Jak udržet močové cesty ve zdraví? Překvapeny budou hlavně ženy!

Jak udržet močové cesty ve zdraví? Překvapeny budou hlavně ženy!

Publikováno: 07.01.2022

Zobrazení: 467

Také patříte mezi ty, kteří úzkostlivě dbají na to, aby oblast břicha a zad byla v zimě v teple? Možná se budete divit, že nejen chlad, ale také sex může být příčinou obtíží s močovými cestami. Víte, jak ovlivnit zdraví vašich močových cest?
 

Trpí především ženy

Ačkoliv obtíže s močovými cestami se nevyhnou ani mužům a dětem, trápí především ženy. Zánět močových cest se během života alespoň jednou objeví u každé druhé ženy. Hlavním viníkem je odlišná anatomická stavba ženských močových cest. Vzhledem k tomu, že močová trubice je u žen kratší a v těsné blízkosti konečníku, přenos škodlivých bakterií do pochvy je mnohem jednodušší, než je tomu u mužů. Základem prevence je nejen udržovat v chladných měsících tělo v teple, ale důležitá je také správně prováděná intimní hygiena.
 

Když močové cesty hlásí problém

Typickými příznaky onemocnění močových cest jsou bolest, pálení a řezání při močení, pocit ne zcela vyprázdněného močového měchýře, bolest v podbřišku, únava, zvýšená teplota, zapáchající moč a krev v moči. V pokročilejších stádiích se může objevit výtok z močové trubice a bolest zad. Ačkoliv při prvních příznacích se mnozí spoléhají na domácí léčbu, onemocnění se nevyplácí podceňovat, protože infekce se snadno může rozšířit i na ledviny. Návštěvu lékaře neodkládejte, protože správná léčba často spočívá v užívání antibiotik.
 

Rizikových faktorů je mnoho

„Obleč se, budeš mít zánět močových cest?“ Také patříte mezi ty, kteří tuhle větu slýchávají? Není divu, jde o poměrně častý mýtus, že onemocnění močových cest vzniká právě prochladnutím oblasti zad a břicha. Na vině je ale celá řada dalších faktorů. Pozor si proto dejte nejen na prochladnutí, ale také na časté zadržování moči a nedostatečný pitný režim. Obtíže s močovými cestami se ale ve zvýšené míře objevují také u pacientů s cukrovkou, s močovými kameny a u těch, kteří trpí vrozenými vadami močového ústrojí.
 

Sex a onemocnění močových cest

Nejen nedostatečná hygiena, ale také časté střídání sexuálních partnerů a nechráněný pohlavní styk jsou faktory, které vznik a rozvoj onemocnění močových cest zvyšují. Jako u nedostatečné nebo nesprávně prováděné hygieny, i u pohlavního styku hrozí zavlečení bakterií do pochvy, avšak s tím rozdílem, že jde o bakterie z genitálu partnera. Cesta, jak přenos minimalizovat, je vymočit se bezprostředně po sexu, a to i tehdy, nemáte-li potřebu. Díky močení se odplaví bakterie, které se dostaly do močové trubice a vy snížíte riziko jejich přenosu. Udržování oblasti genitálií v čistotě je pak naprostou samozřejmostí.
 

Jak na správnou hygienu?

Intimní partie je nutné mýt denně, v případě menstruace je žádoucí frekvenci mytí zvýšit. Na parfemované gely a mýdla raději zapomeňte, protože zbytečně dráždí citlivou oblast genitálií. Naším tipem je řada Beliema od Idelyn, která je vhodná i pokud se potýkáte s nepříjemným svěděním, pálením a výtokem z pochvy, možnými projevy kvasinkové a bakteriální infekce. Po použití toalety utírejte konečník vždy zepředu dozadu, tedy od vagíny směrem ke konečníku. Před a po pohlavním styku své intimní partie omyjte. Noste bavlněné spodní prádlo, aby pokožka mohla dýchat. Umělé materiály znemožňují proudění vzduchu a zvyšují vlhkost v oblasti genitálií, což je ideální prostředí pro růst škodlivých bakterií.
 

Podpořte zdraví močových cest

Zlatobýl obecný je známý a oblíbený přírodní prostředek pro podporu zdraví močových cest, a právě proto je společně s kanadskými brusinkami a vitaminem D součástí řady Urinal®. Kanadské brusinky jsou bohatým zdrojem bioflavonoidů, fenolických sloučenin a dalších přírodních látek. Zlatobýl obecný přispívá ke správné funkci močových cest. Vitamin D přispívá k normální funkci imunitního systému, a proto produkty řady Urinal® představují komplexní péči o močové cesty a ledviny.
 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Do boje se stresem! Rady, jak pečovat o své zdraví, i když nemáte čas
22.09.2021

Do boje se stresem! Rady, jak pečovat o své zdraví, i když nemáte čas

Ať už jde o zdraví všech orgánů, zpomalení procesu stárnutí, zlepšení výkonu nebo ovlivnění psychických funkcí, dostatečný přísun vitamínů hraje velmi důležitou úlohu při udržování lidského organismu v co nejlepší formě.

Přečtěte si více
Zobrazení: 503
Jak ovlivňuje změna počasí naše klouby?
10.11.2021

Jak ovlivňuje změna počasí naše klouby?

Patříte mezi ty, kteří by podle bolestí kloubů mohli předpovídat počasí? Změny a výkyvy atmosférického tlaku ovlivňují zejména příznaky osob trpících revmatoidní artritidou. Díky chladnějšímu počasí může docházet ke stupňování bolestí, které onemocnění, lidově zvané „revma“, doprovází. Jak na podzim a v zimě proti bolestem kloubů bojovat?

Přečtěte si více
Zobrazení: 328
Omega 3 mastná kyselina DHA je spojována se zlepšením gramotnosti u dětí  s ADHD
10.06.2012

Omega 3 mastná kyselina DHA je spojována se zlepšením gramotnosti u dětí s ADHD

Podle nové australské studie může být zvýšené množství omega 3 mastných nenasycených kyselin (DHA – dokosahexaenová kyselina) spojeno se zlepšením schopnosti čtení u dětí s ADHD.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1866