Zrádné jarní paprsky aneb buďte připraveni na opalovací sezónu!

Zrádné jarní paprsky aneb buďte připraveni na opalovací sezónu!

Publikováno: 05.04.2024

Zobrazení: 329

I když je opalování spojeno především s létem, sluneční paprsky mohou být stejně nebezpečné i na jaře. Sluneční záření pomáhá psychické kondici a je potřebné k přeměně vitaminu D na jeho aktivní formu. Má ale také řadu nežádoucích účinků, které hlavně na jaře můžeme podceňovat. Jak se na jarní sluníčko nejlépe připravit? Základem je kvalitní solární kosmetika zohledňující specifické potřeby pokožky.   

Dermatitis solaris se snažte předejít

Spálení sluncem, latinsky dermatitis solaris, je akutní, neinfekční zánět kůže, v důsledku nadměrné expozici ultrafialovému záření v podobě slunečních paprsků, či umělých zdrojů. Spálení pokožky je ovlivněno jak intenzitou záření a délkou expozice, tak i fototypem pokožky. Pro klinický obraz je typické zčervenání, napětí, bolestivost a výskyt puchýřků. Přítomna ale může být i bolest hlavy, teplota, zimnice, slabost a celková únava. Spálená pokožku má jasně ohraničenou červenou barvu, která se objevuje asi za 6 hodin po expozici slunečnímu záření.  

Jak vybrat kvalitní ochranu před sluncem?   

Bez ohledu na to, zda se opalujete na pláži nebo jste příznivci vysokohorské turistiky, pokožku je nutné před sluncem vždy chránit. Kvalitní solární kosmetika zajistí blokaci UVA a UVB záření a je voděodolná. Hlavním ukazatelem při výběru je hodnota ochranného faktoru, která udává, jak dlouho můžeme být na slunci, aniž by došlo ke spálení pokožky. Obecně platí, že čím vyšší číslo ochrany, tím déle lze být na slunci. Pro podporu zdravé pokožky je vhodné také užívání doplňků stravy s beta karotenem, důležitým zdrojem vitaminu A, a to nejen během opalování na slunci, ale i v soláriu.   

Sluneční alergie  

Při výběru solární kosmetiky buďte obezřetní zejména v případě, že trpíte sluneční alergií, která je odborně označována jako polymorfní světelná erupce. Jde o přehnanou reakci imunitního systému na intenzivní slunění. Ohroženy tímto typem alergie jsou zejména osoby se světlou a citlivou pokožkou. Solární alergie se projevuje opožděnými příznaky (vyrážka a puchýřky), které se mohou objevit i dva dny poté, co byla pokožka vystavena slunci. Sluneční alergie se nejčastěji objevuje na jaře, kdy bledou pokožku vystavíme slunci nebo během dovolených v exotických krajinách, kdy pokožka není adaptována na slunce. Pokud někdo sluneční alergii zažil, pravděpodobně se s ní bude setkávat opakovaně. Vhodné jsou proto přípravky pro osoby s projevy kožní přecitlivělosti, intolerance, alergie nebo s atopickou pokožkou. A právě takovou formu ochrany zajišťuje LADIVAL, komplexní řada kosmetických přípravků na ochranu před sluncem.   

LADIVAL, trojnásobná ochrana před UVA-UVB-IRA 

LADIVAL je komplexní řada kosmetických přípravků na ochranu před sluncem. Díky jedinečnému složení je LADIVAL vhodný pro osoby s projevy kožní přecitlivosti, intolerance, alergie nebo s atopickou pokožkou. Kosmetická řada je obohacena o doplněk stravy LADIVAL BETA KAROTEN 15 mg pro kompletní péči o pokožku při slunění. LADIVAL obsahuje unikátní kombinaci slunečních filtrů zaručující spolehlivou a okamžitou ochranu před poškozením kožních buněk a zabraňující předčasnému stárnutí kůže způsobené sluncem. Vysoce účinné UVA a UVB filtry jsou doplněny o komplex antioxidantů k ochraně proti infračervenému záření A (IR-A). Jedná se o trojnásobnou ochranu před UVA-UVB-IRA. Receptury produktů LADIVAL neobsahují žádná umělá barviva, parfémy, parabeny ani emulgátory polyethylenglykolu. Splňují tak ty nejpřísnější dermatologické normy na trhu s přípravky na ochranu před sluncem. Všechny přípravky LADIVAL jsou dermatologicky testované, voděodolné až mimořádné voděodolné. 

LADIVAL ochrání pokožku dětí i dospělých 

V portfoliu LADIVAL najdete nejen kosmetické přípravky pro osoby s citlivou a alergickou pokožkou, ale také kosmetické přípravky určeny speciálně pro citlivou dětskou pokožku. Ti, kteří se obávají výskytu pigmentových skvrn jistě ocení kosmetický přípravek LADIVAL PROTI STÁRNUTÍ PLETI & PIGMENTOVÝM SKVRNÁM OF 50+, který zajistí ochranu před sluncem, napomáhá zesvětlovat pigmentové skvrny a zamezuje tvorbě nových skvrn a vrásek. Součástí nabídky LADIVAL jsou také kosmetické přípravky pro péči o pokožku po opalování. Chraňte svoji pleť s kvalitní kosmetikou LADIVAL a užijte si jarní sluníčko se zdravou pokožkou. 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Jarní únava? Podpořte energii přírodní cestou!
19.03.2024

Jarní únava? Podpořte energii přírodní cestou!

I když venku začíná všechno kvést a příroda se probouzí ze zimního spánku, vy byste nejraději zůstali v posteli. Ačkoliv únava je spojována hlavně s podzimem, někteří nadměrnou únavou a vyčerpáním trpí právě na jaře. Abyste se necítili unavení a bez energie, vyzkoušejte naše tipy a užívejte si jaro naplno!

Přečtěte si více
Zobrazení: 1119
Jak na jaře podpořit dětskou imunitu?
03.04.2024

Jak na jaře podpořit dětskou imunitu?

Na jaro se těšíme všichni, i když rodiče malých dětí možná o něco méně. Jarní proměnlivé počasí a dětský kolektiv patří k častým příčinám zvýšeného výskytu respiračních onemocnění, a představuje tak riziko zvýšených absencí nejen dětí ve škole, ale také rodičů v zaměstnání. Mnozí rodiče se proto zajímají, jak podpořit dětskou imunitu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 521
Ostropestřec, bylina, která si s játry rozumí
23.02.2024

Ostropestřec, bylina, která si s játry rozumí

Pokud jste ještě neobjevili sílu ostropestřce mariánského, je to velká škoda. Ostropestřec mariánský patří mezi nejoblíbenější a nejznámější byliny pro podporu zdraví jater, jejich přirozenou detoxikaci a podporu správného trávení. Jeho pozitivní účinky na játra jsou navíc známá již více než 2 tisíce let. V době, kdy je naše tělo neustále pod vlivem škodlivých toxinů (např. v důsledku znečištěného životního prostřední, užívání léků, či konzumace potravin s umělými přísadami), je důležité myslet na to, jak zdraví jater podpořit.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2616
ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře
02.02.2024

ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře

V jakém věku začít pečovat o pleť, chceme-li zmírnit projevy jejího předčasného stárnutí? Jak by měla vypadat správná denní rutina péče o pleť? Jak podpořit zdraví a krásu pleti zevnitř? Na to jsme se ptali MUDr. Lucie Rajské, Ph.D., vyhledávané a zkušené lékařky všeobecné, preventivní, laserové a estetické dermatologie, která je zároveň zakladatelka a vedoucí lékařka oblíbené Rajská Clinic. Lucii však můžete znát také z mnoha médií a jejího instagramového účtu, na kterém sdílí tipy, díky kterým může i Vaše pleť vypadat zdravě, svěže a mladě.   

Přečtěte si více
Zobrazení: 180
ROZHOVOR: Ústa jsou branou do celého těla
27.03.2024

ROZHOVOR: Ústa jsou branou do celého těla

Pokud jste aktivní na sociálních sítích a zajímáte se o svůj chrup, možná jste narazili na instagramový profil dentální hygienistky Kláry Nové, která kromě toho, že postuje střípky ze svého života, navíc edukuje své sledující o dentální hygieně a správné péči o zuby. Dentální hygienu Klára doporučuje navštívit alespoň 2x ročně, protože krásný úsměv je jen jeden, a to ten zdravý!

Přečtěte si více
Zobrazení: 126