Jak se dobře vyspat i v horkých letních dnech

Jak se dobře vyspat i v horkých letních dnech

Publikováno: 31.07.2024

Zobrazení: 1399

Tropické letní teploty mohou ovlivnit nejen zdraví chronicky nemocných, zejména kardiaků, ale i zdraví osob zcela zdravých. Jednou ze základních potřeb, která si s vysokými nočními teplotami příliš nerozumí, je potřeba spánku. Pokud i vy patříte k těm, kteří v horkých letních dnech bojují s nespavostí, příliš dlouhou dobou usínání a předčasným ranním probouzením, máme pro vás tipy, díky kterým se můžete dobře vyspat i během tropických nocí.

Spánek a zdraví 

Spánek je nezbytný pro fyzické i duševní zdraví, což ví nejlépe ti, které trápí nespavost a další spánkové poruchy. Chronický nedostatek spánku se může projevit oslabenou imunitou, celodenní únavou, podrážděností, poruchami paměti, soustředění a mnoha dalšími nepříjemnými projevy, které značně komplikují běžný život. To nejjednodušší, co můžete pro své zdraví udělat, je dobře se vyspat. Jak ale zajistit zdravý a kvalitní spánek v létě, kdy díky tropickým teplotám nemůžeme spát? Otázka, kterou si během letních měsíců klademe snad všichni.

10 tipů pro zdravý a kvalitní spánek

Pro zdravý a kvalitní spánek je vhodné dodržovat pravidla spánkové hygieny, a to nejen ve dnech, kdy denní teploty atakují 30 °C. Problémy se spánkem mohou zhoršovat tropické noci, kdy minimální teplota neklesne pod 20 °C. V České republice se tropické noci naštěstí vyskytují pouze v červenci a srpnu, poslední dobou ale také v červnu. V horku se může nejen hůře usínat, ale spánek může být také značně nekvalitní. Ideální teplota pro spánek je maximálně 18 až 20 °C, což má během tropické noci v ložnici opravdu málokdo. Vzhledem k tomu, že v posledních letech horkých nocí přibývá, není žádným překvapením, že prodej klimatizací zažívá boom. Pokud mezi příznivce klimatizací nepatříte, máme pro vás tipy, jak se dobře vyspat v horkých letních dnech. 

  1. Větrejte pouze v době, kdy venkovní teplota nepřesáhne 25 °C, tedy v noci a brzy ráno. Přes dne mějte okna uzavřená a zatemněná.

  2. Dejte si před spaním příjemně vlažnou sprchu. Vyhněte se studené, nebo dokonce ledové sprše, na kterou tělo zareaguje zvýšením tělesné teploty. 

  3. Nespěte nazí. Ačkoliv si myslíte, že čím méně oblečení na sobě budete mít, tím lépe, jde o velký mýtus. V létě se v noci potíte a pot se nemá kam vsakovat. Vhodné je proto lehké pyžamo s vysokým podílem bavlny, která dobře saje pot.  

  4. Pokud spíte v podkroví nebo v horním patře domu, během tropických nocí spěte v přízemí, tedy pokud máte tu možnost.

  5. Pořiďte si čističku vzduchu, kterou oceníte zejména tehdy, neklesají-li venkovní teploty ani v noci pod 25 °C. Ve vyčištěném vzduchu se vám bude spát mnohem lépe, a čističku vzduchu ocení též alergici.

  6. Pověste si do ložnice vlhké prostěradlo, které teplý vzduch ochladí. 

  7. Investujte do kvalitních větráků, které nejsou příliš hlučné.

  8. Ochlaďte svůj krevní oběh. Na pulzující body na těle (za krk, na zápěstí, podkolenní jamky a kotníky) přiložte studený obklad.

  9. Povlečení vložte před spaním na 10 minut do mrazáku. Pokud nemáte v mrazáku místo, stačí ochladit jen polštář. V chladném povlečení se vám mnohem lépe usne.

  10.  Není přece jen na čase pořídit si klimatizaci

Podpořte spánek doplňky stravy 

Pokud vás trápí obtíže se spánkem, a to nejen v létě, je vhodné podpořit zdravý spánek za pomoci aktivních látek přírodního původu, které najdete v doplňcích stravy Lunestil či  SpiLEEP

Lunestil, pro spánek Vašich snů

Lunestil je prémiový doplněk stravy přírodního původu v podobě inovativních duokapslí pro podporu duševní relaxace před usnutím a kvalitního nočního spánku. Vnější kapsle doplňku stravy Lunestil obsahuje olej z levandule lékařské, který se jako první po požití z duokapsle uvolňuje a vstřebává. Podpůrné relaxační a uklidňující účinky levandule lékařské vás optimálně připraví na kvalitní noční spánek. Vnitřní kapsle obsahuje výtažek z mučenky pletní a vitamin B6. Tyto látky se uvolňují díky technologii zpožděného uvolňování do organismu asi 1 hodinu po usnutí, aby váš klidný a zdravý spánek pokračoval celou noc bez přerušení. 

SpiLEEP, kvalitní spánek a svěží ráno

SpiLEEP je doplněk stravy na přírodní bázi obsahující L-theanin a kombinaci extraktů z chmele otáčivého a kozlíku lékařského, bylin tradičně užívaných pro klidný spánek a celkovou relaxaci. Extrakty chmele a kozlíku přispívají k uvolnění psychického napětí a stresu, vyvolávají uvolnění celého těla a podporují kvalitu spánkuSpiLEEP je vhodný i v období zvýšené psychické zátěže, která může negativně ovlivnit kvalitu spánku.
 
Pokud chcete podpořit spánek přírodní cestou, vyzkoušejte doplněk stravy Lunestil či SpiLEEP a budete se probouzet odpočatí do dalšího letního dne.
 



 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Letní koupání a zvýšené riziko vaginálních infekcí
09.07.2024

Letní koupání a zvýšené riziko vaginálních infekcí

Léto je časem, kdy mnoho lidí tráví více času ve vodě. Koupání v bazénech, jezerech, nebo moři však může zvýšit riziko vzniku vaginálních infekcí. Tipy a informace, jak si nejen v létě udržet intimní zdraví, ženám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1547
Riziko cestovatelského průjmu nehrozí jen v daleké exotice
06.06.2024

Riziko cestovatelského průjmu nehrozí jen v daleké exotice

Chystáte se na dovolenou? Pak si dejte pozor na jednu z nejčastějších zdravotních obtíží, se kterou se můžete na cestách setkat, a to je cestovatelský průjem. Nepříjemné zažívací obtíže však nehrozí jen v Indii, Thajsku, Latinské Americe a v zemích s nižším hygienickým standardem. Úporný průjem může zkazit dovolenou i v poměrně blízkém Egyptě a Turecku. Na letní dobrodružství proto připravte i své zažívání a užijte si vytouženou dovolenou ve zdraví.   

Přečtěte si více
Zobrazení: 1747
Ostropestřec, bylina, která si s játry rozumí
12.07.2024

Ostropestřec, bylina, která si s játry rozumí

Milujete letní grilovačky? Pak byste možná měli vědět, jak podpořit zdraví jater, pro které grilování příliš zdravé není. Jednou z bylin, která je s podporou zdraví jater spojena, je ostropestřec mariánský, který zároveň podporuje přirozenou detoxikaci jater a správné trávení. Nyní se s touto bylinou můžete seznámit!

Přečtěte si více
Zobrazení: 3110
ROZHOVOR: Příčin neplodnosti je bohužel velmi mnoho
15.04.2024

ROZHOVOR: Příčin neplodnosti je bohužel velmi mnoho

V České republice se neplodnost týká až 20 % párů a jejich počet bohužel stále roste. O diagnóze neplodnosti hovoří lékaři v případě, že pár není schopen počít při pravidelném nechráněném pohlavním styku po dobu minimálně alespoň jednoho roku. Na vině může být problém jak na straně ženy, tak i muže. Příčina může být však také neznámá. Po jak dlouhé době snažení vyhledat odbornou pomoc, na jaké vyšetření se připravit a zda může být prevencí neplodnosti mražení vajíček, jsme se zeptali MUDr. Nicole Mardešićová, MHA, vedoucí lékařky Pronatal Group.

Přečtěte si více
Zobrazení: 220
ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat
20.06.2023

ROZHOVOR: Co všechno vás zajímá o gynekologii, ale bály jste se zeptat

Byly jste v ordinaci gynekologa a styděly jste se na něco zeptat? Ačkoliv oblast intimního a sexuálního zdraví je nedílnou součástí našich životů, existují otázky, na které se neptáme. Chceme-li najít odpověď, pátráme na internetu. Až budete příště hledat odpovědi na otázky, na které vám stud nedovolí ptát se, navštivte instagramový profil gynekoložky MUDr. Kamily Žižkové, která ve svých příspěvcích, vtipně a s lehkostí, řeší vše, co ženy zajímá, a na co se svého gynekologa často bojí zeptat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 526