Rybí olej a děti

Rybí olej a děti

Publikováno: 03.12.2010

Zobrazení: 326

Doplňky stravy obsahující rybí olej můžou snížit krevní tlak u mírně obézních dospívajících dětí.

Bylo prokázáno, že rybí olej pomáhá snižovat krevní tlak u dospělých s vysokým krevním tlakem a že má příznivý vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Proto se vědci zamýšleli nad jeho příznivým účinkem v období rychlého růstu a adolescence.

Studie se zúčastnilo 80 mírně obézních chlapců ve věku mezi 13 a 15 lety a byli náhodně rozdělení do dvou skupin. Jedna skupina dostávala denní dávku 1,5 rybího oleje, druhá placebo (rostlinný olej). Oleje byly podávány v chlebu, aby zamaskovaly rybí příchuť.

Po 16ti týdenní studii výzkumníci zjistili, že děti konzumující rybí olej měli o 3,8 mmHg nižší systolický tlak a o 2,6 mmHg nižší diastolický tlak v porovnání s placebo skupinou.

U dospělých odpovídá pokles krevního tlaku o 3 mmHg nejméně 15ti procentnímu snížení rizika mozkové mrtvice.  

Bylo prokázáno, že děti a dospívající trpící vysokým krevním tlakem častěji trpí vysokým krevním tlakem i v pozdějším věku.

Zdroj: The Journal of Pediatrics
Volume 157, Issue 3, Pages 395-400.e1 (September 2010)
„Effects of Fish Oil Supplementation on Markers of the Metabolic Syndrome“
Autoři: Pedersen M.H., Molgaard Ch., Hellgrenn L.I., Lauritzen L. 

Kyselina listová a zdraví srdce dětí
07.12.2009

Kyselina listová a zdraví srdce dětí

Suplementace kyselinou listovou během těhotenství může nejen snížit riziko poškození plodu, ale také chrání děti před vrozenou srdeční vadou dle nové studie z Holandska.

Přečtěte si více
Zobrazení: 294
Únava u dětí a co ji způsobuje
09.05.2024

Únava u dětí a co ji způsobuje

Spousta energie a dobrá nálada jsou u dětí obvykle ukazatelem toho, že jsou zdravé a skvěle se jim daří. Když však i ten největší neposeda ztratí energii a začne polehávat, rodiče zpozorní. Naštěstí ne vždy jde o projev onemocnění, ale o obyčejnou únavu, která může potkat nejen dospělé, ale také děti. Jaké jsou možné příčiny dětské únavy a jak dodat dětskému organismu ztracenou energii?

Přečtěte si více
Zobrazení: 19402
Základní pravidla pro udržení zdraví v dětském kolektivu
09.10.2023

Základní pravidla pro udržení zdraví v dětském kolektivu

Pár dnů ve škole a vaše dítko je opět nemocné? Podobnou zkušenost má většina maminek dětí předškolního a školního věku, protože právě v dětských kolektivech se velmi dobře daří virovým infekcím. Co dělat pro to, aby vaše děti nebyly tak často nemocné? Máme pro vás tipy, které pomohou podpořit imunitu a udržet zdraví dětí v dětských kolektivech.  

Přečtěte si více
Zobrazení: 543