Babské rady na škrábání v krku

Babské rady na škrábání v krku

Publikováno: 24.10.2023

Zobrazení: 165841

Škrábání v krku zná každý z nás. Nejčastějšími příčinami jsou virové a bakteriální infekce dýchacích cest. Škrábání v krku bývá ale spojeno také s alergiemi, nevhodným prostředím (přetopené místnosti), stresem a únavou. Zejména podzimní a zimní měsíce jsou období, kdy se se škrábáním v krku potýkáme nejčastěji. Osvědčené tipy na zmírnění obtíží, které lze vyzkoušet ještě před návštěvou lékaře, vám přinášíme.

Škrábání v krku a infekce dýchacích cest

Bolest a škrábání v krku je jedním z nejčastějších příznaků nachlazení či zánětu hltanu. Infekce dýchacích cest se přenášejí kapénkami, takže pokud nemocný kýchne či zakašle, infekční kapénky se šíří i na vzdálenost několika metrů. Tím se dostanou do kontaktu se sliznicemi dýchacích cest ostatních lidí. Při oslabeném imunitním systému se začnou v sliznicích množit viry a bakterie. Imunitní systém se snaží infekci zlikvidovat, a tak vznikají typické projevy zánětu jako je bolest a škrábání v krku.
 

Škrábání v krku jako projev alergie

Stejným způsobem vznikají i alergické záněty. Při přecitlivělosti na některou látku imunitní systém může přehnaně zareagovat a dojde k otoku a překrvení sliznic. S těmito alergickými záněty se můžeme setkat od jara do podzimu, protože v tomto období se nejčastější alergeny (pyly trav a stromů) vyskytují. Kromě škrábání v krku jsou dalšími příznaky alergií také zánět spojivek a rýma. Alergická reakce se může objevit také jako reakce na potraviny (ořechy, mořské plody aj.). Projevuje se svěděním, pálením a škrábáním v ústní dutině, na jazyku, patře, v krku, uších a okolí rtů. Tyto příznaky vyžadují protialergickou léčbu.
 

Škrábání v krku v důsledku nevhodného prostředí

Škrábání v krku se objevuje často po ránu jako následek nevhodného prostředí, např. přetopených místností se suchým vzduchem. Nevyžaduje žádnou léčbu, ale je vhodné mu předejít dostatečným zvlhčováním vzduchu.
 

Kdy navštívit lékaře?

Škrábání v krku většinou signalizuje probíhající zánět či nachlazení. S léčbou je vhodné začít hned, abychom předešli rozšíření zánětu a zhoršení příznaků. Pro vhodnou léčbu je důležité rozlišit, zda se jedná o bakteriální či virovou infekci, a proto je důležité navštívit lékaře. Při úmorných bolestech v krku, hnisavých čepech na mandlích a teplotách se pravděpodobně bude jednat o infekci bakteriální a bude nutná léčba antibiotiky, jinak by se zánět mohl šířit dál. Při neléčené infekci vznikají komplikace může dojít ke komplikacím v podobě revmatické horečky s postižením srdce a zánětu ledvin. Není ale nutné při každé bolesti v krku nasazovat antibiotika. Na virovou infekci v žádném případě nepomohou a organismus jen zbytečně zatěžují. Pokud se problémy objevují v průběhu pylové sezony, jedná se nejspíše o alergii a je nutná diagnostika a následná léčba, která zamezí příznakům.
 

Léčba škrábání v krku vždy závisí na příčině

U bakteriálních angín jsou to antibiotika, u virových zánětů tlumíme bolesti pastilkami s antiseptickým účinkem. Základem léčby je samozřejmě přísun vitaminů a tekutin. Lékaře vyhledáme, pokud o podávání lokálně působících léků nevede k vymizení obtíží do 5–7 dnů u dospělých a 2–3 dnů u dětí, případně pokud je bolest v krku doprovázena horečkou a celkovou schváceností a slabostí. Konzultace s lékařem je vhodná také pro těhotné a kojící ženy.
 

Jak pečovat o dýchací cesty během celého roku

Z naší nabídky doporučujeme přípravky z řady Sinulan. Jedním z nich je Sinulan Duo Forte obsahující RespiraPRO komplex a směs rostlinných výtažků na podporu horních a dolních cest dýchacích i imunitního systému. Pokud hledáte účinnou podporu pro váš imunitní systém, vyzkoušejjte produkty řady CetebeCetebe představuje komplexní podporu imunitního systému, a to nejen v době zvýšeného výskytu respiračních infekcí. Normálně fungující imunitní systém může organismus chránit před viry, bakteriemi a mikroby.  Vitamin C s postupným uvolňováním, vitamin D a zinek jsou ověřenou a spolehlivou kombinací látek pro podporu zdraví imunitního systému. Díky Technologii časových perliček navíc dochází k efektivnějšímu využití vitaminu C pro lidský organismus. Cetebe IMMUNITY Forte, účinná podpora pro Váš imunitní  systém! 


Domácí přírodní tipy na zmírnění obtíží

  • Priessnitzův obklad - Kousek látky namočíme do studené vody, vyždímáme, položíme na igelitový sáček a zavážeme obklad kolem krku. Až látka zteplá, obklad vyměníme.
 
  • Tvarohový zábal - Tvaroh působí chladivě, léčí otoky, tlumí bolesti a záněty. Tvaroh naneseme v půl centimetru silné vrstvě na tenký bavlněný šátek, obklad ohřejeme a ovážeme kolem krku. Obklad nosíme, dokud tvaroh nevyschne.
 
  • Hřebíček - Hřebíček funguje jako přírodní analgetikum a antiseptikum. Vonné látky brzdí růst mikroorganismů, místně prokrvují a tlumí lokálně bolest. Lze ho cucat přímo v ústech, protože tak tlumí bolest při polykání. Lze pít i odvar, kombinovat se zázvorem, citronem a medem.
 
  • Kloktání slanou vodou - Solný roztok dezinfikuje ústa a krk, vyplachuje choroboplodné zárodky. Půl čajové lžičky soli rozpustíme ve sklenici vlažné, teplé či studené vody (jak nám to vyhovuje) a několik minut kloktáme (během dne každé dvě hodiny).
 
  • Slepičí polévka - Prověřený domácí lék na nachlazení a bolest v krku. Látky obsažené v polévce mají antibakteriální účinky a tlumí infekce horních cest dýchacích.
 
  • Šalvěj - Výluh vhodný ke kloktání. Neměly by jej používat těhotné a kojící ženy a malé děti.
 
  • Jitrocel - Jitrocel ve formě sirupu či sušený do čaje pomáhá při škrábání v krku i kašli.
 
  • Česnek - Česnek má antibakteriální účinky a posíluje imunitní reakci lidského organismu. Oloupaný česnek vložíme do úst a cucáme jako bonbon. Uvolní se antiseptické látky, které působí proti virům a bakteriím.
 
  • Cibule - Cibule nakrájenou na kousky vložíme s cukrem do hrnku, kde pustí šťávu a vytvoří tak sirup, který tlumí bolest v krku.
 
  • Med - Pro své antiseptické vlastnosti (hlavně v kombinaci s citronem) je vhodným sladidlem do bylinkových čajů.
 
  • Zázvor - Kořen zázvoru je ideální pro přípravu čaje při nachlazení, v kombinaci s medem a citronem.
 
  • Povidla z černého rybízu - Smícháme polévkovou lžíci povidel z černého rybízu s horkou vodou a popíjíme několikrát denně.
 
  • Vitamín C - Nezbytný pro udržení tělesného zdraví. Přírodním zdrojem vitamínu C jsou citrusové plody, jablka, rakytník a další.
 
  • Echinacea purpurea (Třapatka nachová) - Původně okrasná rostlina obsahuje množství látek podporujících imunitní systém. Echinacea přispívá ke správné funkci přirozeného obranného systému, podporuje horní cesty dýchací. Echinacea je obsažena např. v multivitamínech  pro naše nejmenší (Marťánci Gummy Echinacea). 
 
 
Podpořte zdraví svého děťátka už v těhotenství díky omega-3 mastným kyselinám
19.10.2023

Podpořte zdraví svého děťátka už v těhotenství díky omega-3 mastným kyselinám

Každá maminka chce pro svoje dítě to nejlepší. Podpora zdraví děťátka ale začíná již při samotném plánování těhotenství. Je důležité, aby žena měla dostatek zdraví prospěšných látek již před otěhotněním. Jedny z takových látek, na které by budoucí maminka neměla zapomínat, jsou omega-3 mastné kyseliny.

Přečtěte si více
Zobrazení: 35
Bakterie v těle: jaká je jejich úloha?
19.09.2023

Bakterie v těle: jaká je jejich úloha?

Už Hippokrates říkal, že základ zdravého fungování organismu začíná ve střevě. Dnes už je vědecky ověřeno, že právě střevní mikrobiota může ovlivňovat funkce všech systémů našeho těla.  Jak o střevní mikrobiotu pečovat a podpořit její rovnováhu a celkové zdraví? Téma, které je pro mnohé aktuální zejména s příchodem podzimu, v období vystavení organismu zvýšené zátěži.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1790
Podzimní pleťové masky
15.10.2023

Podzimní pleťové masky

Máte při pohledu do zrcadla pocit, že vaše pleť potřebuje restart? Na zdraví a kvalitě pleti se mohlo podepsat nejen slunce a koupání v chlorované vodě, ale také nezdravý životní styl, kterému zejména v době dovolených, lze těžko odolat. Pleť může být vysušená, se sklonem k tvorbě vrásek, objevit se mohou pigmentové skvrny a další nedokonalosti. Přinášíme vám recepty na nejoblíbenější podzimní pleťové masky, díky kterým bude vaše pleť jako znovuzrozená. Nevěříte? Tak je vyzkoušejte!

Přečtěte si více
Zobrazení: 250