Vhodný sport při bolavých kloubech? Zkuste nordic walking!

Vhodný sport při bolavých kloubech? Zkuste nordic walking!

Publikováno: 24.10.2022

Zobrazení: 1166

Za bolestmi kloubů se mohou skrývat různé příčiny. Nejčastěji však nadváha, nadměrná fyzická zátěž a věk. První známky opotřebení kloubů se mohou objevit už po třicítce, a proto o své klouby začněte pečovat ještě před tím, než se objeví první bolesti. Jak? Pestrou a vyváženou stravou a pravidelným pohybem. Nordic walking je sport vhodný pro každého, a to dokonce i pro ty, které bolí klouby.

Proč právě nordic walking?

Jen si to představte! Šlapete si krajinou, povídáte si s přáteli a v těle vám pracuje 90 % svalů. Nordic walking přispívá k psychické pohodě, odbourává napětí, posiluje imunitu a prospívá kloubům. Tento sport si navíc neklade žádné zvláštní nároky na fyzičku. Vyrazit ven s hůlkami mohou úplně všichni. Sportovci i ti, kteří pohybu nikdy moc neholdovali, kardiaci, revmatici i lidé s nadváhou. Nordic walking je sport vhodný pro každého a téměř do každého počasí. A možná právě to je důvod, proč je nordic walking tak oblíben.

 

Severskou chůzí ke zdraví

Nordic walking není jen tak obyčejná chůze, ale „severská chůze“ se speciálními hůlkami. Jde o jeden z nejzdravějších sportů, protože během této chůze jsou rovnoměrně zatěžovány svaly celého těla. Hůlky zajišťují oporu a tlumí nárazy, což z nordic walkingu činí sport vhodný i pro ty, které bolí klouby. Nordic walking zlepšuje pohyblivost páteře, má pozitivní vliv na oběhový systém a dýchání. Bonusem je to, že během této chůze spálíte o 50 % víc energie než při běžné chůzi. Jde tak o ideální způsob zdravé redukce váhy a udržení zdravé hmotnosti, což ovlivňuje právě již zmíněné bolesti kloubů. To vše ale za předpokladu, že s hůlkami správně zacházíte. Není proto od věci absolvovat úvodní lekci s instruktorem, nebo aspoň zhlédnout návodná videa, která najdete na internetu.

 

Správné hůlky jsou základ!

Kromě techniky je důležité pořídit si také vhodné hole. Řada lidí používá trekingové, které zbytečně přetěžují zádové svalstvo a neposkytují potřebnou oporu. Jak je od sebe rozeznáte? Madlo je u walkingových holí štíhlé a dlouhé, kdežto u trekingových je tvarované na prsty. Poutko u holí určených pro nordic walking zajišťuje, že madlo zůstane ve stejném místě i v otevřené dlani, zatímco u trekingových vám z ní vyklouzne. Trekingové hole jsou zakončené zakulacenými špunty, walkingové hole mají zkosené gumové hroty. Pokud si nebudete s nákupem potřebného vybavení jisti, doporučujeme obrátit se na speciální sportovní obchody a e-shopy, kde vám poradí a naleznete tam vše, co ke správné severské chůzi potřebujete.

 

I klouby potřebují péči

Nejen pohyb, ale také správná kloubní výživa ovlivňují stav kloubů. Klouby s přibývajícím věkem ztrácí pružnost a potřebují výživu. Kompletní špičková kloubní výživa Proenzi přispívá k udržení zdraví kloubů, a tím k udržení pohyblivosti a zajištění soběstačnosti i ve vyšším věku. Pro zdraví kloubů můžete udělat mnohé. Základem však je přiměřená pohybová aktivita, zdravý jídelníček a kvalitní kloubní výživa. Naším tipem je Proenzi, nejkomplexnější kloubní výživa s chondroitinem, glukosaminem a kolagenem. Proenzi 3 Plus obsahuje také Unique MSM a ExPur complex složený z kolagenu typu II a vitaminu C, který přispívá k normální tvorbě kolagenu pro správnou funkci chrupavky a kostí. Samozřejmostí je pak chondroitin a glukosamin, což jsou základní stavební složky kloubní chrupavky a jiných pojivových tkání jako jsou kosti, vazy a šlachy. Proenzi Intensive obsahuje složení s vylepšeným vstřebáváním s výtažky z vrby bílé (Salix alba) a kurkumy dlouhé (Curcuma longa), které přispívají k udržení zdraví, pružnosti a pohyblivosti kloubů. Součástí je extrakt Boswellia serrata přispívající k normální funkci kloubů a vitamin C přispívající k tvorbě kolagenu pro normální funkci chrupavky. Proenzi, to je jasná volba pro vaše klouby a váš aktivní život!

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Jak přežít zimu s bolavými klouby?
05.01.2024

Jak přežít zimu s bolavými klouby?

Zima patří mezi období, ve kterém si na bolesti kloubů stěžují hlavně ti, kteří trpí onemocněním známým pod lidovým názvem „revma“. Nejen bolesti a ztuhlost, ale také otoky snižují pohyblivost kloubů, a negativně tak ovlivňují celkovou kvalitu života. Poradíme vám, jak bolavým kloubům ulevit a podpořit jejich zdraví.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1305
Jak si zregenerovat kolenní klouby
01.12.2015

Jak si zregenerovat kolenní klouby

Bolest kloubů se často objeví náhle, bez ohledu na věk. Onemocnění kloubů se vyskytuje nejčastěji v kloubech, které jsou vystaveny větší zátěži, jako jsou klouby kolenní nebo kyčelní. Kolenní kloub je nejsložitějším kloubem lidského těla a právem si zaslouží velkou péči, ať už v rámci prevence, po vzniku zranění, nebo chronických obtíží.

Přečtěte si více
Zobrazení: 5182
Co jíst, aby byly vaše klouby zdravé?
19.05.2021

Co jíst, aby byly vaše klouby zdravé?

Pokud nechcete, aby vás trápily problémy s klouby, zvolte pestrý jídelníček. Zařaďte vitamín C a doplňte kolagen. Se vším vám také pomohou doplňky stravy.

Přečtěte si více
Zobrazení: 28692
Bolesti kloubů netrápí jen seniory
27.06.2019

Bolesti kloubů netrápí jen seniory

Patříte mezi ty, kteří na jaře a v létě zvyšují svoji fyzickou aktivitu? Potom možná právě vy pociťujete bolesti kloubů v důsledku nadměrné fyzické zátěže, a navíc ani nemusíte být v seniorském věku. Za bolestmi kloubů se vždy nemusí skrývat osteoporóza, revmatoidní artritida a další onemocnění, ale také nadměrná fyzická zátěž a sportovní výkony. Pokud chceme být aktivní, měli bychom respektovat svůj zdravotní stav, znát své limity a o zdraví kloubů pečovat včas. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 1100
Jak přežít chladné počasí s bolavými klouby
22.04.2018

Jak přežít chladné počasí s bolavými klouby

Chladné měsíce jsou obávaným obdobím pro ty, kteří trpí revmatoidní artritidou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1719
Bolest kloubů: Cviky na uvolnění kloubů
30.07.2015

Bolest kloubů: Cviky na uvolnění kloubů

Ulevte si od bolesti kloubů správnými cviky. Udržte se dlouhodobě v pohybu a zařaďte do svého denního režimu cviky, které najdete v našem článku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 4635
Jak ovlivňuje změna počasí naše klouby?
10.11.2021

Jak ovlivňuje změna počasí naše klouby?

Patříte mezi ty, kteří by podle bolestí kloubů mohli předpovídat počasí? Změny a výkyvy atmosférického tlaku ovlivňují zejména příznaky osob trpících revmatoidní artritidou. Díky chladnějšímu počasí může docházet ke stupňování bolestí, které onemocnění, lidově zvané „revma“, doprovází. Jak na podzim a v zimě proti bolestem kloubů bojovat?

Přečtěte si více
Zobrazení: 548