Proč mi píská v uších?
Publikováno: 11.06.2021
Zobrazení: 14697
Tinnitus je pro lékaře stále tak trochu záhadou. Existuje sice celá řada možných „viníků“, přesná příčina vzniku tohoto onemocnění však není dosud zcela jasná.
S pískáním, hučením nebo šuměním v uchu se setkává až 30 % lidí starších 65 let, stejným příznakům však čelí i mnohem mladší pacienti. Přestože se ve většině případů nejedná o závažný problém, tinnitus dokáže být velmi obtěžující.
Slovo „tinnitus“ je odvozeno z latinského výrazu tinniere – zvonit. Zdroj tohoto zvuku však nepochází z okolního prostředí a člověk ho vnímá buď jedním, nebo oběma ušima. Někdy pacienti tvrdí, že jim hučí v celé hlavě a nedokáží tento pocit blíže specifikovat.
Nejčastější spouštěče onemocnění
Za vznikem tinnitu může stát mnoho rizikových faktorů – například metabolické poruchy, jako je cukrovka, zvýšená hladina krevních tuků nebo špatná funkce štítné žlázy. Z neurologických poruch jsou to choroby krční páteře, nedostatečné prokrvení mozku, roztroušená skleróza, stavy po zánětu mozkových blan a různé úrazy hlavy a krku. Rozvoj tinnitu mohou ovlivnit také srdečně-cévní choroby (vysoký krevní tlak, ateroskleróza), zubní problémy (postižení čelistního kloubu, poruchy skusu a postavení zubů atd.) a samozřejmě většina ušních chorob (záněty středního ucha, neprůchodnost sluchové trubice, Menièrova nemoc provázená poruchou rovnováhy tekutin ve vnitřním uchu aj.). Ke spouštěčům někdy patří i psychická onemocnění včetně úzkostných a depresivních stavů, ale také lymská borelióza či různé virové, bakteriální a parazitické nemoci.
Tinnitus zhoršuje psychické napětí
Průběh tinnitu může dále zhoršovat psychické napětí, častý stres, ale i extrémní fyzická námaha nebo nutnost nadměrného soustředění (například při sportu nebo dlouhém řízení automobilu). Zkrátka veškeré situace, ve kterých je člověk výrazně pod tlakem. Zajímavý pohled nabízí psychosomatika, která tento problém interpretuje následujícím způsobem: máme-li potíže se sluchem, znamená to, že určité věci nechceme slyšet, případně odmítáme někomu naslouchat (většinou z okruhu svých nejbližších).
Potíže nelze odstranit, pouze zmírnit
Léky, které by tinnitus dokázaly spolehlivě odstranit, medicína zatím k dispozici nemá. Existují však léčebné metody, které mohou přispět ke zmírnění nepříjemných šelestů – počínaje podáváním léků pro podporu krevního oběhu, které zvyšují průtok krve ve vnitřním uchu, přes kyslíkovou terapii a fyzioterapii až po léčbu nízkovýkonným laserem. Podpůrnou metodou při léčbě tinnitu je také poslech terapeutických nahrávek, které pomáhají překrýt nepříjemné zvuky tinnitu, umožňují lépe zvládnout stres a zlepšují kvalitu spánku, jež bývá u pacientů s tinnitem často výrazně narušená.
Důležité je správné prokrvení
Zájem vědců při výzkumu souvislostí tinnitu se zaměřil také na správné prokrvení vnitřního ucha. Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný) je nejstarší strom na planetě obsahující jedinečný komplex flavonoidů, terpenů a organických kyselin souhrnně nazývaný ginkgolides, který nenajdete v žádné jiné rostlině. Ginkgo biloba má výrazné antioxidační účinky, podporuje periferní mikrocirkulaci krve (zejména v oblasti mozku, očí a uší), má vliv na kognitivní funkce, mezi něž patří paměť, koncentrace, a podporuje také duševní pohodu.
V lékárnách a na e-shopech jsou volně k zakoupení doplňky stravy s vysoce kvalitním extraktem z ginkgo biloby, a to v kombinaci s dalšími látkami (např. hořčík nebo DMAE – dimethylaminoethanol).