Tipy, jak celoročně posilovat imunitu u dětí

Tipy, jak celoročně posilovat imunitu u dětí

Publikováno: 18.12.2015

Zobrazení: 463

Jak se postarat o to, aby vaše dítě přečkalo chladné dny zdravé, usměvavé a bez kapesníku u nosu? Podporujte celoročně jeho imunitu. Poradíme vám jak na to.

Imunitní systém je nezbytný k dobrému zdraví. Lidské tělo se díky němu dokáže bránit nejrůznějším bakteriím a virům, které na nás ze všech stran útočí. Choulostivý dětský organismus, jeho ochrana a podpora ve správném vývoji, to je téma, které zajímá snad každého rodiče. Stejně tak dětský imunitní systém – jak funguje, nakolik je vyvinutý po narození a v raném věku dítěte, jak jej můžeme udržet v chodu nebo podpořit... Klub zdraví Walmark nabízí celou řadu doplňků stravy pro podporu správné funkce imunitního systému a to nejen u dětí.

Dětská imunita se dělí na imunitu vrozenou, která chrání organismus po porodu, kdy se dítě poprvé setkává s mikroorganismy prostředí mimo tělo matky, a tato imunita má vliv na imunitu získanou (tvorba protilátek), která se vytváří později. Dítě se v raném a předškolním věku setká s mnoha viry, na které tělo nebude připravené a organismus na ně reaguje vytvořením vlastních obranných protilátek, čímž se posílí celkový imunitní systém dítěte.

Jak pozitivně ovlivnit dětskou imunitu

 • Raný kojenecký věk 0-12 měsíců
   
 • V ideálním případě je základem stravy v celém tomto období kojení. Přirozenou výživou kojence je mateřské mléko, které zajišťuje růst,vývoj a předání prvních protilátek od matky dítěti. V prvních šesti měsícíh života, bez nutnosti podávání jiné stravy.
 • Již v tomto ranném věku, můžeme začít obohacovat jeho stravu kapičkami vitamínu D3. Ten je podstatný jako aktivátor imunitního systému, ale také pro správný vývin kosterního systému u dětí.
   
 • Batolecí věk 1 rok - 3 roky
   
 • Jíst dostatek ovoce, zeleniny a mléčných výrobků
 • Sledovat reakci dítěte při konzumaci nových potravin nebo léků a v případě možné alergie se obrátit na lékaře
 • Dostatečná fyzická aktivita přiměřená věku dítěte, nepřetěžování organismu bezprostředně po nemoci.
 • Pobyt s dětmi venku každý den, ideálně za každého počasí.
 • Dostatečný spánek
 • Správné hygienické návyky (mytí rukou po příchodu z venku a před jídlem)
 • Ponechat dítěti přirozený kontakt s cizorodými látkami, aby na ně mohl zareagovat jeho imunitní systém  a začít si „vytvářet  protilátky“ (kontakt se zvířaty, dětský kolektiv, hra v přírodě.. )

  Stravu můžete rozšířit ještě o další produkty a doplňky.

Dýňová semínka – jsou kvalitním zdrojem přírodního zinku, který je pro funkci celé řady orgánů i celého organismu nenahraditelný, udržuje imunitní systém ve správném stavu, a chrání organismus a jeho buňky před oxidativním stresem  

(Semínka, v bezpečné formě, která nedusí, například semenná mléka, jsou dobrým zdrojem mnoha minerálních látek. Například Dýňová semínka jsou kvalitním zdrojem přírodního zinku, který udržuje imunitní systém ve správném stavu, a chrání organismus a jeho buňky před oxidativním stresem. Mák a makové mléko zase, obsahuje spoustu vápníku pro vývoj kostí u dětí. Sezam je pro změnu bohatým zdrojem selenu, který hraje v imunitním systému také důležitou roli. Slunečnicové semínko zase obsahuje spoustu vitamínů skupiny B, kyselinu listovou, pyridoxin a B12, které jsou také označovány, jako látky které imunitní systém udržují v jeho správném stavu.

Lněný olej a lněná semínka– obsahuje omega 3 nenasycené mastné kyseliny

Šípky - obsahují řadu důležitých látek. Nejdůležitější,je vysoký obsah vitaminu C.
Vitamin C podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, je důležitý pro děti v období intenzivního růstu, pro jeho vliv na kosti, zuby a chrupavky. Šípky obsahují i další vitaminy - vitamin A, K a vitaminy skupiny B. Šípky se již tradičně používají k zajištění správné funkce imunitního systému, dýchacích cest a také jako antioxidant.

Beta-glukany jsou polysacharidy vyskytující se přirozeně v některých houbách, ovoci, obilninách a kvasnicích, jak pivovarských, tak i pekařských. V těle se beta-glukany váží na buňky imunitního systému.

 • Dítě 3 roky a výše

V tomto věku, už můžeme do stravy bez obav, zavést i některé bylinné extrakty.

Vhodný je například výtažek z rostliny echinacea, která podporuje imunitní systém a imunitní reakci organismu, a udržuje dobrý stav respiračního systému.

Černý bez, jeho plody a květ, se již tradičně v bylinkářství užívá také k podpoře imunity, jako čistící bylina, a ochrana před volnými radikály, tedy antioxidant.

Pokud chcete Vašim dětem zajistit kvalitní a vyváženou stravu, vhodnou volbou mohou být Marťánci, ve formě tablet či gumových bonbónů, vhodných již od 3 let, nebo ve formě sirupu, který je vhodný pro děti již od 1 roku.

Základem zdraví dětského organismu je ovšem strava, ve které by neměla chybět syrová zelenina, ovoce, saláty, celozrnné pečivo, luštěniny nebo pohanka.

Jak podpořit dětskou imunitu
14.11.2014

Jak podpořit dětskou imunitu

Podzimní období s sebou nese zvýšené riziko výskytu nachlazení. Zeptali jsme se alergoložky a imunoložky MUDr. Martiny Grimmové, co můžeme udělat pro lepší obranyschopnost našich děti.

Přečtěte si více
Zobrazení: 46
Rybí olej a děti
03.12.2010

Rybí olej a děti

Doplňky stravy obsahující rybí olej můžou snížit krevní tlak u mírně obézních dospívajících dětí.

Přečtěte si více
Zobrazení: 306
Kyselina listová a zdraví srdce dětí
07.12.2009

Kyselina listová a zdraví srdce dětí

Suplementace kyselinou listovou během těhotenství může nejen snížit riziko poškození plodu, ale také chrání děti před vrozenou srdeční vadou dle nové studie z Holandska.

Přečtěte si více
Zobrazení: 290