🥳🧒🏻 Připravte se na Den dětí s Marťánky! Sleva až 45 % právě nyní ZDE🧒🏻🥳
Střeva jako náš druhý mozek

Střeva jako náš druhý mozek

Publikováno: 09.05.2019

Zobrazení: 400

Vědecké výzkumy uvádí, že úpravou střevní mikroflóry lze předcházet civilizačním a chronickým nemocem. Odborníci prokázali, že střevní mikroflóra ovlivňuje naši náladu, obezitu i alergie. Střeva ale fungují tak jak mají, pouze za přítomnosti určitých bakterií a mikrobů. Nadměrné užívání sladidel, lepku, geneticky modifikovaných potravin, nadměrné užívání antibiotik a alkoholu, střevní rovnováhu značně narušuje. Naštěstí jde rovnováze našich střev pomoci.

Břicho jako centrum psychiky

Mnoho národů považuje břicho za centrum psychiky a výzkumy tuto myšlenku potvrzují. Střeva bývají označována za náš druhý mozek. Jsou nejen centrem trávicí činnosti, ale i zdrojem psychoaktivních látek, ovlivňujících psychiku. Až 90 procent serotoninu, zodpovědného za pocity štěstí, vyrábí právě buňky ve střevech. Dyskomfort ve střevě znamená dyskomfort i pro naši náladu.

Zabijáci střevní mikroflóry

Cca 80% imunity sídlí ve střevech. Pokud naše střeva osídlují přátelské bakterie, snadněji se bráníme chřipce či jiným nemocem. Poruchy střevní rovnováhy vznikají, pokud jsou přátelské bakterie v nízké koncentraci nebo úplně chybí. V důsledku toho trávení nefunguje správně a zdravotní komplikace jsou tu. Mezi největší zabijáky střevní mikroflóry patří nevhodná strava, nadměrné užívání léků, alkohol a stres.

Čemu se vyhnout?

Mezi nevhodné potraviny patří hlavně potraviny s konzervanty, umělými sladidly a dochucovadly. Pozor na tzv. prázdné kalorické potraviny (bílé pečivo, bílý cukr aj.), která jsou často příčinou obezity. Nadměrné užívání antibiotik zabíjí i tělu prospěšné mikroorganismy. Alkohol zabíjí prospěšné střevní mikroby. Ve stresu tělo přednostně zásobuje orgány důležité pro rychlou akci typu běh nebo boj, a proto omezí přísun krve do střev. Tělo ve stresu nepotřebuje trávit a trávicí funkce jsou omezeny.

Udělejte si ve střevech pořádek

Základem je úprava jídelníčku s důrazem na dostatek zeleniny a vlákniny. Doporučováno je zařadit do jídelníčku kvašenou zeleninu, zakysané mléčné výrobky, kváskové pečivo, omezit cukr a doplnit tělu probiotika. Široká škála produktů Biopron pokrývá různé potřeby a cílové skupiny. V případě narušené střevní rovnováhy je vhodný Biopron IB-Symbio + S. Boulardii nebo Biopron9. V období dovolených, kdy dochází ke změně stravovacích návyků a konzumaci rizikových potravin, je doporučován Biopron Forte. Neměli bychom zapomenout na pravidelné cvičení a dostatek čerstvého vzduchu. Samozřejmostí je pak vyhnout se zbytečnému stresu. A jako tip na závěr přinášíme recept na zdravý jarní nápoj, který udělá dobře nejen vám, ale hlavně vašemu zažívání. 
 

Se střevní mikroflórou Vám pomůže široká škála produktů Biopron: