Jak mít kvalitní spánek a svěží ráno?

Jak mít kvalitní spánek a svěží ráno?

Publikováno: 28.01.2022

Zobrazení: 324

Dostatečně dlouhý a kvalitní spánek po namáhavém dni je snem snad každého z nás. Rychle usnout a ráno se probudit svěží a odpočatý ale není samozřejmostí. Poruch spánku přibývá a podle odhadů jimi trpí až 20 % dospělé populace. Příčin může být mnoho, avšak tou nejčastější je nadměrný stres. Jaké jsou další příčiny nespavosti a lze se jim vůbec vyhnout?
 

Spánek je klíčem ke zdraví

Dostatečně dlouhý a kvalitní spánek je pro lidské zdraví nezbytný. Spánek je nutný pro celkovou regeneraci organismu a jeho deficit se vždy negativně projeví na našem zdraví. Dlouhodobé obtíže se spánkem jsou spojeny nejen s celodenní únavou, ale také se zvýšeným rizikem vysokého krevního tlaku, oslabenou imunitou, poruchami pozornosti, paměti a s obezitou. Spánek ovlivňuje nejen naši fyzickou kondici, ale také tu psychickou, zejména pak náladu a výkonnost. Jen díky kvalitnímu spánku ráno vstáváme svěží a odpočatí a můžeme se naplno věnovat každodenním činnostem a užívat si život naplno.
 

Zbavte se stresu

Stres patří mezi největší nepřítele kvalitního spánku. Každý někdy zažil bezesné noci, které byly způsobeny právě nadměrným stresem. Během stresu se vyplavují stresové hormony, které jsou zodpovědné např. za zrychlené dýchání, zrychlení srdeční akce, zvýšení soustředěnosti a uvolnění glukózy jako zdroje energie. Stresové hormony tak organismus aktivují, namísto uvolnění, které je pro usínání nezbytné. Dochází ke stavu vzrušení, což se spánkem nejde dohromady. V dnešní uspěchané době se bohužel stresu zcela vyhnout nemůžeme, a tak nám nezbývá nic jiného než se naučit stres zvládat. Proti stresu lze bojovat mnoha způsoby. Vhodné jsou relaxační techniky a přírodní prostředky ve formě doplňků stravy, které organismus uvolní, zklidní a podpoří celkovou relaxaci a kvalitní spánek.
 

Vyhněte se modrému světlu  

Pokud patříte mezi ty, kteří jsou před spaním vystaveni tzv. modrému světlu, není divu, že nemůžete usnout. Kromě toho, že je modré světlo spojeno s nespavostí, ukazuje se, že přispívá také k předčasnému stárnutí pokožky. Málokdo ale ví, že modré světlo je přirozenou součástí denního světla a maxima dosahuje po ránu, kdy organismu signalizuje, že je čas vstávat. Necháme-li na sebe modré světlo působit ve večerních hodinách, dochází k narušení přirozeného spánkového rytmu, což se projeví nespavostí. Modré světlo snižuje produkci spánkového hormonu melatoninu, který spánek ovlivňuje, a proto je důležité před ulehnutím eliminovat zdroje modrého světla, kterými jsou nejen monitory chytrých zařízení, ale také LED žárovky.
 

Znáte pravidla spánkové hygieny?

Základním doporučením při poruchách spánku je dodržování pravidel spánkové hygieny. Důležité je chodit spát ve stejnou dobu, a to včetně víkendů. Pravidelnost by se měla týkat také doby vstávání. Postel má sloužit výhradně ke spánku a sexuálním aktivitám, a proto v posteli nepracujte, nejezte a neodpočívejte. Nechoďte uléhat smutní, rozčilení a ustaraní. Před spánkem se vyhněte konzumaci těžkých jídel, alkoholu a kofeinovým nápojům. Věřte, že odpolední spánek vaše potíže s usínáním jen zhorší. Braňte se modrému světlu a namísto po mobilu sáhněte před spaním po dobré knížce. V případě dlouhodobé nespavosti vyhledejte lékaře, jsou-li vaše obtíže občasného charakteru, zkuste některý z přírodních prostředků na podporu spánku.
 

Podpořte spánek za pomoci přírody

Doplněk stravy SpiLEEP obsahuje kombinaci tradičně užívaných rostlinných extraktů pro klidný spánek a svěží ráno. SpiLEEP obsahuje výtažky z chmele otáčivého a kozlíku lékařského, což jsou léty a zkušenostmi ověřené byliny pro klidný spánek a celkovou relaxaci. Chmel otáčivý přispívá k normální činnosti nervové soustavy a má uklidňující účinky, kozlík lékařský příznivě ovlivňuje celkovou relaxaci, kognitivní funkce a přispívá k normálnímu trávení. Přípravek ocení zejména lidé, které trápí neklid, poruchy nálad, strach a podrážděnost způsobující obtíže se spánkem. 
 

  

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Zápal plic není legrace – nepleťte si ho s chřipkou!
26.05.2018

Zápal plic není legrace – nepleťte si ho s chřipkou!

Trápí vás kašel, horečka, bolest hlavy či nevolnost? Cítíte doslova každý sval v těle a chvílemi máte pocit, jako byste právě zdolali Mount Everest?

Přečtěte si více
Zobrazení: 3220
Lámavé nehty: co je na vině?
09.06.2021

Lámavé nehty: co je na vině?

Lámou se vám nehty? Příčin může být hned několik. Někdy může jít jen o špatnou péči, jindy je na vině nemoc. Lámavé nehty často postihují starší lidi, jde totiž o přirozený projev stárnutí.

Přečtěte si více
Zobrazení: 6797
10 varovných signálů, že je vaše tělo ve stresu
13.05.2021

10 varovných signálů, že je vaše tělo ve stresu

Typické příznaky akutního stresu, jako je bušení srdce, pocení, zrychlený dech nebo svíravý pocit kolem žaludku, zažívá čas od času každý z nás. Je to zcela přirozený jev, který pro naše zdraví neznamená žádnou vážnější újmu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 49947