Podpořte imunitu dětí dary z přírody

Podpořte imunitu dětí dary z přírody

Publikováno: 27.02.2018

Zobrazení: 448

Také je u vás zima tradičně obdobím "marodění"? Podobnou zkušenost má většina maminek dětí předškolního i školního věku, které co chvíli chytnou nějakou virózu. Co dělat pro to, aby vaše děti nebyly tak často nemocné? Podpořte jejich odolnost prostředky, které najdeme v přírodě.

Základem všeho je správná hygiena, a v období chřipek to platí dvojnásob. Naučte své dítě, aby si mylo ruce nejen po každé návštěvě toalety, ale také když přijde ze školky, z procházky nebo třeba od lékaře. Obecně vždy, když předtím pobývalo v místech, kde je spousta lidí. Praktickou pomůckou jsou také antibakteriální gely, které můžete použít v případě, že nemáte možnost si ruce umýt.

Nepřehánějte to s oblékáním

Patříte mezi starostlivé maminky, které dítě před každou procházkou důkladně nabalí z obavy, aby neprochladlo? Tím jeho imunitě nijak neprospějete, právě naopak. Nenechte se zmást chladnými ručkami. Skutečnou teplotu tělíčka zjistíte tím, že dítěti sáhnete na předloktí, hrudník či zátylek. Zvlášť u starších dětí to s oblékáním nepřehánějte. Venku většinou nepostojí a neustále pobíhají, takže se snadno zahřejí i samy. Dítě by mělo mít maximálně o jednu podvlékací vrstvu oděvu víc než dospělý.

Choďte co nejčastěji na vzduch

Využijte každou příležitost k tomu, abyste s dítětem vyrazili na čerstvý vzduch. Že zrovna prší nebo sněží? Tím lépe. Chladné počasí jeho imunitní systém ještě víc utuží (samozřejmě s výjimkou silných mrazů, kdy teplota klesne pod minus 10 stupňů Celsia). Odborníci doporučují strávit pohybem venku minimálně 3 hodiny denně. Čerstvý vzduch dopřávejte dítěti i doma. Znáte pojem „vzduchová koupel“? Jedná se o přirozené otužování vzduchem, které lze provádět různými způsoby. Například než večer posadíte dítě do vany, nechte ho chvíli pobíhat svlečené. Může si mezitím třeba uklidit hračky v pokojíčku.

Vyzkoušejte otužování vodou

Velmi účinným způsobem, jak posílit imunitu, je otužování vodou. Musíte jít na to ale zvolna, abyste dítě neodradili. Ze začátku ho omývejte žínkou namočenou v příjemně vlažné vodě a každý den postupně snižujte teplotu, až se dostanete na 20 stupňů Celsia. Za 4–8 týdnů, podle toho, jako bude dítě reagovat, můžete vyzkoušet sprchování. Pokaždé nejdřív omyjte nožky a teprve pak přejděte na celé tělo. Doba sprchování by neměla přesáhnout 2 minuty.

Vydejte se spolu do sauny

Můžete také společně zajít do sauny, ale mějte na paměti, že doba saunování je u dětí výrazně kratší než u dospělých, nanejvýš 3–5 minut. Totéž platí o teplotě, která by se měla pohybovat maximálně kolem 60 stupňů Celsia (ideální jsou v tomto ohledu infrasauny). Také ochlazování by mělo být jemné a nenásilné. Rozhodně s dítětem nechoďte do ledového bazénku – ochlazení pod vlažnou sprchou bohatě stačí. Při sprchování vynechte hlavičku a zátylek.

Doplňujte „céčko“ a další vitaminy

Během chřipkových období odborníci doporučují zvýšit příjem vitaminu C, který funguje jako důležitý antioxidant a přispívá ke správné funkci imunitního systému. Zaveďte si malý ranní rituál a každý den hned po probuzení vypijte sklenici vlažné vody s čerstvou citronovou šťávou. Pokud by tento nápoj byl pro dítě příliš kyselý, můžete přidat lžičku medu. Bohatou přírodní zásobárnou vitaminu C jsou šípky, papája, kiwi, brokolice, červená paprika, zelí, růžičková kapusta, medvědí česnek nebo řeřicha.

Významnou roli ve fungování imunity hraje také vitamin D, který přirozeně čerpáme ze slunečního záření, přičemž v zimě jeho hladina v organismu s ubývajícím slunečním svitem klesá. Jeho zdrojem mohou být i některé potraviny jako např. losos, sardinky, olej z tresčích jater, krevety nebo vaječné žloutky (nejlépe od slepic chovaných ve volném výběhu).

K podpoře imunity přispívají také další živiny, jako je zinek, selen, kyselina listová, železo či některé vitaminy skupiny B. Vhodné je v období, které klade na imunitní systém zvýšené nároky, přidat i extrakty z osvědčených bylin, které se pro podporu imunity tradičně používají již po staletí (například echinacea, černý bez, šípek..).

Chcete-li komplexně podpořit imunitu a zdravý vývoj svých dětí, můžete využít kvalitní multivitaminové doplňky stravy v podobě cucacích tablet, želatinových bonbonků nebo lahodných sirupů v atraktivních ovocných příchutích. Jsou volně k dostání v lékárnách nebo na e-shopech.

Chystáte se na dovolenou? Nenechte si ji překazit slabou imunitou. Vyzkoušejte nový trend moderní medicíny.
23.06.2010

Chystáte se na dovolenou? Nenechte si ji překazit slabou imunitou. Vyzkoušejte nový trend moderní medicíny.

Aby Vaši dovolenou nepřekazil žádný zdravotní neduh, udělejte něco pro svou imunitu, pořiďte si přípravek pro její posílení. Současným trendem jsou beta glukany. Prokázalo se, že denní konzumace beta glukanu optimálně stimuluje buňky imunitního systému. Beta glukan dokáže působit na viry, bakterie, houby i parazity. Nejaktivnější typ beta glukanu najdete v doplňku stravy ImunActiv.

Přečtěte si více
Zobrazení: 16
Med a rakytník, spojenci silné imunity
24.03.2022

Med a rakytník, spojenci silné imunity

Nachlazení se v chladných měsících vyhne málokomu. Pokud vaši blízcí a většina vašich kolegů v zaměstnání smrká a kašle, není od věci podpořit imunitu a celkové zdraví osvědčenými přírodními prostředky. Co takhle vyzkoušet med a rakytník?

Přečtěte si více
Zobrazení: 777
Astaxantin a podpora imunitního systému
30.04.2010

Astaxantin a podpora imunitního systému

Denní konzumace astaxantinu – pigmentu, který lososům dodává jejich růžovou barvu – může chránit DNA před poškozením a posilovat imunitní systém u zdravých mladých žen.

Přečtěte si více
Zobrazení: 68