Mužský pohlavní hormon může potrápit ženy i muže

Mužský pohlavní hormon může potrápit ženy i muže

Publikováno: 21.07.2021

Zobrazení: 407

Mužský pohlavní hormon testosteron má zásadní význam pro vývoj a správné fungování mužského organismu. Testosteron ovlivňuje vývoj spermií a rozvoj sekundárních pohlavních znaků jako je např. růst svalové hmoty či hluboký hlas. I když je testosteron spojován především s muži, v malém množství se vyskytuje i u žen. V souvislosti s ním jsou tak kladeny především otázky týkající se zvýšení jeho hladiny u mužů a snížení u žen.

Testosteron u mužů

Mužský pohlavní hormon testosteron je hormon produkovaný ze dvou třetin ve varlatech a z jedné třetiny v nadledvinách. U žen ho produkují nadledviny a vaječníky, ale jen ve velmi malém množství. Testosteron je důležitý pro normální vývoj mužského organismu. Ovlivňuje reprodukční schopnost, sexuální funkce, růst svalů, hustotu kostí, reguluje metabolismus tuků a rozvoj sekundárních pohlavních znaků jako je růst ochlupení a hluboký hlas.
 

Nedostatek testosteronu

K poklesu testosteronu u mužů dochází již kolem 30. roku věku. Nedostatek testosteronu lze poznat podle poklesu libida, problémů s dosahováním a udržením erekce, poklesu objemu spermatu a problémy s oplodněním. Testosteron má vliv i na jiné tělesné funkce, a proto se jeho deficit může projevit ztrátou vlasů, osteoporózou a změnami v oblasti psychiky (změny nálad, podrážděnost aj.). Za nedostatkem testosteronu mohou stát i některá onemocnění jako je např. onemocnění varlat, poruchy hypotalamu nebo hypofýzy. Nedostatek testosteronu diagnostikuje lékař na základě anamnézy, fyzického a laboratorního vyšetření a v případě potřeby předepíše vhodnou substituční hormonální léčbu.
 

Testosteron a životní styl

Za sníženou hladinou testosteronu  stojí nejen proces stárnutí, některá onemocnění, ale také nezdravý životní styl. Hladinu testosteronu ovlivňuje řada faktorů, z nichž některé mohou muži ovlivnit sami. Jde o dodržování zásad zdravého životního stylu, kam patří dostatečně dlouhý a kvalitní spánek, pestrý a vyvážený jídelníček, fyzická aktivita a minimalizace stresu.
 

Nadbytek testosteronu u žen

U žen je testosteron produkován nadledvinami a vaječníky. Maxima dosahuje u žen kolem 20. roku věku a poté jeho hladina klesá. Nadbytek testosteronu mohou ženy poznat snadno. Dochází k poruchám menstruačního cyklu, objevuje se nadměrné ochlupení, vypadávání vlasů, růst svalové hmoty, zvětšený klitoris, hlubší hlas, ale také zvýšený sklon k agresivitě. Problémem, který může pramenit z nadbytku testosteronu, je neplodnost. U žen se na zvýšené hladině testosteronu podílí také nezdravý životní styl, nedostatek pohybu a přibývání na váze.
 

Jak snížit hladinu testosteronu u žen?

Základním doporučením je změna životního stylu. Základem je zdravá životospráva, dostatek spánku a pohyb. Hladina testosteronu je stanovena laboratorním vyšetřením a v případě potřeby je předepsána farmakologická léčba. Vhodným pomocníkem pro podporu zdraví jsou doplňky stravy s obsahem fytoestrogenů.  Doporučována je také máta, ženšenlékořice a saw palmetto.
 
  • Ženy tak mohou podpořit zdraví využitím doplňku stravy z naší nabídky Ženšen korejský. Jde o vysoce kvalitní extrakt z korejského ženšenu pro duševní a fyzickou pohodu. Obohacený vitamínem E, který jako antioxidant chrání buňky těla před oxidačním stresem.
  • Naším tipem pro podporu mužského zdraví je Prostenal Control, který kombinuje rostlinné extrakty a živiny, které podporují celkové zdraví prostaty. Udržuje správnou funkci močových cest a má také příznivý vliv na vitalitu a potenci.
  • Minapent se šalvějí představuje nehormonální pomoc pro zajištění tělesné a psychické pohody v období klimakteria.