Únava u dětí a co ji způsobuje
Publikováno: 09.06.2021
Zobrazení: 17310
Mnozí rodiče si zhluboka oddechnou, když svého andílka uloží večer do postýlky.
Není divu, některé děti jsou jako z divokých vajec, chvilku neposedí a dávají nám dospělým pořádně zabrat. Může se ale stát, že i ten největší neposeda náhle ztratí energii a místo obvyklého řádění se schoulí na pohovce před televizí. Pokud se takové situace opakují často, je třeba zapátrat po příčině této náhlé pasivity.
Únavové stavy se objevují například u školních a předškolních dětí po nástupu do školy či do školky. Neznámé prostředí, každodenní pobyt v kolektivu, jiný režim, než na který byly dosud zvyklé – to vše pro ně znamená velký stres, se kterým jdou ruku v ruce oslabená imunita a nedostatek energie. Tento problém bývá však ve většině případů pouze přechodný a časem se sám upraví.
Dopřejte jim prostor...
Některé děti jsou dnes doslova zavalené různými zájmovými aktivitami, do kterých je nutí rodiče v upřímné víře, že pro své dítě dělají to nejlepší, co mohou. Mají totiž pocit, že k tomu, aby se jejich potomek zdárně rozvíjel, je nutné ho neustále něčím bavit, vzdělávat a zaměstnávat. To je omyl. Dítě – stejně jako dospělý člověk – potřebuje prostor a klid, kdy může „jenom být“ a nic nedělat, nebo se bavit podle svého.
… ale nedovolte, aby se nudily
Vhodný však není ani opačný extrém – tedy situace, kdy je příčinou únavy nuda. Pokud se dítě nemá doma čím zabavit a chybí mu dostatek zdravého pohybu, může se nakonec uchýlit ke spánku nebo pasivnímu sledování televize. V takovém případě se nabízí jediné řešení – probudit potomka z letargie a „vyhnat ho“ na hřiště, případně pro něj vymyslet nějaké jiné fyzické aktivity, kterých byste se měli účastnit i vy nebo další děti.
Večer je zažeňte do postele
Mnoho dětí bývá unavených kvůli tomu, že málo spí. Faktem je, že zahnat malé křiklouny do postele s úderem dvacáté hodiny vyžaduje leckdy nadlidské síly. Důslednost a trpělivost se však v tomto ohledu mnohonásobně vyplatí. Unavené děti bývají podrážděné a protivné a sebemenší maličkost u nich může spustit nepříjemný hysterický výstup. Děti, které dobře spí, dosahují také mnohem lepších výsledků ve škole, jejich chování je méně problémové a celkově jsou ve větší psychické pohodě. Dostatek spánku je však důležitý především pro správný vývoj a růst. Pouze pro představu: dvouleté dítě by mělo spát 11–14 hodin denně, tří až pětileté dítě 10–13 hodin, šesti až dvanáctileté dítě 9–12 hodin a teenager 8–10 hodin. Před spaním také není dobré zbytečně se rozptylovat. Váš potomek by rozhodně neměl usínat u televize nebo s tabletem v ruce.
Navykněte je na pestrou stravu
Dítě, které roste, potřebuje optimální množství živin, které jsou nezbytné pro zdravý tělesný i duševní vývoj. Do jídelníčku je nutné zařadit hlavně potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (maso, ryby, mořské plody, kvalitní rostlinné oleje, semínka, ořechy, máslo, avokádo), dále potraviny, které obsahují komplexní sacharidy (kořenová zelenina, ovoce, celozrnná rýže, pohanka, ovesné vločky), a také luštěniny (červená čočka, cizrna, fazole adzuki apod.). Pozor na různé alternativní výživové směry (vegetariánství, veganství, raw). Ty jsou dnes sice velmi populární, ale mohou mít negativní dopad na zdraví dětí.
Pečujte komplexně o jejich vitalitu
K podpoře celkové kondice a odolnosti přispívají také živiny, jako je zinek, selen, kyselina listová, železo či některé vitaminy skupiny B. V období, které klade na imunitní systém zvýšené nároky, je vhodné přidat i extrakty z osvědčených bylin, které se pro podporu imunity tradičně používají již po staletí (například rakytník, černý bez nebo šípek). Chcete-li komplexně podpořit vitalitu a zdravý vývoj svých dětí, můžete využít kvalitní multivitaminové doplňky stravy v podobě cucacích tablet, želatinových bonbonků nebo lahodných sirupů v atraktivních ovocných příchutích. Jsou volně k dostání v lékárnách a na e-shopech.