Prostata – problém, o kterém muži neradi mluví

Prostata – problém, o kterém muži neradi mluví

Publikováno: 18.12.2017

Zobrazení: 180

Všimla jste si, že se poslední dobou váš partner v noci často budí a odchází na toaletu? Na vině mohou být potíže s prostatou, o kterých muži jen neradi mluví, případně je přičítají vyššímu věku. Přehlížet je však může být dost riskantní.

Prostata se u většiny mužů začíná zvětšovat ve věku kolem padesáti let. Tento stav se označuje jako benigní hypertrofie prostaty a sám o sobě nevyžaduje žádné specifické léčení, jestliže se ovšem neobjeví nepříjemné příznaky. Růst buněk prostaty je zvýšen produkcí dihydrotestosteronu (DHT), který se v těle muže tvoří z přirozeně přítomného testosteronu. Pokud se prostata zvětší natolik, že začne stlačovat močovou trubici, zabrání tak průtoku moči. To následně vede k častějšímu nutkání na močení, přičemž proud moči je slabý a přerušovaný. Může se také stát, že postižený nemůže souvisle močit, ale zároveň trpí inkontinencí. Důležité je sledovat i další příznaky, jako je krev v moči, případně bolesti v zádech. V takovém případě je nutné okamžitě navštívit urologa, což ovšem muži často odmítají. Zkuste si s nimi o tom citlivě promluvit a vysvětlit jim, že právě takové vyšetření, jakkoli je nepříjemné, jim může zachránit život.

Velkou roli v prevenci hraje strava

Přímou souvislost mezi onemocněním prostaty dosud lékaři neobjevili, o čem ale není pochyb – významnou roli zde sehrává životní styl. Předpokládá se, že vznik rakoviny může podpořit vyšší příjem červeného masa, tučných výrobků, ale i kouření nebo nedostatek zeleniny a ovoce. Jako prevence je doporučována kvalitní strava s vysokým obsahem vlákniny, vitaminů a minerálů. Dále aktivní pohyb, méně stresu a celkový zdravý životní styl.

Aktivní péče o prostatu

Chceme-li pro svou prostatu něco udělat, je vhodné sáhnout po aktivní péči. Zájem vědců je soustředěn hlavně na malou americkou palmu s názvem Saw palmetto (též serenoa repens nebo serenoa plazivá). Její plody totiž obsahují mastné kyseliny nazývané sitosteroly, které napomáhají udržet prostatu v dobré kondici a také podporují správný proud moči. Potíže s vylučováním způsobují, že se moč začne hromadit v močových cestách či močovém měchýři, kde dochází k množení bakterií a následným komplikacím. Podpořit adekvátní vylučování moči je možné také díky extraktům z kopřivy dvoudomé (Urtica dioica). Doplňky stravy s extraktem ze Saw palmetta či kopřivy dvoudomé je možné volně zakoupit v lékárnách nebo na e-shopu.

Jógou ke zdravé prostatě

Tímto jednoduchým cvičením podpoříte krevní zásobení prostaty a okolních orgánů a snížíte riziko vzniku zánětu.

Lehněte si na záda, ruce položte podél těla. Zvedněte kolena a chodidla přitáhněte co nejblíž k hýždím. V ideálním případě zkuste chodidla spojit (nebo alespoň jejich vnitřní hrany). Potom uvolněte kolena a nechte je zvolna klesnout na zem. Cvik provádějte denně po dobu 5 minut.

Co je to prostata a jak funguje?
23.06.2016

Co je to prostata a jak funguje?

Potíže s prostatou jsou přirozenou součástí mužského stárnutí a jejich intenzita se stupňuje s věkem. Již muži kolem 40 let věku pociťují tyto komplikace.

Přečtěte si více
Zobrazení: 41064
Příznaky zánětu močových cest
03.06.2021

Příznaky zánětu močových cest

Mezi první příznaky zánětu močových cest patří bolest v podbřišku. Člověk má také nutnost častého močení, ale s produkcí jen malého množství moči. Dále při močení můžeme cítit nepříjemně řezavou a pálivou bolest, zejména ke konci močení.

Přečtěte si více
Zobrazení: 18192
Jak se léčí zánět močových cest
20.11.2015

Jak se léčí zánět močových cest

Musíte se vypořádat se zánětem močových cest a netušíte, jak se s ním vypořádat a jak probíhá jeho léčba? Připravili jsme pro vás přehled, který vám tuto problematiku objasní.

Přečtěte si více
Zobrazení: 57278