Není tuk jako tuk aneb víte, kterým je lepším se vyhnout?

Není tuk jako tuk aneb víte, kterým je lepším se vyhnout?

Publikováno: 09.02.2024

Zobrazení: 1277

Aby lidské tělo mohlo správně fungovat, potřebuje stravu obsahující všechny potřebné živiny (tuky, cukry a bílkoviny). Tuky by měly tvořit cca 25–35 % denního příjmu potravy. Dávno neplatí, že chceme-li se zbavit přebytečných kilogramů, je nutné vyřadit z jídelníčku tuky. Úplné vyloučení tuků neznamená, že budeme zdravější a štíhlejší. Jde o mýtus. Tuky jsou pro lidský organismus nepostradatelné, ale je nutné vědět, jaké našemu tělu škodí a jaké prospívají.

Zdravé tuky

Zdravé tuky zastupují především nenasycené mastné kyseliny, z nichž nejdůležitější jsou omega3 a omega6. Nenasycené mastné kyseliny regulují biologické funkce, činnost srdce a cév, imunitní systém, nervový systém i činnost pohlavních orgánů a pro zdraví jsou nepostradatelné. Zdravé tuky dělíme na mononenasycené (olivový olej, avokádo) a polynenasycené (slunečnicový, lněný a kukuřičný olej, tučné ryby, vlašské ořechy).

Nezdravé tuky

Nezdravé tuky obsahují nasycené mastné kyseliny a trans-nenasycené mastné kyseliny. Jde o částečně ztužené tuky ve smažených jídlech, brambůrcích, sušenkách apod. Vznikají průmyslovou úpravou či zahříváním za vysokých teplot. Zvýšený příjem těchto tuků vede ke zvýšené hladině cholesterolu a může zapříčinit vznik a rozvoj kardiovaskulárních onemocnění. Nezdravé tuky jsou obsaženy např. v palmovém oleji, uzeninách, ztuženém a rafinovaném rostlinném tuku (zvláště v pečivu, sušenkách), smažených pochutinách z rychlého občerstvení a balených potravinách. Potravinám, které tyto nezdravé tuky obsahují, je lépe se vyhnout.

Tuky a redukce váhy 

Pro udržení optimální tělesné hmotnosti či pro zdravou redukci přebytečných kilogramů je důležité omezit konzumaci nezdravých tuků a dodat tělu kvalitní zdravé tuky. V běžném životě to znamená vyhnout se tolik oblíbeným fastfoodům a nezdravým pochutinám. Namísto hranolek zkuste třeba zeleninový salát s vlašskými ořechy, zakápnutý panenským olivovým olejem. Doporučení se týká nejen těch, kteří hubnou do plavek, ale všech, kteří myslí na své zdraví.

Palmový tuk

Palmový tuk je kontroverzní potravinou. Na jedné straně má řadu pozitivních účinků na lidské zdraví, ovšem na straně druhé může zvyšovat riziko kardiovaskulárních onemocnění. Palmový olej se vyrábí z palmy olejné a lze jím nahrazovat ztužené tuky. Obsah nasycených tuků ve stravě je dlouhodobě dáván do souvislosti s výskytem nadváhy, obezity, metabolického syndromu a nemocí srdce a cév, ale i některých nádorových onemocnění. Palmový olej není totéž, co olej z palmových jader. Palmový olej se získává z celých plodů, olej z palmových jader ze semen plodů palmy olejné a má jiné účinky na lidské zdraví. Největšími producenty palmového oleje jsou Malajsie a Indonésie, zodpovědné za 86 % celosvětové produkce. Výroba palmového oleje je ekologickým problémem. Původní deštný prales je ničen a nahrazován palmovými plantážemi.

Kokosový tuk

Stejně jako palmový tuk je také kokosový tuk tématem mnoha diskusí. Někteří odborníci jej označují za superpotravinu, a to díky obsahu mastných kyselin, které příznivě ovlivňují zdraví, jiní ho zatracují. Kokosový tuk se řadí mezi oblíbené oleje používané při vaření, ale má i další možnosti využití (přírodní medicína nebo kosmetika).

Rybí tuk

Rybí tuk je bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin EPA a DHA, které přispívají k normální funkci srdce, mozku, zraku, a navíc příznivě ovlivňují také duševní vitalitu. Rybí olej patří mezi nejčastěji konzumované doplňky stravy napříč všemi generacemi. Prémiový rybí olej nechybí ani v naší nabídce. Walmark Omega-3 rybí olej FORTE 1000 mg obsahuje omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA, které jsou důležité pro lidské zdraví a mnoho fyziologických funkcí. Rybí tuk je od nepaměti využíván k podpoře zdraví a jeho obliba neustále roste. Chcete-li podpořit své zdraví rybím olejem, ovšem bez nepříjemné pachutě rybiny, vsaďte na rybí olej od Walmarku! Jde o vysoce čištěný olej z ryb žijících v ekologicky čistých oblastech kolem Peru, navíc obohacen o vitamin E, ve snadno polykatelných tobolkách. 

 


 
    

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Vitamin C, selen a zinek, spolehlivá podpora imunity nejen u dětí
18.01.2024

Vitamin C, selen a zinek, spolehlivá podpora imunity nejen u dětí

Dětský organismus má v zimě napilno. Kromě náročného vývoje musí děti čelit častým nachlazením, zejména pokud navštěvují dětský kolektiv, kde se viry velmi snadno šíří. Snad každý rodič se tak v zimě potýká s koloběhem nachlazení, které si děti přináší ze školek a škol. Poradíme vám, čím obohatit jídelníček, a podpořit imunitu a celkové zdraví, a to nejen u dětí, ale také u dospělých.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2216
Zima na talíři? Zkuste pokrmy, které zahřejí a dodají energii!
24.01.2024

Zima na talíři? Zkuste pokrmy, které zahřejí a dodají energii!

Pokud si v zimním období namísto zeleninového salátu dáváte raději hutnou zeleninovou polévku, děláte dobře. Teplé pokrmy z dýně, batátů, červené řepy, hlívy ústřičné a jablek zahřejí zevnitř a dodají energii. Které pokrmy by určitě neměly na zimním talíři chybět?

Přečtěte si více
Zobrazení: 297
Opakované záněty močových cest a jak jim předcházet
08.02.2024

Opakované záněty močových cest a jak jim předcházet

Ačkoliv nepříjemný zánět močových cest je velkým strašákem převážně u ženské části populace, nevyhýbá se ani mužům a dětem. Nejčastějším místem, kde se infekce může objevit, je močový měchýř. Není-li zánět včas podchycen, může vést až k velmi vážnému onemocnění ledvin. Jaké jsou příznaky zánětu močových cest a lze jim předcházet?

Přečtěte si více
Zobrazení: 19253
ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře
02.02.2024

ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře

V jakém věku začít pečovat o pleť, chceme-li zmírnit projevy jejího předčasného stárnutí? Jak by měla vypadat správná denní rutina péče o pleť? Jak podpořit zdraví a krásu pleti zevnitř? Na to jsme se ptali MUDr. Lucie Rajské, Ph.D., vyhledávané a zkušené lékařky všeobecné, preventivní, laserové a estetické dermatologie, která je zároveň zakladatelka a vedoucí lékařka oblíbené Rajská Clinic. Lucii však můžete znát také z mnoha médií a jejího instagramového účtu, na kterém sdílí tipy, díky kterým může i Vaše pleť vypadat zdravě, svěže a mladě.   

Přečtěte si více
Zobrazení: 173
ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny
21.08.2023

ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny

Být zdravý, cítit se dobře, a navíc vypadat mladě a svěže, je snem snad každého z nás. Pokud máte pocit, že na to, věnovat se sami sobě, abyste se cítili v psychické i fyzické kondici, nemáte čas, přečtěte si náš článek s Mgr. Kamilou Černou, specialistkou na výživu a ženské zdraví, která svým klientkám předává funkční nastavení slučitelné s normálním životem a rodinnou pohodou. Chcete-li se naučit porozumět sami sobě, umět naplnit své potřeby a stravovat se intuitivně bez zbytečného stresu, vydejte se na cestu právě s Kamilou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 18