Jídelníček pro zahřátí těla

Jídelníček pro zahřátí těla

Publikováno: 28.11.2023

Zobrazení: 449

Pokud ve Vašem podzimním a zimním jídelníčku převažují zeleninové saláty, není se čemu divit, že je Vám stále chladno. Pokrmy z čerstvé zeleniny je vhodné konzumovat v létě, protože mají schopnost organismus ochlazovat. V chladných měsících se vyplatí zařadit do jídelníčku potraviny, které organismus zahřejí, a navíc podpoří imunitu a dodají energii. Víte, co by ve Vašem podzimním a zimním jídelníčku nemělo chybět?

Lokální a sezónní ovoce a zelenina

Podzim je bohatý na sezónní ovoce a zeleninu z lokálních zdrojů. Skvělá jsou hlavně jablka a hrušky, ze zeleniny dýně a kořenová zelenina. Zapomínat bychom neměli na různá semínka a ořechy, která jsou důležitá pro svůj vysoký obsah omega-3 mastných kyselin pro zdravé srdce, mozek i zrak. Vhodné jsou luštěniny, na které bohužel často zapomínáme. Organismus v chladných měsících ocení také pečené maso, pečenou zeleninu a hutné zeleninové polévky. Podzimní a zimní pokrmy by měly vonět česnekem, zázvorem, skořicí a muškátovým oříškem. Díky těmto potravinám přirozeně eliminujete tropické a subtropické ovoce, které organismus ochlazuje, což je v podzimním a zimním období nežádoucí.
 

Co pro zahřátí doporučuje tradiční čínská medicína?  

Tradiční čínská medicína rozděluje potraviny na ty, které organismus ochlazují a detoxikují. Jde o potraviny, které preferujeme hlavně v létě (hlávkový salát, tropické a subtropické ovoce, rajčata, okurky, ovocné a zeleninové šťávy). Oproti tomu podzim a zima jsou stvořené pro potraviny se zcela opačným, zahřívacím účinkem. Tyto potraviny tělo zahřejí zevnitř a dodají energii.
 

Co dobrého si dát, když je venku zima?

Mezi zahřívací potraviny patří podzimní ovoce jako jablka, švestky a hrušky, polévky, omáčky, ořechy a semínka, kozí mléko a sýry, jehněčí, vepřové a drůbeží maso, dýně, pórek, fenykl, cibule, česnek, skořice, badyán, zázvor, muškátový oříšek, kari, kmín, hřebíček, pepř.

  • Polévky

Ačkoliv dnes, a to zejména mezi dětmi, nejsou polévky příliš oblíbené, už naše babičky věděly, že polévka je grunt. Podzim je ideální období pro hutné zeleninové polévky, které jsou zdravé, zasytí, a navíc zahřejí organismus. Na podzim tělo ocení dlouho vařené masové vývary, v době nachlazení je ideální slepičí vývar.

  • Okořeňte si život

Mezi typické zahřívací koření patří skořice, která je oblíbenou součástí nejen koláčů, ale také nápojů jako je punč, svařené víno a čaj. Kromě skořice zahřeje organismus také muškátový oříšek, badyán, kardamon, kurkuma a pepř.

  • Zázvor

Díky obsahu látky zvané gingerol, zázvor stimuluje a zahřívá organismus, a proto je skvělý také při kašli a nachlazení.

  • Med

Med je známým pomocníkem proti chřipce a nachlazení, ale umí také zahřát organismus. Med je vhodný nejen do nápojů, ale také do mnoha dezertů.

  • Zelenina

Zatímco v létě na stole nesmí chybět svěží zeleninový salát, v zimě zařaďte do jídelníčku zeleninu v tepelně upravené formě v podobě hutných polévek, které mohou nahradit i večeři.

  • Luštěniny

Luštěniny jsou důležitou součástí jídelníčku nejen díky vysokému obsahu vlákniny, ale také díky schopnosti zahřát organismus. Luštěniny navíc podpoří trávení a navodí pocit sytosti.

  • Sušené ovoce

I když má sušené ovoce o něco méně vitamínů než syrové, množství ostatních zdravých látek bývá zachováno. Sušené ovoce je zdravou pochoutkou, který umí i zahřát organismus.
 

Jídlem ke zdraví

Pokud máte pocit, že ve Vašem jídelníčku během chladných měsíců chybí dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, a vaše strava není dost vyvážená a bohatá na živiny, podpořte celkové zdraví a také imunitu prostřednictvím doplňků stravy z naší pestré nabídky. Nyní navíc najdete na našem e-shopu limitované edice některých produktů, jejich velkou výhodou jsou tablety navíc. Chcete-li podpořit imunitu a celkové zdraví mimořádně výhodně, prohlédněte si naši nabídku, ve které najdete např.

  • Spektrum gummies imunita limitovaná edice 2023. Želatinové multivitaminy pro dospělé v luxusním dárkovém balení. Obohaceno o extrakt z echinacei – pro podporu imunity zejména v období se zvýšeným výskytem nachlazení. 
  • Doporučujeme také Biopron 9 Immunity, prémiový produkt z řady Biopron doplňující probiotika a prebiotika pro každodenní péči o střevní mikrobiotu a vitamin D3 pro podporu imunitního systému. 
  • Vyzkoušejte také oblíbený SOLARVIT DuoEffect D3+ K2. Kombinace vitaminu D3 a vitamin K2 v jedné tobolce pro podporu imunity a k udržení normálního stavu kostí, zubů a činnosti svalů.

  

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

ROZHOVOR: Vyšetření na fyzioterapii by mělo být komplexní. Někdy je hledání příčiny téměř detektivní práce.
28.11.2023

ROZHOVOR: Vyšetření na fyzioterapii by mělo být komplexní. Někdy je hledání příčiny téměř detektivní práce.

Trápí vás bolesti zad, ale nevíte, zda je vhodnější navštívit lékaře, nebo fyzioterapeuta? Bolesti pohybového aparátu jsou v dnešní době poměrně časté a nutno podotknout, že mnohdy si za ně můžeme sami. Sedavý životní styl, nedostatek pohybu, nadváha a závislost na moderních komunikačních technologiích jsou jen některé z mnoha faktorů, díky kterým se tak málo hýbeme. Na to, jak řešit bolesti zad, jak jim předejít a jakého odborníka v případě obtíží vyhledat, jsme se zeptali fyzioterapeuta Jakuba Remera.

Přečtěte si více
Zobrazení: 54
ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat
20.06.2023

ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat

Byly jste v ordinaci gynekologa a styděly jste se na něco zeptat? Ačkoliv oblast intimního a sexuálního zdraví je nedílnou součástí našich životů, existují otázky, na které se neptáme. Chceme-li najít odpověď, pátráme na internetu. Až budete příště hledat odpovědi na otázky, na které vám stud nedovolí ptát se, navštivte instagramový profil gynekoložky MUDr. Kamily Žižkové, která ve svých příspěvcích, vtipně a s lehkostí, řeší vše, co ženy zajímá, a na co se svého gynekologa často bojí zeptat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 245
Jak připravit dětem nejhezčí Vánoce?
13.11.2023

Jak připravit dětem nejhezčí Vánoce?

Které svátky děti nejvíce milují? Jednoznačně Vánoce! Vůně cukroví, vánočně vyzdobený dům a dlouho očekávaný příchod Ježíška je pro každé dítě zážitek, na který se těší celý rok. A v nás, dospělých, vánoční svátky oživují nezapomenutelné vzpomínky na to, jak jsme kdysi s maminkou pekli cukroví a s tatínkem kupovali kapra. Není se proto čemu divit, že každý rodič touží připravit svému dítěti co nejkrásnější vánoční svátky.  

Přečtěte si více
Zobrazení: 290
Vánoce se blíží! Tipy na nejlepší dárky pro vaše blízké!
03.11.2023

Vánoce se blíží! Tipy na nejlepší dárky pro vaše blízké!

Už jste začali přemýšlet o vánočních dárcích? Pokud nevíte, čím letos svoji rodinu obdarovat, nechte se inspirovat našimi tipy. Vánoční svátky jsou časem, kdy si více než kdy jindy uvědomujeme, na jakých věcech v životě opravdu záleží. A právě zdraví je jednou z nich. Překvapte své blízké dárky, které potěší pod vánočním stromečkem a podpoří zdraví během celého roku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 704
Základní pravidla pro udržení zdraví v dětském kolektivu
09.10.2023

Základní pravidla pro udržení zdraví v dětském kolektivu

Pár dnů ve škole a vaše dítko je opět nemocné? Podobnou zkušenost má většina maminek dětí předškolního a školního věku, protože právě v dětských kolektivech se velmi dobře daří virovým infekcím. Co dělat pro to, aby vaše děti nebyly tak často nemocné? Máme pro vás tipy, které pomohou podpořit imunitu a udržet zdraví dětí v dětských kolektivech.  

Přečtěte si více
Zobrazení: 542