Kráska zvaná echinacea aneb zázrak na imunitu

Kráska zvaná echinacea aneb zázrak na imunitu

Publikováno: 26.11.2019

Zobrazení: 9871

Trvalka echinacea purpurea je známá spíše pod svým českým názvem třapatka nachová. Třapatka je vytrvalá rostlina, která je pěstována nejen pro své dekorativní květy, ale i pro své léčivé účinky. Jde o rostlinu vysokou cca 80–100 cm, která se od června do září pyšní purpurovými květy s černým středem. Účinky třapatky jsou rozsáhlé. Používá se při nachlazení, jako podpora horních cest dýchacích, ale i u kožních problémů.

Z prérií Severní Ameriky až do českých zahrádek

Echinacea purpurea pochází z prérií Severní Ameriky. Latinský název je odvozen od řeckého slova echinos (ježek), protože pichlavý střed květu připomíná svými bodlinkami ježka. Přiznivé účinky znali už Indiáni v severoamerických prériích, kteří ji využívali při oslabení organismu.
 

Nejúčinnější je kořen rostliny

Třapatka obsahuje polysacharidy, flavonoidy, glykoproteiny a esenciální oleje. V bylinné části rostliny je více polysacharidů, kořen obsahuje více esenciálních olejů, a proto je nejúčinnější. Třapatku sbíráme v době květu. Kořen s éterickými oleji až na podzim.
 

Co všechno umí třapatka

Tato zázračná rostlina je považována za přírodní oporu našemu imunitnímu systému, Doplňky stravy z třapatky jsou dostupné v lékárnách ve formě tablet, sirupů, tinktur, mastí, krémů, bylinných čajů a dalších. Naleznete ji také v doplňku stravy Herba-C na podporu imunity a dýchacích cest, který se vyplatí užívat v období s vyšším výskytem nachlazení a jako akutní podporu imunitního systému.
 

Domácí medicína

Milovníci přírodní medicíny si echinaceu mohou zpracovat sami doma. Ze sušené nati si můžeme připravit čaj, z čerstvé nati šťávu, která je ideální pro děti.
 
  • Tinktura z echinacey - Nejvhodnější užití echinacey je v podobě tinktury. Tinktura se užívá při infekčních onemocněních několikrát denně (2 kávové lžičky po dvou až třech hodinách). Jako prevence se užívají 2 kávové lžičky jednou denně. Ale pozor! Tinktura by se měla užívat maximálně 2 týdny a poté by měla následovat alespoň dvoutýdenní přestávka. Tinktura je užitečná nejen pro podporu imunity a detoxikaci těla, ale i jako desinfekce ran při topické aplikaci. Naředěnou ji pak lze používat jako pleťovou vodu.
 
  • Z tinktury je připravována mast na dermatózy. Jeden díl tinktury promícháme s devíti díly lanolinu.
 
  • Extrakt z echinacey - Ingredience: půl litru 60 % lihu, 14 dkg čerstvých listů třapatky. Oprané a okapané listy třapatky naložíme do sklenice s lihem a uzavřeme. Každý den extrakt protřepeme a po týdnu slijeme do menší sklenice. Doporučuje se užívat jednu polévkovou lžíci denně zejména v období chřipek, viróz a nachlazení.
 
  • Olej z echinacey - Sušenou echinaceu (kořen, lodyhu i květy) dáme do uzavíratelné sklenice a zalijeme olivovým či jiným za studena lisovaným olejem. Rostliny by měly být zcela ponořené v oleji. 2-3 týdny necháme stát na světlém místě a poté scedíme přes plátno. Olej uchováváme v uzavíratelné nádobě.
 

Vyhněte se dlouhodobému užívání

Echinaceu ve větších dávkách není vhodné užívat déle než 14 dní. Její efekt na imunitu by mohl působit kontraproduktivně a mohlo by dojít k narušení imunity. Echinacea nesmí být užívána při systémových a autoimunních onemocněních (roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, lupenka aj.) a v případě alergií na rostliny z čeledi hvězdicovitých (sedmikráska, chryzantéma, čekanka a heřmánek) či pylovou alergií, protože některé přípravky mohou obsahovat pyl. Další kontraindikací je těhotenství a užívání imunosupresivních léků.
 

Pěstování zvládne každý

Pěstování třapatky je snadné a nenáročné. Třapatka miluje slunná stanoviště, nepotřebuje ani zalévat a hnojit. Semena třapatky si můžeme předpěstovat a vysazovat brzy zjara.
 
Zima se blíží! Víte, jak podpořit imunitu?
28.12.2017

Zima se blíží! Víte, jak podpořit imunitu?

Pomozte tělu, aby se ho nevlídné počasí ani nedotklo.

Přečtěte si více
Zobrazení: 156
Jak podpořit imunitu často nemocných dětí?
12.09.2022

Jak podpořit imunitu často nemocných dětí?

Každý rodič to dobře zná. Dítě nastoupí do školky či do školy a po několika dnech je nemocné. Opakované infekce u dětí jsou typické pro období, kdy se imunitní systém dítěte poprvé setkává s patogeny, rozvíjí imunitní odpověď a organismus si buduje imunitní paměť. Do určité míry můžeme imunitu dítěte ovlivnit tím, že ji budeme posilovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 6116