Babské rady na škrábání v krku
Publikováno: 21.11.2024
Zobrazení: 169612
Škrábání v krku zná každý z nás. Nejčastějšími příčinami jsou virové a bakteriální infekce dýchacích cest. Škrábání v krku může být také spojeno s alergiemi, nevhodným prostředím (přetopené místnosti), stresem a únavou. Zejména podzimní a zimní měsíce jsou období, kdy se se škrábáním v krku potýkáme nejčastěji. Osvědčené tipy na zmírnění obtíží, které lze vyzkoušet ještě před návštěvou lékaře, vám přinášíme.
Škrábání v krku a infekce dýchacích cest
Bolest a škrábání v krku je jedním z nejčastějších příznaků nachlazení či zánětu hltanu. Infekce dýchacích cest se přenášejí kapénkami, takže pokud nemocný kýchne či zakašle, infekční kapénky se šíří i na vzdálenost několika metrů. Tím se dostanou do kontaktu se sliznicemi dýchacích cest ostatních lidí. Při oslabeném imunitním systému se začnou na sliznicích množit viry a bakterie. Imunitní systém se snaží infekci zlikvidovat, a tak vznikají typické projevy zánětu, kterými může být bolest a škrábání v krku.
Škrábání v krku jako projev alergie či nevhodného prostředí
Stejným způsobem vznikají i alergické záněty. Při přecitlivělosti na některou látku imunitní systém může přehnaně zareagovat a dojde k otoku a překrvení sliznic. S těmito alergickými záněty se můžeme setkat od jara do podzimu, protože v tomto období se alergeny nejčastější vyskytují. Kromě škrábání v krku jsou dalšími příznaky alergií také zánět spojivek a rýma. Alergická reakce se může objevit také jako reakce na potraviny (ořechy, mořské plody aj.). Projevuje se svěděním, pálením a škrábáním v ústní dutině, na jazyku, patře, v krku, uších a okolí rtů. Tyto příznaky vyžadují protialergickou léčbu. Škrábání v krku se objevuje často po ránu jako následek pobytu v nevhodném prostředí, např. v přetopených místnostech se suchým vzduchem nebo zakouřených místnostech. Tyto obtíže zpravidla nevyžadují žádnou léčbu, ale je vhodné jim předejít dostatečným zvlhčováním vzduchu, nebo se pobytu v rizikovém prostředí vyvarovat.
Kdy navštívit lékaře?
Škrábání v krku většinou signalizuje probíhající zánět či nachlazení. S léčbou je vhodné začít hned, abychom předešli rozšíření zánětu a zhoršení příznaků. Pro vhodnou léčbu je důležité rozlišit, zda se jedná o bakteriální či virovou infekci, a proto je vhodné navštívit lékaře. Při úmorných bolestech v krku, hnisavých čepech na mandlích a teplotách se může jednat o infekci bakteriální, na kterou lékař může předepsat antibiotika. Při neléčené infekci mohou vznikat komplikace v podobě revmatické horečky s postižením srdce a zánětu ledvin, návštěvu lékaře proto neodkládejte. Oproti tomu na virovou infekci antibiotická léčba nezabírá a léčí se pouze symptomy onemocnění. U virových zánětů tlumíme bolesti krku pastilkami s antiseptickým účinkem, spolu s dostatkem tekutin a příjem vitaminů. Lékaře vyhledáme, pokud podávání volně prodejných léků nevede ke zmírnění či vymizení obtíží do 5–7 dnů u dospělých a do 2–3 dnů u dětí. Lékaře je vhodné vyhledat i v případě, že je bolest v krku doprovázena horečkou a celkovou schváceností a slabostí. Konzultace s lékařem je vhodná především u dětí, u osob chronicky nemocných, u seniorů a u těhotných a kojících žen.
Jak pečovat o dýchací cesty?
Ideální by samozřejmě bylo, pokud bychom se škrábání v krku mohli vyhnout, což není zcela možné. Zejména během podzimu a zimy jsou respirační onemocnění, která mohou být doprovázena bolestmi v krku, celkem běžná, a to jak u dětí, tak u dospělých. V období zvýšeného výskytu nachlazení je proto vhodné podporovat imunitu. Kromě zdravého životního stylu je důležité myslet na příjem vitaminu C, D a z minerálních látek zinku, které přispívají k normální funkci imunitního systému.
Pro podporu imunity z naší nabídky doporučujeme doplněk stravy Cetebe IMMUNITY Forte, který představuje komplexní podporu imunitního systému, a to nejen v době zvýšeného výskytu respiračních infekcí. Vitamin C s postupným uvolňováním, vitamin D a zinek jsou ověřenou kombinací látek pro podporu imunitního systému. Díky Technologii časových perliček navíc dochází k efektivnějšímu využití vitaminu C pro lidský organismus.
Novinkou v řadě Cetebe je doplněk stravy Cetebe ImunActiv HERBA, který kromě vitaminu C, D a zinku obsahuje také tradiční bylinné extrakty. Tento prémiový doplněk stravy má podobu speciální 2vrstvé tablety. První vrstva tablety obsahuje vitaminy a minerály a uvolňuje se pomalu. Druhá vrstva tablety obsahuje bylinné extrakty a využívá zrychlené uvolňování aktivních látek. Jaké látky v 2vrstvé tabletě najdete?
-
IMUNITA – vitamin C, vitamin D3, zinek, selen, černý bez a echinacea
Pomocníkem při bolesti v krku mohou být též přípravky řady Sinulan, které poskytují efektivní podporu při péči o dýchací cesty a nosní dutiny. Sinulan přináší intenzivní podporu celých dýchacích cest za využití síly z přírody a současně podporuje imunitu. Pečlivě vybrané látky přírodního původu účinkují v harmonii s tělem a podporují zdravé dýchání. Sinulan Duo Forte je doplněk stravy obsahující RespiraPRO komplex a směs rostlinných výtažků, které podporují funkci horních a dolních cest dýchacích a imunitního systému. Proč pro podporu zdraví zvolit Sinulan Duo Forte?
-
Výtažek z květů černého bezu podporuje funkci horních a dolních dýchacích cest (doporučuje se na podporu dýchacích cest, např. při kašli).
-
Výtažky z květu černého bezu a verbeny mají antioxidační účinek.
Babské rady, které mohou zmírnit škrábání v krku
-
Tvarohový zábal – Tvaroh působí chladivě, léčí otoky, tlumí bolesti a záněty. Tvaroh naneseme v půl centimetru silné vrstvě na tenký bavlněný šátek, obklad ohřejeme (např. v mikrovlnné troubě) a ovážeme kolem krku. Obklad ponecháme, dokud tvaroh nevyschne.
-
Hřebíček – Hřebíček funguje jako přírodní analgetikum a antiseptikum. Vonné látky brzdí růst mikroorganismů, místně prokrvují a tlumí lokálně bolest. Lze ho cucat přímo v ústech, protože tak tlumí bolest při polykání. Lze pít i odvar, kombinovat se zázvorem, citronem a medem.
-
Kloktání slanou vodou – Solný roztok dezinfikuje ústa a krk, vyplachuje choroboplodné zárodky. Půl čajové lžičky soli rozpustíme ve sklenici vlažné, teplé či studené vody (jak nám to vyhovuje) a několik minut kloktáme (během dne každé dvě hodiny).
-
Slepičí polévka – Prověřený domácí lék na nachlazení a bolest v krku. Látky obsažené v polévce mají antibakteriální účinky a tlumí infekce horních cest dýchacích.
-
Šalvěj – Výluh vhodný ke kloktání. Neměly by jej používat těhotné a kojící ženy a malé děti.
-
Jitrocel – Jitrocel ve formě sirupu či sušený do čaje pomáhá při škrábání v krku i kašli.
-
Česnek – Česnek má antibakteriální účinky a posiluje imunitu lidského organismu. Oloupaný česnek vložíme do úst a cucáme jako bonbon. Uvolní se antiseptické látky, které působí proti virům a bakteriím.
-
Cibule – Cibule nakrájenou na kousky vložíme s cukrem do hrnku, kde pustí šťávu a vytvoří tak sirup, který tlumí bolest v krku.
-
Med – Pro své antiseptické vlastnosti (hlavně v kombinaci s citronem) je vhodným sladidlem do bylinkových čajů.
-
Zázvor – Kořen zázvoru je ideální pro přípravu čaje při nachlazení, v kombinaci s medem a citronem.
-
Povidla z černého rybízu – Smícháme polévkovou lžíci povidel z černého rybízu s horkou vodou a popíjíme několikrát denně.
-
Vitamín C – Nezbytný pro podporu tělesného zdraví. Přírodním zdrojem vitamínu C jsou citrusové plody, jablka, rakytník a další.
-
Echinacea purpurea (Třapatka nachová) - Původně okrasná rostlina obsahuje množství látek podporujících imunitní systém. Echinacea přispívá ke správné funkci přirozeného obranného systému, podporuje horní cesty dýchací.