Opakované záněty močových cest a jak jim předcházet

Opakované záněty močových cest a jak jim předcházet

Publikováno: 17.03.2020

Zobrazení: 16825

Zánět močových cest je velkým strašákem převážně u ženské části populace. Nevyhýbá se ale ani mužům a dětem. Nejčastějším místem, kde se obecně infekce objevují je močová soustava a nejčastějším typem infekce močové soustavy je zánět močového měchýře. Není-li zánět včas podchycen, může vést až k vážnému onemocnění ledvin. Jaké jsou příznaky zánětu močových cest a jak jim předcházet?

Opakované infekce močových cest

O infekci močových cest hovoříme tehdy, objeví-li se v moči patogen. Nejčastějším patogenem jsou bakterie, ale mohou to být i viry nebo plísně. Infekce močové soustavy vyvolává převážně bakterie Escherichia coli (až 85 %), ale původcem zánětů mohou být i další typy bakterií. Postihne-li infekce močový měchýř, jde o tzv. cystitidu. Pronikne-li infekce do horních močových cest, může dojít až k zánětu ledvin, tzv. pyelonefritidě.
 

Výskyt infekcí močových cest v populaci

Podle odborníků se infekce močových cest objevují u cca 3-5 % mladší populace a u 10-30 % starších pacientů. U mladších pacientů je infekce až 50krát častější u žen než u mužů. U starších pacientů je výskyt u obou pohlaví téměř vyrovnaný.
 

Infekce trápí hlavně ženy

Infekce proniká do močových cest ve více než v 95 % případů ze zevního genitálu přes močovou trubici. K infekcím dochází častěji u žen a jedním z důvodů je kratší močová trubice než u mužů. Bakterie se u žen mohou hromadit v pochvě, odkud pronikají do močových cest a způsobují opakované infekce. Existují i rizikové faktory, které k zánětům močových cest přispívají. Je to nedostatečný přísun tekutin, zadržování moči, u žen těhotenství a menopauza, rizikové sexuální chování, cukrovka a další onemocnění močových cest. Pro vznik zánětu je ale také zásadní obranyschopnost močových cest.
 

Jak poznat zánět močových cest

Pro zánět močového měchýře je typické bolestivé nucení na močení, časté močení (i po několika minutách), pálení při močení i krev v moči. Pacienti mohou mít také zvýšenou teplotu. Zánět ledvin je vážnější onemocnění, při kterém se objevují horečky, bolest v bederní krajině, celková únava a vyčerpání. Vzhledem k závažnosti zánětu ledvin jsou nemocní často hospitalizováni. Opakující se záněty močových cest vyžadují kompletní urologické vyšetření (ultrazvuk močových cest, vyšetření moči, kultivační vyšetření stěru z pochvy či ústí močové trubice, vyšetření průchodnosti močové trubice a endoskopické vyšetření močového měchýře). V případě akutního zánětu jsou předepsána antibiotika a léky tlumící bolest a časté nucení na močení. Doporučen je dostatečný příjem tekutin a pobyt v teple.
 

Jak podpořit močové ústrojí

V případě akutního zánětu jsou předepsána antibiotika a léky tlumící bolest a časté nucení na močení. Doporučen je dostatečný příjem tekutin a pobyt v teple. Zdraví močových cest můžete podpořit doplňky stravy. Řada Urinal nabízí několik produktů pro specifické potřeby. Zlatobýl obecný obsažený v doplňku Urinal od Idelyn přispívá ke správné funkci močového měchýře a dolních močových cest obohacený o vitamín D, který přispívá ke správné funkci imunitního systému. Urinal lze užívat současně s antibiotiky.
 

Jak opakovaným zánětům předejít

Preventivní opatření je jednoduchý způsob, jak zánětům močových cest předcházet. Zánětům lze předcházet zejména důkladnou hygienou (po použití toalety se vždy utírat směrem dozadu, ženy při menstruaci často a pravidelně vyměňovat tampony a vložky). Samozřejmostí by mělo být dodržování pitného režimu, pravidelné vyprazdňování močového měchýře a snažit se zabránit prochladnutí v oblasti močových cest.
 
Zdraví močových cest podpořte dalšími také doplňky stravy z řady Uroval, obsahující sílu z přírody. Uroval nabízí široké spektrum produktů, jejichž hlavními složkami je extrakt z kanadské brusinky a D-manosa, např. 
Vitaminy a minerály mohou snížit riziko rakoviny močového měchýře
12.01.2010

Vitaminy a minerály mohou snížit riziko rakoviny močového měchýře

Zvýšený příjem vitaminu E může snížit riziko rakoviny močového měchýře o 35 procent, uvádí nová studie mezinárodního týmu výzkumníků. Závěry byly zveřejněny v Cancer Causes and Control a ukázalo se také, že karotenoidy, niacin, thiamin a vitamin D mohou snížit riziko rakoviny močového měchýře u starších lidí.

Přečtěte si více
Zobrazení: 240
Narušení funkce ledvin
03.02.2020

Narušení funkce ledvin

Všem dobře známé pojmy jako akutní infarkt myokardu či cévní mozková příhoda jsou jak odbornou, tak laickou veřejností vnímány jako stavy, které vyžadují okamžitý diagnostický i léčebný přístup. Pojem akutní poškození ledvin je oproti tomu spojen s mnohem menšími obavami. I to je jeden z důvodů, proč je tak nutné zaměřit se na prevenci onemocnění ledvin. Včasné rozpoznání, vyhodnocení a léčba jsou nezbytné pro snížení výskytu onemocnění ledvin v populaci.

Přečtěte si více
Zobrazení: 20720