Podpořte imunitu přírodními prostředky

Podpořte imunitu přírodními prostředky

Publikováno: 14.03.2020

Zobrazení: 760

V zimě víc, než jindy řádí různá respirační onemocnění. Ta jsou způsobena viry, takže nemá smysl používat k jejich léčbě antibiotika, která navíc představují pro tělo jenom další zátěž. Důležité je ale řádně podpořit svůj imunitní systém, k čemuž přispívá celá řada látek přírodního původu.

Přípravky obsahující extrakty z tradičních léčivých rostlin (tzv. fytofarmaka) doporučují v posledních letech stále častěji také odborníci. Bylinné extrakty jsou šetrné k lidskému organismu a nevyvolávají rezistenci (to znamená, selhání odpovědi organismu na zamýšlený účinek léku). Navíc je lze užívat jako podporu pro posílení imunity v rizikových obdobách. A které jsou ty nejznámější?

Oblíbená a chutná Hlíva ústřičná

Dá se běžně koupit v supermarketu, v lese ji najdete na poražených stromech (nejčastěji bucích) či pařezech, ale můžete ji velmi snadno pěstovat i doma ze speciálního substrátu. Velmi oceňovanou a vědecky prozkoumanou složkou hlívy jsou beta-glukany. Hlíva ústřičná obsahuje také řadu stopových prvků, vitaminy B, D, C, K a vlákninu, která jsou prospěšné pro organismus.

shutterstock_136502960-(1).jpg

Kurkuma má silné antioxidační účinky

Kurkumě se někdy také říká „kořen Slunce“. Dokáže totiž rozjasnit náladu a vyhnat z těla různé neduhy. Krásné zlatožluté koření se používá k léčebným účelům už nejméně 6000 let. Oblíbila si ho hlavně ájurvéda, tradiční indická medicína. A není divu. Kořen rostliny Curcuma longa ukrývá celý koktejl zdraví prospěšných látek. Nejcennější v kurkumě je žluté barvivo kurkumin. Je to velmi silný antioxidant a příznivě působí na imunitní systém.

shutterstock_1523141261.jpg

Africký muškát pomáhá při nachlazení

Znovuobjevenou bylinou, kterou lze využít právě v období nachlazení, je muškát rostoucí v jižní Africe (Pelargonium sidoides). O jeho účincích věděli už kdysi dávno zdejší šamani, kteří ho používali při problémech dýchacích cest. Před více než sto lety s ním vykurýrovali Angličana Charlese Henryho Stevense, který trpěl pokročilou tuberkulózou a do těchto končin vycestoval na jakousi „zdravotní dovolenou“. Domů se pak, k údivu anglických lékařů, vracel zcela zdráv. A přivezl s sebou i onu „zázračnou“ rostlinu, která však po jeho smrti upadla na desítky let v zapomnění. Dnes se extrakt z této byliny využívá pro podporu při obtížích dýchacích cest.

Odolnost posiluje také echinacea a černý bez

K dalším účinným přírodním prostředkům, které podporují fungování imunitního systému, patří echinacea (třapatka nachová). Ke správné činnosti imunitního systému a zdraví dýchacích cest přispívá také černý bez. Čaj z květů byl odedávna tradičním prostředkem lidové medicíny. Používal se ke zvýšení obranyschopnosti, při nemocech z nachlazení, k uvolnění hlenů a podpoře pocení. Ne nadarmo se říká „před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni“ – naši předkové zkrátka nedali na bez dopustit. Nebyla snad domácnost, kde by ve spíži neměli zavařené bezinky nebo lahev bezinkového likéru. Pro všechny případy...

K silné imunitě přispívá „céčko“ a vitamin D

Pokud chcete komplexně podpořit svou odolnost, neměli byste zapomínat ani na některé důležité vitaminy, zejména C a D. Vitamin C podporuje nejen správnou funkci imunity, ale i tvorbu kolagenu pro normální funkci krevních cév a správnou funkci nervového systému. Jeho bohatým zdrojem je syrová zelenina a ovoce (hlavně citrusy, šípky, rakytník, kysané zelí, růžičková kapusta, brokolice a další). Z hlediska imunity přispívá také vitamin D, kterého se nám však v zimě kvůli nedostatku slunečních paprsků příliš nedostává. Lze ho však získat i stravou, především z ryb, rybích produktů a mléčných výrobků.
 
K posílení odolnosti a celkové kondice můžete také využít kvalitní doplňky stravy s obsahem látek, které podporují zdraví dýchacích cest a správné fungování imunitního systému. Koupíte je volně v lékárnách nebo na e-shopech.

Zvyšte příjem zinku – podpoříte celkově svůj organismus a  imunitní systém
03.03.2016

Zvyšte příjem zinku – podpoříte celkově svůj organismus a imunitní systém

Trápí vás rýma a kašel? První projevy nachlazení se objevují v důsledku reakce imunitního systému na bakterie a viry. Dobrá hygiena, mytí rukou a vyvážená strava, může ovlivnit reakci imunitního systému v jeho obranné fázi. Jednou z látek, která podpoří vaší imunitu v období kdy je to nejvíce potřeba je zinek.

Přečtěte si více
Zobrazení: 24670
Vitamin C a zinek – spolehlivá podpora imunity u dětí (nejen) v zimě
22.09.2021

Vitamin C a zinek – spolehlivá podpora imunity u dětí (nejen) v zimě

Dětský organismus má v zimě napilno. Kromě náročného vývoje musí čelit častým nachlazením, zejména pokud navštěvují dětský kolektiv. Kolik ztratí energie a zda je jeho imunitní systém v dostatečné kondici aby odolal, mohou ovlivňovat i přijaté vitaminy a minerály.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2105
Astaxantin a podpora imunitního systému
30.04.2010

Astaxantin a podpora imunitního systému

Denní konzumace astaxantinu – pigmentu, který lososům dodává jejich růžovou barvu – může chránit DNA před poškozením a posilovat imunitní systém u zdravých mladých žen.

Přečtěte si více
Zobrazení: 69