Nejčastější chyby žen při intimní hygieně

Nejčastější chyby žen při intimní hygieně

Publikováno: 02.03.2020

Zobrazení: 9118

Intimní hygiena je téma, o kterém se příliš nemluví. Předpokládá se, že ženy o své intimní partie pečují správně. Nepříjemné pocity jako svědění, pálení či infekce bývají důsledkem právě chyb v oblasti intimní hygieny. Jak má správná intimní hygiena vypadat a čemu se vyvarovat, aby „dole“ bylo vše bez problémů?

Mýdlo a intimní partie

U zdravé vagíny se pH pohybuje kolem hodnoty 3,8 – 4,5, což je kyselé prostředí. Obyčejná mýdla jsou zásaditá (pH 5,5) a narušují tak přirozenou vaginální mikroflóru, což umožňuje růst a množení škodlivých bakterií. Svědění, pálení, bolest, podráždění, zápach, výtok či infekce jsou pak častým důsledkem používání nevhodných mycích prostředků. Mnoho gynekologů proto doporučuje používat pouze teplou vodu či mýdla určená k péči o intimní partie (např. Beliema Expert Intim Gel, jemný pěnivý mycí gel, vhodný při zvýšeném riziku bakteriální i kvasinkové vaginální infekce). 
 

Všeho s mírou

I v oblasti intimní hygieny platí pravidlo „všeho s mírou“. Nedostatečná, ale i přehnaná péče může škodit. Uvnitř vagíny jsou bakterie, tvořící přirozenou obranu vůči vnějším vlivům. Extrémní hygienou je tato přirozená ochranná funkce narušena.
 

Intimní péče během menstruace

V období menstruace je vhodné pravidelné sprchování. Koupání ve vaně se nedoporučuje, protože během menstruace je zvýšená náchylnost k infekcím. Při menstruaci je důležité měnit hygienické vložky každé 2 až 4 hodiny, tampóny každé 2-3 hodiny. Tampóny by měly být měněny často, protože můžou způsobit infekce nebo syndrom toxického šoku, což je velmi nebezpečné, a dokonce i smrtelné onemocnění.
 

Pravidlo „zepředu dozadu“

Aby nedošlo k zanesení nežádoucích bakterií z konečníku do pochvy, je důležité dodržovat zásadu správného utírání zepředu dozadu (od vagíny směrem ke konečníku). Jen tímto způsobem lze zabránit přenosu škodlivých bakterií vedoucích k infekcím močového měchýře a jiným komplikacím.
 

Kvalitní spodní prádlo

Prodyšné spodní prádlo umožňuje pokožce dýchat. Syntetické materiály zabraňují proudění vzduchu, vlhkost v intimních oblastech stoupá a vytváří se ideální podmínky pro růst škodlivých bakterií. Ideální jsou prodyšné materiály, např. stoprocentní bavlna nebo prádlo z bambusového vlákna. Stejně tak je nebezpečné i nošení upnutých džínů a spodního prádla, což může vyvolat zánět močových cest.
 

Pohlavní orgány a jídelníček

Jídelníček hraje důležitou roli i v intimní hygieně. Málo se ví, že některé potraviny (např. bílý cukr a bílá mouka) narušují přirozenou mikroflóru organismu. Pozitivní vliv má naopak konzumace potravin bohatých na příznivé bakterie, např. bílé jogurty či zelenina.
 

Podpořte zdravíIdelyn Beliema

Každodenní pohodu mohou ženám znepříjemnit pocity svědění, pálení, vaginálního výtoku nebo zápachu. 
 
  • Beliema Effect přispívá k úlevě při všech těchto nežádoucích projevech bez ohledu na to, zda je způsobily bakterie, nebo kvasinky,
 
  • Beliema Intim gel chrání v prostředí zvýšeného rizika vaginální i kvasinkové infekce,
 
Podceňovat intimní hygienu se nevyplácí
25.06.2019

Podceňovat intimní hygienu se nevyplácí

V letních měsících jsou gynekologické infekce a záněty způsobené kvasinkami častým problémem žen. V teple a vlhku se dobře daří kvasinkovým infekcím (mykózám), které trápí ženy v létě až dvakrát častěji. Výskyt vaginální mykózy lze omezit správnou intimní hygienou. Pokud chcete strávit dovolenou bez zbytečných zdravotních komplikací v podobě nepříjemného svědění, pálení v intimní oblasti, výtoku, bolestí při močení a sexu, přečtěte si naše tipy, jak vaginálním mykózám předcházet.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1630
Opakující se vaginální mykózy
08.08.2019

Opakující se vaginální mykózy

Každý, kdo se někdy setkal s kvasinkovou infekcí, ví, jak obtížné je se jí zbavit. Kvasinkové infekce mají bohužel tendenci se vracet. Mykózy jsou kvasinkové (houbové) infekce. A jako každá houba má kvasinka ráda teplá, vlhká a tmavá místa. Ideálním místem pro výskyt mykóz je pochva, vagína. Kvasinková infekce častěji trápí ženy a alespoň jednou za život se s ní musí potýkat až 75 % žen.

Přečtěte si více
Zobrazení: 27649
Jídelníčkem proti vaginální mykóze
31.10.2018

Jídelníčkem proti vaginální mykóze

Trápí vás opakované poševní záněty? Nejste sama, tato infekce zaskočí během života až 75 procent žen. Možná si ale kladete otázku, proč se tento problém týká i vás. Dbáte přece na intimní hygienu, nosíte prodyšné prádlo, vyhýbáte se těsným oděvům ze syntetických materiálů a nikdy nezůstáváte dlouho v mokrých plavkách, hned se převléknete do suchého… To jsou důležitá preventivní opatření, ale co váš jídelníček? Neholdujete až příliš sladkostem, bílému pečivu nebo třeba plísňovým sýrům? Kvasinka Candida albicans, která způsobuje vaginální mykózu, totiž tohle všechno miluje.

Přečtěte si více
Zobrazení: 20574
Bezpečně do sauny a do bazénu
20.04.2018

Bezpečně do sauny a do bazénu

Astronomicky je sice už jaro, ale venku občas ještě pěkně přituhuje. V takovém počasí není nic lepšího, než si na pár hodin zalenošit ve vyhřáté sauně, nebo zalézt do teplé vířivky. Může se však stát, že si kromě příjemného zážitku odnesete i nechtěný „dáreček“ v podobě kvasinkové infekce.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2499