Víte, co vaše tělo potřebuje? Tuky... Ale jen ty zdravé!
Publikováno: 25.01.2011
Zobrazení: 294
Česká republika zaujímá v žebříčku kardiovaskulárních úmrtí přední místo v Evropě i ve světě. Velmi nadějně proto působí závěry výzkumů omega-3.
Z poslední doby existuje více než 3000 klinických studií, které prokazují příznivý vliv omega-3 nenasycených mastných kyselin na kardiovaskulární zdraví. Zdrojem těchto látek je především rybí olej získávaný z mořských ryb, který obsahuje účinné složky EPA a DHA. Jako suchozemci konzumujeme mořské ryby velmi málo a nepravidelně, proto naše tělo tyto nezbytné látky postrádá a jsme více ohroženi onemocněním srdce a cév.
Co se v naší stravě změnilo?
Především skladba přijímaných tuků. „Zdravé tuky“ přijímáme v menší míře, než „nezdravé tuky“. Přitom právě „zdravé tuky“, mezi něž patří rybí olej, působí v těle proti tukům „nezdravým“. Důležitý je také poměr mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami (vyskytují se hlavně v rostlinách a rostlinných olejích).
Zatímco před 200 lety byl poměr mezi omega-3 a omega-6 ve stravě přibližně 1:1,5, nyní je nepříznivě zvrácen na hodnoty 1:10 až 1:40. Zřejmě i z tohoto důvodu jsme více vystaveni riziku aterosklerózy, mozkových příhod, infarktu nebo diabetu. Obyvatelé vyspělých zemí, jako jsou USA a západoevropské státy EU, si tato rizika dobře uvědomují, proto spotřeba doplňků stravy s obsahem omega-3 v těchto oblastech každoročně roste až o desítky procent.
Výsledky studií
V mnoha vědeckých studiích bylo prokázáno, že omega-3 mají příznivý vliv na srdce a cévy, protože pomáhají snížit rizika kardiovaskulárního úmrtí, srdečního selhání, srdečních arytmií, snižují krevní tlak a zlepšují funkci tepen. Omega-3 mírně ředí krev, a tím předcházejí vzniku sraženin a ucpání cév. Snižují hladinu cholesterolu a zvyšují příznivě působící „zdravý“ HDL - cholesterol. Tím pomáhají předcházet ateroskleróze. Stejně tak byly prokázány velmi příznivé účinky omega-3 u diabetiků.
Komu omega-3 pomáhají?
-
Dětem – zlepšují příznaky související s hyperaktivitou, nedostatečným soustředěním a schopností se učit.
-
Ženám – pomáhají překonat bolestivou menstruaci.
-
Nastávajícím a kojícím maminkám – jako součást nervových vláken jsou nezbytné pro vývoj plodu a nervové soustavy dítěte, což má příznivý vliv na pozdější kvalitu mentálních funkcí dětí.
-
Seniorům – příznivě působí jako prevence před ztrátou sluchu a zhoršujícím se viděním. Stejně tak zlepšují mozkové funkce – paměť, mentální výkon a myšlení.
-
Sportovcům – zlepšují některé výkonnostní parametry, například kapacitu plic.
-
Všem – udržují kardiovaskulární zdraví. Jsou také velmi vhodné pro diabetiky a zlepšují zdraví ledvin.