Spánek jako klíč ke zdraví aneb co jste o spánku nevěděli

Spánek jako klíč ke zdraví aneb co jste o spánku nevěděli

Publikováno: 06.08.2023

Zobrazení: 6489

Důležitost spánku pro lidské zdraví si často uvědomíme až tehdy, když se nám ho nedostává. Bohužel těch, kteří trpí nespavostí, nejčastější spánkovou poruchou, přibývá. Pokud vás trápí příliš dlouhá doba usínání, nekvalitní spánek a časté noční probouzení, je na čase podpořit spánek. Nejen tipy, díky kterým se ráno můžete opět probouzet svěží a odpočatí, ale také zajímovosti o spánku, vám přinášíme.  

Spánek a regenerace organismu

Spánek mnozí podceňují, a proto trpí jeho chronickým nedostatkem. Pro psychické a fyzické zdraví by měl dospělý člověk spát 6 až 9 hodin denně, i když potřeba spánku je individuální.  Spolu s věkem délka a potřeba spánku klesá. Při nedostatku kvalitního spánku nedochází k tolik potřebné regeneraci organismu, což se může projevit např. poruchami pozornosti, zhoršeným myšlením a celkovou únavou. Nekvalitní spánek může být způsoben mnoha příčinami, z nichž nejčastější je špatná spánková hygiena
 

Spánková hygiena krok za krokem

Patříte-li mezi nespavce, zkuste se zamyslet, zda dodržujete pravidla spánkové hygieny. Jde o soubor opatření, díky kterým je spánek dostatečně dlouhý a kvalitní.
 • Vstávejte i uléhejte pravidelně, ve stejnou dobu včetně víkendů.
 • Do ložnice nepatří rušící předměty a alergeny.
 • Před ulehnutím ložnici dobře vyvětrejte, ideální je teplota kolem 18-20 °C, ticho a tma.
 • Před spaním nepijte kávu, černý čaj, kolové nápoje, alkohol a vyvarujte se kouření.
 • Večer nekonzumujte těžká jídla.
 • Neusnete-li do 30 minut, věnujte se jiné činnosti, např. čtení.
 • Nechoďte spát s negativními myšlenkami, rozčilení či rozrušení.
 • Alespoň 3 hodiny před ulehnutím se vyvarujte náročné fyzické aktivitě.
 • Během dne mějte dostatek pohybu, abyste byli zdravě unaveni.
 • Vyvarujte se odpolednímu spánku delšímu než 30 minut. 
 • Podpořte spánek doplňky stravy s obsahem látek přírodního původu. 
 • V případě dlouhodobých poruch se spánkem ale konzultujte svůj stav s lékařem.
 

Poruchami spánku trpí až polovina lidí nad 65 let

Poruchy spánku nejsou v dnešní době nic výjimečného. Výskyt spánkových poruch je častý zejména u seniorů nad 65 let věku. Mezi nejčastější poruchy spánku patří nespavost (insomnie), zvýšená spavost (hypersomnie) a další poruchy spánku. Poruchy spánku ale mohou vznikat i v souvislosti se stresem a nadměrnou psychickou zátěží.
 

Na nespavost zkuste pomoc z přírody

V antickém Řecku sestupoval každou noc na zem bůh spánku Hypnos, který uspával všechny živé tvory a obdarovával je sny. Pokud nás trápí nespavost dnes, můžeme zkusit podpůrné prostředky jako jsou bylinky či doplňky stravy. Z bylinných čajů je doporučována např. levandule lékařská, mučenka pletníkozlík lékařský, chmel či speciální čajové směsi. Extrakty z chmele otáčivého a kozlíku lékařského najdete v doplňku stravy SpiLEEP pro klidný spánek, svěží ráno a zmírnění projevů nadměrného stresu. Extrakt z mučenky a esenciální olej z levandule lékařské obsahují unikátní duokapsle s technologií zpožděného uvolňování Lunestil. Prémiový doplněk stravy, který podpoří zdravý a kvalitní spánek, a Vy tak můžete mít opět spánek Vašich snů. 
 

10 zajímavých faktů o spánku

 • Vyšší výskyt nespavosti se týká rozvedených, ovdovělých a osamocených lidí.
 • Ti, co přišli o zrak v průběhu života, sní v obrazech. Lidé, kteří se slepí narodili, nesní vizuálně, ale prostřednictvím vjemů. Jejich sny jsou plné vůní, emocí, dotyků a zvuků.
 • Člověk je jediný savec, který vědomě odkládá spánek.
 • Tělo si na práci na směny nikdy nezvykne.
 • Čím vyšší nadmořská výška, tím větší pravděpodobnost poruchy spánku. 
 • Pravidelné fyzické cvičení napomáhá snadnějšímu usínání a přispívá ke zdravějšímu spánku, ale ojedinělé cvičení nebo cvičení těsně před spaním naopak usínání ztěžuje.
 • Pokud položíme novorozence do postýlky ospalé a nikoliv spící, je pravděpodobnější, že bude v budoucnu schopen usnout bez pomoci rodičů, což mu umožní samostatně usnout, když je čas na spaní a pokud se v noci vzbudí, snadněji sám znovu usne.
 • Každý v noci sní, jen si sny nepamatuje. Nejčastěji víme, co se nám zdálo bezprostředně po probuzení, poté sny zapomínáme. Během snění totiž nedochází ke stejnému procesu ukládání vzpomínek jako v bdělém stavu, a proto si pamatujeme většinou pouze sny, které byly intenzivní a logické.
 • Nemoc, která se projevuje náhlým a nekontrolovatelným usnutím se nazývá narkolepsie. 
 • Nedostatečný a nekvalitní spánek způsobuje zvýšení hladiny hormonu ghrelinu, což způsobuje zvýšení chuti k jídlu. Chcete-li si udržet zdravou váhu, dbejte proto také na dostatek kvalitního spánku.
 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
10 tipů pro zdravý spánek v horkých letních dnech
04.07.2022

10 tipů pro zdravý spánek v horkých letních dnech

Tropické letní teploty negativně ovlivňují zdraví nejen kardiaků, ale mohou negativně ovlivňovat zdraví i zcela zdravých lidí. Jednou z věcí, které v létě špatně snášíme, jsou horké letní noci, které znesnadňují náš spánek. Pokud i vy patříte k těm, kteří v horkých letních dnech bojují s nespavostí, máme pro vás tipy, jak tropické noci zvládnout. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 1214
Jak zajistit dítěti klidný spánek?
06.08.2020

Jak zajistit dítěti klidný spánek?

Klidný, kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je klíčem k celkovému zdraví dětí. Fyziologický spánek ovlivňuje nejen zdraví, ale také tělesný, emoční, kognitivní a sociální vývoj dítěte. Během vývoje se ale potřeba spánku u dětí mění, a proto jsou různé také problémy se spánkem. Mezi nejčastější problémy, se kterými se rodiče malých dětí mohou setkat, jsou problémy s usínáním a nespavost. Jak dětem pomoci, aby jejich spánek odpovídal jejich fyziologickým potřebám a ony se ráno probouzely svěží a odpočaté?

Přečtěte si více
Zobrazení: 628
10 varovných signálů, že je vaše tělo ve stresu
13.05.2021

10 varovných signálů, že je vaše tělo ve stresu

Typické příznaky akutního stresu, jako je bušení srdce, pocení, zrychlený dech nebo svíravý pocit kolem žaludku, zažívá čas od času každý z nás. Je to zcela přirozený jev, který pro naše zdraví neznamená žádnou vážnější újmu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 52443
Lékárnička pro Vaše pohodové léto
31.07.2023

Lékárnička pro Vaše pohodové léto

Dlouho očekávaná doba letních prázdnin a dovolených je konečně tady! To, co by vám, samozřejmě kromě dobré nálady, nemělo chybět, je „vyletněná“ lékárnička. Nadcházející dny plné aktivit a dobrodružství s sebou mohou přinést i nečekané příhody, na které se vyplatí být připraven. Co by vaše letní lékárnička měla obsahovat, vám poradíme!

Přečtěte si více
Zobrazení: 84