Babské rady na škrábání v krku

Babské rady na škrábání v krku

Publikováno: 31.10.2019

Zobrazení: 151344

Škrábání v krku zná každý z nás. Nejčastějšími příčinami jsou virové a bakteriální infekce dýchacích cest. Škrábání v krku bývá ale spojeno také s alergiemi, nevhodným prostředím (přetopené místnosti), stresem a únavou. Zejména podzimní a zimní měsíce jsou období, kdy se se škrábáním v krku potýkáme nejčastěji. Osvědčené tipy na zmírnění obtíží, které lze vyzkoušet ještě před návštěvou lékaře, vám v článku přinášíme.

Škrábání v krku a infekce dýchacích cest

Bolest a škrábání v krku je jedním z nejčastějších příznaků nachlazení či zánětu hltanu. Infekce dýchacích cest se přenášejí kapénkami, takže pokud nemocný kýchne či zakašle, infekční kapénky se šíří i na vzdálenost několika metrů. Tím se dostanou do kontaktu se sliznicemi dýchacích cest ostatních lidí. Při oslabeném imunitním systému se začnou v sliznicích množit viry a bakterie. Imunitní systém se snaží infekci zlikvidovat, a tak vznikají typické projevy zánětu jako je bolest a škrábání v krku.
 

Škrábání v krku jako projev alergie

Stejným způsobem vznikají i alergické záněty. Při přecitlivělosti na některou látku imunitní systém může přehnaně zareagovat a dojde k otoku a překrvení sliznic. S těmito alergickými záněty se můžeme setkat od jara do podzimu, protože v tomto období se nejčastější alergeny (pyly trav a stromů) vyskytují. Kromě škrábání v krku jsou dalšími příznaky alergií také zánět spojivek a rýma. Alergická reakce se může objevit také jako reakce na potraviny (ořechy, mořské plody aj.). Projevuje se svěděním, pálením a škrábáním v ústní dutině, na jazyku, patře, v krku, uších a okolí rtů. Tyto příznaky vyžadují protialergickou léčbu.
 

Škrábání v krku v důsledku nevhodného prostředí

Škrábání v krku se objevuje často po ránu jako následek nevhodného prostředí, např. přetopených místností se suchým vzduchem. Nevyžaduje žádnou léčbu, ale je vhodné mu předejít dostatečným zvlhčováním vzduchu.
 

Kdy navštívit lékaře?

Škrábání v krku většinou signalizuje probíhající zánět či nachlazení. S léčbou je vhodné začít hned, abychom předešli rozšíření zánětu a zhoršení příznaků. Pro vhodnou léčbu je důležité rozlišit, zda se jedná o bakteriální či virovou infekci, a proto je důležité navštívit lékaře. Při úmorných bolestech v krku, hnisavých čepech na mandlích a teplotách se pravděpodobně bude jednat o infekci bakteriální a bude nutná léčba antibiotiky, jinak by se zánět mohl šířit dál. Při neléčené infekci vznikají komplikace může dojít ke komplikacím v podobě revmatické horečky s postižením srdce a zánětu ledvin. Není ale nutné při každé bolesti v krku nasazovat antibiotika. Na virovou infekci v žádném případě nepomohou a organismus jen zbytečně zatěžují. Pokud se problémy objevují v průběhu pylové sezony, jedná se nejspíše o alergii a je nutná diagnostika a následná léčba, která zamezí příznakům.
 

Léčba škrábání v krku vždy závisí na příčině

U bakteriálních angín jsou to antibiotika, u virových zánětů tlumíme bolesti pastilkami s antiseptickým účinkem. Základem léčby je samozřejmě přísun vitaminů a tekutin. Lékaře vyhledáme, pokud o podávání lokálně působících léků nevede k vymizení obtíží do 5–7 dnů u dospělých a 2–3 dnů u dětí, případně pokud je bolest v krku doprovázena horečkou a celkovou schváceností a slabostí. Konzultace s lékařem je vhodná také pro těhotné a kojící ženy.
 

Jak pečovat o dýchací cesty během celého roku

Z naší nabídky doporučujeme přípravky z řady Sinulan. Jedním z nich je Sinulan Duo Forte obsahující RespiraPRO komplex a směs rostlinných výtažků na podporu horních a dolních cest dýchacích i imunitního systému.
   

Domácí přírodní tipy na zmírnění obtíží
 
 • Priessnitzův obklad - Kousek látky namočíme do studené vody, vyždímáme, položíme na igelitový sáček a zavážeme obklad kolem krku. Až látka zteplá, obklad vyměníme.
 
 • Tvarohový zábal - Tvaroh působí chladivě, léčí otoky, tlumí bolesti a záněty. Tvaroh naneseme v půl centimetru silné vrstvě na tenký bavlněný šátek, obklad ohřejeme a ovážeme kolem krku. Obklad nosíme, dokud tvaroh nevyschne.
 
 • Hřebíček - Hřebíček funguje jako přírodní analgetikum a antiseptikum. Vonné látky brzdí růst mikroorganismů, místně prokrvují a tlumí lokálně bolest. Lze ho cucat přímo v ústech, protože tak tlumí bolest při polykání. Lze pít i odvar, kombinovat se zázvorem, citronem a medem.
 
 • Kloktání slanou vodou - Solný roztok dezinfikuje ústa a krk, vyplachuje choroboplodné zárodky. Půl čajové lžičky soli rozpustíme ve sklenici vlažné, teplé či studené vody (jak nám to vyhovuje) a několik minut kloktáme (během dne každé dvě hodiny).
 
 • Slepičí polévka - Prověřený domácí lék na nachlazení a bolest v krku. Látky obsažené v polévce mají antibakteriální účinky a tlumí infekce horních cest dýchacích.
 
 • Šalvěj - Výluh vhodný ke kloktání. Neměly by jej používat těhotné a kojící ženy a malé děti.
 
 • Jitrocel - Jitrocel ve formě sirupu či sušený do čaje pomáhá při škrábání v krku i kašli.
 
 • Česnek - Česnek má antibakteriální účinky a posíluje imunitní reakci lidského organismu. Oloupaný česnek vložíme do úst a cucáme jako bonbon. Uvolní se antiseptické látky, které působí proti virům a bakteriím.
 
 • Cibule - Cibule nakrájenou na kousky vložíme s cukrem do hrnku, kde pustí šťávu a vytvoří tak sirup, který tlumí bolest v krku.
 
 • Med - Pro své antiseptické vlastnosti (hlavně v kombinaci s citronem) je vhodným sladidlem do bylinkových čajů.
 
 • Zázvor - Kořen zázvoru je ideální pro přípravu čaje při nachlazení, v kombinaci s medem a citronem.
 
 • Povidla z černého rybízu - Smícháme polévkovou lžíci povidel z černého rybízu s horkou vodou a popíjíme několikrát denně.
 
 • Vitamín C - Nezbytný pro udržení tělesného zdraví. Přírodním zdrojem vitamínu C jsou citrusové plody, jablka, rakytník a další.
 
 • Echinacea purpurea (Třapatka nachová) - Původně okrasná rostlina obsahuje množství látek podporujících imunitní systém. Echinacea přispívá ke správné funkci přirozeného obranného systému, podporuje horní cesty dýchací. Echinacea je obsažena např. v multivitamínech  pro naše nejmenší (Marťánci Gummy Echinacea). 
 
Angína, nebo jenom bolest v krku?
12.06.2018

Angína, nebo jenom bolest v krku?

Bolí vás v krku tak silně, že nemůžete ani polknout? Žádnou paniku! Každá bolest v krku, ačkoli vám přijde někdy skoro nesnesitelná, ještě nemusí být angína. Nechtějte po svém lékaři, aby vám hned napsal antibiotika. Jsou-li původcem vašich problémů viry, je to beztak zbytečné (na chřipku a další virová onemocnění tyto léky nezabírají) a jenom byste zbytečně zatížili organismus.

Přečtěte si více
Zobrazení: 286418
Bolest v krku nás může překvapit i v létě
22.08.2019

Bolest v krku nás může překvapit i v létě

Přivezli jste si z dovolené bolest v krku? Bolest v krku nepatří jen k chladným měsícům, ale může nás přepadnout i v létě. Mezi nejčastější příčiny patří ledové nápoje, klimatizace, chození v mokrých plavkách, teplotní výkyvy aj. Co všechno se ale za bolestí v krku může skrývat? My vám přinášíme přehled nejčastějších onemocnění, která mohou být s bolestí v krku spojena.

Přečtěte si více
Zobrazení: 10488