Artróza aneb jak poznat opotřebované klouby

Artróza aneb jak poznat opotřebované klouby

Publikováno: 29.07.2022

Zobrazení: 6263

Artróza, přesněji osteoartróza, je považována za nemoc seniorů. Artróza se však týká i mnohem mladších pacientů, především sportovců. Artróza může postihnout jakýkoliv kloub, ale nejčastěji artrózou trpí kyčelní a kolenní klouby. Důležitou roli hraje nejen věk, ale i nadváha či přetěžování kloubů. Pokud vás trápí bolesti kolen a kyčlí, máte problém je ráno rozhýbat a jsou-li vaše bolesti závislé na počasí, možná trpíte artrózou.

Artróza, nejčastější kloubní onemocnění

Artróza je bolestivé degenerativní onemocnění kloubů s možným omezením jejich funkce. Artróza je způsobena postižením hladkého povrchu chrupavky, která pokrývá kloub. Povrch kloubu se následkem nadměrného či jednostranného přetěžování ztenčuje, zdrsňuje, kosti se o sebe třou, což je pro pacienta velmi bolestivé. V některých případech se nemocní nevyhnou ani operačnímu řešení totální náhradou kloubu. Artróza nejčastěji postihuje kyčelní, kolenní a ramenní klouby, ale nevyhýbá se ani kloubům páteře a drobným kloubům rukou. Onemocnění se rozvíjí řadu let a postihuje zejména seniory. Artróza způsobuje sníženou pohyblivost a tím pádem také zhoršenou kvalitu života nemocného.
 

Projevy artrózy

U některých pacientů se první artrotické změny objeví už kolem dvacátého roku. Nemocní tak obvykle vyhledají lékaře kvůli nespecifické bolesti kloubů či ranní pohybové ztuhlosti. Pacient nejdříve pociťuje tzv. startovací bolest, která po rozhýbání zmizí. Pro artrózu jsou typické bolesti v kloubech, a to především při pohybu, ale i po dlouhé době klidu, po námaze a po přetížení kloubu. Artrotická bolest se objevuje především večer a po celodenní námaze. S rozvojem artrózy se bolest zvyšuje. Na artrózu můžeme usuzovat podle pohybové ztuhlosti, otoku, deformit kloubu a následného kulhání.
 

Rizikové faktory vzniku a rozvoje artrózy

Příčina vzniku není plně objasněna. Na vzniku a rozvoji artrózy se může podílet životní styl, (obezita, jednostranné zatěžování kloubu při sportu, v zaměstnání), ale také cukrovka, hormonální změny, úraz kloubu aj.
 

Léčba artrózy

V počátečních stádiích bývá aplikována farmakologická léčba v kombinaci s nefarmakologickými metodami, čímž je myšlena redukce hmotnosti, snížení zátěže, přiměřená pohybová aktivita a další. Proti akutní bolesti kloubů jsou doporučovány nesteroidní protizánětlivé léky a protizánětlivé masti, které tlumí otok a bolest. V léčbě artrózy pomohou také termální lázně, bahenní a parafínové zábaly. Parafín prohřívá a prokrvuje tkáň. Pacientům s nadváhou je doporučena redukce váhy, aby se zabránilo nadměrnému přetěžování kloubů. Užitečným doplňkem jsou také různé kompenzační pomůcky, např. ortézy, hole, berle a jiné. Pokud je artróza již v pokročilém stádiu a kloub je zcela nehybný, přistupuje se k operativnímu řešení, které spočívá v náhradě kloubu kloubem umělým.
 

Jak ulevit kloubům přírodní cestou

Už jste slyšeli, že na bolavá kolena pomáhá obklad ze zelí? Pokud ne, vězte, že jde o jednu z nejoblíbenějších babských rad. A jak na to? Stačí dva velké listy hlávkového zelí, ze kterých vykrojíte středové košťály. Listy vložte mezi listy papíru a přežehlete žehličkou. Listy změknou a pustí šťávu. Ještě teplé listy přiložíte na kolena, přikryjete igelitem a ovážete. Tento obklad se doporučuje aplikovat na kolena večer před spaním a nechat působit celou noc. Ráno obklad sundejte a kolena namažte měsíčkovou mastí. Úleva je prý zaručena. Z bylinek je prý nejlepší obklad z kostivalu lékařského, břízy, řapíku a vřesu.
 

Podpořte zdraví svých kloubů

Doplňky stravy obsahující přirozené složky chrupavky (např. chondroitin sulfát a glukosamin sulfát) přináší kloubům optimální výživu. Chondroitin je součástí doplňku stravy Proenzi 3 PLUS, který navíc obsahuje také glukosamin a kolagen, které jsou společně s chondroitinem základními stavebními složkami kloubní chrupavky.
 
Podpořte správnou funkci svalů, kostí a kloubů kvalitní výživou. 
Potíže s klouby a onemocnění pohybového aparátu
13.03.2020

Potíže s klouby a onemocnění pohybového aparátu

Nemůžete vstát ráno z postele? Bolí vás klouby při běžných denních činnostech? Bolesti kloubů berte vážně, protože může jít o příznak některého z onemocnění kloubů. Která onemocnění mohou nepříjemné bolesti kloubů způsobovat? Je jich mnoho, ale mezi ta nejčastější patří artróza, osteoporóza, revmatoidní artritida a Bechtěrevova nemoc. I když se uvedená onemocnění týkají kloubů, příznaky mají různé. Jaké jsou typické příznaky nejčastějších kloubních onemocnění se dozvíte v našem článku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 6767
Připravte klouby na aktivní sezónu
01.03.2021

Připravte klouby na aktivní sezónu

Jaro se kvapem blíží a s ním i práce na zahrádce, procházky, vyjížďky na kole nebo také turistika. Připravte své klouby na aktivní sezónu a dopřejte jim tu správnou péči.

Přečtěte si více
Zobrazení: 806
Bolesti kloubů netrápí jen seniory
27.06.2019

Bolesti kloubů netrápí jen seniory

Patříte mezi ty, kteří na jaře a v létě zvyšují svoji fyzickou aktivitu? Potom možná právě vy pociťujete bolesti kloubů v důsledku nadměrné fyzické zátěže, a navíc ani nemusíte být v seniorském věku. Za bolestmi kloubů se vždy nemusí skrývat osteoporóza, revmatoidní artritida a další onemocnění, ale také nadměrná fyzická zátěž a sportovní výkony. Pokud chceme být aktivní, měli bychom respektovat svůj zdravotní stav, znát své limity a o zdraví kloubů pečovat včas. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 1101