Jak poznat opotřebované klouby?

Jak poznat opotřebované klouby?

Publikováno: 15.08.2024

Zobrazení: 6378

Artróza, přesněji osteoartróza, je stále mnohými mylně považována výhradně za nemoc seniorů. Artróza se však týká i osob mnohem mladších, a to především sportovců. Artróza může postihnout jakýkoliv kloub, nicméně nejčastěji artrózou trpí klouby kyčelní a kolenní. Významnými faktory pro vznik a rozvoj artrózy jsou nejen věk, ale také nadváha, obezita, sport a nadměrná fyzická zátěž. Víte, jak udržet zdravé a pohyblivé klouby a užívat si aktivní pohyb bez omezení?

Artróza, nejčastější kloubní onemocnění

Artróza je degenerativní onemocnění kloubů s možným omezením jejich funkce. Artróza je způsobena postižením hladkého povrchu chrupavky, která pokrývá kloub. Povrch kloubu se následkem nadměrného či jednostranného přetěžování ztenčuje, zdrsňuje, kosti se o sebe třou, což může být pro pacienta velmi bolestivé. V některých případech se nemocní nevyhnou ani operačnímu řešení totální náhradou kloubu. Artróza nejčastěji postihuje kyčelní, kolenní a ramenní klouby, ale nevyhýbá se ani kloubům páteře a drobným kloubům rukou. Onemocnění se rozvíjí řadu let a postihuje zejména seniory a osoby, které klouby nadměrně zatěžují. Artróza způsobuje sníženou pohyblivost, se kterou je bohužel často také spojena zhoršená kvalita života. 

Projevy artrózy

U některých osob se první artrotické změny objeví už kolem dvacátého roku věku. Typická je nespecifická bolest kloubů či ranní pohybová ztuhlost. Lidé trpící artrózou mohou zpočátku pociťovat tzv. startovací bolest, která po rozhýbání kloubu ovšem zmizí. Pro artrózu jsou typické bolesti v kloubech, a to při pohybu, po dlouhé době klidu, po námaze a po přetížení kloubu. Artrotická bolest se objevuje především večer či po celodenní námaze. S rozvojem artrózy se bohužel bolest stupňuje. Na artrózu tak lze usuzovat podle pohybové ztuhlosti, otoku, deformit kloubu a případného kulhání. Příčina vzniku artrózy není dosud plně objasněna. Mezi faktory, které vznik a rozvoj artrózy ovlivňují patří nejen životní styl, (obezita, jednostranné zatěžování kloubu při sportu, v zaměstnání), ale také cukrovka, hormonální změny, úrazy kloubu aj. 

Léčba artrózy

V počátečních stádiích bývá u osob trpících artrózou využívána farmakologická léčba v kombinaci s nefarmakologickými metodami, čímž je myšlena redukce hmotnosti, snížení zátěže, přiměřená pohybová aktivita a další. Proti akutní bolesti kloubů jsou doporučovány nesteroidní protizánětlivé léky a protizánětlivé masti, které tlumí otok a bolest. V léčbě artrózy pomohou také termální lázně, bahenní a parafínové zábaly. Parafín prohřívá a prokrvuje tkáň. Pacientům s nadváhou je doporučena redukce váhy, aby se zabránilo nadměrnému přetěžování kloubů. Užitečným doplňkem jsou také různé kompenzační pomůcky, např. ortézy, hole, berle a jiné. Pokud je artróza již v pokročilém stádiu a kloub je zcela nehybný, přistupuje se k operativnímu řešení, které spočívá v náhradě kloubu kloubem umělým. 

Jak ulevit kloubům přírodní cestou

Už jste slyšeli, že na bolavá kolena pomáhá obklad ze zelí? Pokud ne, vězte, že jde o jednu z nejoblíbenějších babských rad. A jak na to? Stačí dva velké listy hlávkového zelí, ze kterých vykrojíte středové košťály. Listy vložte mezi listy papíru a přežehlete žehličkou. Listy změknou a pustí šťávu. Ještě teplé listy přiložíte na kolena, přikryjete igelitem a ovážete. Tento obklad se doporučuje aplikovat na kolena večer před spaním a nechat působit celou noc. Ráno obklad sundejte a kolena namažte měsíčkovou mastí. Úleva je prý zaručena. Z bylinek je prý nejlepší obklad z kostivalu lékařského, břízy, řapíku a vřesu

Podpořte zdraví svých kloubů

Mezi oblíbené pomocníky v péči o zdraví kloubů patří také doplňky stravy obsahující látky, které se v chrupavce přirozeně vyskytují. Pokud hledáte kvalitní komplexní kloubní výživu, vsaďte na řadu produktů Proenzi. Doporučujeme např. doplněk stravy Proenzi Intensive, jehož nekompromisní složení bylo vyvinuto na základě hlubokých znalostí kloubní výživy a problematiky pohybového aparátu. Výtažky z tradičně používané vrby bílé (Salix alba) a kurkumy dlouhé (Curcuma longa), používané v Ajurvédě, pomáhají udržet klouby zdravé, pružné a pohyblivé. Boswellia serrata extrakt přispívá k normální funkci kloubů. Zlepšuje kloubní komfort u 75 %* uživatelů. S vitaminem C, který přispívá k tvorbě kolagenu pro normální funkci chrupavky. 
* Výsledky observační studie na 41 pacientech, 2017. Report je dostupný na vyžádání. 
 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  

Lékárnička pro Vaše pohodové léto
28.06.2024

Lékárnička pro Vaše pohodové léto

Dlouho očekávaná doba prázdnin a dovolených je konečně tady! To, co by vám, samozřejmě kromě dobré nálady, nemělo chybět, je „vyletněná“ lékárnička. Letní dobrodružství s sebou mohou přinést i nečekané příhody, na které se vyplatí být připraven. Co by vaše letní lékárnička měla obsahovat, vám poradíme!

Přečtěte si více
Zobrazení: 364
Kam nechodí slunce, chodí lékař aneb co víte o slunci?
15.05.2024

Kam nechodí slunce, chodí lékař aneb co víte o slunci?

Víte, jak moc je důležitý sluneční svit pro naše zdraví? Už naše babičky říkaly, že kam nechodí slunce, chodí lékař, a věřte, že na tomhle rčení opravdu něco je.  

Přečtěte si více
Zobrazení: 2206
Ostropestřec, bylina, která si s játry rozumí
12.07.2024

Ostropestřec, bylina, která si s játry rozumí

Milujete letní grilovačky? Pak byste možná měli vědět, jak podpořit zdraví jater, pro které grilování příliš zdravé není. Jednou z bylin, která je s podporou zdraví jater spojena, je ostropestřec mariánský, který zároveň podporuje přirozenou detoxikaci jater a správné trávení. Nyní se s touto bylinou můžete seznámit!

Přečtěte si více
Zobrazení: 3005
ROZHOVOR: Vyšetření na fyzioterapii by mělo být komplexní. Někdy je hledání příčiny téměř detektivní práce.
28.11.2023

ROZHOVOR: Vyšetření na fyzioterapii by mělo být komplexní. Někdy je hledání příčiny téměř detektivní práce.

Trápí vás bolesti zad, ale nevíte, zda je vhodnější navštívit lékaře, nebo fyzioterapeuta? Bolesti pohybového aparátu jsou v dnešní době poměrně časté a nutno podotknout, že mnohdy si za ně můžeme sami. Sedavý životní styl, nedostatek pohybu, nadváha a závislost na moderních komunikačních technologiích jsou jen některé z mnoha faktorů, díky kterým se tak málo hýbeme. Na to, jak řešit bolesti zad, jak jim předejít a jakého odborníka v případě obtíží vyhledat, jsme se zeptali fyzioterapeuta Jakuba Remera.

Přečtěte si více
Zobrazení: 62
ROZHOVOR: S péčí o klouby je vhodné začít včas
03.07.2024

ROZHOVOR: S péčí o klouby je vhodné začít včas

O zdraví pohybového aparátu se většinou začneme zajímat až ve chvíli, kdy máme s hybností problém. Co můžeme udělat pro to, abychom se mohli až do vyššího věku pohybovat snadno a bez bolesti, jsme se zeptali prof. MUDr. Pavla Horáka, CSc., ze III. interní kliniky FN a LF UK Olomouc.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2047