Léto bez bolavých kloubů

Léto bez bolavých kloubů

Publikováno: 08.07.2022

Zobrazení: 1050

Letní dovolenou si každý představuje jinak. Někteří touží po klidném odpočinku u moře a jiní dávají přednost aktivní dovolené. Cyklistika, turistika, pobyt v přírodě či práce na zahrádce jsou vyhledávanými způsoby trávení nejen dovolené, ale i volného času. To, co všichni k aktivní dovolené potřebujeme, jsou zdravé klouby. Bolesti kloubů patří mezi nejčastější zdravotní obtíže, se kterými se obracíme na lékaře. Jaké jsou příčiny bolestí a jak o klouby pečovat, abychom si mohli užít aktivní léto bez bolesti?

Co se skrývá za bolestmi kloubů

Velké klouby, mezi které patří klouby kyčelní, kolenní, loketní či ramenní, jsou nejzatíženějšími a nejpoužívanějšími klouby v těle. Bolesti kloubů, někdy doprovázené otoky a ztuhlostí, tak netrápí jen seniory, ale potkat mohou každého. Příčinami bolestí kloubů mohou být jak úrazy, tak onemocnění v důsledku degenerativních změn (např. artróza, osteochondróza). S bolestmi kloubů se setkávají i pacienti s autoimunitními či dědičnými onemocněními (např. revmatoidní artritida, Bechtěrevova nemoc, sklerodermie) a dalšími onemocnění (např. nádory a záněty kloubů).
 

Artróza jako nejčastější příčina bolavých kloubů

Artróza se může začít objevovat již po 40. roce věku a nejčastěji postihuje kyčelní klouby (coxartróza), kolenní klouby (gonartróza), ramenní klouby (omartróza) a klouby zápěstí (rhizartróza). Artróza se může vyskytnout i dříve, a to především u těch, kteří si kloub poranili, například při úrazu nebo prodělali operaci kloubu. V důsledku artrózy dochází ke snížení kloubní štěrbiny a degenerativním změnám, které se mohou projevit změnami kosti pod chrupavkou (subchondrální skleróza).
 

Další příčiny bolavých kloubů

Za bolestmi kloubů se může skrývat celá řada onemocnění. Mezi nejčastější patří:
 
  • Revmatoidní artritida, autoimunitní onemocnění, kdy vlastní imunitní systém začne ničit struktury na povrchu kloubů, nemocný pociťuje bolesti kloubů v důsledku chronického zánětu a hromadění tekutin (výpotku) v kloubních štěrbinách.
 
  • Osteoporóza vzniká díky ztrátě kostní hmoty, typická pro stáří, kdy kosti řídnou a stávají se křehčími. Pokud je úbytek kostní hmoty výrazný, dochází k rozvoji osteoporózy, která může být doprovázena zlomeninami po pádech.
 
  • Autoimunitní a chronická onemocnění, například systémový lupus (erythematodes), Bechtěrevova nemoc (ankylozující spondylitida), lupénka (psoriáza) nebo fibromyalgie.
 
  • Sklerodermie, chronické onemocnění provázené ztrátou pružnosti kůže, do které se ukládá nadměrné množství kolagenu. Kůže je tuhá a tvrdá a objevují se bolesti kloubů při pohybu.
 
  • Zánět tíhových váčků kolem kloubů (burzitida), porušení struktury kloubního pouzdra (Bakerova cysta).
 
  • Záněty šlach (tendinitidy), dna, infekční onemocnění (chřipka, hepatitida, příušnice aj.), záněty kostí nebo kloubů, přetěžování kloubů, poranění kloubů, nádorová onemocnění, sarkoidóza, rachitida, chondromalácie pately (běžecké koleno) aj.
 
  • Bolesti kloubů mohou být způsobeny nejen onemocněními, ale také obezitou, nadváhou, namáhavou fyzickou prací, nadměrným cvičením, nesprávnými pohybovými stereotypy či nošením nevhodné obuvi.
 

Kdy vyhledat lékaře

S návštěvou lékaře byste neměli otálet, pokud je bolest kloubu doprovázena otokem, zčervenáním, ztuhnutím měkkých tkání kolem kloubu, je-li kůže v okolí kloubu teplá na dotyk, trvá-li bolest déle než 3 dny a je doprovázena horečkou. Ihned je nutné navštívit lékaře při závažném poranění kloubu při pádu, je-li kloub nebo celá končetina nepohyblivá, kostra končetin je deformovaná nebo postavení v kloubu je nestandardní, bolest je urputná a nelze tlumit běžně prodejnými léky.
 

Jak pečovat o zdraví kloubů

Čím zdraví kloubů podpoříme?
 
  • Pravidelný pohyb je pro udržení zdraví kloubů zásadní.  Klouby jsou díky pohybu lépe vyživovány, zpevňují se kloubní vaziva a posilují se svaly. Doporučují se sporty bez otřesů, vhodné je plavání, cyklistika, jóga nebo nordic walking.
 
  • Vápník a vitaminy D a K přispívají ke zdraví kostí. Vápník přispívá k udržení normálního stavu kostí a svalů. Správné vstřebávání vápníku podporuje vitamin D, který také přispívá k udržení normálního stavu kostí, svalů a zubů. Vitamin K podporuje udržování normálního stavu kostí. Bohatými zdroji vápníku jsou mléčné výrobky, pohanka, sezamová a slunečnicová semínka, tmavá listová zelenina, mandle a losos. Vitamin D získává organismus ze slunečního záření a vitamin K najdeme například v tmavé listové zelenině, fazolích, vajíčkách. V případě potřeby můžeme využít také doplňky stravy s obsahem vitamínů a minerálů.
 
  • Vitamin C přispívá k tvorbě kolagenu pro normální funkci kostí a chrupavek.
 
  • Mangan je důležitý pro správnou tvorbu pojivových tkání, jako je chrupavka, šlachy a vazy.
 
  • Glukosamin a chondroitin jsou základní stavební složky kloubní chrupavky a dalších pojivových tkání – kostí, vazů a šlach. Chondroitin je základní stavební složkou kloubní chrupavky a dalších pojivových tkání – kostí, vazů a šlach.  Glukosamin a chondroitin jsou obsaženy také v doplňcích stravy.
 

Podpora zdraví kloubů

Proenzi poskytuje kompletní kloubní péči a nabízí doplňky stravy a kosmetické přípravky pro péči o výživu kloubů a volně prodejné léky, určené pro zmírnění příznaků mírné až středně těžké osteoartrózy či úlevu od bolesti kloubů.

Proenzi 3 PLUS obsahuje glukosamin sulfátchondroitin sulfátUnique MSM a ExPur complex, kolagenu typu II a vitaminu C. Glukosamin a chondroitin jsou základní stavební složky kloubní chrupavky a jiných pojivových tkání (kostí, vazů a šlach). Doplněk stravy Proenzi 3 PLUS je obohacen o ExPur complex, kombinaci kolagenu typu II a vitaminu C.
 
  • kolagen typu II je jednou ze základních stavebních součástí kloubní chrupavky
 
  • vitamin C přispívá k tvorbě kolagenu pro normální funkci kostí a chrupavek.
Proenzi 3 PLUS je doporučován pro podporu všech kloubů – kolenních, kyčelních, kloubů rukou a páteře.
 
Jak poznat opotřebované klouby?
15.08.2024

Jak poznat opotřebované klouby?

Artróza, přesněji osteoartróza, je stále mnohými mylně považována výhradně za nemoc seniorů. Artróza se však týká i osob mnohem mladších, a to především sportovců. Artróza může postihnout jakýkoliv kloub, nicméně nejčastěji artrózou trpí klouby kyčelní a kolenní. Významnými faktory pro vznik a rozvoj artrózy jsou nejen věk, ale také nadváha, obezita, sport a nadměrná fyzická zátěž. Víte, jak udržet zdravé a pohyblivé klouby a užívat si aktivní pohyb bez omezení?

Přečtěte si více
Zobrazení: 6377
Potíže s klouby a onemocnění pohybového aparátu
13.03.2020

Potíže s klouby a onemocnění pohybového aparátu

Nemůžete vstát ráno z postele? Bolí vás klouby při běžných denních činnostech? Bolesti kloubů berte vážně, protože může jít o příznak některého z onemocnění kloubů. Která onemocnění mohou nepříjemné bolesti kloubů způsobovat? Je jich mnoho, ale mezi ta nejčastější patří artróza, osteoporóza, revmatoidní artritida a Bechtěrevova nemoc. I když se uvedená onemocnění týkají kloubů, příznaky mají různé. Jaké jsou typické příznaky nejčastějších kloubních onemocnění se dozvíte v našem článku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 7106
Jak se dobře vyspat i v horkých letních dnech
31.07.2024

Jak se dobře vyspat i v horkých letních dnech

Tropické letní teploty mohou ovlivnit nejen zdraví chronicky nemocných, zejména kardiaků, ale i zdraví osob zcela zdravých. Jednou ze základních potřeb, která si s vysokými nočními teplotami příliš nerozumí, je potřeba spánku. Pokud i vy patříte k těm, kteří v horkých letních dnech bojují s nespavostí, příliš dlouhou dobou usínání a předčasným ranním probouzením, máme pro vás tipy, díky kterým se můžete dobře vyspat i během tropických nocí.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1364