Sportujete? Nezapomínejte tělu doplnit hořčík!

Sportujete? Nezapomínejte tělu doplnit hořčík!

Publikováno: 29.02.2024

Zobrazení: 544

Nejen vrcholoví sportovci, ale i ti rekreační, by neměli zapomínat na dostatečný příjem minerálních látek, které podpoří nejen sportovní výkon, ale také regeneraci organismu po něm. Jednou z nejdůležitějších minerálních látek, které organismus před i po náročných výkonech ocení, je hořčík!

Hořčík nejen pro sportovce  

Spotřeba hořčíku během fyzické aktivity stoupá, a proto by na jeho vyšší příjem měli myslet zejména sportovci. Snížená hladina hořčíku může představovat nejen horší výkonnost, ale také pomalejší regeneraci organismu, zvýšenou nervosvalovou dráždivost a svalové křeče. Hořčík toho má v organismu na starosti ale mnohem více. Hořčík se zapojuje do více něž 300 chemických reakcí metabolismu a je klíčovým prvkem pro podporu udržování normálního stavu kostí a zubů. Na optimální příjem hořčíku je proto důležité myslet i v případě, že nesportujete. Deficitem hořčíku mohou být ohroženy také těhotné a kojící ženy, dospívající, diabetici, lidé konzumující nadměrné množství alkoholu, osoby s celiakií a střevními záněty a ti, kteří jsou vystaveni nadměrné psychické a fyzické zátěži. 

Hořčík a zdraví

Sportovci ví, že hořčík je důležitý pro normální svalové funkce. Svalové kontrakce jsou totiž z velké části řízeny tzv. elektrolytickou rovnováhou, kterou může narušit například dehydratace, špatné provádění cviků, či nedostatek elektrolytů. Hořčík přispívá ke správné elektrolytické rovnováze a podporuje správnou funkci svalů. Hořčík je důležitá minerální látka také pro správné fungování nervové soustavy, která nám umožňuje schopnost koncentrace a správný přenos vzruchů. Hořčík navíc přispívá i k normálním psychickým funkcím, a proto na jeho nedostatek může upozorňovat podrážděnosti a sklon k depresím. 

Znáte přirozené zdroje hořčíku?

Jeho přirozeným zdrojem je rostlinná strava. Hořčík je součástí chlorofylu, který obsahují zelené rostliny. Hořčík najdete především v banánech, ovesných vločkách, zelí, luštěninách, brokolici, špenátu, datlích, švestkách, citronech, grapefruitech, žluté kukuřici, jablkách, mandlích, sójových bobech, para ořeších, máku, jáhlách, tmavě zelené listové zelenině a různých semínkách. Hořčík se nachází také v pivních kvasnicích, vejcích a v plodech moře, jako jsou různé škeble a mušle. 

Deficit hořčíku bohužel nic neobvyklého

Podle mnoha výzkumů deficitem hořčíku trpí dokonce každý třetí Čech. Na vině je hlavně strava chudá na přirozené zdroje hořčíku. Příčinou deficitu ale může být také nadměrný stres, užívání různých léků nebo nevhodný poměr vápníku. Pokud chcete zajistit svému tělu hořčík, řešení mohou představovat kvalitní doplňky stravy s vyváženým poměrem hořčíku a vitaminu B6. Pro optimální doplnění hořčíku je vhodný doplněk stravy ze žluté řady od Walmarku Magnesium + B6. Jedná se o magnesium prémiové kvality obohacené o vitamin B6, podporuje zdravé fungování nervového systému a normální tvorbu červených krvinek, přispívá k normální funkci imunitního systému. Doporučujeme také Magnetrans 375 mg, což je granulát určený k přímému podání s 375 mg hořčíku v jedné porci se svěží citronovo-grapefruitovou příchutí. Granulát si nasypete přímo na jazyk a necháte rozpustit, což oceníte nejen při sportovních aktivitách, ale např. při cestování.
 
Pokud jste nadměrně fyzicky aktivní, protože chcete zdravě redukovat svoji hmotnost, máme pro Vás tip. Vyzkoušejte ALAVIS™ MAXIMA SPALOVAČ TUKŮ s obsahem mikroenkapsulovaného kofeinu a koncentrovaného extraktu papriky s kapsaicinem, kofeinem a L-karnitinem přispívající ke snížení příjmu kalorií, potlačení chuti k jídlu a udržení normální tělesné hmotnosti. Produkt navíc přispívá ke zvýšení vytrvalostního výkonu a je vhodný nejen pro sportovce, ale pro všechny vyznavače zdravého životního stylu.
 
Zapomenout však nesmíme ani na ELOTRANS reload. Jde o sypkou směs na přípravu izotonického nápoje s elektrolyty, glukózou, a navíc s vitaminy, minerálními látkami a cholinem. Přípravek vhodný ideálně k podpoře, vitalizaci a rehydrataci těla.
 

Další kvalitní doplňky stravy, které podpoří nejen Vaši energii, ale také pohybový aparát, najdete na našem e-shopu!
 
 


 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Není tuk jako tuk aneb víte, kterým je lepším se vyhnout?
09.02.2024

Není tuk jako tuk aneb víte, kterým je lepším se vyhnout?

Aby lidské tělo mohlo správně fungovat, potřebuje stravu obsahující všechny potřebné živiny (tuky, cukry a bílkoviny). Tuky by měly tvořit cca 25–35 % denního příjmu potravy. Dávno neplatí, že chceme-li se zbavit přebytečných kilogramů, je nutné vyřadit z jídelníčku tuky. Úplné vyloučení tuků neznamená, že budeme zdravější a štíhlejší. Jde o mýtus. Tuky jsou pro lidský organismus nepostradatelné, ale je nutné vědět, jaké našemu tělu škodí a jaké prospívají.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1306
Podpořte imunitu přírodními prostředky
14.02.2024

Podpořte imunitu přírodními prostředky

Trpíte na častá nachlazení a další respirační onemocnění? Zaměřte se na podporu imunity za pomoci aktivních látek přírodního původu a můžete se cítit fit i uprostřed zimy.

Přečtěte si více
Zobrazení: 976
Jak udržet močové cesty ve zdraví? Překvapeny budou hlavně ženy!
20.02.2024

Jak udržet močové cesty ve zdraví? Překvapeny budou hlavně ženy!

Pokud patříte k těm, kteří úzkostlivě dbají na to, aby oblast břicha a zad byla v zimě v teple, protože se obáváte zánětu močových cest, možná vás překvapíme.  Za problémy s močovými cestami nestojí vždy jen tolik obávané prochladnutí, ale příčinou může být také nechráněný pohlavní styk a nesprávná hygiena. Poradíme vám, jak močové cesty udržet ve zdraví.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1162
ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře
02.02.2024

ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře

V jakém věku začít pečovat o pleť, chceme-li zmírnit projevy jejího předčasného stárnutí? Jak by měla vypadat správná denní rutina péče o pleť? Jak podpořit zdraví a krásu pleti zevnitř? Na to jsme se ptali MUDr. Lucie Rajské, Ph.D., vyhledávané a zkušené lékařky všeobecné, preventivní, laserové a estetické dermatologie, která je zároveň zakladatelka a vedoucí lékařka oblíbené Rajská Clinic. Lucii však můžete znát také z mnoha médií a jejího instagramového účtu, na kterém sdílí tipy, díky kterým může i Vaše pleť vypadat zdravě, svěže a mladě.   

Přečtěte si více
Zobrazení: 223
ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny
21.08.2023

ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny

Být zdravý, cítit se dobře, a navíc vypadat mladě a svěže, je snem snad každého z nás. Pokud máte pocit, že na to, věnovat se sami sobě, abyste se cítili v psychické i fyzické kondici, nemáte čas, přečtěte si náš článek s Mgr. Kamilou Černou, specialistkou na výživu a ženské zdraví, která svým klientkám předává funkční nastavení slučitelné s normálním životem a rodinnou pohodou. Chcete-li se naučit porozumět sami sobě, umět naplnit své potřeby a stravovat se intuitivně bez zbytečného stresu, vydejte se na cestu právě s Kamilou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 36