Jak ovlivňuje změna počasí naše klouby?

Jak ovlivňuje změna počasí naše klouby?

Publikováno: 10.11.2021

Zobrazení: 568

Patříte mezi ty, kteří by podle bolestí kloubů mohli předpovídat počasí? Změny a výkyvy atmosférického tlaku ovlivňují zejména příznaky osob trpících revmatoidní artritidou. Díky chladnějšímu počasí může docházet ke stupňování bolestí, které onemocnění, lidově zvané „revma“, doprovází. Jak na podzim a v zimě proti bolestem kloubů bojovat?

Počasí a klouby

Důvodů, proč si lidé při změnách počasí stěžují na výraznější bolesti kloubů, je mnoho. Ačkoliv přesná příčina není známá, odborníci předpokládají, že za bolestmi kloubů může být subjektivní pocit bolesti, který je v období bez slunečního svitu vnímán mnohem citelněji. Dalším možným vysvětlením je pokles atmosférického tlaku v období chladu, což může způsobit otok kloubů postižených zánětem. Nervová zakončení v kloubním pouzdře jsou tímto otokem drážděna, což se projevuje zvýšenou bolestivostí. Na bolest kloubů má vliv i řada dalších faktorů, které naštěstí můžeme ovlivnit. Co je třeba dodržovat, aby na podzim a v zimě byly naše klouby v kondici?
 

  • Dostatek pohybu

Dostatek aktivního pohybu příznivě ovlivňuje stav kloubů. Kloubní chrupavky jsou vyživovány synoviální tekutinou, která zajišťuje pohyblivost chrupavky, snižuje tření kloubních ploch a vyživuje chrupavky. Při absenci pohybu může dojít k „zadření“ chrupavky, a proto je nutné i v chladných měsících nezapomínat na zdravou míru aktivního pohybu, který přispívá k pohyblivosti kloubů a zmírnění jejich bolesti.

  • Optimální tělesná hmotnost

Trpíte-li nadváhou, klouby jsou nadměrně zatěžovány, což se projeví zvýšenou bolestivostí. Základním doporučením je změna jídelníčku a zdravá redukce hmotnosti.

  • Vitamin D

V chladných měsících, kdy je v našich zeměpisných šířkách nedostatek slunečního svitu, má mnoho z nás nedostatek vitaminu D. A proto dbejte na pravidelný přísun vitaminu D pomocí potravin bohatých na vitamin D, nebo také formou doplňků stravy.  Vitamin D přispívá k udržení normálního stavu kostí a svalů a napomáhá normálnímu vstřebávání a využití vápníku, také podporuje normální činnost imunitního systému.

  • Pitný režim

Nedostatek tekutin může způsobit zatuhlost a bolestivost kloubů. I v zimě dodržujte pitný režim, který by měl být kolem 1,5 litru tekutin denně.

  • Teplo

Na podzim a v zimě je pro zdraví kloubů zásadní teplo, což je třeba mít při výběru oblečení na paměti. V případě bolesti dopřejte kloubům teplo v podobě bylinných lázní, teplých obkladů nebo nahřátých gelových polštářků.

  • Kloubní výživa

Kloubní výživa je pro klouby, a to během celého roku, velmi důležitá. S věkem jsou kloubní chrupavky více zatěžovány a dochází k jejich degradaci, snižuje se pohyblivost kloubů, klouby ztrácí pružnost a potřebují dodat výživu. Proenzi představuje špičkovou kloubní péči nabízející široké portfolio nejen doplňků stravy, ale také kosmetických přípravků pro péči a výživu kloubů.

 

Klouby v kondici s Proenzi!

Proenzi 3 Plus je špičková komplexní výživa obsahující 3 základní stavební složky kloubních chrupavek a dalších pojivových tkání: glukosamin sulfát, chondroitin, Unique MSM. Proenzi 3 Plus je obohacen o ExPur complex, což je kombinace kolagenu II. typu a vitaminu C, který přispívá k tvorbě kolagenu pro normální funkci kostí a chrupavek. Pozitivní efekt přetrvává 2 až 3 měsíce po ukončení užívání.

Proenzi Intensive obsahuje unikátní složení pro zdraví kloubů, které bylo vyvinuto na základě hlubokých znalostí kloubní výživy a problematiky pohybového aparátu. Díky jedinečnému složení, které tvoří výtažky z tradičně používané vrby bílé (Salix alba) a kurkumy dlouhé (Curcuma longa) používané v Ajurvédě, přispívají ke zdraví, pružnosti a pohyblivosti kloubů. Boswelia serrata extrakt přispívá k normální funkci kloubů. Proenzi Intensive obsahuje navíc patentovaný BioPerine (extrakt z pepřovníku černého), který přispívá k efektivnějšímu vstřebávání minerálů a vitaminů, a to až o 80 %.
  

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Rozpraskané paty netrápí jen seniory
31.08.2021

Rozpraskané paty netrápí jen seniory

Praskliny na patách jsou nejen nevzhledné, ale způsobují i bolesti při chůzi. Nejde však pouze o záležitost seniorů. S popraskanými patami se setkávají i ti, kteří po většinu dne stojí. Pokud se rozpraskaných pat nemůžete zbavit, zkuste naše tipy na správnou péči, která je základem zdravých pat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 573
Mužský pohlavní hormon může potrápit ženy i muže
21.07.2021

Mužský pohlavní hormon může potrápit ženy i muže

Mužský pohlavní hormon testosteron má zásadní význam pro vývoj a správné fungování mužského organismu. Testosteron ovlivňuje vývoj spermií a rozvoj sekundárních pohlavních znaků jako je např. růst svalové hmoty či hluboký hlas. I když je testosteron spojován především s muži, v malém množství se vyskytuje i u žen. V souvislosti s ním jsou tak kladeny především otázky týkající se zvýšení jeho hladiny u mužů a snížení u žen.

Přečtěte si více
Zobrazení: 407
Proč mi píská v uších?
11.06.2021

Proč mi píská v uších?

Tinnitus je pro lékaře stále tak trochu záhadou. Existuje sice celá řada možných „viníků“, přesná příčina vzniku tohoto onemocnění však není dosud zcela jasná.

Přečtěte si více
Zobrazení: 14539