Šalvěj lékařská podporuje zdraví při kašli i ženských obtížích

Šalvěj lékařská podporuje zdraví při kašli i ženských obtížích

Publikováno: 17.09.2020

Zobrazení: 5362

Šalvěj lékařská, salvia officinalis, nese svůj název podle latinského slova „salvare“, což znamená spasit či vyléčit. Není proto divu, že šalvěj lékařská byla od nepaměti považována za lék na dlouhověkost a téměř všechny tělesné neduhy. Dnes je šalvěj oblíbenou léčivou bylinou zejména díky podpoře zdraví respiračního systému, imunity a trávicí soustavy. Proč patří šalvěj mezi nejoblíbenější léčivé byliny? Důvodů je mnoho, a proto by šalvěj neměla na vaší zahrádce chybět.

Šalvěj lékařská

Léčivá síla šalvěje byla využívána již ve starověké Persii, Číně a Egyptě, odkud se rozšířila do Středomoří. Šalvěj lékařskou byste tak dnes našli volně růst v přírodě právě v Itálii, Řecku, Francii či ve Španělsku. U nás je šalvěj lékařská pěstována nejen pro své podpůrné účinky, ale také jako dekorativní rostlina pro své fialové květy. Jde o polokeříkovitou, silně aromatickou rostlinu, která dorůstá až do výšky až 70 cm. Kolem šalvěje se line kořenitá, lehce nahořklá vůně, díky které si šalvěj lékařskou nespletete.
 

Šalvěj, zázrak pro zdraví

Šalvěj lékařská obsahuje silice s různým podílem cineolu, thujonu, kafru, borneolu a salviolu. Dále jsou přítomny katechinové třísloviny, pseudotřísloviny, triterpenoidy, hořčiny, laktony, saponiny, pryskyřice, vitaminy řady B a volné mastné kyseliny. List šalvěje lékařské se používá v přírodní medicíně buď jako rostlinná droga nebo ve formě tinktury. Šalvěj lékařská přispívá k omezení nadměrného pocení, a proto bývá součástí doplňků stravy pro ženy v menopauze. Využití nachází i jako součást léčiva stomachikum při dyspepsiích, nadýmaní a průjmu a ve stomatologii při zánětech dutiny ústní.
 

Šalvěj a její účinky na zdraví

Šalvěj lékařská je užívána jako kloktadlo. Přispívá k přirozené obranyschopnosti těla. Podporuje normální trávení a funkci žaludku a střeva. Šalvěj lékařská příznivě ovlivňuje nadměrné pocení, přispívá k celkové pohodě během menstruace. Má antioxidační účinky, chrání buňky před poškozením volnými radikály. Přidává se do kosmetických a zdravotnických přípravků (ústní vody, zubní pasty, krémy pro problematickou pokožku, krémy na ekzémy a opruzeniny).
 

Šalvěj, podpora zdraví v období menopauzy

Šalvěj lékařská podporuje navození hormonální rovnováhy a celkovou pohodu v období menopauzy. Šalvěj lékařská je také součástí doplňku stravy Minapent, který navíc obsahuje extrakty červeného jetele a ploštičníku hroznatého, příznivě působící na hormonální rovnováhu ženy v období klimakteria. Šalvěj lékařská přispívá k omezení nadměrného pocení.
 

Doporučené užívání šalvěje lékařské

Běžné denní doporučené množství šalvěje nepřekračuje 3 šálky odvaru. Šalvěj neužívejte jako preventivní prostředek, ale pouze při akutních obtížích. Doba konzumace by neměla být delší než 14 dní. Nálev šalvěje se připravuje z 5 g šalvěje (1 lžíce), která se přelije vroucí vodou a nechá se v přikryté nádobě louhovat cca 15 minut a poté se scedí. Voda pro nálev se nesmí vařit. Ke kloktání a výplachům je doporučeno užívat 3× denně. Šalvějový čaj se připraví z 1,5–3 g šalvěje, která se přelije 250 ml vroucí doby a louhuje se po dobu 15 minut. Šalvěj ve vysokých dávkách není vhodná k dlouhodobému užívání a je kontraindikována v těhotenství a během kojení, protože snižuje tvorbu mateřského mléka. Vyšší opatrnosti je třeba dbát u dětí, jejichž tělesná hmotnost je výrazně nižší než u dospělého.
 

Pozor na riziko předávkování

Šalvěj lékařská může ve vysokých dávkách způsobit předávkování. Thujon, toxická látka obsažená v šalvěji může způsobit zmatenost, neklid, závratě, halucinace, křeče, status epilepticus a další neurologické symptomy, proto je nutné se řídit doporučeným dávkováním, které stanoví lékař, lékárník, nebo je uvedeno na obalu balení sušené šalvěje. Při kloktání a pití čaje v rozumném množství ale závažná rizika nehrozí.
 
Kráska zvaná echinacea aneb zázrak na imunitu
22.08.2024

Kráska zvaná echinacea aneb zázrak na imunitu

Echinacea purpurea je trvalka, která je známá také pod svým českým názvem třapatka nachová. Je pěstována nejen pro své dekorativní květy, ale také pro své příznivé účinky na lidské zdraví. Echinacea pomáhá podporovat imunitní systém, přispívá k respiračnímu zdraví a zdraví dolních močových cest. Důvodů, proč se s echinaceou blíže seznámit, je zkrátka mnoho.

Přečtěte si více
Zobrazení: 10016
Přírodní extrakty umí nejen povzbudit
18.04.2024

Přírodní extrakty umí nejen povzbudit

Potřebujete na jaře „dobít baterky“ přírodní cestou? V tom případě pro vás máme tipy na doplňky stravy, které podpoří nejen energii, ale také zdraví. Seznamte se s aktivními látkami přírodního původu, které podpoří psychickou i fyzickou kondici a vnesou jarní svěžest a vlnu energie do vašich životů.  

Přečtěte si více
Zobrazení: 515