Opakované záněty močových cest a jak jim předcházet

Opakované záněty močových cest a jak jim předcházet

Publikováno: 08.02.2024

Zobrazení: 19458

Ačkoliv nepříjemný zánět močových cest je velkým strašákem převážně u ženské části populace, nevyhýbá se ani mužům a dětem. Nejčastějším místem, kde se infekce může objevit, je močový měchýř. Není-li zánět včas podchycen, může vést až k velmi vážnému onemocnění ledvin. Jaké jsou příznaky zánětu močových cest a lze jim předcházet?

Nejčastějším viníkem bývá bakterie

infekci močových cest hovoříme tehdy, objeví-li se v moči patogen. Nejčastějším patogenem jsou bakterie, ale mohou to být i viry a plísně. Infekce močové soustavy vyvolává převážně bakterie Escherichia coli, a to až v 85 % případů. Postihne-li infekce močový měchýř, jde o tzv. cystitidu. Pronikne-li infekce do horních močových cest, může dojít až k zánětu ledvin, tzv. pyelonefritidě. Podle odborníků se infekce močových cest objevují u cca 3-5 % mladší populace a u 10-30 % starších pacientů. U mladších pacientů je infekce dokonce až 50krát častější u žen než u mužů. U starších pacientů je výskyt u obou pohlaví téměř vyrovnaný. 

Infekce trápí hlavně ženy

Infekce proniká do močových cest ve více než v 95 % případů ze zevního genitálu přes močovou trubici. Ohroženy jsou zejména ženy, což je způsobeno odlišnou anatomií močových cest, a sice kratší močovou trubicí. Bakterie se u žen mohou hromadit v pochvě, odkud pronikají do močových cest a způsobují opakované infekce. Existují i rizikové faktory, které k zánětům močových cest přispívají. Patří mezi ně především nedostatečný pitný režim, zadržování moči, u žen těhotenství a menopauza, rizikové sexuální chování, cukrovka a další onemocnění močových cest. 

Jak poznat zánět močových cest

Pro zánět močového měchýře je typické bolestivé nucení na močení, časté močení (i po několika minutách), pálení při močení, krev v moči či zvýšená teplota. Zánět ledvin je vážnější onemocnění, při kterém se objevují horečky, bolest v bederní krajině, celková únava a vyčerpání. Vzhledem k závažnosti zánětu ledvin jsou nemocní často hospitalizováni. Opakující se záněty močových cest vyžadují kompletní urologické vyšetření (ultrazvuk močových cest, vyšetření moči, kultivační vyšetření stěru z pochvy či ústí močové trubice, vyšetření průchodnosti močové trubice a endoskopické vyšetření močového měchýře). V případě akutního zánětu jsou předepsána antibiotika a léky tlumící bolest a časté nucení na močení. Doporučen je dostatečný příjem tekutin a pobyt v teple.

Expert na močové cesty? Doporučujeme Urinal!

Při podezření na onemocnění močových cest je důležité navštívit lékaře a příznaky nepodceňovat. Zdraví močových cest je vhodné podpořit kvalitními doplňky stravy. Řada produktů Urinal® je odborníkem na komplexní péči o močové cesty a ledviny. Produkty Urinal podporují udržování správné funkce močových cest a jejich zdraví.

  • Urinal Akut je doplněk stravy se zlatobýlem obecným pro zdraví močových cest, který přispívá ke správné funkci močového měchýře a dolních močových cest. Navíc obsahuje také vitamin D pro správnou funkci imunitního systému.

  • Pro děti a osoby preferující tekutou formu doplňků stravy je vhodný Urinal Sirup obsahující aktivní složku NutriCran®, sušený koncentrát šťávy kanadských brusinek (Vaccinium macrocarpon). Lahodný a vysoce koncentrovaný sirup odpovídá v maximální denní dávce (15ml) minimálně 37 500 mg čerstvých kanadských brusinek. Kanadské brusinky jsou bohatým zdrojem bioflavonoidů, fenolových sloučenin a jiných přírodních látek. Urinal Sirup je možné užívat společně s antibiotiky a je vhodný pro dospělé a děti již od 1 roku věku. 

Uroval a síla přírody

Sílu dvou přírodních látek D-MANOSY a kanadských brusinek najdete v řadě Uroval.

UROVAL manosa AKUT+ je doplněk stravy obsahující jedinečnou kombinaci složek – kvalitní extrakt kanadské brusinky (klikva velkoplodá) s vysokým obsahem proanthokyanidinů (PAC), monosacharid D-manosu a lyzát bakterie Escherichia coli.  

·UROVAL Megabrusinka FORTE sirup obsahuje vysoce kvalitní extrakt kanadské brusinky (klikva velkoplodá) s vysokým obsahem proanthokyanidinů a monosacharid D-manosu. Forma koncentrátu je vhodná pro dospělé a děti již od 3 let. 

Lze opakovaným zánětům močových cest předejít?

Otázka, kterou si někdy položil každý, kdo se s nepříjemným zánětem močových cest setkal. Preventivní opatření je jednoduchý způsob, jak zánětům močových cest předcházet. Zánětům lze předcházet zejména důkladnou hygienou. Po použití toalety se vždy utírat směrem dozadu, ženy při menstruaci často a pravidelně vyměňovat tampony a vložky. Samozřejmostí by mělo být dodržování pitného režimupravidelné vyprazdňování močového měchýře a snažit se zabránit prochladnutí oblasti močových cest.

Podpořte zdraví močových  

Vhodné je také podpořit zdraví močových cest kvalitními doplňky stravy Urinal a Uroval, jejichž širokou nabídku si můžete prohlédnout na našem e-shopu.
 


 
    

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Zima na talíři? Zkuste pokrmy, které zahřejí a dodají energii!
24.01.2024

Zima na talíři? Zkuste pokrmy, které zahřejí a dodají energii!

Pokud si v zimním období namísto zeleninového salátu dáváte raději hutnou zeleninovou polévku, děláte dobře. Teplé pokrmy z dýně, batátů, červené řepy, hlívy ústřičné a jablek zahřejí zevnitř a dodají energii. Které pokrmy by určitě neměly na zimním talíři chybět?

Přečtěte si více
Zobrazení: 299
Vitamin C, selen a zinek, spolehlivá podpora imunity nejen u dětí
18.01.2024

Vitamin C, selen a zinek, spolehlivá podpora imunity nejen u dětí

Dětský organismus má v zimě napilno. Kromě náročného vývoje musí děti čelit častým nachlazením, zejména pokud navštěvují dětský kolektiv, kde se viry velmi snadno šíří. Snad každý rodič se tak v zimě potýká s koloběhem nachlazení, které si děti přináší ze školek a škol. Poradíme vám, čím obohatit jídelníček, a podpořit imunitu a celkové zdraví, a to nejen u dětí, ale také u dospělých.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2228
Jak mít dostatek energie uprostřed zimy?
10.01.2024

Jak mít dostatek energie uprostřed zimy?

Zvýšená únava, skleslost, přecitlivělost, změny nálad a poruchy spánku mohou signalizovat, že vás navštívil „zimní splín“. Není divu, sluníčka je málo a jaro v nedohlednu. Na to, abyste se cítili dobře a plni energie ale nemusíte čekat, až se venku oteplí. Poradíme vám, jak získat energii a mít dobrou náladu i v době, kdy je venku nevlídno.

Přečtěte si více
Zobrazení: 171
ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře
02.02.2024

ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře

V jakém věku začít pečovat o pleť, chceme-li zmírnit projevy jejího předčasného stárnutí? Jak by měla vypadat správná denní rutina péče o pleť? Jak podpořit zdraví a krásu pleti zevnitř? Na to jsme se ptali MUDr. Lucie Rajské, Ph.D., vyhledávané a zkušené lékařky všeobecné, preventivní, laserové a estetické dermatologie, která je zároveň zakladatelka a vedoucí lékařka oblíbené Rajská Clinic. Lucii však můžete znát také z mnoha médií a jejího instagramového účtu, na kterém sdílí tipy, díky kterým může i Vaše pleť vypadat zdravě, svěže a mladě.   

Přečtěte si více
Zobrazení: 181
ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny
21.08.2023

ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny

Být zdravý, cítit se dobře, a navíc vypadat mladě a svěže, je snem snad každého z nás. Pokud máte pocit, že na to, věnovat se sami sobě, abyste se cítili v psychické i fyzické kondici, nemáte čas, přečtěte si náš článek s Mgr. Kamilou Černou, specialistkou na výživu a ženské zdraví, která svým klientkám předává funkční nastavení slučitelné s normálním životem a rodinnou pohodou. Chcete-li se naučit porozumět sami sobě, umět naplnit své potřeby a stravovat se intuitivně bez zbytečného stresu, vydejte se na cestu právě s Kamilou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 22