Příznaky zánětu slepého střeva

Příznaky zánětu slepého střeva

Publikováno: 21.12.2019

Zobrazení: 91572

Akutní zánět slepého střeva (apendicitida) je jednou z náhlých příhod břišních, což je stav, který je nutné neodkladně řešit. Zánět slepého střeva se vyskytuje zejména u dětí do 15 let, ale objevit se může v jakémkoliv věku. Mezi typické příznaky akutního zánětu slepého střeva patří bolesti břicha, nevolnost a zvracení. Bolest je lokalizována kolem pupku a postupně přechází do pravého podbřišku. Poloha slepého střeva je individuální, může připomínat jiná onemocnění, a proto bolesti břicha vždy patří do péče lékaře.

Příznaky zánětu slepého střeva

I když se častěji hovoří o zánětu slepého střeva, přesněji řečeno jde o zánět červovitého přívěsku slepého střeva. Zanícené slepé střevo se obvykle projeví náhlou tupou bolestí kolem pupku. Bolesti doprovází pocity na zvracení, malátnost a zrychlený tep. Jak se zánět rozšiřuje, rozšiřují se také potíže. Prudká bolest se přesouvá do pravého podbřišku. Břicho je tuhé a citlivé na dotek. Přidává se horečka, někdy také zácpa. Bolest se rozšiřuje na celé břicho. Nemocný hledá úlevovou polohu (leh na zádech s pokrčenými nohami). Při podezření na akutní zánět slepého střeva je vždy nutné neodkladně vyhledat lékaře.
 

Varovný signál akutního zánětu slepého střeva

Typickým a velmi důležitým varovným signálem, že se jedná právě o „slepák“, je bolestivé píchnutí po náhlém uvolnění tlaku prstů v místě největších bolestí. Tento příznak je známkou dráždění břišní stěny a pokročilosti zánětu. Pokud nemocný objeví právě tento příznak, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, protože další průběh může být dramatický!
 

Chronický zánět slepého střeva

Kromě život ohrožujícího akutního zánětu slepého střeva, kdy je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, rozlišujeme chronický zánět s proměnlivými a opakujícími se příznaky. Bolest je také lokalizována v pravém podbřišku, ale bolesti jsou dlouhodobé a nevýrazné. Často mu předchází stav, kdy byl za hospitalizace akutní zánět slepého střeva tzv. rozehnán.
 

Prasknutí slepého střeva je život ohrožující stav

Chronické příznaky je nutné řešit, protože v jejich důsledku může dojít ke vzniku akutního stavu, tzv. náhlé příhody břišní vyžadující okamžité chirurgické řešení. Nebezpečím je prasknutí slepého střeva (ruptura), kdy se hnisavý obsah vylije do dutiny břišní a může ohrozit pacientův život zánětem pobřišnice (tzv. peritonitidou). Léčba bývá na rozdíl od poměrně snadné léčby slepého střeva dlouhodobější a pro pacienta fyzicky a psychicky náročnější.
 

Zánět slepého střeva v těhotenství

Zánět slepého střeva se nevyhýbá ani těhotným ženám. Pokud k němu dojde, slepé střevo je laparoskopicky odstraněno. Zákrok nepředstavuje pro matku a dítě riziko a je zbytečné se ho obávat.
 

Léčby zánětu slepého střeva není třeba se obávat

Nejedná-li se o akutní těžkou apendicitidu, je možné začít léčbou konzervativní, tj. neoperační. Tato léčba zahrnuje klid na lůžku, omezení příjmu stravy ústy, obklady a případně podávání antibiotik. Pacient dostává výživu nitrožilně a je dostatečně zavodňován. Při těžším zánětu a riziku vzniku komplikací je nutná operační léčba. Operaci lze provést klasickým způsobem (řezem do dutiny břišní), ale v současnosti je preferována spíše laparoskopická metoda. Do dutiny břišní se při laparoskopii vstupuje přes malé otvory, kterými se zavádí operační nástroje a kamera napojená na obrazovku. Velkou výhodou pro pacienty je zkrácená doba hospitalizace, menší náročnost výkonu a absence velkých jizev.
 

Zánět slepého střeva a prevence

Onemocnění apendixu může vzniknout u kohokoliv a kdykoliv. Částečně lze výskyt ovlivnit úpravou jídelníčku. Odborníci uvádí, že jedinou účinnou prevencí je strava bohatá na vlákninu, a proto je vhodné do jídelníčku zařadit zeleninu, ovoce, luštěniny, ořechy a cereální pečivo. Pozitivní vliv na zažívání mají také mléčné produkty. V rámci zdravého životního stylu bychom se měli vyvarovat kouření a alkoholu. Záněty mnohdy vznikají po léčbě antibiotiky, kdy dochází k narušení střevní mikroflóry.
 

Podpora střevní mikroflóry

Nejen při užívání antibiotik je vhodné podpořit střevní mikroflóru probiotiky. Z naší nabídky doporučujeme řadu Biopron, zahrnující probiotické produkty jak pro děti, tak pro dospělé.
 

Řada Biopron na podporu střevní mikroflóry zahrnuje probiotické produkty pro různé potřeby a cílové skupiny, např.

Střeva jako náš druhý mozek
09.05.2019

Střeva jako náš druhý mozek

Střeva fungují tak jak mají, pouze za přítomnosti určitých bakterií a mikrobů. Nadměrné užívání sladidel, lepku, geneticky modifikovaných potravin, nadměrné užívání antibiotik a alkoholu, střevní rovnováhu značně narušuje. Naštěstí jde rovnováze našich střev pomoci.

Přečtěte si více
Zobrazení: 3403
Střeva jsou víc, než se zdá
14.03.2020

Střeva jsou víc, než se zdá

V lidském těle zuří věčný boj – spojenci versus patogeny…

Přečtěte si více
Zobrazení: 3323
Exotika bez střevních potíží? 5 základních pravidel, jak na to!
19.06.2019

Exotika bez střevních potíží? 5 základních pravidel, jak na to!

Už se nemůžete dočkat, až ochutnáte autentické bun bo nam bo, indickou samosu, originál thajské kari nebo proslulou argentinskou salsu chimichurri? Faktem je, že z cest do exotických zemí si člověk odváží i spoustu kulinářských vzpomínek, které ještě několik let poté omamně voní koriandrem a pravou vanilkou. Pokud ovšem tuto zkušenost nepřebije zážitek v podobě průjmového onemocnění, které každý rok postihuje drtivou většinu cestovatelů. Zdravá střevní mikroflóra je schopna udržovat rovnováhu i v cizím prostředí.

Přečtěte si více
Zobrazení: 7428