Chondroitin sulfát zmírňuje ztuhlost způsobenou osteoartrózou

Chondroitin sulfát zmírňuje ztuhlost způsobenou osteoartrózou

Publikováno: 16.09.2011

Zobrazení: 30

Podle výsledků studie FACTS doplňky stravy obsahující chondroitin sulfát mohou zmírnit bolest v rukou spojenou s osteoartrózou a rovněž snížit ztuhlost rukou po ránu.

Výsledky ukazují, že doplňky stravy obsahující chondroitin sulfát jsou spojovány se snížením bolestivosti  rukou.

Navíc, vědci z Univerzity v Ženevě dodávají, že tyto doplňky stravy mají souvislost i se zlepšením funkcí rukou. Jejich zjištění ukazují, že chondroitin sulfát je bezpečný a účinný prostředek pro léčbu pacientů, kteří trpí osteoartrózou rukou.

Chondroitin sulfát je extrahován z chrupavek zvířat (např. žraloků). V doplňcích stravy je velmi často přítomen v kombinaci s glukosaminem.

 Detaily studie:

Této studie se zúčastnilo 162 pacientů s osteortrózou rukou. Tito byli náhodně rozděleni do dvou skupin. První skupina dostávala denně 800 mg chondroitinu sulfát a druhá skupina pak dostávala placebo, a to po dobu 6 měsíců.

Na konci této studie vědci konstatovali, že u skupiny, která dostávala chondroitin došlo k průkaznému snížení v celkové bolestivosti rukou v porovnání se skupinou, která přijímala placebo. Navíc u funkcí rukou rovněž došlo k průkaznému zlepšení, stejně tak jako u ranních ztuhlostí rukou.

Podle WHO (Světová zdravotnická organizace) trpí asi 10% světové populace nad 60 let a starších právě osteoartrózou. Dřívější výzkumy ukázaly, že 20 – 30% dospělých trpí osteoartrózou na rukou, která následně převládá (více než v 50%) po překročení hranice 60-ti let věku.

 

Zdroj: Arthritis & Rheumatism
“Symptomatic Effect of Chondroitin Sulfate 4&6 in Hand Osteoarthritis: The Finger osteoArthritis Chondroitin Treatment Study (FACTS): A Randomized Double-Blind Placebo Controlled Clinical Trial”
Autoři: C. Gabay, C. Medinger-Sadowski, D. Gascon, F. Kolo, A. Finckh

Na jihu Čech přibývá lidí s osteoporózou - řídnutím kostí
23.10.2003

Na jihu Čech přibývá lidí s osteoporózou - řídnutím kostí

České Budějovice - Tři čtvrtě milionu Čechů trpí řídnutím kostí. V důsledku rozvinuté osteoporózy si každou půlhodinu jeden člověk zlomí krček stehenní kosti. "Chybí tu dostatečná prevence," říká přednosta Ústavu klinické biochemie a diagnostiky v nemocnici v Hradci Králové Vladimír Palička. Do Českých Budějovic přijel tento týden na kongres pořádaný kvůli Mezinárodnímu dni boje proti osteoporóze laicky řečeno - řídnutí kostí.

Přečtěte si více
Zobrazení: 16
Bolest kloubů v rukou a kolenou: Projevy a příznaky revmatu
14.12.2015

Bolest kloubů v rukou a kolenou: Projevy a příznaky revmatu

Bolí vás klouby v rukou a kolenou? Možná se u vás začalo projevovat revma. Přečtěte si nejčastější příznaky.

Přečtěte si více
Zobrazení: 25860
Jak si zregenerovat kolenní klouby
01.12.2015

Jak si zregenerovat kolenní klouby

Bolest kloubů se často objeví náhle, bez ohledu na věk. Onemocnění kloubů se vyskytuje nejčastěji v kloubech, které jsou vystaveny větší zátěži, jako jsou klouby kolenní nebo kyčelní. Kolenní kloub je nejsložitějším kloubem lidského těla a právem si zaslouží velkou péči, ať už v rámci prevence, po vzniku zranění, nebo chronických obtíží.

Přečtěte si více
Zobrazení: 4719