Spánek jako klíč ke zdraví aneb co jste o spánku nevěděli

Spánek jako klíč ke zdraví aneb co jste o spánku nevěděli

Publikováno: 21.03.2023

Zobrazení: 6223

Spánek je základem zdraví, psychické i fyzické kondice. Na důležitost kvalitního spánku bohužel často zapomínáme, a proto si každý rok připomínáme Světový den spánku (17.3.) a Mezinárodní den zdravého spánku (21.3.). Cílem těchto dnů je připomenout důležitost kvalitního spánku a upozornit na problémy související s jeho nedostatkem. Spánek je navíc fascinující fenomén, obestřený mnoha tajemstvími. Některé zajímavosti, které jste možná o spánku netušili, vám přinášíme.

Spánek a regenerace organismu

Spánek mnozí podceňují, a proto trpí jeho chronickým nedostatkem. Pro psychické a fyzické zdraví by měl dospělý člověk spát 6 až 9 hodin denně, i když potřeba spánku je individuální.  Spolu s věkem délka a potřeba spánku klesá. Při nedostatku kvalitního spánku nedochází k tolik potřebné regeneraci organismu, což se může projevit např. poruchami pozornosti, zhoršeným myšlením a celkovou únavou. Nekvalitní spánek může být způsoben mnoha příčinami, z nichž nejčastější je špatná spánková hygiena
 

Spánková hygiena krok za krokem

Patříte-li mezi nespavce, zkuste se zamyslet, zda dodržujete pravidla spánkové hygieny. Jde o soubor opatření, díky kterým je spánek dostatečně dlouhý a kvalitní.
  • Vstávejte i uléhejte pravidelně, ve stejnou dobu včetně víkendů.
  • Do ložnice nepatří rušící předměty a alergeny.
  • Před ulehnutím ložnici dobře vyvětrejte, ideální je teplota kolem 18-20 °C, ticho a tma.
  • Před spaním nepijte kávu, černý čaj, kolové nápoje, alkohol a vyvarujte se kouření.
  • Večer nekonzumujte těžká jídla.
  • Neusnete-li do 30 minut, věnujte se jiné činnosti, např. čtení.
  • Nechoďte spát s negativními myšlenkami, rozčilení či rozrušení.
  • Alespoň 3 hodiny před ulehnutím se vyvarujte náročné fyzické aktivitě.
  • Během dne mějte dostatek pohybu, abyste byli zdravě unaveni.
  • Vyvarujte se odpolednímu spánku delšímu než 30 minut. 
  • Podpořte spánek doplňky stravy s obsahem látek přírodního původu. 
  • V případě dlouhodobých poruch se spánkem ale konzultujte svůj stav s lékařem.
 

Poruchami spánku trpí až polovina lidí nad 65 let

Poruchy spánku nejsou v dnešní době nic výjimečného. Výskyt spánkových poruch je častý zejména u seniorů nad 65 let věku. Mezi nejčastější poruchy spánku patří nespavost (insomnie), zvýšená spavost (hypersomnie) a další poruchy spánku. Poruchy spánku ale mohou vznikat i v souvislosti se stresem a nadměrnou psychickou zátěží.
 

Na nespavost zkuste pomoc z přírody

V antickém Řecku sestupoval každou noc na zem bůh spánku Hypnos, který uspával všechny živé tvory a obdarovával je sny. Pokud nás trápí nespavost dnes, můžeme zkusit podpůrné prostředky jako jsou bylinky či doplňky stravy. Z bylinných čajů je doporučována např. levandule lékařská, mučenka pletníkozlík lékařský, chmel či speciální čajové směsi. Extrakty z chmele otáčivého a kozlíku lékařského najdete v doplňku stravy SpiLEEP pro klidný spánek, svěží ráno a zmírnění projevů nadměrného stresu. Extrakt z mučenky a esenciální olej z levandule lékařské obsahují unikátní duokapsle s technologií zpožděného uvolňování Lunestil. Prémiový doplněk stravy, který podpoří zdravý a kvalitní spánek, a Vy tak můžete mít opět spánek Vašich snů. 
 

10 zajímavých faktů o spánku

  • Vyšší výskyt nespavosti se týká rozvedených, ovdovělých a osamocených lidí.
  • Ti, co přišli o zrak v průběhu života, sní v obrazech. Lidé, kteří se slepí narodili, nesní vizuálně, ale prostřednictvím vjemů. Jejich sny jsou plné vůní, emocí, dotyků a zvuků.
  • Člověk je jediný savec, který vědomě odkládá spánek.
  • Tělo si na práci na směny nikdy nezvykne.
  • Čím vyšší nadmořská výška, tím větší pravděpodobnost poruchy spánku. 
  • Pravidelné fyzické cvičení napomáhá snadnějšímu usínání a přispívá ke zdravějšímu spánku, ale ojedinělé cvičení nebo cvičení těsně před spaním naopak usínání ztěžuje.
  • Pokud položíme novorozence do postýlky ospalé a nikoliv spící, je pravděpodobnější, že bude v budoucnu schopen usnout bez pomoci rodičů, což mu umožní samostatně usnout, když je čas na spaní a pokud se v noci vzbudí, snadněji sám znovu usne.
  • Každý v noci sní, jen si sny nepamatuje. Nejčastěji víme, co se nám zdálo bezprostředně po probuzení, poté sny zapomínáme. Během snění totiž nedochází ke stejnému procesu ukládání vzpomínek jako v bdělém stavu, a proto si pamatujeme většinou pouze sny, které byly intenzivní a logické.
  • Nemoc, která se projevuje náhlým a nekontrolovatelným usnutím se nazývá narkolepsie. 
  • Nedostatečný a nekvalitní spánek způsobuje zvýšení hladiny hormonu ghrelinu, což způsobuje zvýšení chuti k jídlu. Chcete-li si udržet zdravou váhu, dbejte proto také na dostatek kvalitního spánku.
 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
10 tipů pro zdravý spánek v horkých letních dnech
04.07.2022

10 tipů pro zdravý spánek v horkých letních dnech

Tropické letní teploty negativně ovlivňují zdraví nejen kardiaků, ale mohou negativně ovlivňovat zdraví i zcela zdravých lidí. Jednou z věcí, které v létě špatně snášíme, jsou horké letní noci, které znesnadňují náš spánek. Pokud i vy patříte k těm, kteří v horkých letních dnech bojují s nespavostí, máme pro vás tipy, jak tropické noci zvládnout. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 1100
Jak zajistit dítěti klidný spánek?
06.08.2020

Jak zajistit dítěti klidný spánek?

Klidný, kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je klíčem k celkovému zdraví dětí. Fyziologický spánek ovlivňuje nejen zdraví, ale také tělesný, emoční, kognitivní a sociální vývoj dítěte. Během vývoje se ale potřeba spánku u dětí mění, a proto jsou různé také problémy se spánkem. Mezi nejčastější problémy, se kterými se rodiče malých dětí mohou setkat, jsou problémy s usínáním a nespavost. Jak dětem pomoci, aby jejich spánek odpovídal jejich fyziologickým potřebám a ony se ráno probouzely svěží a odpočaté?

Přečtěte si více
Zobrazení: 596
Jak mít kvalitní spánek a svěží ráno?
28.01.2022

Jak mít kvalitní spánek a svěží ráno?

Dostatečně dlouhý a kvalitní spánek po namáhavém dni je snem snad každého z nás. Rychle usnout a ráno se probudit svěží a odpočatý ale není samozřejmostí. Poruch spánku přibývá a podle odhadů jimi trpí až 20 % dospělé populace. Příčin může být mnoho, avšak tou nejčastější je nadměrný stres. Jaké jsou další příčiny nespavosti a lze se jim vůbec vyhnout?
 

Přečtěte si více
Zobrazení: 316
10 varovných signálů, že je vaše tělo ve stresu
13.05.2021

10 varovných signálů, že je vaše tělo ve stresu

Typické příznaky akutního stresu, jako je bušení srdce, pocení, zrychlený dech nebo svíravý pocit kolem žaludku, zažívá čas od času každý z nás. Je to zcela přirozený jev, který pro naše zdraví neznamená žádnou vážnější újmu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 48869
Nedovolte, aby vás ničil stres!
26.02.2018

Nedovolte, aby vás ničil stres!

Stres je nedílnou součástí našich životů. V menší míře neškodí, ale překročí-li únosnou mez, cítíme se unavení, špatně spíme, střídáme nálady jak aprílové počasí, obtížně se soustředíme a někdy máme pocit, že se nám rozskočí hlava. Zažeňte stres dřív, než vám začne škodit.

Přečtěte si více
Zobrazení: 166
Nespavost nepodceňujte, výrazně zhoršuje kvalitu života
17.09.2020

Nespavost nepodceňujte, výrazně zhoršuje kvalitu života

Poruchy spánku trápí čím dál více osob včetně dětí. Příležitostnou poruchou spánku, nejčastěji nespavostí, trpí až jedna čtvrtina populace. Kvalita a délka spánku má zásadní vliv na celkové zdraví a jeho nedostatek může souviset s celou řadou zdravotních obtíží. Jak nespavost ovlivňuje kvalitu života a proč je tak důležité vyhledat lékaře se dozvíte v našem článku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1634