, stejně jako dospělý, potřebuje prostor a klid, kdy může jenom býta nic nedělat, nebo se bavit podle svých představ. Odborníci radí dětem občas dopřát trochu obyčejné nudy, která rozvíjí kreativitu a samostatnost. I zde ovšem musí být určitá pravidla, protože dítě by se „nicnedělání“ nemělo věnovat po zbytek celého dne. Nuda, kterou dítě vyplňuje hraním her na chytrých zařízeních a sledováním sociálních sítí, mu totiž neprospívá stejně tak, jako nadměrná zátěž v podobě volnočasových aktivit. Na rodičích je, aby dítěti nastavili program, a to zohledňující jak jeho osobnost, tak i jeho zdravotní stav.  

Dostatek kvalitního spánku je základ

Pokud bychom u starších školních dětí hledali nejčastější zdroj únavy, jistě by to byl nedostatek spánku. Nejde však o nespavost jako takovou, ale o pouhý fakt, že děti málo spí. Ačkoliv zahnat dospívající děti do postele nemusí být problém, problém nastává ve chvíli, kdy mají odložit chytrý telefon, který jim brání ve spánku. Modré světlo a spánková prokrastinace je však problém, který brání kvalitnímu a dostatečně dlouhému spánku také u dospělých. Jen důslednost, trpělivost a apel na zdraví, celodenní únavu, a ne příliš uspokojivé školní výsledky mohou být řešením. Děti, které dobře spí, dosahují ve škole lepších výsledků, a to díky lepší schopnosti se soustředit a lepší celkové pohodě. Dostatek spánku je však důležitý především pro správný růst a vývoj dětského organismu. Pouze pro představu: dvouleté dítě by mělo spát 11–14 hodin denně, tří až pětileté dítě 10–13 hodin, šesti až dvanáctileté dítě 9–12 hodin a teenager 8–10 hodin. 

Pestrý a vyvážený jídelníček umí s naším tělem divy!

Dítě pro normální tělesný a duševní vývoj potřebuje správný příjem živin. Jak ale doplnit dětskému organismu tolik potřebné vitaminy, minerály a omega-3, když právě potraviny s jejich obsahem dítě odmítá? Možná víte sami, že zatímco děti mladšího školního věku by nejraději obědvaly sladkosti, ty starší by uvítaly možnost denně se stravovat ve fast foodech. Je třeba si však uvědomit, že vzorem stravování jsou rodiče. Zdravá večeře, konzumovaná v klidu, u společného stolu, během které si rodina popovídá, jaký měla den, je to nejmenší, co pro zdraví svých dětí můžete udělat. A co by měl dětský jídelníček obsahovat? Důležité jsou nejen vitaminy a minerální látky, ale také potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (maso, ryby, mořské plody, kvalitní rostlinné oleje, semínka, ořechy, máslo, avokádo), dále potraviny, které obsahují komplexní sacharidy (kořenová zelenina, ovoce, celozrnná rýže, pohanka, ovesné vločky) a probiotika (kefíry, kvašená zelenina). Pozor na různé alternativní výživové směry (vegetariánství, veganství, raw), které jsou dnes sice velmi populární, ale mohou mít negativní dopad na zdraví dětí.  

Kvalitní doplňky stravy mohou podpořit dětské zdraví a vitalitu

K podpoře celkové kondice dětí přispívají vitaminy a minerální látky jako zinek, selen, vitamin C, vitamin D, kyselina listová, železo či vitaminy skupiny B. V období, které klade zvýšené nároky na imunitní systém, je vhodné kromě potravin s obsahem vitaminu C, vitaminu, D a zinku, přidat také extrakty z osvědčených bylin, které se pro podporu imunity tradičně používají již po staletí (např. echinacea, rakytník, černý bez nebo šípek). V případě únavy a vyčerpání je vhodné doplnit dětem příjem vitaminu C, vitaminů skupiny B a kyseliny listové, které přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání. Pokud se i přes Vaši snahu nedaří, aby jídelníček Vašeho dítěte obsahoval dostatečné množství všech zdraví prospěšných látek, je vhodné využít kvalitní doplňky stravy určené speciálně dětem, které pomohou deficit těchto látek doplnit. Kromě toho, že multivitaminové doplňky stravy obsahují živiny přesně v poměru, který je pro děti optimální, mnoho z nich má podobu želatinových bonbónů, které skvěle chutnají. Širokou nabídku doplňků stravy určenou speciálně dětem najdete ve velmi oblíbené řadě Marťánci. Příznivé účinky různých vitaminů, minerálů a bylinných extraktů byly prokázány jako podpora imunity dětí a celkového zdraví. Pro období jara a léta doporučujeme:

  • Maťánci GUMMY Jaro-Léto pro podporu zdraví, imunity a vitality. Tento doplněk stravy obsahuje široké spektrum důležitých vitaminů v doporučených denních dávkách v příchutích borůvka, citron, jahoda a mandarinka. Marťánci Jaro-Léto jsou navíc bez přidaných barviv, bez konzervantů, bez umělých sladidel, bez lepku a bez laktózy. S vitaminy C, D3 a A, které přispívají ke správné funkci imunitního systému a vitamin C přispívá ke snížení únavy a vyčerpání.
  • Pokud chcete své děti překvapit, darujte jim Marťánky Gummy s dárkem. Oficiální edice Marťánků tohoto roku je již u nás sice vyprodaná, ale máme pro Vás alternativu! Jedinečný balíček dvou oblíbených doplňků stravy od Marťánků s Marťahodinkami, které ukazují datum, hodiny, minuty i vteřiny.
  • Potěšte své nejmenší také Marťánky GUMMY JARO - LÉTO v obalu s VELIKONOČNÍM MOTIVEM za mimořádně nízkou cenu. Marťánci Gummy jsou určeni pro podporu zdraví, imunity a vitality. V balení jako DÁREK 2x VELIKONOČNÍ RAZÍTKO.

Další doplňky stravy, které podpoří dětské zdraví, najdete na našem e-shopu!

 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Protikvasinková dieta
03.05.2024

Protikvasinková dieta

Přemnožení kvasinek v organismu se netýká jen žen, ale i mužů. Kvasinkami jsou ohroženy zejména intimní partie, nicméně zasažen může být také trávicí trakt, močové ústrojí, pokožka a ústní dutina. Onemocnění se léčí prostřednictvím antimykotik, ale vhodné je podpořit léčbu také úpravou jídelníčku. Doporučuje se tzv. protikvasinková dieta, která je založená na vyřazení jednoduchých cukrů z jídelníčku. Více o dietě, kterou kvasinky opravdu nepotěšíte, vám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 167
Přírodní extrakty umí nejen povzbudit
18.04.2024

Přírodní extrakty umí nejen povzbudit

Potřebujete na jaře „dobít baterky“ přírodní cestou? V tom případě pro vás máme tipy na doplňky stravy, které podpoří nejen energii, ale také zdraví. Seznamte se s aktivními látkami přírodního původu, které podpoří psychickou i fyzickou kondici a vnesou jarní svěžest a vlnu energie do vašich životů.  

Přečtěte si více
Zobrazení: 472
Den matek se blíží! Podpořte zdraví a krásu maminek něčím výjimečným!
03.05.2022

Den matek se blíží! Podpořte zdraví a krásu maminek něčím výjimečným!

Čím jsme starší, tím více si uvědomujeme, že maminka je tou nejdůležitější osobou našeho života. Den matek, který v roce 2024 připadá na 12. května, je ideální příležitostí poděkovat mamince za všechnu lásku a péči, kterou nám věnuje. Pokud nevíte, čím letos maminku obdarovat, darujte doplňky stravy, které podpoří nejen zdraví, ale také krásu. Tipy na dárky, které ocení maminky jakéhokoliv věku, Vám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 199
ROZHOVOR: Příčin neplodnosti je bohužel velmi mnoho
15.04.2024

ROZHOVOR: Příčin neplodnosti je bohužel velmi mnoho

V České republice se neplodnost týká až 20 % párů a jejich počet bohužel stále roste. O diagnóze neplodnosti hovoří lékaři v případě, že pár není schopen počít při pravidelném nechráněném pohlavním styku po dobu minimálně alespoň jednoho roku. Na vině může být problém jak na straně ženy, tak i muže. Příčina může být však také neznámá. Po jak dlouhé době snažení vyhledat odbornou pomoc, na jaké vyšetření se připravit a zda může být prevencí neplodnosti mražení vajíček, jsme se zeptali MUDr. Nicole Mardešićová, MHA, vedoucí lékařky Pronatal Group.

Přečtěte si více
Zobrazení: 165
ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře
02.02.2024

ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře

V jakém věku začít pečovat o pleť, chceme-li zmírnit projevy jejího předčasného stárnutí? Jak by měla vypadat správná denní rutina péče o pleť? Jak podpořit zdraví a krásu pleti zevnitř? Na to jsme se ptali MUDr. Lucie Rajské, Ph.D., vyhledávané a zkušené lékařky všeobecné, preventivní, laserové a estetické dermatologie, která je zároveň zakladatelka a vedoucí lékařka oblíbené Rajská Clinic. Lucii však můžete znát také z mnoha médií a jejího instagramového účtu, na kterém sdílí tipy, díky kterým může i Vaše pleť vypadat zdravě, svěže a mladě.   

Přečtěte si více
Zobrazení: 177