Opakující se vaginální mykózy

Opakující se vaginální mykózy

Publikováno: 08.08.2019

Zobrazení: 27704

Každý, kdo se někdy setkal s kvasinkovou infekcí, ví, jak obtížné je se jí zbavit. Kvasinkové infekce mají bohužel tendenci se vracet. Mykózy jsou kvasinkové (houbové) infekce. A jako každá houba má kvasinka ráda teplá, vlhká a tmavá místa. Ideálním místem pro výskyt mykóz je pochva, vagína. Kvasinková infekce častěji trápí ženy a alespoň jednou za život se s ní musí potýkat až 75 % žen.

Kvasinková infekce se netýká pouze žen

Zatímco povrchové mykózy postihují kůži a sliznice, hluboké kvasinkové infekce se objevují hlavně na pohlavních orgánech. Typické je pálení a svědění v intimní oblasti, což může mít nepříjemný vliv na sexuální i běžný život. Mykóza se netýká jen žen, ale i mužů. V případě mužských genitálií postihuje žalud a předkožku. I když se mykóza nepovažuje za pohlavně přenosnou chorobu, mohou jí trpět oba partneři a pohlavním stykem ji na sebe opakovaně přenášet.

Jak mykózu poznat?

Na mykotickou infekci nás upozorní svědění pochvy, pálení při močení, otok a zarudnutí vnější části genitálu, tvarohovitý výtok, tlak a bolest v podbřišku, bolest při pohlavním styku aj.

Hlavní příčiny mykóz:

  • antibiotika (k přemnožení kvasinek dojde v důsledku poševní nerovnováhy),
  • hormonální změny (vyšší hladina estrogenu v těhotenství nebo užívání antikoncepce),
  • zapaření genitálií (mokré plavky, těsné kalhoty aj.),
  • používání parfemovaných vložek, toaletního papíru aj.,
  • nesprávná hygiena,
  • léky potlačující imunitu (kortikosteroidy),
  • zvýšená konzumace sladkostí,
  • cukrovka.

Léčba vaginální mykózy

Léčba je poměrně jednoduchá, ale hlavním předpokladem je správné určení diagnózy. Pacientka může zvolit samoléčbu nebo raději navštívit gynekologa. Lékaře je nutné vyhledat v případě těhotenství, u mladistvých, v případě zapáchajícího výtoku a v případě neúspěšné samoléčby. Vaginální mykóza se nejčastěji léčí pomocí antimykotik, volně dostupných ve formě vaginálních čípků nebo krémů. Aplikují se buď do pochvy, nebo na její vnější část. V případě, že si však nejste jistá, zda trpíte bakteriální či kvasinkovou infekcí, vyzkoušejte tablety s obsahem laktobacilů a kyseliny mléčné, které přispívají k obnovení přirozené vaginální rovnováhy a tím i k redukci nepříjemného svědění, vaginálního zápachu a výtoku Vaginální tablety Idelyn Beliema Effect, také obnovují a udržují fyziologické pH a jsou vhodné i jako obnova mikroflóry po běžné léčbě. Vhodné je doplnit tablety Idelyn Beliema Intim gelem nebo Idelyn Beliema Intim krémem pro pravidelnou péči o intimní partie, protože hygiena je základem prevence. Významnou roli hraje také zdravý životní styl, protože podporuje imunitní systém a bojuje proti stresu, který se na vzniku či opakovaném výskytu infekcí může také podílet.

Trápí vás vaginální infekce?
31.07.2019

Trápí vás vaginální infekce?

Záněty v oblasti ženských pohlavních orgánů jsou častým důvodem návštěv gynekologa. Jsou rozlišovány podle původce, který onemocnění způsobil. Gynekologické záněty jsou infekčními onemocněními, která způsobují bakterie, kvasinky, paraziti, mohou ale vzniknout i mechanicky nebo v důsledku alergie. Gynekologické záněty může často provázet i svědění, pálení a výtok z pochvy. Nejčastější příčinou vaginálních infekcí u žen v reprodukčním věku jsou bakteriální vaginální infekce.

Přečtěte si více
Zobrazení: 20238
Honí vás mlsná? Na vině jsou přemnožené kvasinky
09.06.2021

Honí vás mlsná? Na vině jsou přemnožené kvasinky

Znáte ten pocit, kdy byste za kousek čokolády zaprodali vlastní duši? A u jednoho čtverečku většinou nezůstane.

Přečtěte si více
Zobrazení: 3353
Podceňovat intimní hygienu se nevyplácí
25.06.2019

Podceňovat intimní hygienu se nevyplácí

V letních měsících jsou gynekologické infekce a záněty způsobené kvasinkami častým problémem žen. V teple a vlhku se dobře daří kvasinkovým infekcím (mykózám), které trápí ženy v létě až dvakrát častěji. Výskyt vaginální mykózy lze omezit správnou intimní hygienou. Pokud chcete strávit dovolenou bez zbytečných zdravotních komplikací v podobě nepříjemného svědění, pálení v intimní oblasti, výtoku, bolestí při močení a sexu, přečtěte si naše tipy, jak vaginálním mykózám předcházet.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1639