Babské rady na škrábání v krku

Babské rady na škrábání v krku

Publikováno: 21.11.2024

Zobrazení: 169612

Škrábání v krku zná každý z nás. Nejčastějšími příčinami jsou virové a bakteriální infekce dýchacích cest. Škrábání v krku může být také spojeno s alergiemi, nevhodným prostředím (přetopené místnosti), stresem a únavou. Zejména podzimní a zimní měsíce jsou období, kdy se se škrábáním v krku potýkáme nejčastěji. Osvědčené tipy na zmírnění obtíží, které lze vyzkoušet ještě před návštěvou lékaře, vám přinášíme.

Škrábání v krku a infekce dýchacích cest

Bolest a škrábání v krku je jedním z nejčastějších příznaků nachlazení či zánětu hltanuInfekce dýchacích cest se přenášejí kapénkami, takže pokud nemocný kýchne či zakašle, infekční kapénky se šíří i na vzdálenost několika metrů. Tím se dostanou do kontaktu se sliznicemi dýchacích cest ostatních lidí. Při oslabeném imunitním systému se začnou na sliznicích množit viry a bakterie. Imunitní systém se snaží infekci zlikvidovat, a tak vznikají typické projevy zánětu, kterými může být bolest a škrábání v krku

Škrábání v krku jako projev alergie či nevhodného prostředí

Stejným způsobem vznikají i alergické záněty. Při přecitlivělosti na některou látku imunitní systém může přehnaně zareagovat a dojde k otoku a překrvení sliznic. S těmito alergickými záněty se můžeme setkat od jara do podzimu, protože v tomto období se alergeny nejčastější vyskytují. Kromě škrábání v krku jsou dalšími příznaky alergií také zánět spojivek a rýmaAlergická reakce se může objevit také jako reakce na potraviny (ořechy, mořské plody aj.). Projevuje se svěděním, pálením a škrábáním v ústní dutině, na jazyku, patře, v krku, uších a okolí rtů. Tyto příznaky vyžadují protialergickou léčbu. Škrábání v krku se objevuje často po ránu jako následek pobytu v nevhodném prostředí, např. v přetopených místnostech se suchým vzduchem nebo zakouřených místnostech. Tyto obtíže zpravidla nevyžadují žádnou léčbu, ale je vhodné jim předejít dostatečným zvlhčováním vzduchu, nebo se pobytu v rizikovém prostředí vyvarovat. 

Kdy navštívit lékaře?

Škrábání v krku většinou signalizuje probíhající zánět či nachlazení. S léčbou je vhodné začít hned, abychom předešli rozšíření zánětu a zhoršení příznaků. Pro vhodnou léčbu je důležité rozlišit, zda se jedná o bakteriální či virovou infekci, a proto je vhodné navštívit lékaře. Při úmorných bolestech v krku, hnisavých čepech na mandlích a teplotách se může jednat o infekci bakteriální, na kterou lékař může předepsat antibiotika. Při neléčené infekci mohou vznikat komplikace v podobě revmatické horečky s postižením srdce a zánětu ledvin, návštěvu lékaře proto neodkládejte. Oproti tomu na virovou infekci antibiotická léčba nezabírá a léčí se pouze symptomy onemocnění.  U virových zánětů tlumíme bolesti krku pastilkami s antiseptickým účinkem, spolu s dostatkem tekutin a příjem vitaminů. Lékaře vyhledáme, pokud podávání volně prodejných léků nevede ke zmírnění či vymizení obtíží do 5–7 dnů u dospělých a do 2–3 dnů u dětí. Lékaře je vhodné vyhledat i v případě, že je bolest v krku doprovázena horečkou a celkovou schváceností a slabostí. Konzultace s lékařem je vhodná především u dětí, u osob chronicky nemocných, u seniorů a u těhotných a kojících žen. 

Jak pečovat o dýchací cesty?

Ideální by samozřejmě bylo, pokud bychom se škrábání v krku mohli vyhnout, což není zcela možné. Zejména během podzimu a zimy jsou respirační onemocnění, která mohou být doprovázena bolestmi v krku, celkem běžná, a to jak u dětí, tak u dospělých. V období zvýšeného výskytu nachlazení je proto vhodné podporovat imunitu. Kromě zdravého životního stylu je důležité myslet na příjem vitaminu C, D a z minerálních látek zinku, které přispívají k normální funkci imunitního systému.
 
Pro podporu imunity z naší nabídky doporučujeme doplněk stravy Cetebe IMMUNITY Forte, který představuje komplexní podporu imunitního systému, a to nejen v době zvýšeného výskytu respiračních infekcí. Vitamin C s postupným uvolňováním, vitamin D a zinek jsou ověřenou kombinací látek pro podporu imunitního systému. Díky Technologii časových perliček navíc dochází k efektivnějšímu využití vitaminu C pro lidský organismus.
 
Novinkou v řadě Cetebe je doplněk stravy Cetebe ImunActiv HERBA, který kromě vitaminu C, D a zinku obsahuje také tradiční bylinné extrakty. Tento prémiový doplněk stravy má podobu speciální 2vrstvé tablety. První vrstva tablety obsahuje vitaminy a minerály a uvolňuje se pomalu. Druhá vrstva tablety obsahuje bylinné extrakty a využívá zrychlené uvolňování aktivních látek. Jaké látky v 2vrstvé tabletě najdete?

  • IMUNITA – vitamin C, vitamin D3, zinek, selen, černý bez a echinacea

  • DÝCHACÍ CESTY – echinacea, kurkuma a černý bez

  • ANTIOXIDANTY – kurkuma, černý bez, vitamin C a zinek  

Pomocníkem při bolesti v krku mohou být též přípravky řady Sinulan, které poskytují efektivní podporu při péči o dýchací cesty a nosní dutiny. Sinulan přináší intenzivní podporu celých dýchacích cest za využití síly z přírody a současně podporuje imunitu. Pečlivě vybrané látky přírodního původu účinkují v harmonii s tělem a podporují zdravé dýchání. Sinulan Duo Forte je doplněk stravy obsahující RespiraPRO komplex a směs rostlinných výtažků, které podporují funkci horních a dolních cest dýchacích a imunitního systému. Proč pro podporu zdraví zvolit Sinulan Duo Forte?

  • Výtažek z květů černého bezu podporuje funkci horních a dolních dýchacích cest (doporučuje se na podporu dýchacích cest, např. při kašli).

  • Výtažky z květu černého bezu a verbeny mají antioxidační účinek.

  • Výtažek z kořene hořce žlutého podporuje povzbuzení a osvěžení těla.

  • Výtažky z květu divizny velkokvěté a verbeny napomáhají zklidnit ústa, hrdlo, hltan a hlasivky v případě dočasného chrapotu.

  • Výtažky z květu divizny velkokvěté a verbeny podporují fyziologickou funkci dýchacích orgánů.

  • Výtažek z květů černého bezu a květů divizny velkokvěté podporuje fyziologické funkce imunitního systému. 

Babské rady, které mohou zmírnit škrábání v krku

  • Priessnitzův obklad – Kousek látky namočíme do studené vody, vyždímáme. Když je obklad teplý, vyměníme ho.   

  • Tvarohový zábal – Tvaroh působí chladivě, léčí otoky, tlumí bolesti a záněty. Tvaroh naneseme v půl centimetru silné vrstvě na tenký bavlněný šátek, obklad ohřejeme (např. v mikrovlnné troubě) a ovážeme kolem krku. Obklad ponecháme, dokud tvaroh nevyschne. 

  • Hřebíček – Hřebíček funguje jako přírodní analgetikum a antiseptikum. Vonné látky brzdí růst mikroorganismů, místně prokrvují a tlumí lokálně bolest. Lze ho cucat přímo v ústech, protože tak tlumí bolest při polykání. Lze pít i odvar, kombinovat se zázvorem, citronem a medem.  

  • Kloktání slanou vodou – Solný roztok dezinfikuje ústa a krk, vyplachuje choroboplodné zárodky. Půl čajové lžičky soli rozpustíme ve sklenici vlažné, teplé či studené vody (jak nám to vyhovuje) a několik minut kloktáme (během dne každé dvě hodiny). 

  • Slepičí polévka – Prověřený domácí lék na nachlazení a bolest v krku. Látky obsažené v polévce mají antibakteriální účinky a tlumí infekce horních cest dýchacích

  • Šalvěj – Výluh vhodný ke kloktání. Neměly by jej používat těhotné a kojící ženy a malé děti. 

  • Jitrocel – Jitrocel ve formě sirupu či sušený do čaje pomáhá při škrábání v krku i kašli. 

  • Česnek – Česnek má antibakteriální účinky a posiluje imunitu lidského organismu. Oloupaný česnek vložíme do úst a cucáme jako bonbon. Uvolní se antiseptické látky, které působí proti virům a bakteriím.  

  • Cibule – Cibule nakrájenou na kousky vložíme s cukrem do hrnku, kde pustí šťávu a vytvoří tak sirup, který tlumí bolest v krku.  

  • Med – Pro své antiseptické vlastnosti (hlavně v kombinaci s citronem) je vhodným sladidlem do bylinkových čajů.  

  • Zázvor – Kořen zázvoru je ideální pro přípravu čaje při nachlazení, v kombinaci s medem a citronem.  

  • Povidla z černého rybízu – Smícháme polévkovou lžíci povidel z černého rybízu s horkou vodou a popíjíme několikrát denně.

  • Vitamín C – Nezbytný pro podporu tělesného zdraví. Přírodním zdrojem vitamínu C jsou citrusové plody, jablka, rakytník a další.  

  • Echinacea purpurea (Třapatka nachová) - Původně okrasná rostlina obsahuje množství látek podporujících imunitní systém. Echinacea přispívá ke správné funkci přirozeného obranného systému, podporuje horní cesty dýchací. 
     

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  

Zima se blíží! Podpořte imunitu!
13.11.2024

Zima se blíží! Podpořte imunitu!

Je kolem vás stále více těch, které skolila chřipka či nachlazení? Přinášíme vám několik praktických tipů, jak jednoduše podpořit imunitu, protože právě podzim a zima jsou období, kdy jsou na imunitu kladeny vysoké nároky.

Přečtěte si více
Zobrazení: 231
Co je to prostata a jak funguje?
05.11.2024

Co je to prostata a jak funguje?

Prostata je téma, o kterém se mužům příliš hovořit nechce. Stud, obavy, ale také podceňování prostatických obtíží jsou důvody, díky kterým řada mužů vyhledá lékaře často na poslední chvíli. Muži by měli v případě podezření na problémy s prostatou vždy vyhledat lékaře co nejdříve. Nicméně mužské zdraví je téma, které mohou výrazně ovlivnit i ženy. Jak? To se dozvíte v našem článku!

Přečtěte si více
Zobrazení: 46745
Obtíže s pamětí? Studené ruce a nohy? Zkuste ginkgo!
01.11.2024

Obtíže s pamětí? Studené ruce a nohy? Zkuste ginkgo!

Pokud potřebujete podpořit paměť, soustředěnost, duševní pohodu s přibývajícími lety a zmírnit pocit studených nohou a rukou, doporučujeme vám doplněk stravy obsahující extrakt ze stromu jménem jinan dvoulaločný, známý také jako ginkgo biloba. Účinky tohoto stromu vás zcela jistě překvapí!

Přečtěte si více
Zobrazení: 574
ROZHOVOR: Navštívit urologii by měli muži po padesátce i bez obtíží
08.08.2024

ROZHOVOR: Navštívit urologii by měli muži po padesátce i bez obtíží

Zejména pro muže může být návštěva urologa, byť zbytečně, velmi stresující. Nejen stud, ale také bagatelizace obtíží může vést k tomu, že urologii navštíví mnozí až za pět minut dvanáct. Aby obtíže s ledvinami, močovými cestami a prostatou byli řešeny včas, zeptali jsme se MUDr. Barbory Žemličkové, působící na Urologickém oddělení Nemocnice v Mladé Boleslavi, na vše, co by Vás mohlo o urologii zajímat. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 96
ROZHOVOR: S péčí o klouby je vhodné začít včas
03.07.2024

ROZHOVOR: S péčí o klouby je vhodné začít včas

O zdraví pohybového aparátu se většinou začneme zajímat až ve chvíli, kdy máme s hybností problém. Co můžeme udělat pro to, abychom se mohli až do vyššího věku pohybovat snadno a bez bolesti, jsme se zeptali prof. MUDr. Pavla Horáka, CSc., ze III. interní kliniky FN a LF UK Olomouc.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2084