Účinná pomoc při zažívacích obtížích

Účinná pomoc při zažívacích obtížích

Publikováno: 22.02.2021

Zobrazení: 642

Trápí vás vždy po jídle pocit nafouklého a plného břicha nebo bolesti v nadbřišku? Potíže se zažíváním mohou být spojeny také s celkovou nevolností, pálením žáhy, průjmem, zácpou, zvracením a nechutenstvím. Za zažívacími problémy stojí nejčastěji špatná životospráva, konzumace nezdravých a nevhodných potravin, ale také nedostatek pohybu a sedavý způsob života. Co pomáhá při dyspepsii a jaká je její léčba?

Příznaky zažívacích obtíží

Dyspepsie je souhrnné označení trávicích obtíží, které jsou většinou projevem různých gastrointestinálních chorob, vyskytují se však také jako průvodní jev při onemocnění jiných orgánů. Dyspepsii lze charakterizovat jako souhrn obtíží, které nemocný lokalizuje do oblasti trávicího traktu. Dyspepsie provází často pocit plného a nafouklého břicha, nevolnost, zvracení, průjem, zácpa, plynatost či nechutenství. Průměrně 25–50 % lidí má během života dyspeptické obtíže, ale jen 1/4 z nich vyhledá lékaře.
 
Průvodním jevem zažívacích obtíží je pálení žáhy, odborně pyróza. Jde o velmi nepříjemný pocit pálení vycházející ze žaludku a rozlévající se pod hrudní kostí. Nepříjemné, někdy až bolestivé pocity, jsou způsobeny zpětným návratem kyselého obsahu žaludku zpět do jícnu. K příznakům pálení žáhy se také může přidat nadměrné slinění, pocity cizího tělesa v krku, obtížné a bolestivé polykání. Léčba je nejčastěji medikamentózní, ale zahrnuje především režimová opatření.
 
Reflux žaludeční šťávy nastává tehdy, když se obsah žaludku vrátí do jícnu anebo až do úst, což může vyvolávat pálení žáhy. Termíny reflux a pálení žáhy se často zaměňují. Refluxem se označuje návrat části žaludečního obsahu zpět do jícnu a pálení žáhy je příznak, kterým se reflux projevuje. Pro reflux jsou typickými příznaky pocit pálení nebo horkosti v hrudi nebo v hrdle, obvykle po jídle, pálivá, kyselá, nahořklá či slaná tekutina v zadní části hrdla a obtíže při polykání, tlak za hrudní kostí, pocit nadmutí, nadměrné říhání, pocit na zvracení, křeče, zkažený dech či škytavka.
 
Banner image
 

Proč vznikají problémy se zažíváním?

Zažívací obtíže, jinak označované také jako dyspepsie, mají různé příčiny vzniku. Pokud však nejde o chronický stav, nejčastěji se dyspepsie objevuje při přejídání, konzumaci těžkých a kořeněných jídel, fast foodových pokrmů, sladkostí, při drastických dietách, ale také při únavě a stresu. Problémy se zažíváním mohou být způsobeny také užíváním některých léků. Zmírnit či odstranit nepříjemné příznaky špatného trávení můžeme několika způsoby.
 

Změna jídelníčku a životosprávy

Každý z nás je individuální, a proto se nedá jednoznačně určit, co problémy se zažíváním způsobuje. Nejlepší tak je, když nemocný sám pozoruje, kdy se jeho problémy se zažíváním objevují, případně kdy se zhoršují. Mezi typické spouštěče patří zejména kořeněná, pikantní, smažená nebo mastná jídla, tučné maso, plnotučné mléko a produkty z něj, kofeinové nápoje, alkohol, ale také konzumace příliš velkých porcí jídla či konzumace těsně před spaním.
 
Dbát je nutné zejména na pravidelnost v konzumaci jídla. To znamená jíst raději malé porce, ale častěji, nejlépe 5x až 6x denně. Důležité je také dodržování pitného režimu. Není však vhodné vypít velké množství tekutin najednou, ale pravidelně, v průběhu celého dne. Doporučeny nejsou sycené nápoje a alkohol. Kouření problémům se zažíváním také neprospívá.  
 
Pro zdraví je zásadní také dobrá psychická kondice a dostatek kvalitního spánku. Ideální je, strávit denně alespoň pár minut na čerstvém vzduchu. Pro zdravý spánek je důležité dodržovat pravidla spánkové hygieny, např. uléhat ke spánku v pravidelnou dobu.
 
Jak jistě víte, k dobré životosprávě patří také dostatek aktivního pohybu. Snažte se proto cvičit, protože pohyb stimuluje střeva a činnost trávicího traktu. Podle zásad zdravého životního stylu je vhodné mít denně alespoň 30 minut aktivního pohybu.
 

Podpora zdraví střev

Zdraví trávicího traktu podpoří také doplňky stravy. Vhodný je zejména doplněk stravy Biopron FORTE pro podporu rovnováhy střevní mikrobioty  s živými mikroorganismy a prebiotiky. Biopron FORTE obsahuje unikátní kombinaci probiotických bakterií a kvasinek, navíc obohacený o fruktooligosacharidy. Jeho užívání je doporučeno dospělým a dětem od šestého měsíce věku.  

 
Příznaky zánětu slepého střeva
21.12.2019

Příznaky zánětu slepého střeva

Akutní zánět slepého střeva (apendicitida) je jednou z náhlých příhod břišních, což je stav, který je nutné neodkladně řešit. Zánět slepého střeva se vyskytuje zejména u dětí do 15 let, ale objevit se může v jakémkoliv věku. Mezi typické příznaky akutního zánětu slepého střeva patří bolesti břicha, nevolnost a zvracení. Bolest je lokalizována kolem pupku a postupně přechází do pravého podbřišku. Poloha slepého střeva je individuální, může připomínat jiná onemocnění, a proto bolesti břicha vždy patří do péče lékaře.

Přečtěte si více
Zobrazení: 90339
Nenechte si rozhodit zažívání
15.07.2020

Nenechte si rozhodit zažívání

Každý z nás se občas potýká s nadýmáním, zácpou nebo „těžkým" žaludkem. Nejčastěji za to mohou špatné stravovací návyky a stres. Kromě úprav životosprávy pomohou také některé bylinky.

Přečtěte si více
Zobrazení: 662