Jak mít kvalitní spánek a svěží ráno?

Jak mít kvalitní spánek a svěží ráno?

Publikováno: 12.01.2024

Zobrazení: 445

Dostatečně dlouhý a kvalitní spánek po namáhavém dni je snem snad každého z nás. Rychle usnout a ráno se probudit svěží a odpočatý však nemusí být samozřejmostí. Poruch spánku přibývá a podle odhadů jimi trpí až 20 % dospělé populace. Příčin nespavosti může být mnoho, avšak tou nejčastější je nadměrný stres. Jaké jsou další příčiny nespavosti a lze se jim vůbec vyhnout?

Spánek jako klíč ke zdraví

Dostatečně dlouhý a kvalitní spánek je pro lidské zdraví nezbytný. Spánek je nutný pro celkovou regeneraci organismu a jeho deficit se může negativně projevit na našem zdraví. Dlouhodobé obtíže se spánkem jsou spojeny nejen s celodenní únavou, ale také se zvýšeným rizikem vysokého krevního tlaku, oslabenou imunitou, poruchami pozornosti, paměti a s obezitou. Spánek ovlivňuje nejen naši fyzickou kondici, ale také tu psychickou, zejména pak náladu a výkonnost. Jen díky zdravému a kvalitnímu spánku ráno vstáváme svěží a odpočatí a můžeme se naplno věnovat každodenním činnostem a užívat si život naplno.  

Zbavte se stresu

Stres patří mezi největší nepřítele kvalitního spánku. Každý někdy zažil bezesné noci, které byly způsobeny právě nadměrným stresem v práci či doma. Během stresu se vyplavují stresové hormony, které jsou zodpovědné např. za zrychlené dýchání, rychlejší srdeční akci, zvýšenou pozornost a soustředěnost. Během stresu dochází k uvolnění glukózy, která je zdrojem energie. Stresové hormony tak organismus aktivují, namísto toho, aby jej uvolnily a připravily na spánek. Dochází ke stavu vzrušení, což se spánkem nejde dohromady. V dnešní uspěchané době se bohužel stresu zcela vyhnout nemůžeme, a tak nám nezbývá nic jiného než se naučit stres zvládatProti stresu lze bojovat mnoha způsoby. Vhodné jsou např. relaxační a meditační techniky a přírodní prostředky ve formě doplňků stravy, které organismus uvolní, zklidní a podpoří celkovou relaxaci a kvalitní spánek.  

Vyhněte se modrému světlu  

Pokud se před spánkem dobrovolně vystavujete tzv. modrému světlu, není divu, že spánek nepřichází tak rychle, jak byste si přáli. Kromě toho, že je modré světlo spojeno s nespavostí, ukazuje se, že přispívá také k předčasnému stárnutí pokožky. Modré světlo je přirozenou součástí denního světla a maxima dosahuje po ránu, kdy organismu signalizuje, že je čas vstávat. Necháme-li na sebe modré světlo působit ve večerních hodinách prostřednictvím chytrých telefonů a dalších moderních zařízení, může docházet k narušení přirozeného spánkového rytmu, což se může projevit obtížemi se spánkem. Modré světlo snižuje produkci spánkového hormonu melatoninu, který spánek ovlivňuje, a proto je důležité před ulehnutím eliminovat zdroje modrého světla, kterými jsou nejen monitory chytrých zařízení, ale také LED žárovky.  

Znáte pravidla spánkové hygieny?

Základním doporučením při poruchách spánku je dodržování pravidel spánkové hygieny. Důležité je chodit spát ve stejnou dobu, a to včetně víkendů. Pravidelnost by se měla týkat také doby vstávání. Postel má sloužit výhradně ke spánku a sexuálním aktivitám, a proto v posteli nepracujte, nejezte a neodpočívejte. Nechoďte uléhat smutní, rozčilení a ustaraní. Před spánkem se vyhněte konzumaci těžkých jídel, alkoholu a kofeinových nápojů. Věřte, že odpolední spánek vaše potíže s usínáním jen zhorší. Braňte se modrému světlu a namísto po mobilu sáhněte před spaním po dobré knize. V případě dlouhodobé nespavosti vyhledejte lékaře. Jsou-li spánkové obtíže občasného charakteru, zkuste některý z přírodních prostředků na podporu spánku

Podpořte spánek za pomoci aktivních látek přírodního původu

Doplňky stravy na podporu kvalitního a zdravého spánku v dnešní hektické době získávají na oblibě. Nespornými výhodami doplňků stravy je skutečnost, že obsahují aktivní látky přírodního původu, jsou vhodné i pro dlouhodobé užívání a nezpůsobují malátnost po probuzení. Ačkoliv lze sáhnout i po bylinných čajích, mnozí raději volí formu doplňků stravy. Nespavost je bohužel v dnešní hektické době velmi aktuální téma, a proto doplňky stravy na podporu spánku nesmí chybět ani v nabídce Klubu zdraví Wavita.
 
Doplněk stravy Lunestil jsou inovativní duokapsle založené na technologii zpožděného uvolňování s obsahem oleje z levandule lékařské, extraktu z mučenky pletní a vitaminu B6. Lunestil podporuje duševní relaxaci před usnutím a přispívá tím ke kvalitnímu, zdravému nočnímu spánku. Vnější kapsle obsahuje olej z levandule lékařské, který se jako první po požití z duokapsle uvolňuje a vstřebává. Vnitřní kapsle obsahuje výtažek z mučenky pletní a vitamin B6, které se z kapsle uvolňují až po usnutí, aby klidný a zdravý spánek pokračoval celou noc bez přerušení.
 
Doplněk stravy SpiLEEP obsahuje kombinaci tradičně užívaných rostlinných extraktů pro podporu klidného spánku a svěžího rána. SpiLEEP obsahuje výtažky z chmele otáčivého a kozlíku lékařského, což jsou léty a zkušenostmi ověřené byliny pro klidný spánek a celkovou relaxaci. Chmel otáčivý přispívá k normální činnosti nervové soustavy a má uklidňující účinky, kozlík lékařský příznivě ovlivňuje celkovou relaxaci, kognitivní funkce a přispívá k normálnímu trávení. Doplněk stravy SpiLEEP ocení zejména lidé, které trápí neklid, poruchy nálad, strach a podrážděnost způsobující obtíže se spánkem. 

 

  

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Nový rok jako ideální start ke zdravému stravování
02.01.2024

Nový rok jako ideální start ke zdravému stravování

Začít se stravovat zdravěji je jedno z nejčastějších novoročních předsevzetí. Abychom vaši snahu podpořili, poradíme vám, jak takový zdravý jídelníček sestavit. Možná budete překvapeni, protože stačí se řídit třemi jednoduchými pravidly, kterými jsou pestrost, pravidelnost a střídmost.

Přečtěte si více
Zobrazení: 353
Jak přežít zimu s bolavými klouby?
05.01.2024

Jak přežít zimu s bolavými klouby?

Zima patří mezi období, ve kterém si na bolesti kloubů stěžují hlavně ti, kteří trpí onemocněním známým pod lidovým názvem „revma“. Nejen bolesti a ztuhlost, ale také otoky snižují pohyblivost kloubů, a negativně tak ovlivňují celkovou kvalitu života. Poradíme vám, jak bolavým kloubům ulevit a podpořit jejich zdraví.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1315
Jídelníček pro zahřátí těla
28.11.2023

Jídelníček pro zahřátí těla

Pokud ve Vašem podzimním a zimním jídelníčku převažují zeleninové saláty, není se čemu divit, že je Vám stále chladno. Pokrmy z čerstvé zeleniny je vhodné konzumovat v létě, protože mají schopnost organismus ochlazovat. V chladných měsících se vyplatí zařadit do jídelníčku potraviny, které organismus zahřejí, a navíc podpoří imunitu a dodají energii. Víte, co by ve Vašem podzimním a zimním jídelníčku nemělo chybět?

Přečtěte si více
Zobrazení: 454
ROZHOVOR: Vyšetření na fyzioterapii by mělo být komplexní. Někdy je hledání příčiny téměř detektivní práce.
28.11.2023

ROZHOVOR: Vyšetření na fyzioterapii by mělo být komplexní. Někdy je hledání příčiny téměř detektivní práce.

Trápí vás bolesti zad, ale nevíte, zda je vhodnější navštívit lékaře, nebo fyzioterapeuta? Bolesti pohybového aparátu jsou v dnešní době poměrně časté a nutno podotknout, že mnohdy si za ně můžeme sami. Sedavý životní styl, nedostatek pohybu, nadváha a závislost na moderních komunikačních technologiích jsou jen některé z mnoha faktorů, díky kterým se tak málo hýbeme. Na to, jak řešit bolesti zad, jak jim předejít a jakého odborníka v případě obtíží vyhledat, jsme se zeptali fyzioterapeuta Jakuba Remera.

Přečtěte si více
Zobrazení: 59
ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny
21.08.2023

ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny

Být zdravý, cítit se dobře, a navíc vypadat mladě a svěže, je snem snad každého z nás. Pokud máte pocit, že na to, věnovat se sami sobě, abyste se cítili v psychické i fyzické kondici, nemáte čas, přečtěte si náš článek s Mgr. Kamilou Černou, specialistkou na výživu a ženské zdraví, která svým klientkám předává funkční nastavení slučitelné s normálním životem a rodinnou pohodou. Chcete-li se naučit porozumět sami sobě, umět naplnit své potřeby a stravovat se intuitivně bez zbytečného stresu, vydejte se na cestu právě s Kamilou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 22