Jak si poradit s příznaky menopauzy
Publikováno: 28.02.2018
Zobrazení: 2352
Menopauza je přirozeným obdobím v životě ženy, kterého není třeba se bát. Jde hlavně o to zkrotit nepříjemné potíže způsobené poklesem pohlavních hormonů. To je to, co nás skutečně obtěžuje.
V období, kdy dochází k útlumu vaječníků a hormonální produkce, probíhá v ženském těle mnoho změn, které vedou k vymizení menstruace a k přechodu do postproduktivní fáze života. Asi u třetiny žen se přechod projeví jen postupným vymizením menstruace, zbylé dvě třetiny se pak různě dlouhou dobu potýkají s potížemi, jako jsou návaly horka, noční pocení, bušení srdce nebo rozladěnost. Zároveň se vlivem nižší produkce hormonů zvyšuje riziko degenerativních onemocnění, především aterosklerózy a osteoporózy. Pohlavní hormony, které dříve fungovaly jako ochrana před kornatěním tepen a odbouráváním kostní hmoty, se totiž postupně přestávají tvořit. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak o tělo v tomto období přechodu pečovat a podporovat jeho kondici po nastalých změnách.
Zvyšte příjem vápníku a hořčíku
Vynechte kofein, alkohol, sladkosti, pikantní pokrmy, horké polévky a nápoje, které mohou vyvolávat návaly horka a výkyvy nálad a způsobovat okyselení krve (to následně vede k uvolňování vápníku z kostí). Naopak zařaďte více potravin bohatých na esenciální mastné kyseliny, které udržují zdraví srdce a mozku i správnou hladinu tuků v krvi. Nacházejí se hlavně v mořských rybách (losos, makrela, herink, pstruh) a rostlinných olejích lisovaných za studena.
Kvalita kostí, které jsou tvořeny z velké části vápníkem, úzce souvisí s příjmem vápníku, ale také vitaminu D. Tento vitamin se přirozeně tvoří v kůži vlivem slunečního záření, ve vyšším věku je však jeho potřeba větší, a proto je dobré dodávat ho tělu také stravou. Jeho bohatým zdrojem je rybí maso, sýry, vaječný žloutek, játra a kvasnice. V období klimakteria je vhodné doplňovat i hořčík, který však musí být ve správném poměru s vápníkem (samotný vápník může způsobit nedostatek hořčíku a nadbytek hořčíku zase zhoršuje vstřebávání vápníku). K potravinám bohatým na hořčík patří například celozrnné výrobky, banány, brambory, pomeranče, datle, sušené meruňky nebo špenát.
Vsaďte na účinky fytohormonů
Většina potíží v období klimakteria vzniká nedostatkem či sníženou hladinou hormonů. Doporučované jsou tak potraviny, které obsahují fytoestrogeny. To jsou látky, které se svou strukturou podobají ženským pohlavním hormonům estrogenům a přispívají k obnovení hormonální nerovnováhy a úlevě při potížích. Na rozdíl od syntetických hormonů nemají žádné vedlejší účinky, a jsou proto vynikající alternativou či doplňkem k substituční hormonální léčbě. Najdete je například v sóje a sójových produktech, bramborách, celozrnných obilovinách, červené řepě, zelených fazolkách, česneku, ředkvičkách, fazolích, mrkvi, granátových jablkách, datlích, kešu ořeších nebo lněných semínkách. Hormonální rovnováhu příznivě ovlivňují i některé byliny jako třeba andělika čínská, červený jetel, chmel otáčivý, ploštičník hroznatý, smldinec chlupatý nebo jeřáb ptačí, které mohou přinést úlevu při návalech horka, pocení či podrážděnosti.
30 minut denně věnujte pohybu
Ženy, které cvičí, zvládají menopauzu daleko lépe, jak potvrzují mnohé studie. Aspoň 30 minut denně se proto věnujte nějaké fyzické aktivitě. Pravidelný pohyb prospívá nejen srdci, které, jak už bylo řečeno, je nyní ohroženo více než dříve, ale udržuje tělo i mysl v dobré kondici a pomáhá předcházet vzniku osteoporózy. Do ničeho se však nenuťte. Vyberte si aktivitu, která vás bude opravdu bavit. Vhodná je například jízda na kole, plavání, tanec, jogging nebo jóga.
V lékárnách a na e-shopu jsou také volně k dostání vysoce kvalitní doplňky stravy s obsahem vápníku a hořčíku v optimálním poměru, obohacené o vitaminy D a B6. Komplex je vhodný pro lepší vstřebatelnost látek důležitých k udržení zdravých kostí a svalů a podpoře normálních funkcí imunitního systému.