Podpořte imunitu dětí dary z přírody
Publikováno: 27.02.2018
Zobrazení: 448
Také je u vás zima tradičně obdobím "marodění"? Podobnou zkušenost má většina maminek dětí předškolního i školního věku, které co chvíli chytnou nějakou virózu. Co dělat pro to, aby vaše děti nebyly tak často nemocné? Podpořte jejich odolnost prostředky, které najdeme v přírodě.
Základem všeho je správná hygiena, a v období chřipek to platí dvojnásob. Naučte své dítě, aby si mylo ruce nejen po každé návštěvě toalety, ale také když přijde ze školky, z procházky nebo třeba od lékaře. Obecně vždy, když předtím pobývalo v místech, kde je spousta lidí. Praktickou pomůckou jsou také antibakteriální gely, které můžete použít v případě, že nemáte možnost si ruce umýt.
Nepřehánějte to s oblékáním
Patříte mezi starostlivé maminky, které dítě před každou procházkou důkladně nabalí z obavy, aby neprochladlo? Tím jeho imunitě nijak neprospějete, právě naopak. Nenechte se zmást chladnými ručkami. Skutečnou teplotu tělíčka zjistíte tím, že dítěti sáhnete na předloktí, hrudník či zátylek. Zvlášť u starších dětí to s oblékáním nepřehánějte. Venku většinou nepostojí a neustále pobíhají, takže se snadno zahřejí i samy. Dítě by mělo mít maximálně o jednu podvlékací vrstvu oděvu víc než dospělý.
Choďte co nejčastěji na vzduch
Využijte každou příležitost k tomu, abyste s dítětem vyrazili na čerstvý vzduch. Že zrovna prší nebo sněží? Tím lépe. Chladné počasí jeho imunitní systém ještě víc utuží (samozřejmě s výjimkou silných mrazů, kdy teplota klesne pod minus 10 stupňů Celsia). Odborníci doporučují strávit pohybem venku minimálně 3 hodiny denně. Čerstvý vzduch dopřávejte dítěti i doma. Znáte pojem „vzduchová koupel“? Jedná se o přirozené otužování vzduchem, které lze provádět různými způsoby. Například než večer posadíte dítě do vany, nechte ho chvíli pobíhat svlečené. Může si mezitím třeba uklidit hračky v pokojíčku.
Vyzkoušejte otužování vodou
Velmi účinným způsobem, jak posílit imunitu, je otužování vodou. Musíte jít na to ale zvolna, abyste dítě neodradili. Ze začátku ho omývejte žínkou namočenou v příjemně vlažné vodě a každý den postupně snižujte teplotu, až se dostanete na 20 stupňů Celsia. Za 4–8 týdnů, podle toho, jako bude dítě reagovat, můžete vyzkoušet sprchování. Pokaždé nejdřív omyjte nožky a teprve pak přejděte na celé tělo. Doba sprchování by neměla přesáhnout 2 minuty.
Vydejte se spolu do sauny
Můžete také společně zajít do sauny, ale mějte na paměti, že doba saunování je u dětí výrazně kratší než u dospělých, nanejvýš 3–5 minut. Totéž platí o teplotě, která by se měla pohybovat maximálně kolem 60 stupňů Celsia (ideální jsou v tomto ohledu infrasauny). Také ochlazování by mělo být jemné a nenásilné. Rozhodně s dítětem nechoďte do ledového bazénku – ochlazení pod vlažnou sprchou bohatě stačí. Při sprchování vynechte hlavičku a zátylek.
Doplňujte „céčko“ a další vitaminy
Během chřipkových období odborníci doporučují zvýšit příjem vitaminu C, který funguje jako důležitý antioxidant a přispívá ke správné funkci imunitního systému. Zaveďte si malý ranní rituál a každý den hned po probuzení vypijte sklenici vlažné vody s čerstvou citronovou šťávou. Pokud by tento nápoj byl pro dítě příliš kyselý, můžete přidat lžičku medu. Bohatou přírodní zásobárnou vitaminu C jsou šípky, papája, kiwi, brokolice, červená paprika, zelí, růžičková kapusta, medvědí česnek nebo řeřicha.
Významnou roli ve fungování imunity hraje také vitamin D, který přirozeně čerpáme ze slunečního záření, přičemž v zimě jeho hladina v organismu s ubývajícím slunečním svitem klesá. Jeho zdrojem mohou být i některé potraviny jako např. losos, sardinky, olej z tresčích jater, krevety nebo vaječné žloutky (nejlépe od slepic chovaných ve volném výběhu).
K podpoře imunity přispívají také další živiny, jako je zinek, selen, kyselina listová, železo či některé vitaminy skupiny B. Vhodné je v období, které klade na imunitní systém zvýšené nároky, přidat i extrakty z osvědčených bylin, které se pro podporu imunity tradičně používají již po staletí (například echinacea, černý bez, šípek..).
Chcete-li komplexně podpořit imunitu a zdravý vývoj svých dětí, můžete využít kvalitní multivitaminové doplňky stravy v podobě cucacích tablet, želatinových bonbonků nebo lahodných sirupů v atraktivních ovocných příchutích. Jsou volně k dostání v lékárnách nebo na e-shopech.