Potíže s klouby a onemocnění pohybového aparátu

Potíže s klouby a onemocnění pohybového aparátu

Publikováno: 13.03.2020

Zobrazení: 6974

Nemůžete vstát ráno z postele? Bolí vás klouby při běžných denních činnostech? Bolesti kloubů berte vážně, protože může jít o příznak některého z onemocnění kloubů. Která onemocnění mohou nepříjemné bolesti kloubů způsobovat? Je jich mnoho, ale mezi ta nejčastější patří artróza, osteoporóza, revmatoidní artritida a Bechtěrevova nemoc. I když se uvedená onemocnění týkají kloubů, příznaky mají různé. Jaké jsou typické příznaky nejčastějších kloubních onemocnění se dozvíte v našem článku.

Klouby a věk

Věk má zásadní vliv na opotřebení našich kloubů, a proto mají nejvyšší pohyblivost klouby v dětství. V nejlepší kondici, to je dobře pohyblivé a s pevnými vazy, by měly být mezi 25. až 30. rokem života. Po třicítce může docházet k prvním příznakům opotřebení kloubů, které se projevují prvními bolestmi. Kloubní chrupavka bohužel není schopna regenerace, a proto věkem ztrácí elasticitu a pohyb je omezen.

Co ovlivňuje kloubní pohyblivost

Kloubní pohyblivost je ovlivněna mnoha faktory. Ovlivňuje ji pohlaví, věk, zdravotní stav, teplota těla aj. Relativně vyšší pohyblivost kloubů mají ženy než muži. Kloubní pohyblivost se zvyšuje s teplotou těla, při cvičení, teplé koupeli aj. Ke snížení pohyblivosti dochází nejen věkem, ale i v důsledku fyzické či psychické únavy. Pohyblivost kloubů se mění v průběhu dne, ráno bývá nejhorší a postupně se zvyšuje během dne.

Příčiny bolestí jsou různé, od přetížení po únavu

Bolest se může týkat jakéhokoliv kloubu, ale nejčastější jsou potíže s koleny, kyčlemi, kotníky aj. Bolesti kloubů mají mnoho příčin. Některé jsou způsobeny přetížením či nadměrnou fyzickou námahou, dlouhodobým přetěžováním kloubů, úrazem a onemocněním kloubů. Mnoho pacientů trápí bolesti kloubů v důsledku změny počasí, ale i při chřipkách či virózách.

Artróza trápí převážně seniory

Jde o degeneraci kloubní chrupavky v důsledku nadměrného opotřebení a přetěžování kloubů. Artróza trápí zejména seniory. Příčiny vedoucí k rozvoji artrózy nejsou plně objasněny, známe však rizikové faktory zvyšující pravděpodobnost jejího vzniku. Mezi ně se řadí přetěžování kloubů, jednostranná zátěž, nedostatek pohybu, obezita, dědičnost aj. Pro artrózu jsou typické bolesti postižených kloubů, ztuhlost, otoky a deformace kloubů. Zasaženy jsou hlavně velké klouby (kyčle či ramenní kloub), ale setkat se s ní můžeme i na malých kloubech (ruce, páteř).

Možnosti léčby

V počátečních stádiích léčba zpomaluje proces deformace kloubů prostřednictvím protahovacích cviků, elektroterapie, magnetoterapie, masáží, užíváním léků, ale i redukcí hmotnosti, aby nedocházelo k nadměrnému zatěžování kloubů. Při rozsáhlém poškození chrupavky a v těžších stádiích je jediným účinným řešením kloubní náhrada.

Osteoporóza jako tichý zloděj kostí

Vzhledem k počátečním nenápadným příznakům je osteoporóza označována jako „tichý zloděj kostí“. Jde o postupné řídnutí kostní tkáně. V kostech se tvoří póry, ubývá vápník a minerály, kosti jsou křehčí a tenčí, náchylné ke zlomeninám při menších úrazech a pádech. Obávaná je zlomenina v krčku stehenní kosti. Osteoporóza se projevuje po 50. roce věku a postihuje často ženy po menopauze. Rizikovými faktory je deficit vitamínu D, vápníku, nízká tělesná hmotnost, konzumace alkoholu, kouření, dědičnost, chronická onemocnění aj. Pacienti mají silné bolesti zad, kloubů, trpí lomivostí kostí, ztrácí tělesnou výšku, dochází k zakulacení zad a vytvoření hrbu, menší pohyblivosti hrudního koše a páteře. Léčba spočívá v doplnění vápníku a dalších vitamínů, předepsány jsou léky a vhodný pohyb.

Revmatoidní artritida, lidově revma

Revma je zánětlivé autoimunitní onemocnění postihující klouby. Revmatoidní artritida vyvolává chronický zánět, jehož následkem dochází k nevratnému poškození chrupavek a kostí kloubů. Objevuje se mezi 20. a 50. rokem, častěji u žen, ale potkat může i děti. Postiženy jsou kolenní klouby, klouby prstů a ruky. Typické jsou bolesti, ztuhlost, otoky, změna tvaru kloubů, celková únava, vyčerpání aj. Někdy bolest sama zmizí, ale většinou se zhoršuje a zasahuje i další části těla. Příčina není známá a neexistuje lék. Léčba pouze zmírňuje příznaky. Předepisovány jsou léky na zpomalení průběhu nemoci a k potlačení zánětlivých reakcí. Doporučována je fyzioterapie.

Bechtěrevova nemoc

Je chronické zánětlivé onemocnění projevující se kostnatěním pružných tkání, vedoucí k omezení pohybu a později k znemožnění pohybu. Nejčastěji postihuje pacienty mezi 15. a 40. rokem, muže dvakrát až třikrát častěji než ženy. Bechtěrevova nemoc se objeví nejčastěji na páteřních obratlích, ramenních kloubech, kolenech, kotnících a kyčlích. Mezi příznaky patří bolest a ztuhlost páteře, snížená pohyblivost páteře, bolest hrudníku, bolest a záněty kloubů, otoky velkých kloubů (kolen), únava, plicní fibróza aj. Bechtěrevovu nemoc v pozdějších fázích provází velké bolesti a může dojít k rozšíření zánětu do celého těla. Lék bohužel není znám a léčba spočívá v tlumení příznaků.

Pro podporu vašich kloubů

Chcete-li podpořit zdraví svých kloubů, volte Proenzi. Řada Proenzi zahrnuje doplňky stravy pro správnou výživu kloubů, kosmetické přípravky pro péči, tak i volně prodejné léky dostupné v lékárnách. Jedním z oblíbených produktů je Proenzi Intensive. Nejkomplexnější složení z řady Proenzi dodává kloubům živiny jako tři základní stavební složky kloubní chrupavky – glukosamin sulfát, chondroitin sulfát a kolagen typu II. Navíc obsahuje extrakty z vrby bílé (Salix alba) a kurkumy (Curcuma longa), které přispívají k udržování zdravých kloubů.
 
 

Pečujte o své klouby řadou Proenzi, která nabízí široké spektrum produktů pro zdraví kloubů

Revma není jen nemocí seniorů
31.05.2023

Revma není jen nemocí seniorů

Za bolestmi kloubů a jejich omezenou hybností se může skrývat také diagnóza revmatoidní artritidy. Postiženy bývají zejména klouby rukou a kolen.  I když se domníváte, že jste na „revma“ ještě příliš mladí, není od věci obtíže kloubů konzultovat s lékařem, protože revma se netýkají jen seniorů.

Přečtěte si více
Zobrazení: 26984
Bolesti kloubů netrápí jen seniory
27.06.2019

Bolesti kloubů netrápí jen seniory

Patříte mezi ty, kteří na jaře a v létě zvyšují svoji fyzickou aktivitu? Potom možná právě vy pociťujete bolesti kloubů v důsledku nadměrné fyzické zátěže, a navíc ani nemusíte být v seniorském věku. Za bolestmi kloubů se vždy nemusí skrývat osteoporóza, revmatoidní artritida a další onemocnění, ale také nadměrná fyzická zátěž a sportovní výkony. Pokud chceme být aktivní, měli bychom respektovat svůj zdravotní stav, znát své limity a o zdraví kloubů pečovat včas. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 1101
Minerály pro zdravé a silné kosti
18.05.2018

Minerály pro zdravé a silné kosti

Kosti tvoří nedílnou součást našeho těla – chrání vnitřní orgány a společně s klouby nám umožňují pohyb. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 2831
Utečte artróze, dokud je čas!
26.12.2017

Utečte artróze, dokud je čas!

Pilulky na bolest nejsou dlouhodobým řešením. Raději změňte životní styl.

Přečtěte si více
Zobrazení: 469