Vitamin C a zinek – spolehlivá podpora imunity u dětí (nejen) v zimě

Vitamin C a zinek – spolehlivá podpora imunity u dětí (nejen) v zimě

Publikováno: 22.09.2021

Zobrazení: 2117

Dětský organismus má v zimě napilno. Kromě náročného vývoje musí čelit častým nachlazením, zejména pokud navštěvují dětský kolektiv. Kolik ztratí energie a zda je jeho imunitní systém v dostatečné kondici aby odolal, mohou ovlivňovat i přijaté vitaminy a minerály.

Snad každý rodič se v zimě potýká s nekončícím koloběhem nachlazení, které si děti přinášení ze školek a škol a to zejména v sychravém počasí. Ve větší skupině odolají jen ti „nejsilnější" – jaké je jejich tajemství? Dostatek vitaminů!

Hlavně to céčko

Prim hraje vitamin C. V těle působí jako silný antioxidant a podporuje funkce imunitního systému.  Denní doporučovanou dávku vitaminu C si organismus vezme ze zhruba 200 gramů ovoce a 300 gramů zeleniny. Takovému množství se jídelníček většiny populace ani neblíží. A kdyby náhodou, případné přebytky tělo bez problémů vyloučí v moči. Bohatým zdrojem vitaminu C jsou obecně známé citrusy – v zimě dobře dostupné mandarinky a pomeranče. Ze zeleniny je vhodné často servírovat brokolici, papriku nebo rajčata.
 

Zase brokolice?

Kromě vitaminů získaných z pestré stravy či doplňků stravy jsou neméně důležité také minerály. Mezi ty nejdůležitější patří zinek a selen, které se významně podílejí na fyziologických funkcích dětského organismu a podporují celkovou obranyschopnost. Selen naleznete stejně jako vitamin C v brokolici a rajčatech, zinek obsahují vejce, dyňová semínka, libové maso, ale i hořčice. Otázkou však zůstává, jak které potraviny vaše dítko akceptuje.
 

Udržení zdraví dětí

Pokud děti zeleninu a ovoce odmítají, pokud jsou oslabené nebo často chodí do většího kolektivu, pro podporu správné funkce imunity poslouží doplňky stravy s přesně vyváženou dávkou vitaminů a minerálů. Zvlášť v sychravém počasí jsou spolehlivou podporou a dětem dodají dostatek energie na celý den. Vybírat můžete z celé škály tablet, gumových pastilek či sirupů – moderní preparáty pro děti neobsahují žádné konzervační látky a umělá barviva.

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Kyselina listová a zdraví srdce dětí
07.12.2009

Kyselina listová a zdraví srdce dětí

Suplementace kyselinou listovou během těhotenství může nejen snížit riziko poškození plodu, ale také chrání děti před vrozenou srdeční vadou dle nové studie z Holandska.

Přečtěte si více
Zobrazení: 293
Jídelníček pro podporu dětské imunity
26.07.2023

Jídelníček pro podporu dětské imunity

Ačkoliv je téma dětské imunity aktuální zejména v chladných měsících, nejeden rodič si uvědomuje, že podporovat dětskou imunitu je důležité během celého roku. Infekce dýchacích cest mohou v létě nemile překvapit a namísto prázdninových radovánek může děti čekat klid na lůžku. Dětskou imunitu lze výrazně ovlivnit také skladbou jídelníčku. Co by v něm nemělo chybět, vám poradíme.  

 

Přečtěte si více
Zobrazení: 532
Vitamin D může Vaše děti uchránit od depresí
30.01.2012

Vitamin D může Vaše děti uchránit od depresí

Vědci tvrdí, že děti s nízkou hladinou vitaminu D častěji trpí depresemi. Ty děti, které mají vyšší hladiny tohoto “slunečního vitaminu”, mají o 10% nižší riziko, že se u nich vyvinou nějaké psychické zdravotní problémy. Tato zjištění pocházejí ze studie, která byla provedena na univerzitě v Bristolu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 157