Skoncujte s cestovatelským průjmem, užijte si dovolenou naplno!

Skoncujte s cestovatelským průjmem, užijte si dovolenou naplno!

Publikováno: 01.07.2016

Zobrazení: 752

Průjem je noční můrou mnoha cestovatelů. Nenechte si zkazit dovolenou a buďte připraveni. Vybavte se vhodnými přípravky, dodržujte hygienické zásady, a aby se neobjevily nepříjemné obtíže, držte se následujících doporučení. Klidná a pohodová dovolená začíná u zdravého trávení!

Skoncujte s cestovatelským průjmem

Příčiny akutních průjmů

Za akutní průjem mohou zpravidla nejrůznější infekce. Zdrojem nákazy bývá kontaminovaná potravina nebo voda. Při cestách do exotických zemí stačí i střet s novými druhy bakterií.

Mnohdy je průjem projevem obyčejné „cestovní horečky". Únava z časového posunu a změny klimatu, hektické přípravy, strach z létání a nadšená očekávání, to jsou psychické zátěže, které se negativně promítají do kvality trávení.

Klasickou chybou na dovolených je pak náhlý obrat ve stravovacích návycích. Lidé si dopřávají nezvyklé pochoutky, často se přejídají, využívají rychlá občerstvení a příliš holdují alkoholu.

Dieta při střevních potížích

S  prvními bolestmi v žaludku však chuť na dovolenkové obžerství rychle mizí. Mastná jídla se postiženému člověku příčí a pečlivě promýšlí, co vložit do úst. Žaludek zklidní suché pečivo nebo malé množství rýže či brambor. Bát se nemusíte ani mrkve. Sladký banán dodá tělu potřebnou energii a ocení ho i dětští pacienti.

Pozor na dehydrataci 

Dostatek tekutin je při akutním průjmu extrémně důležitý. Náhlá dehydratace postihuje především děti a starší osoby, které hůře vnímají pocity žízně. Čím teplejší počasí, tím větší riziko hrozí. Optimálně by měl člověk vypít kolem tří litrů tekutin denně (závisí to ale i od toho jakou energii během dne vydává), v případě průjmových příznaků nejlépe minerálních vod a slazeného černého čaje

Zásady hygieny pro cestovatele

V některých turistických destinacích neteče z kohoutků pitná voda! Ke konzumaci proto kupujte pouze vodu balenou. Citlivější jedinci ji mohou použít také na čistění zubů. Sledujte místní obyvatele, pro které je naprosto běžné kupovat i led do nápojů v obchodě. Vyhněte se zmrzlinám neznámého původu a na tržištích odolejte pestré nabídce nakrájeného ovoce. Raději si vyberte celé plody ve slupce, které si sami naporcujete. 

Před cestou jezte laktobacily 

Na exotickou kuchyni můžete svůj organismus připravit předem. Ideálním pomocníkem pro podporu střevní mikroflóry jsou přípravky s laktobacily, běžně k dostání v lékárnách. Doporučuje se jejich užíváním pár dní před dovolenou a po dobu jejího trvání. Cestovní lékárničku s živočišným uhlím a sáčky rehydratačního roztoku byste pro jistotu měli mít vždy po ruce. Na akutní průjmové problémy můžete sebou zabalit zdravotnický prostředek Tammex family, který zastavuje a tak i léčí průjem a je vhodný již pro děti od 1 roku, dospělé i seniory. Případně Tammex family plus, který navíc obsahuje patentovanou směs prebiotické vlákniny, která pomáhá obnovovat střevní mikroflóru a obnovuje přirozenou ochrannou vrstvu na sliznici tlustého střeva a tím ji chrání před poškozením. 

Přejeme vám příjemně strávenou dovolenou.

Cestování a průjem
08.06.2017

Cestování a průjem

Blíží se doba dovolených. Mnoho z nás už se chystá do našich oblíbených destinací. Exotická místa, jsou také častěji spojena s exotickými zkušenostmi. Jednou z nich může být i nepříjemný cestovatelský průjem, který patří k nejčastějším zdravotním obtížím na cestách.

Přečtěte si více
Zobrazení: 424
Probiotika mají příznivý vliv na průjem vyvolaný užíváním antibiotik
24.09.2012

Probiotika mají příznivý vliv na průjem vyvolaný užíváním antibiotik

Z  nové metaanalýzy vyplývá, že užívání probiotik je spojeno se snížením rizika vzniku průjmu, jakožto vedlejšího účinku vyvolaného užíváním antibiotik.

Přečtěte si více
Zobrazení: 715