Utečte artróze, dokud je čas!

Utečte artróze, dokud je čas!

Publikováno: 16.10.2024

Zobrazení: 690

Artróza je chronické degenerativní onemocnění kloubů, které je charakterizováno postupným opotřebováním kloubní chrupavky a změnami na okolní kosti a kloubních strukturách. Nenechte se mýlit, že se artróza týká jen seniorů. Artróza se může objevit i u osob podstatně mladších, a to zejména jako následek zranění nebo genetických predispozic. Podpořte proto zdraví svých kloubů ještě před tím, než se první známky artrózy projeví.

Co to je artróza

Artróza je nejčastější formou artritidy postihující zejména velké klouby jako jsou kolenní či kyčelní klouby. Osobám, které artrózou trpí, tak komplikuje život nejen omezená pohyblivost, ale také bolest. Artróza se vyskytuje zvláště u osob starších 50 let, ale trpí ji i lidé mladší, u kterých mohou být příčinou nevhodně zvolené sporty, při kterých jsou časté prudké nárazy, dopady a výskoky (squash, tenis, aerobik, fotbal, basketbal, volejbal apod.). Rizikovým faktorem vzniku a rozvoje artrózy je ale také nadváha a obezita zatěžující klouby. Mezi další příčiny se pak řadí i opakované drobné úrazy. Pečovat o klouby je proto vhodné během celého života, nikoliv až v seniorském věku, kdy se již objeví problémy s hybností a ztuhlostí kloubů doprovázených bolestí. Mnozí však stále neví, co pro zdraví svých kloubů dělat.
 

Chrupavka jako ementál

Při artróze dochází k poškození kloubní chrupavky. V počátečním stadiu artrózy se chrupavka stává méně pružnou a v původně hladkém povrchu dochází ke vzniku malých štěrbinek, které se časem prohlubují až ke kosti. Drobné úlomky chrupavky se poté uvolňují do kloubního prostoru a poškozují okolní vazy. Struktura chrupavky se mění a vytváří se kostní výrůstky (osteofyty). Jedním z prvních příznaků artrózy je bolest kloubů při zátěži a také typická ranní ztuhlost. Jinými slovy, osobám s artrózou často trvá delší dobu, než se ráno rozhýbou a jsou schopni normálně fungovat. Tento problém se týká především kolenních kloubů, u kterých se pohyblivost obnoví většinou do 30 minut. V pokročilých stadiích artrózy se snižuje pohyblivost a bolest, někdy však může dojít dokonce k deformací kloubu. Ke vzniku a rozvoji artrózy může kromě již zmíněných příčin přispět i celá řada dalších faktorů. Některé formy tzv. polyartikulární osteoartrózy (postihující více než čtyři klouby) jsou dědičné. Riziko onemocnění stoupá v období klimakteria a u osob s hypermobilitou (zvýšený rozsah kloubní pohyblivosti nad běžnou fyziologickou normu). Artrózou jsou ve větší míře ohroženy také osoby s diagnózou cukrovky.
 

Pohyb a zdravý jídelníček

V počátečních stadiích artrózy může lékař doporučit vhodný pohyb: plavání, krátké vycházky, jízdu na kole nebo izometrické posilování svalů – cvičení, při kterém se nemění délka svalů (svaly se nenatahují ani nezkracují), ale pouze se mění jejich napětí. Důležitým režimovým opatřením je úprava jídelníčku. Především je třeba omezit nevhodné tuky a sladké potraviny, zařadit dostatek ovoce a zeleniny, ryby a drůbeží maso. Strava by měla obsahovat dostatek vitaminů, zejména vitaminy C, E a D. Doporučuje se vynechat brambory a ostatní lilkovité plodiny (rajčata, lilek). Obsažené alkaloidy totiž mohou kloubní potíže zhoršit. 
 

Naslouchejte svým kloubům!

Nejlepším ukazatelem zdraví vašich kloubů jsou ony samy. Objeví-li se bolest, může jít o známku toho, že jsou klouby nadměrně zatěžovány. Sportujte s mírou, aniž byste klouby zatěžovali nevhodným pohybem. Vybírejte si také obuv s měkčí odpruženou podrážkou, která tlumí nárazy. Snažte se udržovat optimální váhu zdravým a vyváženým jídelníčkem.  Věděli jste, že například kolagen, který se přirozeně vyskytuje v kloubní chrupavce, můžeme získávat i ze stravy? Stejně tak důležité jsou pro zdraví kloubů také antioxidanty jako vitamin C, který přispívá k tvorbě kolagenu a tím podporuje funkci chrupavek a kostí. Chcete-li kloubům dopřát tu nejlepší péči, obohaťte svůj jídelníček kvalitní kloubní výživou Proenzi s obsahem kolagenu, vitaminu C a dalších látek jako je glukosamin a chondroitin, které jsou pro zdraví a výživu kloubů důležité.
 

Užijte si aktivní život s Proenzi!

Značka Proenzi poskytuje kompletní kloubní péči a nabízí široké portfolio zahrnující doplňky stravy a kosmetické přípravky, určené pro péči a výživu kloubů. Doplněk stravy Proenzi 3 Plus je špičková komplexní kloubní výživa s chondroitinem, glukosaminem a Unique MSM. Obohaceno navíc o ExPur complex obsahující kolagen typu II. a vitamin C pro špičkovou péči o klouby. Vitamin C přispívá k tvorbě kolagenu pro normální funkci kostí a chrupavek. Doplněk stravy vhodný pro podporu zdraví všech kloubů (kolenních, kyčelních, kloubů rukou a páteře) s pozitivním efektem přetrvávajícím 2 až 3 měsíce po ukončení užívání. Dalším mimořádně oblíbeným produktem z řady Proenzi je doplněk stravy Proenzi Intesive, jehož nekompromisní složení bylo vyvinuto na základě hlubokých znalostí kloubní výživy a problematiky pohybového aparátu. Výtažky z tradičně používané vrby bílé (Salix alba) a kurkumy dlouhé (Curcuma longa), používané v Ajurvédě, pomáhají udržet klouby zdravé, pružné a pohyblivéBoswellia serrata extrakt přispívá k normální funkci kloubů. Zlepšuje kloubní komfort u 75 %* uživatelů. S vitaminem C, který přispívá k tvorbě kolagenu pro normální funkci chrupavky. 
* Výsledky observační studie na 41 pacientech, 2017. Report je dostupný na vyžádání. 
 
A aby podpora zdraví kloubů pro vás byla co nejjednodušší, máme pro vás jako každý oba produkty v prémiových limitovaných edicích 2024 s tabletami navíc!

 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  

Jak ovlivňuje změna počasí naše klouby?
02.10.2024

Jak ovlivňuje změna počasí naše klouby?

Mohli byste podle bolestí kloubů předpovídat počasí? Pokud ano, určitě víte, že změny a výkyvy atmosférického tlaku mohou ovlivňovat projevy onemocnění zvané revmatoidní artritida. Díky chladnějšímu počasí může docházet ke stupňování bolestí, které „revma“ doprovází. Otázkou mnoha osob s revmatoidní artritidou tak je, zda je možné projevy onemocnění nějak ovlivnit.

Přečtěte si více
Zobrazení: 783
Za podzimní únavou může být i nedostatek hořčíku
24.09.2024

Za podzimní únavou může být i nedostatek hořčíku

Podzim je období, kdy se vlivem nedostatku slunečního svitu, můžeme cítit více unavení a vyčerpaní. Únava, dlouhodobě špatná nálada a podrážděnost však nemusí souviset jen s podzimem, ale také s nedostatkem jednoho z nejdůležitějších minerálů, kterým je hořčík. Jak poznat nedostatek hořčíku a kde ho najít?

Přečtěte si více
Zobrazení: 4624
I paměť potřebuje trénink
04.10.2024

I paměť potřebuje trénink

Stojíte bezradně před bankomatem, protože si nemůžete vzpomenout na PIN? A už druhý den marně lovíte v paměti jméno člověka, který vás včera pozdravil na ulici? Útěchou může být, že v tom nejste sami. Problémy s pamětí má spousta lidí. Pokud si však chcete udržet paměť v kondici, začněte ji co nejdříve trénovat. Poradíme vám, jak!

Přečtěte si více
Zobrazení: 686
ROZHOVOR: S péčí o klouby je vhodné začít včas
03.07.2024

ROZHOVOR: S péčí o klouby je vhodné začít včas

O zdraví pohybového aparátu se většinou začneme zajímat až ve chvíli, kdy máme s hybností problém. Co můžeme udělat pro to, abychom se mohli až do vyššího věku pohybovat snadno a bez bolesti, jsme se zeptali prof. MUDr. Pavla Horáka, CSc., ze III. interní kliniky FN a LF UK Olomouc.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2082
ROZHOVOR: Nadýmání je zdravotní i společenský handicap
18.06.2024

ROZHOVOR: Nadýmání je zdravotní i společenský handicap

Pocit nafouklého břicha, bublání ve střevech, křeče v oblasti břicha a píchání v boku jsou symptomy, které mohou velmi dobře znát ti, které trápí nadýmání. Nejen, že nadýmání je pro člověka velmi nepříjemné, ale navíc může komplikovat i běžné denní fungování. Jak obtíže se zažíváním zvládat, jsme se zeptali MUDr. Evy Meisnerové ze IV. interní kliniky gastroenterologie a hepatologie, VFN v Praze. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 1080