Bolest kloubů v rukou a kolenou: Projevy a příznaky revmatu

Bolest kloubů v rukou a kolenou: Projevy a příznaky revmatu

Publikováno: 14.12.2015

Zobrazení: 25664

Bolí vás klouby v rukou a kolenou? Možná se u vás začalo projevovat revma. Přečtěte si nejčastější příznaky.

Revmatoidní artritidu, lidově revma, mnoho lidí považuje za onemocnění kloubů, ve skutečnosti je to však závažné onemocnění imunitního systému, které napadá nejen klouby, ale i další části těla, jako jsou plíce nebo srdce. Porušený imunitní systém poškozuje tkáně v těle a vyvolává v nich chronický zánět. Revma je onemocnění dlouhodobé, bolestivé a postupně invalidizující a pacientům většinou brání ve vykonávání běžné každodenní činnosti.

Revma se vyskytuje zejména u žen středního věku. Nejčastěji zánět postihuje klouby ruky, zápěstí, kyčle a kolene. Onemocnění se začne projevovat nenápadně. Nejprve ranní ztuhlostí kloubů a až po nějakém čase (řádově měsíce až roky) se objeví zduření a silná bolestivost, což vede ke zhoršení hybnosti a časem ke vzniku deformit (pokřivení prstů, rukou apod.).

Klouby potřebují péči                                                Jak se projevuje artróza

Cviky na uvolnění kloubů                                          Jak předcházet bolestem kloubů

Projevy revmatu:

Revma se projevuje především na prstech rukou, nohou nebo v koleni. Jak včas zjistit, že touto nemocí trpíte? Udělejte si jednoduchý test a zjistíte, zda byste měli navštívit lékaře. Pokud u následujících otázek odpovíte alespoň na jednu nebo dvě ano, měli byste podstoupit vyšetření:

  • Pozorujete několik dní na kloubech svých prstů a rukou vyboulení, případně otoky?
     
  • Měsíce spíte tak, že si neodpočinete a bolí vás klouby a svaly?
     
  • Když se po delším sezení postavíte, máte bolesti v kolenním kloubu a po nějakém čase hýbání se tyto obtíže vytratí?
     
  • Vaše prsty na rukou jsou ráno ztuhlé, že sotva otočíte kohoutkem na vodu?

Co s bolestí kloubů?

Bolest kloubů v rukou a kolenou není nic příjemného a ztěžuje nám plnohodnotný pohyb a vykonávání běžných činností. Chceme-li této bolesti předejít, je důležitý zdravý životní styl. 

Říká se „sportem ke zdraví“, a proto různá tělesná cvičení, běh, ale i třeba otužování – to jsou činnosti, které zvyšují odolnost našeho těla a posilují tak jeho imunitu, která hraje v prevenci vzniku revmatu důležitou roli.

Vhodný sport při bolavých kloubech? Zkuste nordic walking!
24.10.2022

Vhodný sport při bolavých kloubech? Zkuste nordic walking!

Za bolestmi kloubů se mohou skrývat různé příčiny. Nejčastěji však nadváha, nadměrná fyzická zátěž a věk. První známky opotřebení kloubů se mohou objevit už po třicítce, a proto o své klouby začněte pečovat ještě před tím, než se objeví první bolesti. Jak? Pestrou a vyváženou stravou a pravidelným pohybem. Nordic walking je sport vhodný pro každého, a to dokonce i pro ty, které bolí klouby.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1116
Jak si zregenerovat kolenní klouby
01.12.2015

Jak si zregenerovat kolenní klouby

Bolest kloubů se často objeví náhle, bez ohledu na věk. Onemocnění kloubů se vyskytuje nejčastěji v kloubech, které jsou vystaveny větší zátěži, jako jsou klouby kolenní nebo kyčelní. Kolenní kloub je nejsložitějším kloubem lidského těla a právem si zaslouží velkou péči, ať už v rámci prevence, po vzniku zranění, nebo chronických obtíží.

Přečtěte si více
Zobrazení: 4645
Klouby už bolet nemusí!
18.05.2006

Klouby už bolet nemusí!

Na základě vědeckých poznatků doložených klinickou studií působí MSM na klouby především protizánětlivě, čímž zmenšuje zejména bolestivost a pomáhá zlepšovat hybnost postižených kloubů. Navíc pomáhá chránit buňky kloubní chrupavky před dalším poškozením.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1230