Jídelníčkem proti vaginální mykóze

Jídelníčkem proti vaginální mykóze

Publikováno: 31.10.2018

Zobrazení: 20597

Trápí vás opakované poševní záněty? Nejste sama, tato infekce zaskočí během života až 75 procent žen. Možná si ale kladete otázku, proč se tento problém týká i vás. Dbáte přece na intimní hygienu, nosíte prodyšné prádlo, vyhýbáte se těsným oděvům ze syntetických materiálů a nikdy nezůstáváte dlouho v mokrých plavkách, hned se převléknete do suchého… To jsou důležitá preventivní opatření, ale co váš jídelníček? Neholdujete až příliš sladkostem, bílému pečivu nebo třeba plísňovým sýrům? Kvasinka Candida albicans, která způsobuje vaginální mykózu, totiž tohle všechno miluje.

Mějte na paměti, že kvasinky se živí hlavně cukrem, a když ho nemají, tak vás jednoduše donutí, abyste jim ho opatřila. To je ten důvod, proč vás někdy přepadá nezvladatelná touha na sladké, které nejste s to odolat, a tak vybílíte dětem zásoby sušenek a čokolád – klidně a bez výčitek, ty se dostaví až poté.
 
Pryč s rafinovaným cukrem
Prvním krokem v antikvasinkové dietě je tedy vyloučit ze stravy rafinovaný cukr: sušenky, bonbony, čokolády, kompoty, limonády, marmelády, ale také džusy a ovocné nektary, které se na první pohled tváří zcela přírodně a zdravě, ale ve skutečnosti jde o „tekuté bonbony“. Omezte také jednoduché sacharidy (hnědý cukr, med, kukuřičný sirup, melasu, javorový sirup). Chutě na sladké, které se dostaví s železnou pravidelností (tím si buďte jistá), můžete utišit malou hrstí mandlí, miskou strouhané mrkve s jablky, nebo třeba bonbonem slazeným stévií.
 
Omezte „hladové potraviny“
Touha po cukrovinkách vás nebude trýznit tak usilovně, pokud z jídelníčku vyškrtnete potraviny s vysokým glykemickým indexem, po kterých brzy dostanete znovu hlad (glykemický index je hodnota, která označuje rychlost vstřebávání cukru do krve): bílé pečivo, hranolky, těstoviny s kečupem, rozvařenou rýži, popcorn, kukuřičné lupínky, pečené brambory apod.
Chutím na sladké se snáze ubráníte také tím, když se každé ráno nasnídáte. Kobliha s marmeládou nebo nadýchaný croissant s velkým kelímkem cappuccina se ovšem nepočítá! Dejte si třeba ovesné vločky, k tomu hrstičku ořechů a pár kousků ovoce. Tím spolehlivě uspokojíte své chuťové buňky a zároveň předejdete výkyvům krevního cukru, které vás nutí kompenzovat tento deficit bonbony a čokoládou.
 
Pozor na barviva a konzervanty
V jídelníčku byste měla rovněž vynechat ochucené kefíry, podmáslí a syrovátkové nápoje, kávu, alkohol, ocet, plísňové, roztíratelné a hodně tučné sýry, uzeniny, uzené ryby a veškeré výrobky, které obsahují umělá barviva, dochucovadla a konzervanty (glutaman sodný, kyselina benzoová a citronová). A co naopak zařadit častěji? Žitné pečivo, luštěniny, fazole, čočku, mungo fazolky, cizrnu, quinou, amarant, pohanku, hrubé ovesné vločky, jáhly, batáty, brambory vařené ve slupce, čerstvou zeleninu (zejména listovou), čerstvé ovoce (kromě banánů, hroznového vína a hrušek), ořechy, oleje, kvalitní semínka, bylinky, koření, zelený a rakytníkový čaj, pramenitou vodu a čisté zakysané mléčné výrobky. Máte ráda česnek? Pak jím ve svém jídelníčku rozhodně nešetřete. Při léčbě kvasinkových infekcí přijde vhod.
 
Podpořte přirozenou rovnováhu
K obnovení přirozené vaginální bakteriální flóry, a tím i přirozeného poševního prostředí a správného pH, narušeného přemnoženými kvasinkami, můžete také využít vaginální tablety s obsahem laktobacilů, které jsou k mání v lékárnách a na e-shopech a jež pomáhají zmírňovat i nepříjemné průvodní příznaky poševní infekce, jako je pálení, svědění, vaginální výtok nebo zápach ,nejen kvasinkového ale i bakteriálního původu.

Další příznaky přemnožených kvasinek
- plísňové infekce kůže a nehtů
- chronické záněty
- pocit únavy a vyčerpání, chronická únava nebo fibromyalgie
- trávicí problémy: nadýmání, zácpa, průjem
- autoimunitní onemocnění, např. Hashimotova tyreoiditida, revmatoidní artritida, ulcerózní kolitida, lupus, psoriáza, sklerodermie nebo roztroušena skleróza
- potíže se soustředěním, špatná paměť, nedostatek pozornosti, ADD, ADHD a mozková „mlha“
- kožní problémy: např. ekzém, lupenka, kopřivka, vyrážky, akné připomínající bílou krupičku
- podrážděnost, změny nálady, úzkost, deprese
- sezonní alergie nebo svědění uší