Jak si poradit s příznaky menopauzy

Jak si poradit s příznaky menopauzy

Publikováno: 28.02.2018

Zobrazení: 2352

Menopauza je přirozeným obdobím v životě ženy, kterého není třeba se bát. Jde hlavně o to zkrotit nepříjemné potíže způsobené poklesem pohlavních hormonů. To je to, co nás skutečně obtěžuje.

V období, kdy dochází k útlumu vaječníků a hormonální produkce, probíhá v ženském těle mnoho změn, které vedou k vymizení menstruace a k přechodu do postproduktivní fáze života. Asi u třetiny žen se přechod projeví jen postupným vymizením menstruace, zbylé dvě třetiny se pak různě dlouhou dobu potýkají s potížemi, jako jsou návaly horka, noční pocení, bušení srdce nebo rozladěnost. Zároveň se vlivem nižší produkce hormonů zvyšuje riziko degenerativních onemocnění, především aterosklerózy a osteoporózy. Pohlavní hormony, které dříve fungovaly jako ochrana před kornatěním tepen a odbouráváním kostní hmoty, se totiž postupně přestávají tvořit. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak o tělo v tomto období přechodu pečovat a podporovat jeho kondici po nastalých změnách.

Zvyšte příjem vápníku a hořčíku
Vynechte kofein, alkohol, sladkosti, pikantní pokrmy, horké polévky a nápoje, které mohou vyvolávat návaly horka a výkyvy nálad a způsobovat okyselení krve (to následně vede k uvolňování vápníku z kostí). Naopak zařaďte více potravin bohatých na esenciální mastné kyseliny, které udržují zdraví srdce a mozku i správnou hladinu tuků v krvi. Nacházejí se hlavně v mořských rybách (losos, makrela, herink, pstruh) a rostlinných olejích lisovaných za studena.

Kvalita kostí, které jsou tvořeny z velké části vápníkem, úzce souvisí s příjmem vápníku, ale také vitaminu D. Tento vitamin se přirozeně tvoří v kůži vlivem slunečního záření, ve vyšším věku je však jeho potřeba větší, a proto je dobré dodávat ho tělu také stravou. Jeho bohatým zdrojem je rybí maso, sýry, vaječný žloutek, játra a kvasnice. V období klimakteria je vhodné doplňovat i hořčík, který však musí být ve správném poměru s vápníkem (samotný vápník může způsobit nedostatek hořčíku a nadbytek hořčíku zase zhoršuje vstřebávání vápníku). K potravinám bohatým na hořčík patří například celozrnné výrobky, banány, brambory, pomeranče, datle, sušené meruňky nebo špenát.

Vsaďte na účinky fytohormonů
Většina potíží v období klimakteria vzniká nedostatkem či sníženou hladinou hormonů. Doporučované jsou tak potraviny, které obsahují fytoestrogeny. To jsou látky, které se svou strukturou podobají ženským pohlavním hormonům estrogenům a přispívají k obnovení hormonální nerovnováhy a úlevě při potížích. Na rozdíl od syntetických hormonů nemají žádné vedlejší účinky, a jsou proto vynikající alternativou či doplňkem k substituční hormonální léčbě. Najdete je například v sóje a sójových produktech, bramborách, celozrnných obilovinách, červené řepě, zelených fazolkách, česneku, ředkvičkách, fazolích, mrkvi, granátových jablkách, datlích, kešu ořeších nebo lněných semínkách. Hormonální rovnováhu příznivě ovlivňují i některé byliny jako třeba andělika čínská, červený jetel, chmel otáčivý, ploštičník hroznatý, smldinec chlupatý nebo jeřáb ptačí, které mohou přinést úlevu při návalech horka, pocení či podrážděnosti.

30 minut denně věnujte pohybu
Ženy, které cvičí, zvládají menopauzu daleko lépe, jak potvrzují mnohé studie. Aspoň 30 minut denně se proto věnujte nějaké fyzické aktivitě. Pravidelný pohyb prospívá nejen srdci, které, jak už bylo řečeno, je nyní ohroženo více než dříve, ale udržuje tělo i mysl v dobré kondici a pomáhá předcházet vzniku osteoporózy. Do ničeho se však nenuťte. Vyberte si aktivitu, která vás bude opravdu bavit. Vhodná je například jízda na kole, plavání, tanec, jogging nebo jóga.

V lékárnách a na e-shopu jsou také volně k dostání vysoce kvalitní doplňky stravy s obsahem vápníku a hořčíku v optimálním poměru, obohacené o vitaminy D a B6. Komplex je vhodný pro lepší vstřebatelnost látek důležitých k udržení zdravých kostí a svalů a podpoře normálních funkcí imunitního systému.

Ženám v období přechodu je třeba rozumět…
29.11.2007

Ženám v období přechodu je třeba rozumět…

Jen málokterý muž u nás může prohlásit, že ženám opravdu rozumí. Doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc., ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze tak může učinit se svědomím naprosto klidným. Třicetiletá praxe v oboru gynekologie a porodnictví ho k tomu opravňuje a doslova předurčuje. Množství žen, které léčil, operoval, kterým pomáhal přivést na svět děti je jen těžko spočitatelné. Jsou jich tisíce. Velmi dobře rozumí i období, které je pro mnoho žen obávaným strašákem. Přechod – odborně klimakterium – je slovo, které u žen vyvolává mnohé obavy a v jejich myslích evokuje nesčetné otázky. Na ty nejpodstatnější pan docent zaměřil svoje odpovědi.

Přečtěte si více
Zobrazení: 9080
Šalvěj lékařská podporuje zdraví při kašli i ženských obtížích
17.09.2020

Šalvěj lékařská podporuje zdraví při kašli i ženských obtížích

Šalvěj lékařská, salvia officinalis, nese svůj název podle latinského slova „salvare“, což znamená spasit či vyléčit. Není proto divu, že šalvěj lékařská byla od nepaměti považována za lék na dlouhověkost a téměř všechny tělesné neduhy. Dnes je šalvěj oblíbenou léčivou bylinou zejména díky podpoře zdraví respiračního systému, imunity a trávicí soustavy. Proč patří šalvěj mezi nejoblíbenější léčivé byliny? Důvodů je mnoho, a proto by šalvěj neměla na vaší zahrádce chybět.

Přečtěte si více
Zobrazení: 4777
Vitaminy pro podporu ženského zdraví a krásy
28.07.2020

Vitaminy pro podporu ženského zdraví a krásy

Každé životní období, kterým ženy prochází, se vyznačuje specifickými potřebami na příjem vitaminů pro podporu zdraví. Někdy však není jednoduché ten správný a vyvážený poměr vitaminů tělu zajistit z kvalitních potravin, a právě v takových případech lze na podporu zdraví využít doplňky stravy. Pokud tápete v nepřeberném množství vitaminových doplňků, poradíme vám, které vitaminy jsou pro ženské zdraví a krásu ty pravé.

Přečtěte si více
Zobrazení: 447
Pupalka dvouletá, poklad nejen pro ženské zdraví
07.03.2023

Pupalka dvouletá, poklad nejen pro ženské zdraví

Pupalka dvouletá je známá jako bylina s mnoha příznivými účinky na lidské zdraví. Známý je pupalkový olej, který se používá pro léčebné i kosmetické účely. V oblibě pupalku mají ale především ženy. Málokterá bylina je tak prospěšná ženám jako pupalka, která podporuje optimální komfort během menstruace. Kromě toho pupalka vyniká také svými účinky v péči o krásu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 12840
Jak udržet močové cesty ve zdraví? Překvapeny budou hlavně ženy!
07.01.2022

Jak udržet močové cesty ve zdraví? Překvapeny budou hlavně ženy!

Také patříte mezi ty, kteří úzkostlivě dbají na to, aby oblast břicha a zad byla v zimě v teple? Možná se budete divit, že nejen chlad, ale také sex může být příčinou obtíží s močovými cestami. Víte, jak ovlivnit zdraví vašich močových cest?
 

Přečtěte si více
Zobrazení: 512
Pupalkový olej pro zdraví a krásu
27.07.2018

Pupalkový olej pro zdraví a krásu

Pupalka dvouletá je velmi půvabná rostlina výjimečná nejen tím, že své žluté voňavé květy vystavuje na odiv pouze v noci a nad ránem odkvétá (proto se jí také často přezdívá „noční svíce“), ale i svými mimořádnými vlastnostmi. Jejím původním domovem je Severní Amerika, kde je tato úžasná bylinka už stovky let nedílnou součástí tradiční medicíny.

Přečtěte si více
Zobrazení: 6241
Červený jetel může snižovat symptomy deprese u starších žen
09.03.2010

Červený jetel může snižovat symptomy deprese u starších žen

U žen v postmenopauze, které užívají doplňky obsahující extrakt z červeného jetele se může vyskytovat méně příznaků deprese a úzkosti, říká nová randomizovaná studie z Rakouska.

Přečtěte si více
Zobrazení: 60
Inkontinence, citlivé téma pro ženy i pro muže
18.06.2021

Inkontinence, citlivé téma pro ženy i pro muže

Inkontinence znamená samovolný nebo nechtěný únik moči. I když se s touto nepříjemnou zdravotní obtíží setkávají především ženy, potkat může také muže. U žen jsou nejčastěji na vině oslabené pánevní svaly, u mužů zvětšená prostata. Jaké jsou nejběžnější typy inkontinence a kdo je jimi nejvíce ohrožen?

Přečtěte si více
Zobrazení: 106
Idelyn Beliema - novinka v péči o intimní zdraví ženy
10.06.2015

Idelyn Beliema - novinka v péči o intimní zdraví ženy

"Idelyn Beliema při bakteriální i kvasinkové vaginální infekci" Idelyn Beliema přináší komplexní řadu 3 produktů vhodných při riziku bakteriální i kvasinkové vaginální infekce. Řada Idelyn Beliema byla vyvinutá ve spolupráci s gynekology a obsahuje "Idely Beliema Expert" intimní krém a "delyn Beliema Effect Intim Gel" intimní mycí gel.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1089
Nejčastější chyby žen při intimní hygieně
02.03.2020

Nejčastější chyby žen při intimní hygieně

Intimní hygiena je téma, o kterém se příliš nemluví. Předpokládá se, že ženy o své intimní partie pečují správně. Nepříjemné pocity jako svědění, pálení či infekce bývají důsledkem právě chyb v oblasti intimní hygieny. Jak má správná intimní hygiena vypadat a čemu se vyvarovat, aby „dole“ bylo vše bez problémů?

Přečtěte si více
Zobrazení: 8551