Nejčastější příčiny zánětu močového měchýře

Nejčastější příčiny zánětu močového měchýře

Publikováno: 25.03.2020

Zobrazení: 67718

Trápí vás pálení a řezání při močení? Trpíte neodkladným nutkáním na močení a k tomu pociťujete bolest v podbřišku? Za vaše obtíže může být zodpovědný zánět močového měchýře, tzv. cystitida. Jde o nepříjemné onemocnění, které je ale dobře léčitelné. Pro úspěšnou léčbu je nutné navštívit lékaře včas. Které příznaky není radno podceňovat a jak zánětům močového měchýře předcházet?

Zánět močových cest versus zánět močového měchýře

Je mezi těmito pojmy vlastně rozdíl? To je poměrně častá otázka pacientů, kteří se s obtížemi při močení setkávají. Zánět močových cest je souhrnný název, do kterého patří zánět močové trubice (uretritida), zánět ledvin (pyelonefritida) a právě zánět močového měchýře (cystitida), kterému se budeme věnovat.
 

Příznaky zánětu močového měchýře

Zánět močového měchýře se projevuje častým a neodkladným nutkáním na močení (většinou s velmi malým množstvím moči). Pacienty trápí pálení a řezání při močení, zejména při konci močení. Moč je kalná a může obsahovat i nepatrné stopy krve. Nemocný pociťuje bolesti v podbřišku a má zvýšenou teplotu. Příznaky nepodceňujte a v případě podezření vyhledejte lékaře. Neléčený zánět se může velmi snadno rozšířit až do ledvin. Závažné pozdní následky jsou však vážné.
 

Ženy trpí zánětem močového měchýře častěji 

S projevy zánětu močového měchýře se setkává během života až 50 % žen. Nejčastější cestou přestupu infekce je močovou trubicí do močového měchýře. Zánět močového měchýře může postihnout ženu v kterémkoliv věku. Ženy jsou zánětem močové měchýře ohroženy nejčastěji v souvislosti s hormonálními změnami (menstruace, těhotenství a menopauza) a pohlavní zralostí. U mužů po 60. roce jsou záněty častější v důsledku obtížnějšího vylučování moči v důsledku zvětšené prostaty a zhoršeného vyprazdňování močového měchýře.
 

Původci zánětu močového měchýře

Mezi hlavní původce zánětu močových cest patří bakterie, nejčastěji Escherichia coli (cca 80-90 % infekcí). Jde o bakterii, která patří k přirozené mikroflóře člověka a umí být člověku prospěšná, protože produkuje látky zabraňující rozšíření škodlivých patogenních bakterií ve střevech. Pokud se ale tato bakterie dostane do močového ústrojí a není zajištěn dostatečný pitný režim, aby byl močový měchýř dostatečně proplachován, dochází k usazování a množení bakterií, což vede k zánětu močového měchýře. Dalšími příčinami mohou být i kvasinkové infekce, kapavka, genitální opar, močové kameny, zúžení močové trubice, problémy s prostatou, hormonálních změn (těhotenství, menstruace, menopauza), cukrovka.
 

Rizikové faktory vzniku zánětu močového měchýře

Zánět močového měchýře lze do značné míry ovlivnit a předejít mu. Zánět může vzniknout v důsledku stresu, špatné hygieny, nechráněného pohlavního styku, podráždění a poranění močové trubice při pohlavním styku, nošení nevhodného spodního prádla (umělé materiály, těsné spodní prádlo), používání dráždivých mýdel na intimní hygienu aj.
 

Léčba zánětu močového měchýře

Při příznacích infekce močového měchýře vyhledejte lékaře, který provede rozbor moči a naordinuje vhodnou léčbu, nejčastěji antibiotika. Pacient musí dodržovat zvýšený pitný režim, klid na lůžku, udržovat v teple oblast ledvin, spodní části zad a podbřišku. Není vhodné konzumovat alkohol, silnou kávu, jídla s vysokým obsahem rafinovaného cukru a  škrobu, dráždivá koření, kyselinotvorná jídla a nadměrně solit.
 

 

Podpořte zdraví močových cest

Vhodné je podpořit zdraví močových cest také doplňky stravy. Produkty řady Urinal nabízí různé produkty pro specifické potřeby. Například doplněk stravy Urinal obsahuje unikátní kombinaci složek z kanadských brusinek a je obohacen o extrakt ze zlatobýlu obecného, který pomáhá udržet správnou funkci močových cest a jejich zdraví. Lze ho užívat společně s antibiotiky.
 

Bylinky na močové cesty

Základním pravidlem během léčby je pitný režim. Vhodná je voda, neslazené čaje (slabý heřmánkový čaj), brusinkové, celerové a mrkvové šťávy. Sladké limonády nejsou vhodné, protože cukr podporuje množení bakterií. Káva a alkohol organismus dehydratují.
 
  • Přeslička rolní podporuje vylučovací funkci ledvin a močových cest a má antioxidační vlastnosti. 1-2 čajové lžičky přelijte 2,5 dcl vařící vody. Doba louhování je 10 minut. Doporučuje se pít 2 - 3krát denně.
 
  • Zlatobýl obecný pomáhá udržovat zdraví močových cest, přispívá k normálními vylučování moči a má antioxidační vlastnosti.
 
  • Na šálek vroucí vody stačí jedna čajová lžička natě zlatobýlu. Právě zlatobýl obecný je obsažen v oblíbených doplňcích stravy Urinal.
 

Zdraví močových cest podpořte také doplňky stravy Uroval

Opakované záněty močových cest a jak jim předcházet
08.02.2024

Opakované záněty močových cest a jak jim předcházet

Ačkoliv nepříjemný zánět močových cest je velkým strašákem převážně u ženské části populace, nevyhýbá se ani mužům a dětem. Nejčastějším místem, kde se infekce může objevit, je močový měchýř. Není-li zánět včas podchycen, může vést až k velmi vážnému onemocnění ledvin. Jaké jsou příznaky zánětu močových cest a lze jim předcházet?

Přečtěte si více
Zobrazení: 19363
Záněty močových cest dokážou v létě potrápit
03.07.2019

Záněty močových cest dokážou v létě potrápit

Časté nucení na močení, bolest v podbřišku, zvýšená teplota, bolest beder či výtoky mohou letní dny pořádně zkomplikovat. Příznaky zánětu močového měchýře nepodceňujte, neléčená infekce může způsobit onemocnění ledvin. Ženy trpí na infekce a záněty močových cest častěji než muži, což je způsobeno anatomickými odlišnostmi močového ústrojí. Pokud se nechcete během dovolené potýkat se záněty močových cest, myslete především na prevenci.

Přečtěte si více
Zobrazení: 514
Prevence zánětu močových cest
07.12.2015

Prevence zánětu močových cest

Zánět močových cest je potíž, která trápí mnohem častěji ženy než muže. Nejde o nijak závažné onemocnění, nepříjemné na něm však je, že se často vrací. Jak se zánětům vyvarovat?

Přečtěte si více
Zobrazení: 1902