Jak udržet močové cesty ve zdraví? Překvapeny budou hlavně ženy!

Jak udržet močové cesty ve zdraví? Překvapeny budou hlavně ženy!

Publikováno: 20.02.2024

Zobrazení: 1107

Pokud patříte k těm, kteří úzkostlivě dbají na to, aby oblast břicha a zad byla v zimě v teple, protože se obáváte zánětu močových cest, možná vás překvapíme.  Za problémy s močovými cestami nestojí vždy jen tolik obávané prochladnutí, ale příčinou může být také nechráněný pohlavní styk a nesprávná hygiena. Poradíme vám, jak močové cesty udržet ve zdraví.

Obtížemi s močovými cestami trpí především ženy

Jen těžko bychom hledali ženu, která nikdy v životě neprodělala onemocnění močových cest. Záněty močových cest trápí hlavně ženy, i když objevit se mohou také u dětí a u mužů. Hlavním viníkem častějšího výskytu onemocnění močových cest u žen je odlišná anatomická stavba močových cest. Močová trubice je u žen kratší, v těsné blízkosti konečníku, což znamená, že přenos škodlivých bakterií do pochvy je mnohem jednodušší, než je tomu u mužů. Základem prevence je tedy nejen zabránit prochladnutí, ale vznik a rozvoj onemocnění ovlivňují také další faktory jako např. nesprávně prováděná intimní hygiena.
 

Když močové cesty hlásí problém

Typickými příznaky onemocnění močových cest jsou bolest, pálení a řezání při močení, pocit ne zcela vyprázdněného močového měchýře, bolest v podbřišku, únava, zvýšená teplota, zapáchající moč a krev v moči. V pokročilejších stádiích se může objevit také výtok z močové trubice a bolest zad. Ačkoliv při prvních příznacích se mnozí spoléhají na domácí léčbu, onemocnění se nevyplácí podceňovat. Infekce se může snadno rozšířit i na ledviny. Návštěvu lékaře neodkládejte, protože léčba často spočívá v užívání antibiotik.
 

Rizikových faktorů je mnoho

„Obleč se, budeš mít zánět močových cest?“ Také patříte mezi ty, kteří tuhle větu slýchávají? Není divu, jde o poměrně častý mýtus, že onemocnění močových cest vzniká díky prochladnutí oblasti zad a břicha. Jak již bylo řečeno, dejte si pozor nejen na prochladnutí, ale také na časté zadržování moči a nedostatečný pitný režim. Ohroženi jsou ve zvýšené míře nemocní s cukrovkou a osoby s vrozenými vadami močového ústrojí.
 

Sex a onemocnění močových cest

Nejen nedostatečná hygiena či nesprávně prováděná intimní hygiena, ale také časté střídání sexuálních partnerů a nechráněný pohlavní styk jsou faktory, které vznik a rozvoj onemocnění močových cest zvyšují. Jako u nedostatečné nebo nesprávně prováděné hygieny, i u pohlavního styku hrozí zavlečení bakterií do pochvy, avšak s tím rozdílem, že jde o bakterie z genitálu partnera. Cesta, jak přenos minimalizovat, je vymočit se bezprostředně po sexu, a to i tehdy, nemáte-li potřebu. Díky močení se odplaví bakterie, které se dostaly do močové trubice a vy snížíte riziko jejich přenosu. Udržování oblasti genitálií v čistotě je pak naprostou samozřejmostí.
 

Jak na správnou hygienu?

Intimní partie je nutné mýt denně, v případě menstruace je žádoucí frekvenci mytí zvýšit. Na parfemované gely a mýdla raději zapomeňte, protože zbytečně dráždí citlivou oblast genitálií. Naším tipem je řada Beliema, vhodná i v případě nepříjemného svědění, pálení a výtoku z pochvy, což jsou některé z možných projevů kvasinkové a bakteriální infekce. Po použití toalety utírejte konečník vždy zepředu dozadu, tedy od vagíny směrem ke konečníku. Před a po pohlavním styku své intimní partie omyjte. Noste bavlněné spodní prádlo, aby pokožka mohla dýchat. Umělé materiály znemožňují proudění vzduchu a zvyšují vlhkost v oblasti genitálií, což je ideální prostředí pro růst škodlivých bakterií.
 

Podpořte zdraví močových cest

Zlatobýl obecný je známý a oblíbený přírodní prostředek pro podporu zdraví močových cest, a právě proto je společně s kanadskými brusinkami a vitaminem D součástí řady Urinal. Kanadské brusinky jsou bohatým zdrojem bioflavonoidů, fenolických sloučenin a dalších přírodních látek. Zlatobýl obecný přispívá ke správné funkci močových cest. Vitamin D přispívá k normální funkci imunitního systému, a proto produkty řady Urinal představují komplexní péči o močové cesty a ledviny.

Sílu dvou aktivních přírodních látek D-manosy a kanadských brusinek najdete také v řadě Uroval. Zejména při akutních potížích je vhodný doplněk stravy UROVAL manosa AKUT+ představující jedinečnou kombinaci složek – extraktu kanadské brusinky, monosacharidu D-manosa a lyzátu bakterie Escherichia coli.
Chcete-li udržet močové cesty ve zdraví, nezapomínejte ani na dostatečný pitný režim. Vhodné jsou bylinné čaje a voda. Na přeslazené džusy a limonády raději zapomeňte, které škodí nejen zdraví, ale také vaší linii.
 


 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat
20.06.2023

ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat

Byly jste v ordinaci gynekologa a styděly jste se na něco zeptat? Ačkoliv oblast intimního a sexuálního zdraví je nedílnou součástí našich životů, existují otázky, na které se neptáme. Chceme-li najít odpověď, pátráme na internetu. Až budete příště hledat odpovědi na otázky, na které vám stud nedovolí ptát se, navštivte instagramový profil gynekoložky MUDr. Kamily Žižkové, která ve svých příspěvcích, vtipně a s lehkostí, řeší vše, co ženy zajímá, a na co se svého gynekologa často bojí zeptat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 416
Opakované záněty močových cest a jak jim předcházet
08.02.2024

Opakované záněty močových cest a jak jim předcházet

Ačkoliv nepříjemný zánět močových cest je velkým strašákem převážně u ženské části populace, nevyhýbá se ani mužům a dětem. Nejčastějším místem, kde se infekce může objevit, je močový měchýř. Není-li zánět včas podchycen, může vést až k velmi vážnému onemocnění ledvin. Jaké jsou příznaky zánětu močových cest a lze jim předcházet?

Přečtěte si více
Zobrazení: 19764
ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře
02.02.2024

ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře

V jakém věku začít pečovat o pleť, chceme-li zmírnit projevy jejího předčasného stárnutí? Jak by měla vypadat správná denní rutina péče o pleť? Jak podpořit zdraví a krásu pleti zevnitř? Na to jsme se ptali MUDr. Lucie Rajské, Ph.D., vyhledávané a zkušené lékařky všeobecné, preventivní, laserové a estetické dermatologie, která je zároveň zakladatelka a vedoucí lékařka oblíbené Rajská Clinic. Lucii však můžete znát také z mnoha médií a jejího instagramového účtu, na kterém sdílí tipy, díky kterým může i Vaše pleť vypadat zdravě, svěže a mladě.   

Přečtěte si více
Zobrazení: 213
Podpořte imunitu přírodními prostředky
14.02.2024

Podpořte imunitu přírodními prostředky

Trpíte na častá nachlazení a další respirační onemocnění? Zaměřte se na podporu imunity za pomoci aktivních látek přírodního původu a můžete se cítit fit i uprostřed zimy.

Přečtěte si více
Zobrazení: 963
Jak se v chladných dnech správně starat o pleť, vlasy a nehty?
30.01.2024

Jak se v chladných dnech správně starat o pleť, vlasy a nehty?

Máte pocit, že se během zimních měsíců zhoršuje nejen kvalita Vaší pleti, ale také vlasů a nehtů? Mrazivé počasí a vítr mohou stav pleti, vlasů a nehtů opravdu ovlivňovat. Vlasy mohou vypadávat, být slabší a sušší. Pleť může být suchá a zarudlá. Nehty, podobně jako vlasy, v chladných dnech nerostou tak rychle a mohou být křehké a lámavé. Nechte se inspirovat našimi tipy, díky kterým bude Vaše zdraví a krása zářit také v zimě.

Přečtěte si více
Zobrazení: 291